Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 16.02.2017, 20:01:28
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Observ ca noi tindem sa judecam pe altii!Judecam ca unii sunt eretici,fac schisma.De unde stiti voi,prietenilor ca fac schisma?Eu unul nu am citit odata in viata Sfanta Scriptura cap coada,dar sa ma dau cunoscator de canoane si sa judec pe altul,in special preoti,imi da de gandit!Apropo de zelotism.

Faptul ca acei preoti s-au declarat impotriva,o fac ptr ca asa considera ei,asta nu inseamna ca sunt capabil sa ii judec!Omul intotdeauna a judecat dupa aparente iar nu dupa inima omului.Caci numai Domnul cunoaste inimile!

Faptul ca ortodoxia inseamna dreapta credinta,nu degeaba i s-a spus astfel.Dar asta nu inseamna ca daca esti ortodox esti considerat sfant sau te numeri printre cei drepti.Nu cred ca a spus cineva asta!

Acesti nepomenitori pe care ii invocati,de altfel nu faceti altceva decat sa ii judecati,cum si eu la randul judec pe altii.Greseli in lant.Noi nu cunoastem ce e in inimile lor,fac aceasta din anumite considerente.Dar nici sa fiu in partea opusa si sa arunc cu pietre mai mari.

Si mai repet,"STRAMTA ESTE POARTA,INGUSTA ESTE CALEA CARE DUCE LA VIATA"

Iar despre cip-uri,nu cred ca sunt vaicareli,sunt fapte,lumea arde,mergi in Europa sa vezi lumea in ce criza spirituala este,unde indiferenta este o virtute,cazi pe strada si nu te baga nimeni in seama!
Deja traim in jungla,dar ca de obicei,omul nu tinde sa isi vada de lungul nasului,sau de masura sa sau de pacatele sale,ci le vede pe ale altuia.Cat ii repeti,degeaba.Tot nu se schimba.
Tehnologia a evoluat,omul s-a schimbat in RAU.Virtutile sunt pacate ,iar PACATELE sunt virtuti.Chiar nu se observa?Trecand peste faptul ca am intrat pe forum in speranta ca am cu cine vorbi,am ajuns la concluzia ca indiferent de decizia acelui Sinod,romanii erau dezbinati de mult,cat despre FORUM CRESTIN ORTODOX,nici vorba de asa ceva!
Noi vorbim,ne dam cu parerea,cunoastem,stim,am citit,dar nu am facut nimic.Pai frate,BISERICA a fost cladita pe SANGELE MARTIRILOR,nu al forumistilor!!!
Reply With Quote
  #692  
Vechi 16.02.2017, 20:07:48
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
tu nu folosesti bancomatele si alte "mode antihristice", dar dai cu "sfinti" si "sfintenie" prin toate coclaurile si nici nu ti se pare ciudat lucrul asta.
Nu mai vorbim de telefon, laptop/tabletă de pe care cu siguranța scrie pe froum. Dar stai, am uitat, astea nu sunt implantate, deci sunt bune. Improcrizia este și mai mult întărită de o evidentă lipsă de cateheză și o lipsă a dorinței de a înțelege ce înseamnă cu adevărat lepădarea de credință. Și asta după ani de discuții pe acest subiect.
Reply With Quote
  #693  
Vechi 16.02.2017, 20:17:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

"Unii, excesiv de «ortodocși», n-au altă treabă decât să cultive o frică prematură și neîntemeiată. Atâta timp cât nu se face nici un ritual religios, cifra 666 nu are nici o semnificație. Conform tradiției apostolice a Bisericii noastre, semnarea cu cifra 666 se va face, așa cum am spus, în cadrul unui ritual religios oficial. Însă aceasta nu s-a petrecut încă.
[…]
Trebuie să pricepem că forța răului este un lucru profund, o dimensiune ce privește cele lăuntrice și nu cele exterioare. Poate omul să-și umple de însemne creștine toate obiectele pe care le folosește – cartea de identitate, pașaportul carnetul de sănătate, carnetul de depuneri, etc…. poate pune cruci pe ele… și totuși, gândurile sale, sentimentele și dorințele sale să lucreze răul. Pe dinafară pare creștin, însă lăuntric s-a robit păcatului. Așadar, ce folos?
[…]
Faptul că în zilele noastre vedem că numărul 666 este tot mai prezent, nu trebuie să ne facă să ne gândim doar la lucruri rele. Situația aceasta are și ceva aspecte pozitive. Acceptăm faptul că, pe măsură ce se înmulțește în jurul nostru apariția numărului 666, ne apropiem de vremea celui fară de lege, deși nimeni poate stabili cu exactitate momentul cronologic al evenimentului. Știm însă, in a doua Epistolă a Sfântului Apostol Pavel către Tesaloniceni, că apariția sa echivalează cu o garantare a celei de-a doua veniri a Domnului – «până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credință și nu se va da pe față omul nelegiuirii, fiul pierzării» (II Tesaloniceni 2, 3). Mai întâi vine lepădarea prin antihrist și apoi a doua venire a lui Hristos."

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...hatologice-cu/
Reply With Quote
  #694  
Vechi 16.02.2017, 20:19:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Într-o publicație cu conținut religios s-au publicat următoarele:

«Atenție la exegeții improvizați ai proorocirilor și ai Apocalipsei… Se remarcă la aceștia contradicții flagrante, interpretări și răstălmăciri, cugetări și idei aberante, care ajung la extremisme, ducând chiar la despărțirea familiilor. Și cel mai trist este că se publică numeroase lucrări, cărți, reviste și altele, care îi fac pe cititori să devină fanatici, provocând confuzie și tulburând conștiințe… Numărul 666 nu ucide și nici nu poate vătăma pe nimeni. Nimeni nu se leapădă de Hristos și de sufletul său, dacă nu o face în chip voit, după cum ne spune Sfântul Cosma Etolianul. Credința nu este un număr teoretic, ca să poată fi distrusă și anulată automat de un alt număr. Credința este legătura noastră nemijlocită și vie cu Mântuitorul nostru Iisus Hristos și, când suntem legați de El în smerenie și dragoste, absolut nici o forță nu ne poate despărți de El și nu ne poate vătăma» («Orthodoxos Typos», 21. 11. 1986).

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...hatologice-cu/
Reply With Quote
  #695  
Vechi 16.02.2017, 20:23:46
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...hatologice-cu/[/quote]

Ai citit totul cu luare aminte?Observ ca deviati totalmente de la subiecte.Cine a spus prietene ca daca ai laptop sau telefon te-ai lepadat?Mai,voi cititi si intelegeti numai ce vreti.Mi-a ajuns cu forumul asta asa zis CRESTIN

Last edited by nouneim; 16.02.2017 at 20:27:07.
Reply With Quote
  #696  
Vechi 16.02.2017, 20:25:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Într-o publicație cu conținut religios s-au publicat următoarele:

«Atenție la exegeții improvizați ai proorocirilor și ai Apocalipsei… Se remarcă la aceștia contradicții flagrante, interpretări și răstălmăciri, cugetări și idei aberante, care ajung la extremisme, ducând chiar la despărțirea familiilor. Și cel mai trist este că se publică numeroase lucrări, cărți, reviste și altele, care îi fac pe cititori să devină fanatici, provocând confuzie și tulburând conștiințe… Numărul 666 nu ucide și nici nu poate vătăma pe nimeni. Nimeni nu se leapădă de Hristos și de sufletul său, dacă nu o face în chip voit, după cum ne spune Sfântul Cosma Etolianul. Credința nu este un număr teoretic, ca să poată fi distrusă și anulată automat de un alt număr. Credința este legătura noastră nemijlocită și vie cu Mântuitorul nostru Iisus Hristos și, când suntem legați de El în smerenie și dragoste, absolut nici o forță nu ne poate despărți de El și nu ne poate vătăma» («Orthodoxos Typos», 21. 11. 1986).

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...hatologice-cu/
Cred ca vrei sa-L contrazici pana și pe Dumnezeu. Faptul ca ai mai găsit pe cineva care gândește ca tine nu reprezintă un argument credibil. Capitolele 13-15 din Apocalipsă spun tot ce e necesar în privința pecetluirii. Pentru cine e crestin, firește.
Reply With Quote
  #697  
Vechi 16.02.2017, 20:30:01
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Ai citit totul cu luare aminte?Observ ca deviati totalmente de la subiect.Cine a spus prietene ca daca ai laptop sau telefon te-ai lepadat?Mai,voi cititi si intelegeti numai ce vreti.Mi-a ajuns cu forumul asta asa zis CRESTIN[/quote]
Reply With Quote
  #698  
Vechi 16.02.2017, 20:42:32
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Faptul ca ai mai găsit pe cineva care gândește ca tine nu reprezintă un argument credibil. Capitolele 13-15 din Apocalipsă spun tot ce e necesar în privința pecetluirii. Pentru cine e crestin, firește.
Dacă ți se implantează foțat un cip, înseamnă că te-ai lepădat? Sau în timp ce dormi?
Reply With Quote
  #699  
Vechi 16.02.2017, 20:44:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...hatologice-cu/

Ai citit totul cu luare aminte?Observ ca deviati totalmente de la subiecte.Cine a spus prietene ca daca ai laptop sau telefon te-ai lepadat?Mai,voi cititi si intelegeti numai ce vreti.Mi-a ajuns cu forumul asta asa zis CRESTIN
Citește cu atenție ce scriu, la fel și articolul postat. :)
Reply With Quote
  #700  
Vechi 16.02.2017, 20:49:51
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Noi nu cunoastem ce e in inimile lor,fac aceasta din anumite considerente.
Păi tu nu cunoști, dar rugători care au trecut prin locrurile nepominetrilor au sesizat un lucru: nu se puteau ruga.
Reply With Quote
Răspunde