Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2013, 22:04:34
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai la chestia cu legatura directa si cu "intermediarii ". Am vazut ca in alt loc pe forum ai dat exemplul cu "noi trei voi trei..." in acelasi sens.Acestea sunt idei protestante si dovada ca nu functioneaza este numarul urias de grupari in care e spart protestantismul.
Cei trei au ajuns asa de mari tocmai pentru ca nu si-au dorit niciodata asta.Tot ce au dorit a fost mila Domnului. Ori tocmai aici este capcana "legaturii directe ".

Eu imi propun din primul moment sa fiu mare. [asta e treaba ta, deci nu voi comneta mai mult]
Dragul meu frate! Eu nu am nevoie de smerenia asta prefacuta si formala, care imi pare ca se desprinde din apelul la intermediari.

1. Dumnezeu vrea sa am o legatura directa cu El, sau nu?
2. Rugaciunea "Tatal nostru..." este protestanta?
3. Exista sub Soare vreo relatie mai personala si mai directa, decat sa IL socotesti ca Tata, pe Cel ce este Ziditorul veacurilor?
4. Exista ceva mai mare si mai sfant pentru orice om, decat mila lui Dumnezeu?
5. Daca imi doresc cel mai sfant dar din Univers, adica mila Sfintei Treimi, asta inseamna ca sunt beat de mandrie sau ca sunt protestant?

Last edited by leonte; 06.02.2013 at 22:09:33.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.02.2013, 23:49:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Dragul meu frate! Eu nu am nevoie de smerenia asta prefacuta si formala, care imi pare ca se desprinde din apelul la intermediari.

1. Dumnezeu vrea sa am o legatura directa cu El, sau nu?
2. Rugaciunea "Tatal nostru..." este protestanta?
3. Exista sub Soare vreo relatie mai personala si mai directa, decat sa IL socotesti ca Tata, pe Cel ce este Ziditorul veacurilor?
4. Exista ceva mai mare si mai sfant pentru orice om, decat mila lui Dumnezeu?
5. Daca imi doresc cel mai sfant dar din Univers, adica mila Sfintei Treimi, asta inseamna ca sunt beat de mandrie sau ca sunt protestant?
Draga leonte, nu vreau sa-ti spun eu ce trebuie si ce nu trebuie sa faci, nu sunt eu in masura sa-i invat pe ceilalti, eu ti-am oferit doar niste exemple despre care oricine poate vedea ca nu functioneaza. Ar fi bine daca ar scrie Catalin, care sunt obiectiile lui la ce ai scris tu, eu ar trebui sa ma ocup mai mult de barna din ochiul meu decat sa tot socotesc paiele din ochii altora.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.02.2013, 09:20:39
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Draga leonte, nu vreau sa-ti spun eu ce trebuie si ce nu trebuie sa faci, nu sunt eu in masura sa-i invat pe ceilalti, eu ti-am oferit doar niste exemple despre care oricine poate vedea ca nu functioneaza. Ar fi bine daca ar scrie Catalin, care sunt obiectiile lui la ce ai scris tu, eu ar trebui sa ma ocup mai mult de barna din ochiul meu decat sa tot socotesc paiele din ochii altora.
Pui de naparca ce sunteti! Fii ai vicleniei! Va bagati in subiecte care va depasesc, fara sa va fi facut datoria de a citi scripturile si pururea sunteti manati de aroganta mafaldei, iar cand trebuie sa raspundeti cu Da sau Nu, va ascundeti precum mustele de ploaie si va prefaceti smeriti, caci stiti ca toata dogma voastra este mincinoasa, dar mandria nu va lasa sa va caiti.

Pentru aceasta marsavie a voastra dar si pentru ca la tot ce am adus in fata din cuvantul Evangheliei mi-ati spus ca gandesc precum protestantii, doar pentru ca sunt mai iscusit si mai putin trandav decat voi in citirea scripturilor, iata ca am hotarat in acest ceas sa merg la protestanti sa ma interesez de dogmatica lor. Cine stie? Poate ca sunt protestant din firea inimii si a mintii mele fara sa fi stiut.

Deci va multumesc, Alin, Catalin si toti ceilalti care mi-ati adus la cunostinta adevarul despre mine. Ca de fapt, locul meu este langa cei asemeni mie, adica langa protestanti!
Daca stie cineva vreo biserica protestanta in Bacau, va rog sa imi dati niste date de contact. Vorbesc la modul cel mai serios ca sunt interesat sa discut cu un cleric protestant. Acesti stalpi ai BOR, mi-au starnit o curiozitate pe care nu o mai pot controla:
Daca Adevarul si Mila lui Dumnezeu s-au pogorat peste protestanti, scarbit fiind Domnul de comportamentul celor mai drepti dintre credinciosi?
La urma urmei, de unde stiu eu ca nu este chiar asa?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.02.2013, 10:45:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Pui de naparca ce sunteti! Fii ai vicleniei! Va bagati in subiecte care va depasesc, fara sa va fi facut datoria de a citi scripturile si pururea sunteti manati de aroganta mafaldei, iar cand trebuie sa raspundeti cu Da sau Nu, va ascundeti precum mustele de ploaie si va prefaceti smeriti, caci stiti ca toata dogma voastra este mincinoasa, dar mandria nu va lasa sa va caiti.

Pentru aceasta marsavie a voastra dar si pentru ca la tot ce am adus in fata din cuvantul Evangheliei mi-ati spus ca gandesc precum protestantii, doar pentru ca sunt mai iscusit si mai putin trandav decat voi in citirea scripturilor, iata ca am hotarat in acest ceas sa merg la protestanti sa ma interesez de dogmatica lor. Cine stie? Poate ca sunt protestant din firea inimii si a mintii mele fara sa fi stiut.

Deci va multumesc, Alin, Catalin si toti ceilalti care mi-ati adus la cunostinta adevarul despre mine. Ca de fapt, locul meu este langa cei asemeni mie, adica langa protestanti!
Daca stie cineva vreo biserica protestanta in Bacau, va rog sa imi dati niste date de contact. Vorbesc la modul cel mai serios ca sunt interesat sa discut cu un cleric protestant. Acesti stalpi ai BOR, mi-au starnit o curiozitate pe care nu o mai pot controla:
Daca Adevarul si Mila lui Dumnezeu s-au pogorat peste protestanti, scarbit fiind Domnul de comportamentul celor mai drepti dintre credinciosi?
La urma urmei, de unde stiu eu ca nu este chiar asa?
Acum chiar pui de naparca nu-ti permit sa ma faci ca nu-mi aduc aminte sa fi iesit dintr-un ou, si nici maica-mea sa fi muscat pe nimeni.Masoara-ti cuvintele si lungul nasului.
Daca am zis ca ma retrag este pentru ca nu mai vreau sa insist, nu pentru ca nu ar exista raspuns. Cand ii inchizi usa in nas Martorului lui Iehova satul sa asculti aceleasi lucruri repetate la infinit nu inseamna ca te-a biruit, inseamna ca ai realizat ca iti pierzi timpul degeaba si ca, chiar daca te-ai certa o viata cu el tot ce vei obtine e sa te duci in iad langa el.Asa ca speri sa pice un fulger de sus si sa-l lumineze sau sa gaseasca pe cineva cu un pic de har care sa-i poata explica de ce "eu stiu " si "eu pot" nu sunt exact punctele de la care ar trebui sa plecam in calatoria noastra,
Fa ce vrei dar abtine-te sa mai jignesti oamenii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.02.2013, 11:30:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Da-mi te rog citatul cu spusa protestantilor! Eu nu o cunosc. Daca sunt protestant fara sa stiu, poate ar fi bine sa ma convertesc. Adica, macar sa fiu cu acte in regula si sa imi afisez la profil apartenta religioasa. Dar mai intai sa vad textul lor, la care tot faci referire de mai multe luni, dar fara sa dai vreun citat precis!
Leonte, am discutat de mai multe ori, chiar si pe mesaje private. Ti-am dat si citate si tot ce e nevoie, dar tu spui ca nu le vezi pentru ca nu le poti vedea sau nu doresti. Si daca discuti cu un neoprotestant nu are efect sa ii dai argumente, el oricum crede ce vrea el.
Eu ti-am spus ca ceea ce scrii tine de ecumensimul radical, care are invataturile preluate in cea mai mare parte din protestantism. Nu trebuie sa fii protestant ca sa ai acele conceptii. Ti-am mai spus, toti avem mandrie, iar la tine e foarte mare, nu as face bine daca nu ti-as spune. Mai era cineva pe forum care avea conceptii ecumenist radicale, Adriana, si ea spunea ca pleaca de la ortodocsi, asta e se pare o regula. De aceea ecumensimul, si in special cel radical, e daunator.
Citeste vietile sfintilor, catehismul si in general scrieri ortodoxe, pentru ca Sfanta Scriptura nu o putem noi interpreta dupa cum vrem, si neoprotestantii fac exact asta.
Tu spui de preoti si sfinti, nu trebuie sa te duci la protestanti sa ii intrebi, gasesti mii de scrieri protestante pe net sau protestanti pe forumuri.
Preotul e important pentru ca face Sfintele Taine. Spunea un parinte ca niciun sfant care face minuni nu poate face ce face un preot, adica Sfintele Taine. Fara Botez, Mirungere, Impartasanie nu ai har si degeaba rugaciunea si nevointa. Inceputul conclucrarii cu harul este Botezul si Mirungerea, ele se pot face doar de catre preot.
Iar daca gasesti folos in citate din Sfanta Scriptura, e suficient pasajul cu cine nu Mananca Trupul si nu bea Sangele Mantuitorului nu ajunge in Imparatie.
Ortodoxia nu tine pe cineva cu forta, scopul nu e de a fi cat mai multi oameni in Biserica, doar cei ce cred invatatura ortodoxa, in primul rand.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.02.2013, 14:34:55
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Leonte, am discutat de mai multe ori, chiar si pe mesaje private. Ti-am dat si citate si tot ce e nevoie, dar tu spui ca nu le vezi pentru ca nu le poti vedea sau nu doresti. Si daca discuti cu un neoprotestant nu are efect sa ii dai argumente, el oricum crede ce vrea el.
Eu ti-am spus ca ceea ce scrii tine de ecumensimul radical, care are invataturile preluate in cea mai mare parte din protestantism. Nu trebuie sa fii protestant ca sa ai acele conceptii. Ti-am mai spus, toti avem mandrie, iar la tine e foarte mare, nu as face bine daca nu ti-as spune. Mai era cineva pe forum care avea conceptii ecumenist radicale, Adriana, si ea spunea ca pleaca de la ortodocsi, asta e se pare o regula. De aceea ecumensimul, si in special cel radical, e daunator.
Citeste vietile sfintilor, catehismul si in general scrieri ortodoxe, pentru ca Sfanta Scriptura nu o putem noi interpreta dupa cum vrem, si neoprotestantii fac exact asta.
Tu spui de preoti si sfinti, nu trebuie sa te duci la protestanti sa ii intrebi, gasesti mii de scrieri protestante pe net sau protestanti pe forumuri.
Preotul e important pentru ca face Sfintele Taine. Spunea un parinte ca niciun sfant care face minuni nu poate face ce face un preot, adica Sfintele Taine. Fara Botez, Mirungere, Impartasanie nu ai har si degeaba rugaciunea si nevointa. Inceputul conclucrarii cu harul este Botezul si Mirungerea, ele se pot face doar de catre preot.
Iar daca gasesti folos in citate din Sfanta Scriptura, e suficient pasajul cu cine nu Mananca Trupul si nu bea Sangele Mantuitorului nu ajunge in Imparatie.
Ortodoxia nu tine pe cineva cu forta, scopul nu e de a fi cat mai multi oameni in Biserica, doar cei ce cred invatatura ortodoxa, in primul rand.

Unde-i citatul frate? Poliloghia asta a ta se numeste sursa autentica? Da-mi frate, carte editie autor gilimele! Iar daca nu te intereseaza sa-mi aduci la cunostinta greseala mea, nu te mai baga in vorba aiurea. Nu uita ca l-ai facut protestant si pe sf. Siluan, mai de mult, in dorinta ta oarba de a-mi da peste nas!

Last edited by leonte; 07.02.2013 at 14:48:27.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.02.2013, 14:53:56
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Acum chiar pui de naparca nu-ti permit sa ma faci ca nu-mi aduc aminte sa fi iesit dintr-un ou, si nici maica-mea sa fi muscat pe nimeni.Masoara-ti cuvintele si lungul nasului.

Fa ce vrei dar abtine-te sa mai jignesti oamenii.
Greu ii este omului cel rau sa-l jicneasca pe cel smerit cu inima. Insa pe cel trufas, chiar si o privire mai aspra il tulbura in toata fiinta sa.
Scopul meu nu a fost niciodata sa te jicnesc, ci sa iti arat cine esti, sa iti descriu comportamentul asa cum este, de sarpe veninos. Nu trupul tau ma intereseaza pe mine, de unde a iesit si cum s-a dezvoltat, ci gandurile si duhul tau sunt cele pe care le-am numit pui de naparca.
Macar atat lucru sa fi invatat din predania sf. parinti, ca lupta noastra nu este impotriva trupului, iar patria crestinilor drept maritori este intreg pamantul, nu doar cateva hectare razlete. Dar nici invatatura asta nu ti-ai insusit-o.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.02.2013, 15:09:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Greu ii este omului cel rau sa-l jicneasca pe cel smerit cu inima. Insa pe cel trufas, chiar si o privire mai aspra il tulbura in toata fiinta sa.
Scopul meu nu a fost niciodata sa te jicnesc, ci sa iti arat cine esti, sa iti descriu comportamentul asa cum este, de sarpe veninos. Nu trupul tau ma intereseaza pe mine, de unde a iesit si cum s-a dezvoltat, ci gandurile si duhul tau sunt cele pe care le-am numit pui de naparca.
Macar atat lucru sa fi invatat din predania sf. parinti, ca lupta noastra nu este impotriva trupului, iar patria crestinilor drept maritori este intreg pamantul, nu doar cateva hectare razlete. Dar nici invatatura asta nu ti-ai insusit-o.
Vad ca nu te astamperi, la fel cum face orice crestin adevarat care are o "relatie personala ". Vine si intai isi arunca nada cu atacuri subtile la preoti si la sfinti, apoi cand vede ca nu are spor incepe si azvarle cu laturi in toti si in toate. Ca nu se simte bine lafaindu-se in baltoaca lui, unde i se pare lui ca l-a descoperit pe Dumnezeu daca altii nu-i impartasesc aiurelile.
Eu nu sunt smerit, nici nu am vrut sa crezi ca as fi smerit, am si eu atata minte ca sa inteleg ca pana si cel mai smerit om nu arata prea bine daca-si striga smerenia prin internet.
Tot ce am vrut sa-ti zic a fost ca ma retrag dintr-o discutie fara rost si ca degeaba incerc eu sa-ti arat ca esti afundat in noroi pana in gat daca eu sunt afundat pana peste cap. Pentru ca la teorie sunt bun dar practica ma omoara.
Asa ca ramai tu cu relatia ta cu Dumnezeu si astampara-te ca te iau de urechi. Daca unii socotesc ca apelul la ajutorul altora ii ajuta,( la fel cum au socotit Sfintii Bisericii timp de 2000 de ani incepand cu Pavel care cerea altora sa se roage pentru el, sau Iacob ruda Domnului care ne invata sa ne rugam unii pentru altii pentru ca rugaciunea unui drept ajuta mult ) atunci nu e treaba ta. Considera-te norocos ca ai sarit etapele si data viitoare cand imi mai raspunzi spune-mi cum e prin al 3 lea cer. Sau mai bine nu-mi mai raspunde si vezi-ti de treaba ta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.02.2013, 15:29:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Cred că e cazul să vă potoliți. Leonte, înceracă să te liniștești...la ce folos toată pălăvrăgeala asta, dacă ți-ai pierdut pacea? La ce folos toată știința?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.02.2013, 20:58:53
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cred că e cazul să vă potoliți. Leonte, înceracă să te liniștești...la ce folos toată pălăvrăgeala asta, dacă ți-ai pierdut pacea? La ce folos toată știința?
Cata dreptate ai! Iti multumesc!

Dar cum pot sa imi gasesc pacea atata timp cat sunt indemnat la idolatrie? Cum pot sa imi fiu impacat cat timp mii de prunci nascuti ieri, incepand de maine vor fi invatati ca iadul e sub pamant, dracii sunt negrii si au coarne si cozi, iar ingerii sunt undeva, intre Luna si Soare? Vor fi invatati ca mormintele trebuiesc pecetluite pana la a doua venire, alfel le ia dracu pe acele suflete, ca pentru a castiga la loto trebuie sa iti cumperi un bilet la loterie si sa platesti zece pomelnice la biserica. Vor fi invatati ca mersul la biserica duce in rai, iar pocainta cu lacrimi sub o salcie dar fara haina monahala, este interzisa. Ca nu au dreptul sa nadajduiasca in mila lui Dumnezeu cum fac ecumenistii, sau protestantii, ci sa isi puna nadejdea in Sfanta Traditie ca numai de la Sfanta Traditie vine mantuirea...

Ai mare dreptate! Ce folos toata truda si toata stiinta daca imi pierd pacea?
Dar iata ca nu pot sa-mi intorc privirea de la minciuna, nci sa privesc zi de zi cum Adevarul este calcat in picioare. Timp de mai multi ani am cautat sa fac asta, gandindu-ma ca asa voi spori in smerenie, gandind ca cine sunt eu sa port altora de grija? Sau cine sunt eu sa vorbesc despre fatarnicia celor fatarnici? ... Dar cu cat m-am luptat mai tare cu gandul, cu atat am fost biruit si mai tare. Iar daca iti pare ca aici imi pierd linistea, n-as vrea sa iti descriu tulburarea launtrica si chinurile care ma cuprind atunci cand in loc sa scriu ceea ce gandesc, o fac pe smeritul; pe cand eu, in fapt, nu am nimic in comun cu smerenia. Pe cine pacalesc eu? Pe mine sau pe Cel ce stie toate?

Daca te mahnesti sau te tulburi in vreun fel vazand aceste mizerii intre mine si cei care defaima ceea ce eu marturisesc, rogu-te sa ma ierti, intr-o buna zi, cand vei putea! Dar nu pot fi altfel, nici nu pot savarsi alta lucrare decat aceasta.
Mi-ar fi placut sa raman in Athos, in acel loc stramt, intunecos, fara soba si fara pat, dar plin de binecuvantarea celor ce s-au nevoit acolo inainte de a ma naste eu. Caci nu au miliardarii pamantului bucuria si defatarea pe care le-am avut eu acolo si tanjesc dupa acelea. Dar daca duhovnicul si Pronia mi-au randuit altceva, ce puteam sa fac? Cum sa ma impotrivesc Lor?

Last edited by leonte; 07.02.2013 at 21:04:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 19:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 18:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 13:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47