Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 29.06.2016, 14:56:06
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit Pentru AlinB și pentru Admin

Poate că acum ești mulțumit dacă Adminul mi-a șters firul de discuție.
Te poți lăuda înaintea oglinzii, l-ai speriat și l-ai convins că tu ai ''dreptate''. Bravos!

Oare chiar nu-ți pare rău pentru ceea ce ai făcut?

Oare chiar nu-ți pare rău că mi-a șters cîteva zeci de pagini care aveau un rost duhovnicesc?

Ai realizat ceva, ai apărat ortodoxia de Dumnezeu și de trimișii lui! Bravos. Acum laudă-te că ai la activ o mare realizare: Ai întristat pe Dumnezeu și pe mine păcătosul.

Domnule admin, de ce ați șters firul meu de discuție? Că v-a cerut AlinB?
Cu ce am greșit eu? Mă gîndesc că după ce postez ceea ce postez acum o să mă și bannați. De ce vreți să scăpați de mine așa cum ați scăpat de vsovivi? Cu ce am deranjat? Ce minciună am scris? Ce răutate? Ce anume nu am respectat?

Păi dumneavoastră chiar faceți pe plac postacilor care mă fac una într-una nebun pentru ce mărturisesc de la Dumnezeu și mă banați pe mine și nu pe ei, mă cenzurați pe mine și nu pe ei?

Vă rog frumos, nu mai acționați pripit căci nu cred că am scris niciun lucru rău sau care să nu fie de la Dumnezeu deci de ce vă este frică de mine și de ceea ce scriu?

Am jignit pe cineva cu ceva?

Cum se poate să nu vă pese de atîtea pagini scrise de mine pe care le-ați șters dintrun foc?

Vă iert pe amîndoi pentru că nu aveți cum șterge Cuvîntul Dreptății și Adevărului care este în mine și pentru că nu m-am istovit scriind ci Dumnezeu le-a suflat așa că nu mi-ați făcut niciun rău dar sunt trist și spun ca David:

''nu este om să rumege și să gîndească, nu este cine să lupte pentru Dumnezeu, toți s-au făcut netrebnici și lași în biserica ortodoxă, toți vor să pună făclia sub obroc și să ascundă mizeria sub preș... le este frică acolo unde nu este frică și nu le este frică să facă răul, nu le este frică de Dumnezeu... ce-mi va face mie omul? ce-mi va face mie lumea omului?...''

E trist dar sper măcar că nu veți șterge și acest fir în care m-am băgat pentru ca să continui lupta cea bună, firul lui vsovivi.

Probabil însă că mai nou se cenzurează lupta cea bună și se permite lupta cea rea, se permit toate postările în care sunt făcut satanist, eretic, sectant, stilist, nebun, mincinos, rău și altele asemene susținîndu-se că se apără ortodoxia.

Păi eu sunt Trimisul care să apere ortodoxia și eu sunt Trimisul Trimisului Lui Dumnezeu, deci cum veți face?

Oare chiar veți mai tăia mereu trimișii și veți face mereu jertfe sîngeroase pînă la sfîrșit?

Aștept deci să fiu și eu banat ca vsovivi dacă văd că pe el l-ați banat și pe mine m-ați cenzurat fără să vă pese deloc de Dumnezeu și de Mine și de tot ce am mărturisit.

Ați aruncat la gunoi tot ceea ce am scris încît sufletul meu mă doare.

Oare simțiți ceea ce ați făcut? Fiindcă tot ce am scris era fără greșală și era de la Dumnezeu. Nu puteți însă șterge fiindcă tot ceea ce am scris este scris și în ceruri așa că nu ați reușit decît să vă faceți păcatele nedreptății și cenzurării în deșert pentru ca nu cumva oile să afle Adevărul.

Vă iert și aștept să mă cenzurați căci văd că sunteți pe o mînă sau pe o minte. O să plec la fel cum a plecat vsovivi etichetat ca sectant sau ca eretic sau ca nebun sau cu eticheta satanei. Nu vă amăgiți căci este cine să mă consoleze: Dumnezeu... și nu oricare ci Cel Adevărat, Făcătorul Cerului și al Pămîntului și al tuturor celor văzute și nevăzute și Domnul Iisus Hristos și Duhul Sfânt. Este cine să mă Mîngîie în dureri.

Dar mă gîndesc ce veți face cînd Hristos vă va face să dați ochii cu mine și cu Adevărul... atunci cînd va fi asta și tot ce am scris eu va sta între mine și voi? Ce veți face? Veți plînge? Veți arunca răspunderea în cîrca maimarilor? Vă veți rușina? Vă veți cere iertare?

Oricum să știți că nu mă supăr chiar dacă veți cenzura orice voi scrie și mă veți bana și pe mine așa ca pe vsovivi. Nu mă supăr pentru că eu înțeleg cît e de grea lupta cu cel rău și puțini sunt cei care pot să o ducă cu răbdare pînă la sfîrșit.

Deci vă iert și nu sper că nu voi fi banat și nu mi-e frică de bannare și de cenzură. De 70 de ani răbdăm asta!

''Facă-se Doamne precum tu voiești!''

Last edited by Trimisul; 29.06.2016 at 15:07:17.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 29.06.2016, 15:07:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi eu sunt Trimisul care să apere ortodoxia și eu sunt Trimisul Trimisului Lui Dumnezeu, deci cum veți face?
Veți mai tăia mereu trimișii și veți face mereu jertfe sîngeroase?
Aștept deci să fiu și eu banat ca vsovivi dacă văd că pe el l-ați banat și pe mine m-ați cenzurat fără să vă pese deloc de Dumnezeu și de Mine și de tot ce am mărturisit.
Ați aruncat la gunoi tot ceea ce am scris încît sufletul meu mă doare'
Bre te simti prost din cauza bolii nu din cauza noastra.Cum ti-am spus si in alt
post du-te la un medic psihiatru si ia-ti un duhovnic bun.

In plus, matale scrii foarte mullt la o fraza din commentul altui user. Si nimeni
nu sta sa citeasca atata, mai ales cand se vede ca incepi sa te indepartezi de
subiect si sa o dai in probmele tale obsesive.

Deci tratament medicamentos si tratament duhovnicesc.Cu cat incepi mai
devreme cu atat sunt sanse mai mari sa nu faci complicatii ale boli.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 29.06.2016, 15:14:44
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre te simti prost din cauza bolii nu din cauza noastra.Cum ti-am spus si in alt
post du-te la un medic psihiatru si ia-ti un duhovnic bun.

In plus, matale scrii foarte mullt la o fraza din commentul altui user. Si nimeni
nu sta sa citeasca atata, mai ales cand se vede ca incepi sa te indepartezi de
subiect si sa o dai in probmele tale obsesive.

Deci tratament medicamentos si tratament duhovnicesc.Cu cat incepi mai
devreme cu atat sunt sanse mai mari sa nu faci complicatii ale boli.
Mai e ceva de zis la asemenea postări ''binevoitoare''?

Nu mă simt prost din cauza vreunei boli ci mă doare pentru că ați reușit împreună să cenzurați în deșert ceea ce am scris și nici într-un caz că din cauza voastră! Ați cenzurat Lupta cea Bună!.. în timp ce sărbătorim pe sfinții Petru și Pavel. Nu e cumplită grozăvia asta? Oricum sărbătoarea în cer este peste 13 zile și eu o țin cu adevărat abea atunci!

Voi chiar credeți orice răutate spusă sau insinuată de unul sau de altul dintre ignoranții și neglijenții cu interes ascuns și rău? Chiar atît de lași și fricoși sunteți încît să faceți cu obediență voia celui rău?

Copăcel dragă, cu ce ți-am greșit eu ție? Ce minciună sau răutate sau nedreptate ți-am zis?

Și dacă ți-am răspuns de fiecare dată cu îndestulare încît nici nu ai putut să citești așa cum mărturisești atunci eu sunt nebun? Eu sunt rău și nebun pentru că tu te plictisești și nu poți citi tot ce ți-am răspuns și nu poți pricepe ceea ce am scris? Tu cum ești atunci dacă crezi în egipsihologi și psihiatrii dar și în duhovnici? Păi ori cu Dumnezeu ori cu lumea. Tu ești cu amîndoi? Nu se poate deci problema e la tine dragul meu, căci pui mai presus de Dumnezeu credința ta în medici și psihiatrii și psihologi... care vorbesc din științele deșarte și desfrînate ale gLumii.

Nu e drept ce faci și ce crezi Copăcele dragă. Nu e drept să crezi în minciuni, bîrfe și răutăți!

Last edited by Trimisul; 29.06.2016 at 15:28:52.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 29.06.2016, 15:28:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul

Oare chiar nu-ți pare rău că mi-a șters cîteva zeci de pagini care aveau un rost duhovnicesc?
Rostul duhovnicesc al inchinarii la Udrea si declaratiile tale cum ca te crezi Hristos + reclama la puciosi si "Falsul Ierusalim" nu erau cu rost duhovnicesc ci dimpotriva, o bataie de joc la adresa credintei.

Si nu-ti plange de mila, ca prolific verbal esti, sa-i multumesti ca e intelegator si tolerant peste poate ca acum nu mai scriai de pe pseudonimul asta si trebuia sa-ti faci un alt cont amnezic vizavi de "incarnarile" precedente.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 29.06.2016, 15:30:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi eu sunt Trimisul care să apere ortodoxia și eu sunt Trimisul Trimisului Lui Dumnezeu, deci cum veți face?
Na poftim, pentru cine nu crede ca e trol.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 29.06.2016, 15:37:00
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi eu sunt Trimisul care să apere ortodoxia și eu sunt Trimisul Trimisului Lui Dumnezeu, deci cum veți face?
Trimis înseamnă apostol, după cum sunt sigur că știi. Iar Trimisul lui Dumnezeu nu poate fi altul decât Iisus Hristos, cred că și în accepțiunea ta.
Despre cei 12 plus Pavel, știm că i-a trimis însuși Hristos la propovăduire. Ceilalți 70 erau, și ei, în strânsă legătură cu cei 12. Pe tine când și în ce mod te-a trimis? Apoi, dacă te-a trimis, ești în comuniune cu ceilalți apostoli? Sau cu cine ești în comuniune? Ești un trimis singuratic? Ai o misiune anume?

Ceri sfatul vreunui duhovnic sau tu, fiind „trimisul”, primești poruncă și sfat de la Dumnezeu direct? N-ai niciodată îndoieli în ceea ce te privește? Te-ai gândit vreodată că poți greși? Te sfătuiești și cu vreun om?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #247  
Vechi 29.06.2016, 15:42:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tu nu intelegi ca asta isi bate joc de credinta crestina intr-un fel in care putini pot pricepe?

Da, din pacate e mai inteligent decat 90% din crestinii de aici, care nici macar nu-si pot da seama cand credinta lor e ridiculizata cu insusi cuvintele ei.

Probabil sunt atat de hipnotizati de terminologia specifica, incat nici nu mai analizeaza logic ce spune individul.

Pe de alta parte, si faptul ca nu-l citeste nimeni, ar putea fi o explicatie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 29.06.2016, 15:43:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Off, ajunsesem si eu la 2500 de postari...
Reply With Quote
  #249  
Vechi 29.06.2016, 15:47:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Copăcel dragă, cu ce ți-am greșit eu ție? Ce minciună sau răutate sau nedreptate ți-am zis?
Pai aici e buba, ca n-ai gresit cu nimic si n-ai zis nici i minciuna in schimb te
comporti ca si cum ai fi atacat cand nimeni nu te ataca.
Dumneata cand observi ca parerea interlocutorului difera o percepi ca un atac si
ca drept urmare simti nevoia se te aperi in fata "pericolului" care nu exista.
Chestia asta semana cu un fel de atac de panica dar eu nu-s doctor, pt asta
trebuie sa te vada un medic,pentru ca nu este normal cum reactionezi.
Apoi pe baza acestor reactii iti faci scenarii care nu exista in realitate si apoi
intrebi pe interlocutor de ce este rau cu tine. Imi pare rau dar aceste scenarii
ale tale au la baza un rationament cu o nuanta de schizo.
De aceea iti zic sa te duci la un consult psihiatric.Poate n-ai nimic si esti tu mai sensibilos din fire, insa mai bine sa previ decat sa tratezi .
Reply With Quote
  #250  
Vechi 29.06.2016, 15:49:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu nu intelegi ca asta isi bate joc de credinta crestina intr-un fel in care putini pot pricepe?
Dar poate el chiar crede cele ce scrie. Si el nu intelege de ce noi nu intelgem "realitatea" pe care el o intelege, intelegi ?
El crede ca noi vedem realitatea cum o vede si el doar ca, spre deosebire de el, noi refuzam sa vedem "adevarul" pe care el il considera adevar in realitatea lui.

Last edited by Copacel; 29.06.2016 at 15:52:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57