Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.06.2012, 23:28:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dvs veti trece la o vietuire care sfinteste, fara sa mai criticati Biserica din care ati plecat, iar eu, ca om ce fac parte din acea Biserica, nu voi mai critica nici eu pe cei care au un of de spus, chiar daca nu imi place cum suna, recunoscand ca poate au dreptatea lor. Voi intelege ca pentru unii este prea tarziu sa mai fac ceva, caci deja au facut altii, dar voi incerca sa ma corectez pe viitor in relatia cu fratii mei, ajutandu-i in calea lor spre mantuire si evitand cat tine de mine aparitia unor alti acuzatori. Si, chiar daca este greu, voi incerca sa inteleg ca ceea ce pare nemultumire fata de trairea mea este de fapt regretul ca soarta nu a fost la fel de buna cu ei ca si cu mine. Voi multumi lui Dumnezeu ca mie mi-a dat har si ma voi ruga sa le dea si lor, ca sa nu plang apoi dupa ei ca au parasit casa parinteasca. Caci mantuire cauta multi, dar nu toti o gasesc atat de repede ca mine. Iar o vorba spune ca satulul nu crede niciodata celui flamand. De aceea nu poti lupta pentru un om cazut in mizerie si infometat dupa mantuire daca tu insuti nu stii ce este aceasta foame.
Sunt de acord, in cea mai mare parte, cu ceea ce afirmati. Conditia pe care o descrieti e cel putin plauzibila, de nu cumva chiar asa stau lucrurile.
Insa punctele tari ale postarii mele eu le consider nonnegociabile. Reintoarcerea noastra reala in Biserica ortodoxa consider ca e singurul lucru pe deantregul bun si mantuitor pe care il avem de facut. Grabnic. Si permanent, cata vreme timpul sta palid in usi...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 06.06.2012, 23:54:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
cata vreme timpul sta palid in usi...
Dacă metonimia asta este originală, felicitări! Ce poeți neștiuți are țara mea !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.06.2012, 00:10:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă metonimia asta este originală, felicitări! Ce poeți neștiuți are țara mea !
Da, Mihnea, este originala. Nu mai stiu ce poet a scris-o candva, intr-un moment de inspiratie...:)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.06.2012, 00:37:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pai, incercati sa va puneti dvs in locul lor. Sa zicem ca v-ati nascut intr-o familie neortodoxa, ati fost invatat ca religia dvs este cea mai buna, ca va mantuieste. Ca ortodocsii nu sunt drept credinciosi, ci idolatri si lumesti, etc. Asta in eventualitatea in care ati auzit de ortodocsi (caci sunt destui in lumea asta care nici nu stiu macar ca exista ortodocsi). In aceasta situatie ce motiv ati avea sa cautati un preot ortodox ca sa il intrebati despre adevarata credinta, cand ati fost invatati ca el nici macar nu o are?
Eu v-am mai scris cum se inteleeg aceasta problema. Nimeni nu ajunge la ortodoxie din greseala sau nimereala. Mai intai trebuie sa aiba solul acela cultivat, si nu are cum sa i-l praseasca altcineva. La ortodocsi si in Biserica lui Hristos nu are nicio importanta numarul, ci calitatea. Doar la neoprotestanti conteaza numarul, pentru ca au de la formare acea dorinta sa creasca noul cult format, care la inceput numara, doar cativa membrii. La noi BO este intemeiata de Hristos, nu de vreun profet sau credincios care s-a gandit dintr-o data ca a inteles mai bine Biblia.
Eu am mai scris ca misiune exista si a existat, dar doar atatia erau pregatiti sa vina in Biserica. Cu forta sau prin persuasiune nu e bine si nici nu e intelegerea corecta, pentru ca pana la urma Dumnezeu alege pe cei ce vin in Imparatie. De exemplu in China a fost sute de ani misiune rusa, dar au fost putini convertiti, iar la inceputul secolului XX au fost decimati toti de rascoala boxerilor.
Problema eterodocsilor e ca ei trebuie sa faca simpatizanti la o adunare omeneasca, la noi Capul este chiar Iisus. Sfintii spun ca in afara ortodoxiei exista har lucrator, care ii cheama si ajuta pe cei ce sunt pregatiti sa vina. Chiar daca ortodocsii ar fi lenesi si n-ar face misiune nimeni care trebuie sa vina nu ramane pe dinafara, pentru ca in ortodoxie misiunea e o imbinare intre lucrarea oamenilor si ajutorul lui Dumnezeu. In afara ortodoxiei exista doar o lucrare a oamenilor, la fel ca la orice oganizatie lumeasca.
Si ajungerea in ortodoxie nu inseaman nimic de fapt, e doar primul pas, la neoprotestanti te-ai botezat la ei esti deja mantuit pe viata. Daca unul ajunge din greseala la ortodoxie, doar pentru ca ii place de un ortodox, fara sa ii placa si ortodoxia n-a facut nimic. Ba pot sa mai apara si erezii de la cei convertiti care sa vina acum din interiorul Bisericii. Si mai spun parinti ca e mai bine pentru un eterodox nestiutor decat pentru un ortodox care n-a facut ce trebuie.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.05.2013, 01:43:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Hristos a înviat pentru toți oamenii, pentru fiecare dintre noi!
Hristos a înviat!!!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 01:20:01
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 16:22:39
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35