Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 20.04.2010, 13:32:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu mi se pare normal ,dar cine stie daca se duc in iad?
Cine poate patrunde tainele lui Dumnezeu?
Nu inteleg ce inseamna pentru tine 'viata peste multi crestini mantuiti"?

Par.Paisie de la man.Slatina si apoi la schitul Sihla a spus ca e greu de ajuns in rai.
Daca el care a avut o viata atat de curata spune asta , noi nu ne putem astepta la ceva prea bun dupa moarte ,cel putin eu.
Nu inteleg de ce ai pretentii de la Dumnezeu ,cand El stie mai bine ce ii trebuie fiecaruia pentru a se mantui.
Frumoasa pirueta. O intoarcere de aproape 180 de grade.
Ce raspunsuri s-au dat pana acum? Nu, nu si nu.
Iar acum? "Cine poate patrunde tainele lui Dumnezeu?"
Adica, noi nu prea stim ce se intampla, dar ne dam si noi cu parerea.
Nu ti se pare cam putin pentru a emite formulari de gen: x persoana cu y comportament se duce in iad?
Reply With Quote
  #242  
Vechi 20.04.2010, 13:35:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Frumoasa pirueta. O intoarcere de aproape 180 de grade.
Ce raspunsuri s-au dat pana acum? Nu, nu si nu.

Arata-mi, te rog, cine la ce intrebare a spus "nu, nu si nu". Dumnezeu decide, in functie de faptele noastre, nu noi. Voi puneti niste intrebari insidioase, noi va raspundem in fel si chip, si tot nu sunteti multumiti...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 20.04.2010, 13:40:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Frumoasa pirueta. O intoarcere de aproape 180 de grade.
Ce raspunsuri s-au dat pana acum? Nu, nu si nu.
Iar acum? "Cine poate patrunde tainele lui Dumnezeu?"
Adica, noi nu prea stim ce se intampla, dar ne dam si noi cu parerea.
Nu ti se pare cam putin pentru a emite formulari de gen: x persoana cu y comportament se duce in iad?
Eu nu mi-am dat cu parerea ,dar cineva care nu vrea sa auda de Dumnezeu in lumea asta ,cand i s-au dat n sanse sa creada in El ,de ce ar vrea in cealalata lume sa fie cu El?
Totusi nu mi-ai raspuns la intrebare ,ce intelegi prin "'viata peste multi crestini mantuiti" ?
Uite ce spune un sfant parinte de la man.Optina ,si poate vei intelege pentru ce e necesara credinta:

"Ca să suportăm mai ușor suferințele trebuie să avem credință puternică, dragoste fierbinte către Dumnezeu, să nu ne lipim de cele pământești și să ne predăm cu totul voii lui Dumnezeu.
Dacă vrei să scapi de tristețe, nu-ți lipi inima de nimic și de nimeni.
În necazuri și ispite Domnul ne ajută. El nu ne scutește de ele, ci ne dă puterea de a le îndura ușor, fără chiar să le observăm.

Mântuirea voastră și moartea voastră sunt în apropierea voastră. Mântuirea voastră depinde de modul în care vă purtați cu aproapele vostru. Nu uitați să vedeți în aproapele vostru chipul lui Dumnezeu. "
Reply With Quote
  #244  
Vechi 20.04.2010, 13:43:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Arata-mi, te rog, cine la ce intrebare a spus "nu, nu si nu". Dumnezeu decide, in functie de faptele noastre, nu noi. Voi puneti niste intrebari insidioase, noi va raspundem in fel si chip, si tot nu sunteti multumiti...
Cine a zis?
Iata de zice anita:
"Daca il refuzi pe Dumnezeu in aceasta viata ,de ce sa vrei sa fii cu El dincolo.
Si in iad nu toti sunt supusi la chinuri ,acolo sunt locuri lipsite de lumina .
Ideea este ca sunt lipsiti de fericirea vesnica aceia care nu vor sa auda de Dumnezeu aici pe pamint.
Doamne ajuta !"

Si chiar tu ii spuneai lui topcat de copilul care se duce in iad pentru ca a hulit fiind invatat asa de parinti.

Daca stau sa mai caut iti garantez ca iti gasesc cateva zeci de exemple, cai clare decat astea.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 20.04.2010, 13:48:00
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce raspunsuri s-au dat pana acum? Nu, nu si nu.
f.interesante si argumentele voastre ...copilul,copilul,copilul.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 20.04.2010, 14:02:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
f.interesante si argumentele voastre ...copilul,copilul,copilul.
Da, copiii sint victime colaterale, daca nu cumva directe, ale unui experiment ale carui rezultate sint cunoscute dinainte.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 20.04.2010, 14:10:42
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da, copiii sint victime colaterale, daca nu cumva directe, ale unui experiment ale carui rezultate sint cunoscute dinainte.
cum ziceam..judecati omenesti..carpa lepadata
Reply With Quote
  #248  
Vechi 20.04.2010, 14:17:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Normal ca sint omenesti.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 20.04.2010, 14:17:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu nu mi-am dat cu parerea ,dar cineva care nu vrea sa auda de Dumnezeu in lumea asta ,cand i s-au dat n sanse sa creada in El ,de ce ar vrea in cealalata lume sa fie cu El?
Totusi nu mi-ai raspuns la intrebare ,ce intelegi prin "'viata peste multi crestini mantuiti" ?
Uite ce spune un sfant parinte de la man.Optina ,si poate vei intelege pentru ce e necesara credinta:

"Ca să suportăm mai ușor suferințele trebuie să avem credință puternică, dragoste fierbinte către Dumnezeu, să nu ne lipim de cele pământești și să ne predăm cu totul voii lui Dumnezeu.
Dacă vrei să scapi de tristețe, nu-ți lipi inima de nimic și de nimeni.
În necazuri și ispite Domnul ne ajută. El nu ne scutește de ele, ci ne dă puterea de a le îndura ușor, fără chiar să le observăm.

Mântuirea voastră și moartea voastră sunt în apropierea voastră. Mântuirea voastră depinde de modul în care vă purtați cu aproapele vostru. Nu uitați să vedeți în aproapele vostru chipul lui Dumnezeu. "
Exemplul meu se referea la o persoana ipotetica, nu pentru ca nu exista o astfel de persoana, ci pentru ca nu cunosc eu una.
Acea persoana are o viata corecta din punct de vedere moral si social, dar nu crede "drept". A ramas statornic in credinta in care s-a nascut.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 20.04.2010, 14:26:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
cum ziceam..judecati omenesti..carpa lepadata
Ale cui judecati? Ale noastre? Sau si ale voastre?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32