Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2016, 20:20:19
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Iisus- Pentru ce ma numesti Bun ?

De ce a zis Iisus "Pentru ce ma numesti Bun? Bun este singurul Dumnezeu" (Luca 18:19) ? De ce in unele citate biblice , Iisus pare sa fie mai prejos de Tatal, dar este egal cu El ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2016, 20:36:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Acel fruntas bogat l-a intrebat pe Mantuitor ce trebuie sa faca pentru a mosteni viata vesnica. I s-a adresat cu sintagma ,,Bunule Invatator". De obicei evreii foloseau doar formula ,,Rabi" sau ,,Rabuni" o formula superioara pentru ,,Rabi" care s-ar traduce cumva prin ,,stimatul meu invatator". Intrucat fruntasul a folosit cuvantul ,,Bunule" ( deci cu mult mai mult decat formularile mentionate) Mantuitorul i-a pus o intrebare care era doar un mijloc de a-i orienta intelegerea spre cine este cu adevarat Hristos. Rationamentul a fost urmatorul: ,,Tu mi-ai spus ca sunt bun. Eu iti spun ca doar Dumnezeu este esentialmente bun si din moment ce eu nu contest ca sunt bun ci iti spun cine este cu adevarat bun.. cine sunt Eu ?". Mantuitorul a dorit sa-l faca sa inteleaga ca EL este Fiul lui Dumnezeu, pt ca daca fruntasul chiar credea ca este cu adevarat bun si daca doar Dumnezeu este asa inseamna EL era Dumnezeu. Rationamentul nu numai ca nu-L plaseaza pe Hristos intr-o inferioritate dar il dezvaluie ceva din taina Sfintei Treimi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare