Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2010, 13:49:38
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
limita intelepciunii mele nu o cunosc... si da cred ca sunt cu mult peste ce se discuta pe forum
Atunci iarta-ne...eu unul cel putin sunt mult sub ce se discuta pe forumul acesta...ACEASTA E CAUZA CARE MA FACE SA INTRU ZI DE ZI PE FORUM...SA INVAT DE LA ALTII CARE SUNT ''CU MULT PESTE CE SE DISCUTA PE FORUM''
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2010, 13:53:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Hmmm...pana si faptul ca va afecteaza remarcile de acest gen...denota ca smerenia inca nu e stabilita bine.

Mie mi s-a parut o afirmatie cu tenta de gluma, si apoi e dreptul lui sa creada ce vrea despre el...nu trebuie tras in jos...sau adus neaparat la acelasi numitor, ca sa putem cu totii sa ne simtim impacati!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2010, 13:57:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Sunt curios de parerile altora..se poate mantui un datornic? ...cu datorii fie la stat,fie,la banci,fe la camatari...fie la alte persoane...poate fi oricare dintre noi in situatia asta cu siguranta...
Exista.

Era o istorioara cu un calugar care a murit, fratii sai stiindu-l imbunatatit. Dupa ce a fost inmormantat, ceilalti au gasit cativa bani ascunsi la el sub pat. Si s-au speriat si au plans, crezand ca a ajuns in iad. Dupa o vreme, i s-a descoperit unuia dintre ei in vis ca fratele cu pricina a fost primit in Rai, Dumnezeu zicandu-i celui ramas in viata cam asa: oare au depasit cei cativa galbeni ascunsi mila Mea?!

Oameni suntem, nu ingeri. Cu toate astea insa, trebuie sa cautam desavarsirea, fiecare dupa putinta lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2010, 13:58:36
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hmmm...pana si faptul ca va afecteaza remarcile de acest gen...denota ca smerenia inca nu e stabilita bine.

Mie mi s-a parut o afirmatie cu tenta de gluma, si apoi e dreptul lui sa creada ce vrea despre el...nu trebuie tras in jos...sau adus neaparat la acelasi numitor, ca sa putem cu totii sa ne simtim impacati!
Asa si este...si ai dreptate..inca nu cunoastem noi smerenia...drept dovada si la mine si la el..
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2010, 15:27:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cei care se imprumuta de la banca au asigurare pe viata.
Daca mor cu datorii plateste asiguratorul.

Camatarul la fel, isi are garantiile lui.

Cine imprumuta de la prieteni, colegi, etc. promitandu-le ca le va da inapoi desi stie ca nu o sa o faca, e o problema ceva mai clara.

Dar mai bine ai pune problema daca camatarii se mantuiesc.

Sau daca e crestinesc sa tii bani la banca. Sau sa imprumuti altora cu dobanda.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2010, 15:32:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cei care se imprumuta de la banca au asigurare pe viata.
Daca mor cu datorii plateste asiguratorul.

Camatarul la fel, isi are garantiile lui.

Cine imprumuta de la prieteni, colegi, etc. promitandu-le ca le va da inapoi desi stie ca nu o sa o faca, e o problema ceva mai clara.

Dar mai bine ai pune problema daca camatarii se mantuiesc.

Sau daca e crestinesc sa tii bani la banca. Sau sa imprumuti altora cu dobanda.
Da, mie cand mi se cereau foi ..de exemplu...ceream 10 inapoi ( pe ton de gluma)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2010, 15:40:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Sunt curios de parerile altora..se poate mantui un datornic? ...cu datorii fie la stat,fie,la banci,fe la camatari...fie la alte persoane...poate fi oricare dintre noi in situatia asta cu siguranta...
Nu este excrocherie!
Lumea se imprumuta pentru ca POATE si nu are de ales.
Cred ca cei care mor in datorii pina-n git tind sa o faca cu un zimbet pe buze, chiar rizind in drum spre ...
Romanul nostru constiincios inca nu intelege acest aspect insa ce poate fi mai frumos decit sa traiesti toata viata linistit intr-o casa frumoasa(care de altfel apartine bancii), platind rate minuscule, si sa mori la batrinete datorind sute de mii de euro :)).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.02.2010, 16:41:44
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu este excrocherie!
Lumea se imprumuta pentru ca POATE si nu are de ales.
Cred ca cei care mor in datorii pina-n git tind sa o faca cu un zimbet pe buze, chiar rizind in drum spre ...
Romanul nostru constiincios inca nu intelege acest aspect insa ce poate fi mai frumos decit sa traiesti toata viata linistit intr-o casa frumoasa(care de altfel apartine bancii), platind rate minuscule, si sa mori la batrinete datorind sute de mii de euro :)).
Asa era un exemplu...un miliardar japonez..se spune ca averea lui(propietati,masini,avioane,societati) era de vreo 2 miliarde de dolari..si avea datorii de vreo 3...dar ala se duce ''spre.....''
Datornic poti fi vandut si in acelasi timp si lipit pamantului de sarac....
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.02.2010, 16:48:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Asa era un exemplu...un miliardar japonez..se spune ca averea lui(propietati,masini,avioane,societati) era de vreo 2 miliarde de dolari..si avea datorii de vreo 3...dar ala se duce ''spre.....''
Datornic poti fi vandut si in acelasi timp si lipit pamantului de sarac....
Nu se intelege prea bine, fii te rog mai explicit
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.02.2010, 16:51:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Asa era un exemplu...un miliardar japonez..se spune ca averea lui(propietati,masini,avioane,societati) era de vreo 2 miliarde de dolari..si avea datorii de vreo 3...dar ala se duce ''spre.....''
Datornic poti fi vandut si in acelasi timp si lipit pamantului de sarac....
Pai daca nu esti sarac, nu poti fi nici datornic vandut... in cazurile astea bogatia e doar ca o coaja care mascheaza saracia

Cei cu adevarat bogati pe merit, reusesc de preferat sa isi acopere si datoriile care sunt doar niste parghii, daca le merge mintea..parerea mea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Actualul Papa - Exista mantuire in afara BC! mihailt Biserica Romano-Catolica 44 19.06.2012 00:57:33
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 20:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Credeti ca exista mantuire fara Hristos? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 57 22.02.2010 22:39:35
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29