Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.01.2011, 20:00:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Uite.Am facut si eu un topic mai demult in care ceream carti sau spuneam sa facem schimb de recomandari.S-au adunat ceva mesaje,poti lua titluri de carti si de aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9634

Numai bine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2011, 13:48:35
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte,sa ia aminte-Arsenie Boca

Părintele Arsenie Boca: FERICIREA DE A CUNOAȘTE CALEA


~ fragmente ~
- “Mai tare si mai duios de cum a chemat Iisus pe oameni, nu-i poate chema nimeni de pe lume. Necazurile vietii insa iau pe oameni din alta parte, silindu-i sa-l caute pe Dumnezeu. Necazurile nu sunt fapta lui Dumnezeu, ci urmarea greselilor noastre, urmare pe care ingaduie Dumnezeu s-o gustam spre inteleptirea noastra”.
- “Nu este alta cale de mantuire, de ispasire a pacatelor, decat calea Crucii. Daca ar fi fost alta, Dumnezeu ne-ar fi aratat-o pe aceea. Prin Cruce, prin suferinta unei rastigniri in viata se intra in Imparatia lui Dumnezeu. Si se intra cu atat mai sigur, cu cat rabdam o rastignire nedreapta. Deci, cel ce vrea sa se mantuiasca n-are pe nimeni de osandit pentru crucea pe care o duce. Cine s-a hotarat cu toata puterea sufletului sau sa vina la Iisus, rastignirea-l asteapta, dar acesta iubeste din tot sufletul pe cei ce-l rastignesc. In necazuri se vede iubirea omului de Dumnezeu si de oameni. In cuptorul suferintelor de tot felul se curateste sufletul omenesc pentru Imparatia lui Dumnezeu. Si suferinta smereste trufia omului si Il face pe Dumnezeu prieten. Asa sa va talcuiti crucea pe care o aveti fiecare de dus! In Cruce Dumnezeu a ascuns o taina: taina mantuirii fiecaruia. Vai de cel ce nu are o cruce de dus: acela n-are prin ce se mantui“.
- “Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie. Numai atat bine putem face, cata suferinta putem ridica de pe el. Numai atata mangaiere putem aduce printre oameni, cata amaraciune putem sa bem in locul celor ce vrem sa-i mangaiem. Atata stralucire va arata iubirea de Dumnezeu si de oameni in noi, sau atat de puternice vor fi mila si adevarul in noi, cata vapaie de ura infruntam bucurosi pentru Dumnezeu si oameni. Si asa mai departe. E bine de stiut si aceea ca darurile lui Dumnezeu dau o mare putere de a suferi, cu seninatate, orice potrivnicie in calea darului si, rabdandu-le cu liniste, toate piedicile cad pe rand, printr-o nevazuta randuiala dumnezeiasca”.
- “Cine se leapada de lume nu mai sta la cumpana intre pretul lumii intregi (de i-ar da-o cineva toata in stapanire pana la sfarsitul veacului), si intre pretul sufletului, curatit si stralucit de slava lui Dumnezeu, in viata de apoi. Fata de slava aceea, ale lumii de aici toate sunt gunoi (Matei 16, 26 ; I Ioan 2, 17). Lepadarea de lume e o convingere pe care poti sa o ai si in mijlocul lumii stand, precum poti sa n-o ai si in mijlocul pustiei petrecand. Dar cei ce se mantuiesc, toti trebuie sa o aiba“.
- “Lupta incepatorului este lupta izbavirii de patimi; straja atentiei la portile simturilor, ca sa nu intre pruncii vavilonesti, care facandu-se barbati, ar fi mai greu de scos. Deci, cum arata aceia sa-i si loveasca de Piatra ca sa nu ajunga cu ei la lupta. Navala de ganduri sa nu descurajeze pe incepatori; toata grija sa-i fie, sa nu primeasca gandurile. A nu avea ganduri e tot asa de cu neputinta, ca si a crede ca poti opri vantul. Cu oranduire dumnezeiasca, vin si vremuri fara furtuna.
Incepatorii pot sa vada cum numele Mantuitorului ii izbaveste de asuprirea momelilor vicleanului, ceea ce-i indatoreaza cu o mare smerenie inaintea Lui. Partea incepatorilor este nevointa de a usca izvoarele patimilor din pamantul inimii, precum si grija de a nu sui cu mintea in vazduhul parerii [de sine], caci acolo bat furtuni mari si se rup aripile mintii. Fiindca de multe ori e atrasa mintea dincolo si, furata cum e, usor poate fi muscata de bucuria straina. Sfintii Parinti ne atrag luarea aminte sa ne impotrivim acestei rapiri a mintii, pentru ca dincolo, mari si multe sunt primejdiile, in care incepatorii pot sa-si franga mintea. Incepatorii trebuie sa stea cu mintea de straja la portile sufletului, ca sa nu intre foc strain in cetate.”
(Parintele Arsenie Boca,Fericirea de a cunoaste calea”)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.01.2011, 17:30:05
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am si eu o intrebare,poate stie sa ma lamureasca cineva. Am auzit ca parintele Arsenie Boca ar fi scris doar o singura carte,si anume Cararea Imparatiei. Este adevarat? Atunci restul de cine sunt scrise?

Chiar am ramas surprins sa aud asta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.01.2011, 19:19:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am si eu o intrebare,poate stie sa ma lamureasca cineva. Am auzit ca parintele Arsenie Boca ar fi scris doar o singura carte,si anume Cararea Imparatiei. Este adevarat? Atunci restul de cine sunt scrise?

Chiar am ramas surprins sa aud asta.
Cei care l-au ascultat si i-au cules invataturile... Daca o sa le citesti, o sa vezi ca unele sunt sfaturi disparate, puse la cap la cap. De altfel, multe se numesc "marturii" despre Arsenie Boca. Cand crezi ca ar fi avut timp sa scrie atatea carti? Era calugar doar, nu avea timp de stat in fata masinii de scris, nu? Oricum, cele mai multe carti ale unor calugari sunt scrise de invatacei, oameni care le-au ascultat marturiile, le-au inregistrat, le-au redat din memorie... Ca doar manastirea nu e scriptorium.

Parca mai este si un jurnal scris de parintele Arsenie Boca... dar, in rest, sunt toate scrise de discipoli, sunt marturii culese de la diferite persoane care l-au ascultat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 24.01.2011 at 19:23:31.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.01.2011, 19:26:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da... deci sa inteleg ca era adevarata afirmatia.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.01.2011, 19:46:22
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Ne vorbeste parintele Cleopa

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Sunt sigura ca sunt printre voi multi care citesc carti duhovnicesti, v-as ruga daca puteti sa imi recomandati si mie carti mai deosebite, despre invataturi ortodoxe si invingerea pacatelor; m-am uitat si pe forum, dar ori nu m-am uitat unde trebuie, ori nu exista un topic despre asemenea carti.

Multumesc anticipat!
Iti recomand colectia ''Ne vorbesete parintele Cleopa''Sunt vreo 17 volume in total . eu am 6 pana acuma , sigur ai ce invata din spusele parintelui , si nu sunt scumpe vreo 4 lei fiecare volum parca, le gasesti la orice manastire, si pe la magazine bisericesti .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2011, 12:01:56
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am auzit ca parintele Arsenie Boca ar fi scris doar o singura carte,si anume Cararea Imparatiei. Este adevarat? Atunci restul de cine sunt scrise?
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cei care l-au ascultat si i-au cules invataturile... Daca o sa le citesti, o sa vezi ca unele sunt sfaturi disparate, puse la cap la cap.

Parca mai este si un jurnal scris de parintele Arsenie Boca... dar, in rest, sunt toate scrise de discipoli, sunt marturii culese de la diferite persoane care l-au ascultat.
ma bucur ca am aflat asta...imi explica niste chestiuni pe care nu reuseam sa le inteleg.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2011, 17:55:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cum ar fi...? Poti da mai multe detalii?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
carti duhovnicesti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
filme duhovnicesti mirelat Arta bisericeasca in general 238 18.02.2024 20:23:03
Raspunsuri duhovnicesti + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 2399 08.01.2020 11:49:42
De unde cumparam carti duhovnicesti? alexdu Generalitati 10 27.01.2011 16:21:01
Istorioare duhovnicesti idealist Resurse ortodoxe on-line 2 04.06.2010 23:50:02