Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 14.04.2010, 14:53:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
ai vazut "live" procesu' cu moalecorcodusele replicante sau l-ai vazut in reluare la vreo televiziune extraterestra care transmite live de 10 miliarde de ani si poate aveau o camera web si pe pamant ? stii stiinta se bazeaza pe chestii dovedite in laborator , microscoape ....chestii d'astea . de povestile SF se ocupa amatorii care isi pun halat si cred ca halatu ' ii face oameni de stiinta...
vezi nu confunda faptul ca un medicament vindeca o boala(provocand alta ,dar asta e din alt film) cu scenariile SF ale ALTOR pacalici .
Poti vedea si tu, live, replicantii. Poti face asta pe un calculator (http://en.wikipedia.org/wiki/Evolutionary_algorithm) sau intr-un laborator (http://www.newscientist.com/article/...n-the-lab.html)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 14.04.2010, 15:00:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci daca erorile nu sunt erori ci sunt ceva normal, cine le-a programat sa apara? Si cine a hotarat ca sunt normale?
Nimeni. Sint ceva firesc pentru ca decurg din legile de functionare ale universului nostru
Reply With Quote
  #113  
Vechi 14.04.2010, 15:04:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nimeni. Sint ceva firesc pentru ca decurg din legile de functionare ale universului nostru
Aha. Si care sunt legile de functionare ale uniersului care determina ca erorile sunt normale? Si cine le-a emis?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #114  
Vechi 14.04.2010, 15:09:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aha. Si care sunt legile de functionare ale uniersului care determina ca erorile sunt normale? Si cine le-a emis?
Legile sint cele descoperite de fizicieni.
Nu stim cine le-a emis si nu stim daca le-a emis cineva.


:)
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Probabil vrei sa ajungi la intrebarea cu cine a creat universul cu legile sale...
Reply With Quote
  #115  
Vechi 14.04.2010, 15:13:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Legile sint cele descoperite de fizicieni.
Nu stim cine le-a emis si nu stim daca le-a emis cineva.
Daca fizicienii au descoperit inseamna ca cineva le-a pus acolo. Nu poti descoperi ceva ce nu a fost creat de cineva.

ok, nu stim, nu stim, dar macar sa pastram o rezerva si sa nu facem din nestiinta o virtute.

Vreau sa inteleg pana unde duce gandirea ateului...logica
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #116  
Vechi 14.04.2010, 15:16:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca fizicienii au descoperit inseamna ca cineva le-a pus acolo. Nu poti descoperi ceva ce nu a fost creat de cineva.
Asta e o axioma si nu o teorema. Iar ea ar trebui aplicata si lui Dzeu.
Oricum, chiar daca intuitia ne spune ca ceva, orice, trebuie sa fi fost creat, nu inseamna ca acel cineva e o ratiune.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
ok, nu stim, nu stim, dar macar sa pastram o rezerva si sa nu facem din nestiinta o virtute.
Stim ce stim si ce nu stim
Reply With Quote
  #117  
Vechi 14.04.2010, 15:17:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vreau sa inteleg pana unde duce gandirea ateului...logica
Ma bucur. Intreaba orice.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 14.04.2010, 15:17:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aha. Si care sunt legile de functionare ale uniersului care determina ca erorile sunt normale? Si cine le-a emis?
Daca erau emise de o entitate atotputernica, de ce nu a emis mai putine?
De ce l-a facut asa de complicat?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 14.04.2010, 15:21:45
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asta e o axioma si nu o teorema. Iar ea ar trebui aplicata si lui Dzeu.
Asta doar daca Dumnezeu ar face parte din universul nostru micut, temporal si creat.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Oricum, chiar daca intuitia ne spune ca ceva, orice, trebuie sa fi fost creat, nu inseamna ca acel cineva e o ratiune
Dar ce ar putea fi? Iti trebuie ceva minte sa creezi toate astea. tu ce ai putea crea fara ratiune?

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stim ce stim si ce nu stim
Sau ce am fost invatati sa stim. Ok, ramanem pe ce "stim"
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #120  
Vechi 14.04.2010, 15:23:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca erau emise de o entitate atotputernica, de ce nu a emis mai putine?
De ce l-a facut asa de complicat?
De ce nu? Nu are voie sa creeze ce vrea?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32