Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2020, 19:03:56
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Vreau doar sănătate de la Dumnezeu..Cum pot avea un strop de sănătate în plus?

Buna ziua.Cum sa am parte și eu de sănătate de la Dumnezeu în viața asta?
Sufăr de anxietate și schizofrenie și de 12 ani am numai probleme psihologice,sunt sub tratament dar nu am viața socială și nu sunt fericit deloc,nu prea am niciun viitor fără părinți și as vrea mult macar pace interioara sa am și Dumnezeu să fie cu mine..nu pot merge la biserică căci e multa lume și mă simt foarte anxios ,înainte mă duceam.Am 26 de ani și când nu au fost probleme psihologice ,au fost probleme fizice de sănătate ,practic mult timp din viața mea scurtă am suferit..nu vreau decât sănătate și pace.De rugat mă rog zilnic dar liniștea sufletească îmi e tulburată de frica și gânduri negative intruzive care vin fara voia mea,pesimiste etc..
Cum mă poate ajuta Dumnezeu?
Va rog rugati-va pentru mine daca puteți ,mă cheamă Alin..nu îmi doresc decat sănătate și pace interioara în viața asta..in afara de o copilărie frumoasa ,toată tinerețea și adolescente am avut probleme de sănătate..Cum fac să îmi dăruiască Dumnezeu un strop de sănătate în plus?
Mulțumesc din suflet!
Dumnezeu sa ne ajute pe toți și să dăruiască vindecare și pace întregii planete!Amin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2020, 22:07:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Ai încercat să spui rugăciunea inimii Doamne Iisuse mai mult când apar stările negative și să ieși puțin la aer într-un parc 10-15 minute ?

E o perioadă grea pentru toată lumea acum și cei sănătoși se pot îmbolnăvi de necaz, de griji, de disperarea singurătății.

Când mergi la biserică nu te mai gândi că e atâta lume, gândește-te că e duh puternic de rugăciune fiind mai mulți oameni și roagă-l pe Dumnezeu să-ți dea putere să reziști și să te tămăduiască.

Și la un maslu ai putea merge odată pe lună, spovedește stările astea cât de des poți, măcar când te ridici de la spovedanie te ridici mai ușor.

Nu mai privi jurnalele de știri se dă cu spaime colective de câteva luni bune și s-ar putea să continue situația asta acum că sunt toți prinși în case, uită-te numai la meciuri și la unele emisiuni trinitas sau la ceva liniștit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2020, 01:12:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Sfântul Gherasim din Kefalonia e ocrotitor și tămăduitor pentru astfel de probleme, în cartea despre viața sa e și acatistul, nu am găsit încă varianta cărții pdf.

Acatistul e pe net și audio.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.12.2020 at 01:22:36.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2020, 09:11:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Viața socială acum în perioada asta oricum e limitată pt toată lumea, doar în vară ce a fost mai bine o scurtă perioadă.
Mai era un sfânt descoperit relativ nou de români, Sfântul Vasile al Ostrogului, sunt vreo două cărți scrise despre el, într-una scria la subtitlu tămăduitor al fricii, dar tămăduia și problemele psihologice.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2020, 22:45:46
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit Creștin ortodox

Încearcă sa te bucuri din orice, împăcat cu oricine ești supărat iartai spunele asta și oferale ceva în semn de împăcare. Vezi ca este cărbune cu smirna, tamaie, da-ți prin casa cu ele, cheamă un preot sa sfințească casa, date cu mir sunt pulverizat, nu te uita pe prostii de televiziuni vezi ca trinitas are emisiuni faine. Încearcă sa faci o plimbare duminica pana la biserica sa spui o rugăciune 5 minute. Poți merge la biserica inafara slujbelor. Viata la manastire e foarte liniștită dute pe 3 zile la o manastire
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare