Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2010, 12:13:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Post Ispitele postului

Nu stiu cum este pentru altii,dar pot spune ca eu ma simt deosebit de incercata in perioada asta a postului Pastelui,mai acut ca niciodata.Mai ales prin ispite de ordin sufletesc.
Pe de o parte,este bine,caci inteleg mai clar care imi sunt punctele slabe,dar...usor nu este.Pana si noaptea in somn ma haituie "Aghiutza" cu tot felul de vise.
Sunt convinsa totusi ca nu mi s-ar da aceste ispite daca nu as putea trece peste ele.
Voi cum treceti prin el,patiti si voi asa ceva?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2010, 15:26:44
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu stiu cum este pentru altii,dar pot spune ca eu ma simt deosebit de incercata in perioada asta a postului Pastelui,mai acut ca niciodata.Mai ales prin ispite de ordin sufletesc.
Pe de o parte,este bine,caci inteleg mai clar care imi sunt punctele slabe,dar...usor nu este.Pana si noaptea in somn ma haituie "Aghiutza" cu tot felul de vise.
Sunt convinsa totusi ca nu mi s-ar da aceste ispite daca nu as putea trece peste ele.
Voi cum treceti prin el,patiti si voi asa ceva?
Sfanta Taina a MASLULUI si MIEZONOPTICA ajuta mult.Daca si pe MANTUITORUL a avut ''tupeul''sa il ispiteasca,pe noi de ce ne-ar lasa in pace?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2010, 15:29:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu stiu cum este pentru altii,dar pot spune ca eu ma simt deosebit de incercata in perioada asta a postului Pastelui,mai acut ca niciodata.Mai ales prin ispite de ordin sufletesc. Pe de o parte,este bine,caci inteleg mai clar care imi sunt punctele slabe,dar...usor nu este.Pana si noaptea in somn ma haituie "Aghiutza" cu tot felul de vise. Sunt convinsa totusi ca nu mi s-ar da aceste ispite daca nu as putea trece peste ele.
Voi cum treceti prin el,patiti si voi asa ceva?
Si eu simt o tensiune mai mare in perioada Postului, ba incepand chiar cu prima zi, cand s'a savarsit Canonul Sfantului Andrei Criteanul. Personal, nu prea ma manii usor, avand din nastere o fire mai moale, insa in Postul asta nu prea am rezistenta. Ma manii pe oras, pe program, pe oameni, pe zgomote. Sunt tare incercat. Cat despre vise, nici ele nu lipsesc... decat din cand in cand.

Este si firesc. Diavolul nu voieste sa postim. Nu vrea sa renuntam la cele placute simturilor pentru Dumnezeu, de dragul Lui. Nu vrea sa ne nevoim, aratand prin aceasta ascultare si dragoste. Nu vrea sa avem masura, sa avem vointa si libertate. El ne vrea subjugati lumii si patimilor, sub care omul a ajuns sa se vada "liber".

Este post, iar postul inseamna ispite.
Tocmai aceste ispite insa ne intaresc si mai mult in postire.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2010, 12:27:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Mi se pareau prea stranii anumite lucruri,parca prea eram atacata si ispitita pe toate partile,chiar prin oamenii apropiati mie si mai ales in punctele care mi le stiu ca fiind vulnerabile.
Acum inteleg ca e ceva firesc sa se lupte cel necurat mai abitir cu noi in post.
Incercand sa vad partea pozitiva,pot spune ca asa ajung sa ma cunosc mai bine traind toate acestea.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2010, 15:09:57
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Voi cum treceti prin el,patiti si voi asa ceva?
anul trecut nu am rezistat ispitelor si efectiv am intrerupt postul
acum parca sunt si mai mari ca anul trecut ...e un cosmar...
ma rog la Dumnezeu sa ma intareasca pana la sfarsitul postului
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.03.2010, 15:27:08
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In afara ispitelor pe care toti le-ati enumerat, pe mine ma apuca in posturi sa citesc toate tampeniile pe care le scriu sectantii si uite ca nu rezist sa nu le spun ceva...ma intreb cat de pacat o fi? asta n-am spovedit ....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.03.2010, 16:29:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu stiu cum este pentru altii,dar pot spune ca eu ma simt deosebit de incercata in perioada asta a postului Pastelui,mai acut ca niciodata.Mai ales prin ispite de ordin sufletesc.
Pe de o parte,este bine,caci inteleg mai clar care imi sunt punctele slabe,dar...usor nu este.Pana si noaptea in somn ma haituie "Aghiutza" cu tot felul de vise.
Sunt convinsa totusi ca nu mi s-ar da aceste ispite daca nu as putea trece peste ele.
Voi cum treceti prin el,patiti si voi asa ceva?
Cand incepem sa implinim voia lui Dumnezeu prin post si prin rugaciune, normal ca diavolul se simnte deranjat si cauta sa ne ispitesca pe masura progresului nostru- mai ales daca este duhovnicesc, ca in Pateric- atunci cand omul este robit de patimi demonul leneveste, dar atunci cand implineste voia lui Dumnezeu- se roaga sau posteste- asupra lui se abat o multime de demoni.
Post cu folos fratilor, ca usor nu poate sa fie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.03.2010, 20:52:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Postul... nimic mai arzator pt diavol! de ce? Acest soi de demoni nu iese decat numai cu post si rugaciune! Diavolul se teme si de tamaie si de aghiasma, de slujbe, etc, dar Postul il arde! Evident, postul impreunat de rugaciune! Daca postim numai de bucate, iar cu limba ucidem suflete prin barfa, NU E POST BINEFACATOR, FOLOSITOR SUFLETESTE, ci numai are nivel de REGIM, ABSTINENTA!
Postul implica ASCEZA! Ce este asceza? NEVOINTA, SILIREA TRUPULUI spre patimire, prin mancare dar putina, metanii, rugaciune, fapte bune!
Spun parintii pustiei ca sa nu te scoli de la masa satul, ci din cat ai in farfurie sa mananci numai jumatate! Sa lasi trupul sa patimeasca, sa simta mai mult foame de Dumnezeu, nu de bucate!
Postul prin fapte bune, prin setea si foamea de Dumnezeu, usuca trupul, dar imbogateste sufletul! Prin rugaciune, roadele postului devin vizibile atat in viata omului cat si cu sanatatea lui! Devii mult mai usor, linistit, mintea limpede, unit cu Dumnezeu!
De aceea diavolul nu doreste ca omul sa se infometeze, pt ca patimirea omului pt Dumnezeu il arde! Sf.Pavel Tebeul (sau cel Prost, sau cel Simplu) a postit 40 zile NIMIC MANCAND ci numai rugandu-se si numai asa a scos un demon dintr-un om, ca zicea dracul ca nu Sf.Antonie poate sa il scoata ci numai Pavel cel Prost!
Exemple de post si roadele lui gasim in PATERICE, sau in Vietile Sfintilor!

Smerenia draceasca spune ca degeaba mai postesc cu bucatele, ca de mandrie nu pot, de asta nu pot, de aia nu pot... etc. NU spunem asa! Doamne ajuta-mi sa nu mai gresesc ca sa nu Te supar! Imi tin postul in continuare! Dracul cauta sa nu mai postesc ca il arde! De aceea nu ma las, Doamne! Vreau sa tin post, stiu, cad, dar ma RIDIC!
Ne arunca dracul in falsa smerenie cand spunem ca postim degeaba ca nu ne lasam de pacate, greseli... NU! Nu asa frate crestine! Cere ajutorul Domnului si posteste in continuare!

Orice ispita avem (cearta in familie, la servici, la scoala, colegi, patron, pofte) sunt de la DRACI! Daca nu ne lasam de rugaciune in orice clipa (chiar si slujbele sunt mai tacute in post, se canta mai putin, se citeste mai mult, ritual liturgic plin de tacere - vezi Liturghia Darurilor) avem AJUTORUL DOMNULUI, dar si AL SFINTILOR care numai prin post si rugaciune au dobandit pe Dumnezeu!!!

Numai prin Post se ajunge la despatimire, ca infranarea de patimi le alunga de la noi, iar rugaciunea completeaza golurile lasate de patimi!
__________________
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2010, 08:14:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Aveti mare dreptate!Oricum cred ca ar trebui sa imi dau mai mult interesul in privinta rugaciunilor si mersului la biserica.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2010, 11:33:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ispitele din vremea postului sunt de neevitat. Vrasmasul cauta acum sa ne intinda alte curse decat cele pe care ni le intindea de obicei. Asta pentru ca este o perioada in care am intensificat lupta duhovniceasca.

Dar daca vrasmasul intensifica ispitele, si Biserica, in post, sporeste rugaciunea. Putem observa, acest lucru mai ales in Postul Mare cand slujbele bisericesti sunt mai lungi, au randuieli speciale etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Treptele Postului: alexmatei Postul 9 24.02.2014 08:42:00
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 12:43:54
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 21:54:21
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 22:46:58
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 18:40:59