Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.10.2009, 22:08:28
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Atreides,

pana si ceea ce spui tu poate fi incadrat la teorie si doctrina politica. Pentru ca aceste teorii vorbesc despre cum se raporteaza oamenii unii la altii, cum se folosesc sau nu de legile si de institutiile statului.Faptul ca relationezi intr-un fel si nu altul cu vecinii, cu functionarii de la primarie/posta s.a....inseamna ca cel putin nu iti dauneaza chiar atat de mult regimul politic si social in care te desfasori.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.10.2009, 22:10:20
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

eu tot nu am aflat daca, cu tot acest "sa-i dam cezarului ce-i al cezarului", un crestin ortodox poate fi un om politic intr-un stat laic.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.10.2009, 22:40:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
eu tot nu am aflat daca, cu tot acest "sa-i dam cezarului ce-i al cezarului", un crestin ortodox poate fi un om politic intr-un stat laic.
Sub nici o forma un crestin nu poate fi om politic

Minti si-ti tragi seva din minciuna ----> se stinge crestinismul din tine si te intorci la paginism ( CHIAR DACA ESTI BOTEZAT :)), este amuzant cum unii se cred crestini numai pe motiv ca-i botezat in Biserica Ortodoxa
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.10.2009, 11:00:57
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sub nici o forma un crestin nu poate fi om politic

Minti si-ti tragi seva din minciuna ----> se stinge crestinismul din tine si te intorci la paginism ( CHIAR DACA ESTI BOTEZAT :)), este amuzant cum unii se cred crestini numai pe motiv ca-i botezat in Biserica Ortodoxa
Nu se pleaca de la o prezumtie de nevinovatie, totusi?
Oricum, intrebarea mea este pusa in principiu, ideal- se poate? nu e cazul sa vorbim despre ce se intampla in realitate, in Romania.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.10.2009, 11:08:56
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Nu vreau sa supar, nici sa par ca fata mare, tafnoasa, dar e tare interesant sa vezi ca subiectele cu cele mai multe view-uri si raspunsuri sunt cele de genul " virginitate", "ce ma deranjeaza pe mine/ce imi place mie", imagini cutremuratoare- toate cu titlu de tabloid. Sa ma ierte autorii lor ca nu sunt ei de vina, ci cei care le dau apa la moara. astea sunt chestiuni personale, intime chiar...de ce nu putem vorbi despre lucruri mai generale, mai de temei?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.10.2009, 13:13:30
buia1234 buia1234 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2009
Mesaje: 2
Implicit cititi biblia cum trebuie

daca ati citi biblia cu atentie si fara idei preconcepute, facand ,daca nu e o piatra de moara,o rugacine,care te-ar ajuta sa golesti creierul de ganduri nefolositoare,cititorii ar observa cu surpridere ca bibli nu recomanda prostia si nici sclavia.Am citit biblia de 3 ori si nici un asupritor de orice fel nu a mai avut putere asupra mea si nici ganduri rele.smerenia anseamna sa te cunosti pe tine ce esti capagil si sa intelegi cu mintea limpede ce ti se intamplaDe ex. daca imi spune cineva ca nu e buna treaba ce am facut si sunt intradevar smerita voi intelege ude am gresit[altfel voi sspune:cum isi permite el sa ma certe pe mine stie el cyne sunt eu?]sau voi itelege ca e modul in care dumnezeu imi spune ca locul meu e in alta parte iar eu trebuie doar sa-l caut.Am procedat asa si afost pperfect nu m-am suparat nici pe sef ca nu era vina lui ca Dumnezeo avea treaba cu mine un alta parte.iar legile legiutorii sunt in afara invataturilor ortodoxiei ca asa vor ei .De fapt nu se contrazic ...............Guvernantii suni plini de orgoliu ,daca le urmariti comportamentul banii si orgokiile lor guverneaza tara
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.10.2009, 14:25:54
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Si eu cred ca Dumnezeu nu ne invata sa fim ignoranti(cineva de pe la noi din tara, intr-o carte, spunea odata ca prostia este raul si ca raul e prostia), ci sa ne respectam demnitatea din noi-suntem dupa chipul si asemanarea Sa, nu-i asa? Si cred ca smerenia inseamna cunoasterea si asumarea propriilor limite in raport cu Dumnezeu si cu cei din jur. Cred ca un om smerit tace mai mult si vorbeste doar atunci care are o opinie destul de intemeiata fiind totusi constient ca e posibil cu toate acestea sa se insele oricand. Acestea fiind zise, poate ca si noi, eu in special, ar trebui sa vorbim doar cand avem ceva de spus- mai ales ca toate lucrurile inteligente au fost deja spuse (spunea N Iorga, pare-mi-se)
Eu nu am citit Biblia de trei ori, dar tot consider ca trebuie sa scriem cu majuscula titlul unei carti- a unei carti sfinte- si ca trebuie sa ne straduiem sa scriem corect cand vorbim altcuiva (din respect pentru cei care ne citesc, altfel, ar putea crede ca cineva incearca sa il ia peste picior). Iertare, va rog.

Last edited by eclat_de_lune; 16.10.2009 at 14:29:03. Motiv: speaking to my self
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.10.2009, 20:22:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hristos nu ar fi putut intemeia nici un stat deoarece daca voia acest lucru nu ar mai fi fost Hristos ci Iisus fiul lui Iosif timplarul
Poate ca ai uitat citi au plins la mormintul Lui?...ii poti numara pe degetele de la o mina..in rest toti sau au dat bir cu fugitii sau erau in grupuri mari strigind "La moarte cu el"!...de altfel la fel cum s-ar intimpla si astazi cind prostimea manipulata de vre-un politician ar urla la fel in gura mare

Deci cam departe de la a iinfiinta un stat, nu crezi?
Mi-ai decupat articolul. Daca citesti cu atentie, eu sunt pentru incompatibilitatea dintre politica si religie. De altfel, mi se pare abject felul in care anumiti politicieni se folosesc de religie pentru a castiga mai multe voturi. Sunt de acord ca daca ar fi intemeiat un stat, nu ar mai fi fost Hristos si nu l-ar mai fi rastignit nimeni. Din pacate, si noi, cei de acum, ne lepadam de El mai abitir decat cei de atunci, sa nu ii judecam pe aceia... Sa ai pace in suflet!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.10.2009, 12:11:02
buia1234 buia1234 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2009
Mesaje: 2
Implicit avem un stat

imi cer scuze ,in primul rand,de la toti cei pe care i-am jignit cu ortografia mea si cu lauda mea ,am sa ma explic ca sa ma puteti ierta,am leucemie limfatica ceea ce inseamna ca e afectat tot organismul ,inclusiv celulele nervoase iar citostaticele sunt si ele substante care pot trece de bariera neuronala si cerebrala si ataca fara discernamant si celule bune si canceroase.Apoi am invatat ce e computerul acum in concediu medical,din dorinta de a afla de pe intrenet mai multe despre boala mea,ptr ca doctorii nu discuta cu mine.Serios va spu.n ca mi sa parut ciudat la inceput,cand au spus ca am limfom hodgkin, ca sa am eu o boala cu un nume pompos ,din filme americane.Nu vreau sa va plictisesc cu amanunte dar uitasem sa de literele mari.Ideea e ca avem un stat crestin ,Vaticanul,si ce daca?,nu prea se impaca politica cu credinta desi ,ipotetic,ar putea,dar atunci ar fi raiul pe pamant si nu avenit inca timpul ,cred.Dumnezeu ne-a facut asa ,ne-a trimis sa traim aici si tot ce se intampla e stiut de El.Eu am trait singura si am crescut un copil singura ptr ca sotul meu ,dupa nunta ,dupa ce am nascut baiatul ainalnit o femeie mai batrana si bogata si ne-a parasit.Noua sotie i-a interzis sa vyziteze copilul,l-m dat in judecata ptr presia alimentara si sa lasat de servici ca sa nu aiga nici un venit.Cred ca a fost mai bine asa ,ptr ca L-am simtit pe Dumnezeu si ajutorul Lui,foarte activ in viata mea,singura promisiune care am facut-o a fost ca o sa am grija sa creada fiul meu in El si cu ajutorul Lui am reusit si, ca voi pune o icoana a Fecioarei Maria cu Pruncul dar nu mi-a post dat mie sa o cumpar ci la ajutat pe fiul meu sa mi-o daruiasca.Poate vietuirea noastra intr-o lume cu state cu legi ,regi si presedinti are un scop ascuns noua,ca sa avem liber arbitru nealterat.Nicolae Steinhart spunea ca daca am sti totul nu ar mai fi credinta ci proces verbal de constatare iar faptele noastre ar fi dictate de legi si evidente nu de iubire.Cred ca nu prea are legatura credina cu statul si legile decat ca ispita.Daca l-as fi urmarit pe sotul meu cu legi procese si avocati asfi cistigat nervi ura bani si timp cheltuiti si nici o bucurie.Asa Dumnezeu mi-a gasit mereu cite ceva de lucru dupa servici ,nu conteaza ce,ca am cusut o fusta ca am spalat un geam dar am o casa si un copil crescut bine si acum Dumnezeu mi-a trimis si o nora buna.Sa dea Dumnezeu sanatate si intelepciuns latoti copii ,caci toti suntem copii unor mame!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
Crezul Crestin Ortodox alecsandru Rugaciuni 5 30.01.2011 12:37:43
cetatean si crestin izmenuzza Generalitati 15 09.02.2009 21:55:35