Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.03.2010, 17:00:44
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Da, sunt Unul. Insa nu stim in ce 'forma'.
Langu, tu ai putea sa iti imaginezi cum se manifesta Dumnezeu? Ca eu nu pot :)
Stim ca la botezul Mantuitorului, Duhul Sfant S-a pogorat sub forma unui porumbel. Deci totul e posibil.

Cu privire la gradinarit, -daca imi permiti - iti recomand filmul "Being there".
Are o filozofie foarte interesanta.
Eu cred ca Dumnezeu este o energie imensa,care sustine tot Universul .Cum se manifesta?Dificil de explicat.Din cate ne spune Biblia,atunci cand s-a manifestat celor alesi s-a "adaptat"micimii omului pt.a-l proteja.Imi imaginez un bec de x milioane de w ce se aprinde deasupra capului meu.Cum nu am o "protectie" dispar,ard.Cert este ca niciodata nu-L vom putea percepe in intregime,suntem prea mici,este ca si cum o caramida l-ar intelege pe zidar.Multumesc pt. recomandare!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.03.2010, 22:53:12
Vice28
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Edenul se afla in a 4-a dimensiune si daca noi ajungem la capacitatea de a ne pune corpul fizic in a 4-a dimensiune adica de a depasi vibratia atomica de 300.000 km/sec disparem din planul fizic, din cauza ca NU avem acest simt intern de a putea vedea DINCOLO de tridimensional, ne credem atat de destepti si atat de increzatori incat orgoliul, vanitatea si mandria noastra ne depasesc cu mult lungul nasului.

SUfletele plantelor, animalelor si mineralelor se afla in a 4-a dimensiune, cine vrea sa ii vada sa isi dezvolte clarvederea (si aceasta nu se dezvolta prin pomelnici, parastase sau acatiste)

Atat timp cat vom ramane cu gandire medievala despre aspectul nostru si atat timp cat nu vom iesi din dogmele impuse (cu scopul de a distrage sau de a controla mentalitatea unei societati), vom ramane la fel de incuiati si de rigizi in gandire.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.03.2010, 23:22:01
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vice28 Vezi mesajul
Edenul se afla in a 4-a dimensiune si daca noi ajungem la capacitatea de a ne pune corpul fizic in a 4-a dimensiune adica de a depasi vibratia atomica de 300.000 km/sec disparem din planul fizic, din cauza ca NU avem acest simt intern de a putea vedea DINCOLO de tridimensional, ne credem atat de destepti si atat de increzatori incat orgoliul, vanitatea si mandria noastra ne depasesc cu mult lungul nasului.

SUfletele plantelor, animalelor si mineralelor se afla in a 4-a dimensiune, cine vrea sa ii vada sa isi dezvolte clarvederea (si aceasta nu se dezvolta prin pomelnici, parastase sau acatiste)

Atat timp cat vom ramane cu gandire medievala despre aspectul nostru si atat timp cat nu vom iesi din dogmele impuse (cu scopul de a distrage sau de a controla mentalitatea unei societati), vom ramane la fel de incuiati si de rigizi in gandire.
Vice28, nu te supara, dar limbajul tau imi pare un pic cam pretentios.
Daca tu ai acces la a 4-a dimensiune, ar fi trebuit sa dispui de un lucru esential si acela este SMERENIA.
Prin intelect nu poti evolua spiritual, pot sa fii si Einstein la puterea a 3-a.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.03.2010, 23:42:54
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Vice28.In legatura cu gandirea medievala inclin sa iti dau dreptate.Despre vibratii atomice si plante in dimensiunea 4...cred ca ai vazut AVATAR de prea multe ori.Mai ai putin si vorbesti si despre reincarnare :)
Este un forum crestin ortodox iar elucubratii pseudostiintifice nu prea isi au locul.
Sorry man...incearca pe un forum sci-fi:)
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.03.2010, 08:42:08
Vice28
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exact despre aceasta atitudine in gandire vorbeam, atitudine care este incorsetata in dogme, concepte din care multi oameni NU vor sa iasa din cauza ca au auzit la altii ceva ce considera o parere subiectiva. A ramane indogmatizati in niste concepte pe care niciodata nu ne-am obosit sa le verificam inseamna a fi intr-un fel un papa lapte credul care intotdeauna zice "da, aveti dreptate". Eu nu am treaba cu pesudostiinta ci cu niste posibilitati practice.

Daca dvs. va limitati la o credinta dogmatica, fara o experimentare reala, directa, inseamna ca sunteti f limitat in dorinta de a intelege anumite principii si chiar si fenomene. Eu spuneam un lucru verificabil, pentru ca se zic tot felul de prostii si lumea are fantezii despre aceste subiecte si din pacate nici una dintre aceste pareri SUBIECTIVE nu este realitatea, copiind pe altii, luandu-ne dupa altii, fiind de acord cu altii doar din placerea de a fi de acord.

Ceea ce afirmati in final seamana f mult cu gandirea inchizitoriala a catolicismului, ceea ce nu se incadreaza in dogmele unei confesiuni, sau nici macar sa nu se pomeneasca de ceva "iesit din comun", ca imediat incepem sa acuza, sa facem judecati si sa ne credem foarte credinciosi, din cale afara asa incat duduim de falsa mistica si de falsa umilinta, avem umilinta doar in Biserica, cand iesim de acolo suntem in stare sa spunem spurcaciuni la altii care nu au gandirea impusa de Biserica.

Lamentabila atitudine a celor ce asced sa fie intr-adevar crestini.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.03.2010, 13:47:43
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vice28 Vezi mesajul
Lamentabila atitudine a celor ce asced sa fie intr-adevar crestini.
Judecand pe altul te judeci pe tine insuti.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.03.2010, 14:28:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Gradina Edenului era Terra.Si mai este inca si va mai fi pana ce noi inselati de draci nu distrugem de tot viata de pe Terra.
Cand omul a cazut si creatia a cazut intr-o stare mai rea dar nu s-a distrus.
Vedeti ca dupa Potop Dumnezeu zice:
"21.Iar Domnul Dumnezeu a mirosit mireasmă bună și a zis Domnul Dumnezeu în inima Sa: "Am socotit să nu mai blestem pământul pentru faptele omului, pentru că cugetul inimii omului se pleacă la rău din tinerețile lui și nu voi mai pierde toate vietățile, cum am făcut.
22.De acum, cât va trăi pământul, semănatul și seceratul, frigul și căldura, vara și iarna, ziua și noaptea nu vor mai înceta!"
(Facerea capitolul 8).
La a doua venire Pamantul va fi transfigurat.
Ce se va intampla insa inainte de a doua venire si de ce se zice "cat va trai Pamantul" vedem de acum:
Prin inselarea dracilor viata pe Terra e din in ce mai distrusa.
Normal ca Pamantul nu e faptura vie sa traiasca ci acolo daca zice asa probabil se refera la viata prezenta pe Terra:
plante,animale,oameni etc.

Vedeti ca zice Sfantul Apostol Pavel:
"20. Căci făptura a fost supusă deșertăciunii - nu din voia ei, ci din cauza aceluia care a supus-o - cu nădejde,
21. Pentru că și făptura însăși se va izbăvi din robia stricăciunii, ca să fie părtașă la libertatea măririi fiilor lui Dumnezeu.
22. Căci știm că toată făptura împreună suspină și împreună are dureri până acum. "


Dupa a doua venire Dumnezeu Iisus Hristos va lucra cu lucrarile necreate si va invia pe toti mortii,va reface creatia etc.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.03.2010, 15:14:06
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vice28 Vezi mesajul
Exact despre aceasta atitudine in gandire vorbeam, atitudine care este incorsetata in dogme, concepte din care multi oameni NU vor sa iasa din cauza ca au auzit la altii ceva ce considera o parere subiectiva. A ramane indogmatizati in niste concepte pe care niciodata nu ne-am obosit sa le verificam inseamna a fi intr-un fel un papa lapte credul care intotdeauna zice "da, aveti dreptate". Eu nu am treaba cu pesudostiinta ci cu niste posibilitati practice.

Daca dvs. va limitati la o credinta dogmatica, fara o experimentare reala, directa, inseamna ca sunteti f limitat in dorinta de a intelege anumite principii si chiar si fenomene. Eu spuneam un lucru verificabil, pentru ca se zic tot felul de prostii si lumea are fantezii despre aceste subiecte si din pacate nici una dintre aceste pareri SUBIECTIVE nu este realitatea, copiind pe altii, luandu-ne dupa altii, fiind de acord cu altii doar din placerea de a fi de acord.

Ceea ce afirmati in final seamana f mult cu gandirea inchizitoriala a catolicismului, ceea ce nu se incadreaza in dogmele unei confesiuni, sau nici macar sa nu se pomeneasca de ceva "iesit din comun", ca imediat incepem sa acuza, sa facem judecati si sa ne credem foarte credinciosi, din cale afara asa incat duduim de falsa mistica si de falsa umilinta, avem umilinta doar in Biserica, cand iesim de acolo suntem in stare sa spunem spurcaciuni la altii care nu au gandirea impusa de Biserica.

Lamentabila atitudine a celor ce asced sa fie intr-adevar crestini.
Draga Domnule,
Exceptand parerile dumneavostra strict personale, va rog sa va argumentati afirmatiile privitoare la cea de a patra dimensiune si, in cazul existentei ei, legatura pe care o faceti cu Eden-ul.
Daca nu puteti argumenta cu probe solide, nu faceti altceva decat sa bateti campii pe un forum crestin-ortodox.
Nu am o atitudine inchizitorie si martori imi sunt cei ce mi-au mai citit postarile dar este ceva diferenta intre a fi tolerant si a accepta orice afirmatie.

Cu respect, astept argumentele dumneavostra.
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.03.2010, 23:06:52
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vice28 Vezi mesajul
Edenul se afla in a 4-a dimensiune si daca noi ajungem la capacitatea de a ne pune corpul fizic in a 4-a dimensiune adica de a depasi vibratia atomica de 300.000 km/sec disparem din planul fizic, din cauza ca NU avem acest simt intern de a putea vedea DINCOLO de tridimensional, ne credem atat de destepti si atat de increzatori incat orgoliul, vanitatea si mandria noastra ne depasesc cu mult lungul nasului.

SUfletele plantelor, animalelor si mineralelor se afla in a 4-a dimensiune, cine vrea sa ii vada sa isi dezvolte clarvederea (si aceasta nu se dezvolta prin pomelnici, parastase sau acatiste)

Atat timp cat vom ramane cu gandire medievala despre aspectul nostru si atat timp cat nu vom iesi din dogmele impuse (cu scopul de a distrage sau de a controla mentalitatea unei societati), vom ramane la fel de incuiati si de rigizi in gandire.
Pentru mine aceasta informatie este noua,m-as bucura mult daca ai putea sa scri mai mult despre aceasta a patra dimensiune,cat si cum s-a ajuns la aceasta informatie.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.03.2010, 20:35:39
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare! Pana la urma, dupa Judecata De Apoi , noi oamenii (unii dintre noi) unde ne vom situa ? Ce este cu acel cer nou si pamant nou, despre care se scrie in Biblie Eu stiu ca dupa moarte exista un Rai provizoriu - precum si imparatia mortior (Iadul pentru unii) iar dupa aceea mai este si Imaparatia Cerurilor (lacasul lui Dumnezeu) ....Pana la urma , cei buni unde-si vor petrece vesnicia...Multumesc...Doamne Ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gradina Edenului ungreier Generalitati 20 23.02.2011 11:03:08
Arca lui Noe - descoperita? colaps Generalitati 0 28.04.2010 17:22:05
rugaciune...descoperita de un preot de la man.Nicula alexya89 Rugaciuni 2 11.08.2009 02:43:09
Apocalipsa descoperita dorianp Despre Sfanta Scriptura 8 21.12.2007 21:04:19