Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.10.2009, 20:06:51
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Nu, persoana respectiva nu mi-a cerut nici un ban
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.10.2009, 06:50:54
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
prooroci au fost si vor mai fi pana la sfarsitul vremurilor. nu ne indeamna Apostolul Pavel sa nu desfiintam proorocia? omul de care vorbesti, a cerut plata pt ceea ce a facut? probabil ti-a mai spus si alte lucruri privind modul cum traiesti viata. adevarul e ca trebuie sa fim atenti la ceea ce ne spun unii dintre noi. pt ca nimeni nu e inutil in economia lui Dumnezeu. unii oameni pot parea oameni, dar pot fi in realitate ingeri. (vezi cazurile din Biblie).
Nu prea cred.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.10.2009, 15:18:41
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Da, nici eu....
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.10.2009, 07:55:48
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation Clarviziunea

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
adeline, tu ai acest dar de a vedea inainte?
Da Onix,
Am acest dar de cand m-am nascut ,eu voi da seama de el....nu am facut bani din el ,pur si simplu uneori se accentueaza acest dar in functie de viata mea cred ..in fine eram suparata in aceea seara de am scris asa ,chiar imi cer scuze la toti ,eu neavand net tot timpul ,am reactionat asa pentru ca oamenii nu ne inteleg..te nasti cu asta si oricum nu spui la toata lumea ...sa te trezesti vorbind pe strada....in general prietenii se prind din discutii uneori. Mama mea nu m-a crezut ani de zile pana cand in dimineata cand a murit mama ei i-am zis ceva...dupa ce a trecut perioada de durere si-a adus aminte!....eu si fratele meu mai mic avem aceste perceptii ca sa le zic asa.
ps : este foarte greu pentru ca te impresioneaza tot ce vezi inainte sau simti...nu va pot explica ...dar unchiul meu mi-a spus ceva odata '' deci viata poate fi un cosmar daca nu inveti sa controlezi asta''....infine Doamne ajuta-ne! si iertare frati si surori.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.10.2009, 07:58:06
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Question

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Da, de exemplu mi-a zis ca sufar f tare dupa o anume persoana ( si mi-a descris-o).
Am intalnit-o efectiv pe strada...nu ma cunostea de nicaieri.
Onix aici pe pamant toata lumea sufera ...tu vezi oameni fericiti? realitatea este cruda ...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.10.2009, 08:01:13
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
vedeti si intelegeti si voi frati si surori intru domnul ca si sfintul apostol PAVEL a fost rapit cu duhul pna la al treilea cer si au fost ai alti sfinti parinti care au primit de la DUMNEZEU daru de a vedea inainte lucruri ce se vor intimpla in timpul veti lor si chear in viitor vedeti si cercetati cum ieremia a vazut prin ochi duhului cum alti au vazut cind sufletele a unor frati din manastiri ce nu stiau unde se afla pe lume dar in duhul ii cunostea si au vazut ridicarea sufletelor lor la ceruri ( luati seama ca acesti SFINTI ai lui DUMNEZEU duceau o viata aspra sfanta si curata de monahi si se luptau cu raul ce venea adesa cautind sai alunge din locurile in care erau sa iasa in lume sa vada toate scarbele si rautatile ce se faceau in lume in timpul vietii lor dar ei sarmani i nu lau tradat pe mantuitorul lor cum facem noi cei de azi fugim de BISERICA lui HRISTOS si de invataturile sfitilor parintii si in zile noastre avem intre noi sfintii dar nui ascultam pentr ca nu ne place urechilor ce ne spune noi avem tendinta de a judeca aspru pe fratii nostri ce nu ne fac noua pe plac sau nu sant deacord cu noi si cu apucaturile noastre lacome de a aduna cat mai multe comori pe acest pamant nu la ceruri .daca vedem pe unul ca greseste noi nu cautam sa ascundem goliciunea lui si sa o acoperim bunatatea faptelor noaste ce iesim repede in strada si la cltul ulitelor si clevetim pe fratele nostru <
Multumesc ,imi place perspectiva ta frate !
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.10.2009, 10:04:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Onix aici pe pamant toata lumea sufera ...tu vezi oameni fericiti? realitatea este cruda ...
Suferim pentru ca nu stim sa iubim.Realitatea este asa cum o facem noi sa fie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.10.2009, 19:43:42
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Suferim pentru ca nu stim sa iubim.Realitatea este asa cum o facem noi sa fie.
Te inseli ! Nu stim sa iubim sau sa credem ca am iubit vreodata decat atunci cand pierdem totul. Pacat mare pacat dar si mare adevar...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.10.2009, 21:08:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Suferim pentru ca nu stim sa iubim.Realitatea este asa cum o facem noi sa fie.
Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Te inseli ! Nu stim sa iubim sau sa credem ca am iubit vreodata decat atunci cand pierdem totul. Pacat mare pacat dar si mare adevar...
Adelinne, ma lamuresti putin , te rog, in ce se inseala "heaven"? Nu vad nicio contradictie in textul expus. Dimpotriva, enuntase aceeasi idee cu a ta.

Problema nu este ca nu iubim, ci aceea ca nu stim sa iubim. Acestea sunt doua atitudini distincte. Multi fac crime in numele iubirii. Deci nu au stiut sa iubeasca. Iubirea presupune compromis, toleranta, intelegere a aproapelui fara a pune orgoliul si dorintele noastre in balanta. Sa daruiesti totul si sa nu nadajduiesti a primi nimic in schimb. Sa asteptam timpul Domnului pentru recompensa, nu pe cel al oamenilor. E greu de trait in lume, dar cununa va fi dulce mirositoare. Cine crede in acestea crede si actioneaza in consecinta. Cine nu crede se duce la vrajitoare pentru a se imbata cu vise desarte si pentru a-si gasi argumente, explicatii care ii confera o falsa stabilitate si intelegere a problemelor vietii lui.

Doamne ajuta si ne lumineaza cu lumina cea de viata datatoare!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.10.2009, 21:15:14
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Da Onix,
Am acest dar de cand m-am nascut ,eu voi da seama de el....nu am facut bani din el ,pur si simplu uneori se accentueaza acest dar in functie de viata mea cred ..in fine eram suparata in aceea seara de am scris asa ,chiar imi cer scuze la toti ,eu neavand net tot timpul ,am reactionat asa pentru ca oamenii nu ne inteleg..te nasti cu asta si oricum nu spui la toata lumea ...sa te trezesti vorbind pe strada....in general prietenii se prind din discutii uneori. Mama mea nu m-a crezut ani de zile pana cand in dimineata cand a murit mama ei i-am zis ceva...dupa ce a trecut perioada de durere si-a adus aminte!....eu si fratele meu mai mic avem aceste perceptii ca sa le zic asa.
ps : este foarte greu pentru ca te impresioneaza tot ce vezi inainte sau simti...nu va pot explica ...dar unchiul meu mi-a spus ceva odata '' deci viata poate fi un cosmar daca nu inveti sa controlezi asta''....infine Doamne ajuta-ne! si iertare frati si surori.
Adelinne, lumea e diversa..doar Dumnezeu o cunoaste cu-adevarat.
Te rog ,explica cat poti!un mic caz...

Eu, stiu ca nu stiu.Dar drumurile batatorite mi se par mai sigure..Nu-mi place sa fiu incuiata, sunt doar prudenta si vreau in continuare sa cunosc.. si nu din placerea de a cunoaste..
DOAR UN PARINTE ORTODOX, PLIN DE HAR, POATE LAMURI ACEASTA SITUATIE.SI PENTRU TINE CA-MI INCHIPUI CA SUFERI CAND VEZI ANUMITE LUCRURI, SI PENTRU MINE CARE IMI PUN NISTE INTREBARI

DOAMNE-AJUTA!
Reply With Quote
Răspunde