Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #21  
Vechi 05.07.2006, 11:13:52
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

12. Sfantul Preacuvios Isidor Pelusiotul (n.360)
"Acei care cuteaza sa scoata sau sa adauge ceva la, cuvintele inspirate de Dumnezeu, sufera de o boala sau alta: ori nu cred ca Dumnezeiasca Scriptura a fost dictata de Duhul Sfant, ceea ce ii arata necredinciosi, ori se cred mai intelepti decat Sfantul Duh, si asta inseamna ca sunt smintiti" (Migne 78 A)

13. Sfantul Efrem Sirul (+379) „Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei caţi murdaresc sfanta
credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!Atunci, la a doua venire a Domnului, se va cere de la fiecare din noi marturisirea credintei si unirea Botezului. Si
daca am pastrat credinta curata de orice eres si pecetea nestearsa si haina neintinata… Se cuvine ca toti cei ce se apropie de Dumnezeu si vor sa se invredniceasca vietii celei vesnice,
sa pazeasca mai inainte de toate Credinta Ortodoxa neintinata.Dar nu trebuie sa fie tradata nepretuita comoara a credintei nici in schimbul dobandirii vreunei vrednicii, nici pentru
lingusirile ocarmuitorilor, nici pentru a evita frica de ei.”
„Cuvine-se deci, sa dispretuim orice osteneala pentru dreapta marturisire a Domnului nostru Iisus Hristos… Sa fugi de purtarea familiara fata de schismatici si eretici! Mai mult,
sa te feresti de erezia acelora care Il despart in doua pe unicul nostru Domn Iisus Hristos! Acettia cred in chip contrar celor 318 Sfinti Parinti care s-au intrunit la Niceea.”
„Pe eretici, ca pe niste blasfemiatori si vrajmasi ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci caini si lupi si porci si antihristi, dupa cum zice Domnul: Nu dati cele sfinte
cainilor! (Matei 7:6). Si Ioan zice ca multi antihristi s-au aratat (I Ioan 2:18). Pe acestia deci, nu se cuvine sa-i iubim,nici sa ne intretinem cu ei, nici sa ne rugam impreuna cu ei,
nici sa mancam impreuna, nici sa-i primim in casa, nici sa-I salutam, ca sa nu ne facem partasi faptelor lor celor viclene.”
„Pacatul fara iertare e fapta care se indreapta impotriva Duhului Sfant si pacatele tuturor ereticilor, pentru ca au blasfemiat si blasfemiaza pe Duhul Sfant. Acestora nu li se va
ierta pacatul nici in viata aceasta, nici in viata ce va sa fie,pentru ca s-au opus lui Dumnezeu Insusi, de la Care se da izbavirea.”
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.07.2006, 17:47:40
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Legat de ultimul paragraf din mesajul anterior (pacatul impotriva Sfantului Duh). Stiu ce scrie Invatatura de Credinta, si totusi uneori mi-e frica. Daca un eretic totusi se intoarce, avem dovezi ca Dumnezeu il primeste. Nu?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.07.2006, 18:13:27
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Legat de ultimul paragraf din mesajul anterior (pacatul impotriva Sfantului Duh). Stiu ce scrie Invatatura de Credinta, si totusi uneori mi-e frica. Daca un eretic totusi se intoarce, avem dovezi ca Dumnezeu il primeste. Nu?
Daca se intorc la dreapta credinta nu mai sunt considerati eretici, nu?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.07.2006, 08:13:16
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Cei care se intorc la ORTODOXIE cred ca nu mai sunt eretici si Dumnezeu ii primeste.Totusi trebuie sa renunte la inovatiile lor,la dogmele lor gresite ,false ...

14. Sfantul Vasile cel Mare (+380) „Vadita necredinta a ereticilor ne vatama putin. Cu toate acestea, cei ce poarta piele de oaie si se prezinta pe dinafara cu chip pasnic, sfasie dinauntru oile cele intelegatoare ale lui Hristos si vatama mult, inselandu-i pe cei mai simpli. Acestia sunt mai periculosi si greu se apara cineva de ei. Ce lucru indraznet nu au facut acesti innoitori? Din aceasta pricina, i-a despartit Biserica si s-au rupt de ortodocsi si au facut mincinoasa adunare… Totusi, trebuie sa cunoasteti ca, prin harul lui Dumnezeu, nu sunteti singuri, ci aveti pe multi impreuna cu voi care apara Ortodoxia Sfintilor Parinti, care au alcatuit la Niceea evlavioasele dogme ale Credintei.”
„Una este crima care se pedepseste acum cu asprime:nepazirea Predaniilor Parintilor. Sa ne luptam pana la sfarsit ... nu pentru bani, nu pentru slava… ci pentru a dobandi de
obste comoara credintei sanatoase si sa ramanem luptandune…”

15. SFANTUL GRIGORIE TEOLOGUL (+389) „UNDE ESTE EVIDENTA NECREDINTA, TREBUIE SA PREFERAM MAI BINE FOCUL SI SABIA SI SITUATIILE CRITICE SI MAINILE TIRANILOR - SI TOATE CU DARUIRE- DECAT SA LUAM PARTE LA ALUATUL PACATULUI SI SA NE UNIM CU CEI CARE BOLESC IN CREDINTA… DE MII DE ORI ESTE MAI BUNA DEZBINAREA CARE SE FACE PENTRU CUVINTELE BUNEI CREDINTE ORTODOXE DECAT PACEA, CAND ACEASTA ESTE UNITA CU PATIMILE.”


16. Sfantul Ioan Gura de Aur (+ 407) „Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala, in felul acesta o falsifica; la fel si in credinta cea adevarata, acel care va schimba chiar cat de putin in ea, o vatama pe toata. Caci daca, pe de o parte, dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa.”
„DACA EPISCOPUL SAU CLERICUL ESTE VICLEAN IN CHESTIUNILE CREDINTEI, ATUNCI FUGI SI LEAPADA-TE DE EL, NU NUMAI CA DE UN OM, CI CHIAR SI INGER DIN CER DE-AR FI. Cel care doreste mantuire
personala, cel care vrea sa fie un adevarat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela cauta la corabia lui Noe scapare de potop. Cel care are teama de trasnetul strasnic al anatemei, care omoara
sufletul si trupul, acela sa ia asupra-i dulcele jug al dogmelor Bisericii lui Hristos, sa-si imblanzeasca indaratnicia cugetului sau, cu ajutorul legilor bisericesti si sa se supuna in toate
maicii sale – Biserica… După mine, pacea nu este aceea care se tine pe saluturile şi mesele comune fara rost, ci pacea intru Dumnezeu este cea care vine de la unirea duhovniceasca.
Multi distrug astazi tocmai aceasta unire, cand, dintr-o ravna nechibzuita, neluand in seama hotararile noastre si dand mai multa importanta celor iudaice, socotesc pe iudei drept
invatatori care merita o incredere mai mare decat Parintii nostri.”

17. Sfantul Chiril al Alexandriei (+444) „Daca cineva schimba ceva in sfintele si dumnezeiestile dogme patristice, acest lucru nu trebuie sa-l luam drept clarviziune, ci
drept crima si abatere de la dogma si pacatuire impotriva lui Dumnezeu.”
„Atunci se mareste numele pacii, cand nu ne vom impotrivi parerilor Sfintilor, nici nu vom faptui impotriva hotarelor acelora.” (Migne, PG 68-77)

18. Sfantul Maxim Marturisitorul (+662) „A TAINUI CUVANTUL ADEVARULUI INSEAMNA A TE LEPADA DE EL. BINE ESTE SA TRAIM IN PACE CU TOTI, DAR NUMAI CU ACEIA CARE CUGETA ACELEASI DESPRE BUNA CREDINTA ORTODOXA. SI ESTE MAI BINE SA NE RAZBOIM,ATUNCI CAND PACEA LUCREAZA CONGLASUIREA CATRE RAU.” (VIETILE SFINTILOR DIN GREACA, 21 IANUARIE)

19. Sfantul Ioan Damaschin (+749) „ Sa ne pazim cu toate puterile noastre sa nu primim impartasire de la eretici,nici sa le-o dam acestora…, ca sa nu ne facem partasi relelor
lor credinte si pentru a nu fi condamnati impreuna cu ei.”
„Auziti popoare, semintii, limbi, barbati, femei si copii, cei mai mari, cei mai tineri si pruncii, sfantul neam al crestinilor! Daca cineva va invata, in afara acestora pe care lea
primit Sfanta Biserica Soborniceasca, de la Sfintii Apostoli,de la Parinti si de la Sinoade, sa nu-l ascultati, nici sa primiti sfatul sarpelui, dupa cum l-a primit Eva si a cules moarte. Si
chiar daca v-ar invata un inger sau un imparat in afara acestora pe care le-ati primit, astupati-va urechile.” (Stupul Ortodox, 1999)

20. Sfântul Tarasie, patriarhul Constantinopolului (+806) „Sa aducem aici in mijloc cartile distinsilor Sfinti Parinti, ca sa le ascultam. Si din acestea sa extragem si sa adapam fiecare dintre noi turma noastra…, deoarece hotarele pe care le-au asezat Parintii nostri nu se muta; ci, dupa ce am invatat Predania apostolica, sa pazim Predaniile pe care le-am primit.”

21. SFANTUL TEODOR STUDITUL (+826) „ATUNCI CAND CREDINTA E PRIMEJDUITA, PORUNCA DOMNULUI ESTE DE A NU PASTRA TACERE. DACA E VORBA DE CREDINTA, NIMENI NU ARE DREPTUL SA
ZICA: „DAR CINE SUNT EU? PREOT, OARE? N-AM NIMIC DE-A FACE CU ACESTEA. SAU UN CARMUITOR? NICI ACESTA NU DORESTE SA AIBA VREUN AMESTEC. SAU UN SARAC CARE DE-ABIA ISI CASTIGA EXISTENTA?… NU AM NICI CADERE, NICI VREUN INTERES IN CHESTIUNEA ASTA.DACA VOI VETI TACEA SI VETI RAMANE NEPASATORI, ATUNCI PIETRELE VOR STRIGA, IAR TU RAMAI TACUT SI DEZINTERESAT?”
„SINODUL NU ESTE ACEASTA: SA SE INTRUNEASCA SIMPLU IERARHI SI PREOTI, CHIAR DACA AR FI MULTI; CI SA SE INTRUNEASCA IN NUMELE DOMNULUI, SPRE PACE SI SPRE PAZIREA CANOANELOR… SI NICI UNUIA DINTRE IERARHI NU I S-A DAT STAPANIREA DE A INCĂLCA CANOANELE, FARA NUMAI SA LE APLICE SI SA SE ALATURE CELOR PREDANISITE, SI SA URMEZE PE SFINTII PARINTI CEI DINAINTEA NOASTRA… SF. IOAN GURA DE AUR A SPUS DESCHIS CA DUSMANI AI LUI HRISTOS SUNT NU NUMAI ERETICII, CI SI CEI AFLATI IN COMUNIUNE CU EI.”
„AVEM PORUNCA DE LA INSUSI APOSTOLUL PAVEL CA, ATUNCI CAND CINEVA INVATA ORI NE SILESTE SA FACEM ORICE ALT LUCRU DECAT AM PRIMIT SI DECAT ESTE SCRIS DE CANOANELE SINOADELOR ECUMENICE SI LOCALE, ACELA URMEAZA A FI OSANDIT, CA NEFACAND PARTE DIN CLERUL SFINŢIT. NICI UN SFANT NU A INCALCAT LEGEA LUI DUMNEZEU; DAR NICI NU S-AR FI PUTUT NUMI SFANT, DACA AR FI CALCAT-O.”
„SI CHIAR DACA AM FI PACATOSI IN MULTE, TOTUSI SUNTEM ORTODOCSI SI MADULARE ALE BISERICII UNIVERSALE, INDEPARTANDU-NE DE ORICE EREZIE SI URMAND ORICARUI SINOD RECUNOSCUT CA
ECUMENIC SAU LOCAL. SI NU NUMAI ACESTORA, CI SI HOTARARILOR PE CARE LE-AU LUAT SI LE-AU PROPOVADUIT SINOADELE. NICI NU ESTE ORTODOX DESAVARSIT, CI PE JUMATATE, CEL CARE CREDE CA ARE
DREAPTA CREDINTA, DAR NU SE ALATURA DUMNEZEIESTILOR CANOANE.”
(MIGNE, PG EPISTOLA II, 81)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.09.2006, 20:30:53
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Nu cred ca ecumenismul este bun la ceva. Probabil ca unii oameni, care se considera iluminati fara sa fie au considerat ca este mai bine sa uneasca toate religiile si sa ia doar o frantura din fiecare. Este o greseala grosolana: daca am fi ortodocsi sa zicem 90% din populatia planetei si sa zicem ca am fi din cei autentici, Pamantul ar fi rai si iadul ar fi gol. Nici macar nu se poate compara viziunea masonica, ecumenica cu ceea ce vrea sa realizeze crestinismul ortodox. Daca respectam porunca "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti" nu am avea nevoie de directive UE si de ingradiri. Tocmai ca nu se cunoaste ortodoxia, de aceea au nevoie occidentali de fel si fel retete de religii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.09.2006, 21:14:51
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali
Nu cred ca ecumenismul este bun la ceva. Probabil ca unii oameni, care se considera iluminati fara sa fie au considerat ca este mai bine sa uneasca toate religiile si sa ia doar o frantura din fiecare. Este o greseala grosolana: daca am fi ortodocsi sa zicem 90% din populatia planetei si sa zicem ca am fi din cei autentici, Pamantul ar fi rai si iadul ar fi gol. Nici macar nu se poate compara viziunea masonica, ecumenica cu ceea ce vrea sa realizeze crestinismul ortodox. Daca respectam porunca "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti" nu am avea nevoie de directive UE si de ingradiri. Tocmai ca nu se cunoaste ortodoxia, de aceea au nevoie occidentali de fel si fel retete de religii.
Aceeasi regula importanta o au toate celelalte confesiuni crestine. Si budismul spune asta. Si in cartile sfinte hinduse apare principiul iubirii. Daca nu ma insel si pe undeva in Coran avem aceasta idee. Trateaza-i pe ceilalti cum ai vrea sa te trateze pe tine, iubeste-i cum ai vrea sa te iubeasca(cu notele speciale de riguare pentru masochisti) nu fa ceva ce stii ca ii va deranja pe ceilalti. Cam toate marile religii spun asta...deci de ce ar fi lumea un rai daca ar fi majoriatea ortodocsi?? Majoritatea sunt crestini,musulmani si hindusi(primele 3 religii din lume in ordinea respectiva-in total aprox 68% din populatia lumii),toate au in invataturi acea regula de aur, si lumea e departe de rai.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.09.2006, 10:16:59
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Aceeasi regula importanta o au toate celelalte confesiuni crestine. Si budismul spune asta. Si in cartile sfinte hinduse apare principiul iubirii. Daca nu ma insel si pe undeva in Coran avem aceasta idee. Trateaza-i pe ceilalti cum ai vrea sa te trateze pe tine, iubeste-i cum ai vrea sa te iubeasca(cu notele speciale de riguare pentru masochisti) nu fa ceva ce stii ca ii va deranja pe ceilalti. Cam toate marile religii spun asta...deci de ce ar fi lumea un rai daca ar fi majoriatea ortodocsi?? Majoritatea sunt crestini,musulmani si hindusi(primele 3 religii din lume in ordinea respectiva-in total aprox 68% din populatia lumii),toate au in invataturi acea regula de aur, si lumea e departe de rai.
apropo de asta, toate marile religii au incluse in principii regulile de bun simt ale civilizatiei: sa nu furi, sa nu ucizi, sa-ti iubesti aproapele etc. de aici lucrurile se mai schimba: unii spun ca regulile sunt transmise de allah, altii de dumnezeu, altii de budha etc.

interesant este ca s-a facut un studiu in teritoriile palestiniene ocupate pe atunci de israelieni. si oamenii - presupusi fanatici musulmani - cum sunt prezentati de presa, au fost intrebati ce isi doresc mai mult si mai mult pe lume.

si, surpriza, desi autorii studiului se asteptau ca palestinienii sa spuna ca isi doresc distrugerea israelului si a necredinciosilor si aruncarea in aer a lumii occidentale, TOTI cei intervievati au spus ca isi doresc locuri de munca, o viata mai buna si mai sigura si scoli si mincare pentru copiii lor.

probabil ca asta ar spune ORICE om din lume, daca ar fi intrebat! asa ca prea multe deosebiri intre oameni nu sunt, indiferent de religie. (deosebiri sunt numai in ochii rasistilor, xenofobilor, fanaticilor religiosi, extremistilor - in doua cuvinte, scursurilor societatii).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.11.2007, 12:20:32
Pravoslavia Pravoslavia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2007
Mesaje: 27
Implicit

Daca un eretic vrea sa vina la Ortodoxie, sa vina! nu este asa? Da! De aceea, ereticul care vine la credinta si are chemare, sa vina! Nu trebuie sa se schimbe Ortodoxia dupa eretic, doar ca sa-l aduca la credinta! Nu va amagiti cu invatoaturile francmasone, ca trebuie sa fie o credinta in tot pamantul! NU! Trebuie sa fim noi ortodocsii curati in credinta! Degeaba va fi o singura credinta si un singur pastor, daca credinta nu este desavarsit Ortodoxa! Ce, Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti, ca sa aduca pe cineva la credinta Sfanta, au schimbat Ortodoxia? Nicidecum! Deci, nici voi nu mai aprobati ecumenismul!!! Cel ce vrea sa viana la credinta Ortodoxa, sa se lepade de eresuri si sa vina cu sinceritate! Nu ortodoxia sa se schimbe ca sa-l primeasca pe el! Cel ce este pentru mantuire sau cel ce-si doreste mantuirea, vine la credinta; iar cel ce nu vrea, asteapta sa vina credinta si sa fie de partea lui in eres! Sfantul IER. Ioan Gura de aur, ca sa ii dizolve pe arieni, nu s-a facut arian, ci a predicat mult! Deci, daca voiti unirea credintei, preotilor, episcopilor si crestinilor, lasati afacerile si golaniile si predicati adevarul! Nu asteptati ca sa rezolvati ceva prin initiative protestante(scumenismul)! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.11.2007, 16:59:24
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

toata viclenia foarte subtire a ECUMENISMULUI este f.f.f.binne dezvaluita pe un CD cumparat de mine dela man GOLIA -IASI.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.11.2007, 17:09:43
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pravoslavia
Deci, nici voi nu mai aprobati ecumenismul!!!
Foarte bine spus frate Pravoslavia, si as mai adauga ceva : Ecumenismul actual mutant este o ploaie fina(mocaneasca) care intra in toate crapaturile pamintului nu un camion bine definit caruia ii pui in fata o bariera...aici e buba
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si ecumenismul Eugen7 Dogmatica 234 02.02.2017 23:49:09
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Ortodoxia şi ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17