Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2008, 20:16:38
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

]

Un articol publicat in Washington Post povesteste cum “pompierii au continuat să se lupte cu aproape 850 de focare în California de Nord. Un oficial a numit incendiile “fără precedent”, fiind provocate de fulgere (mai mult de 5000!) in timpul furtunii. Echipaje din Utah si Nevada, au fost aduse pentru a ajuta în lupta împotriva incendiilor intinse pe mii de acri de padure, amenintand insa mii de case.”
Mai exact de ce este neobisnuit acest lucru? Statisticienii prezinta evidentele din care rezulta ca in anul 2004 de exemplu, numărul de trăsnete care au provocat incendii a fost de 223. Si in ultimii 20 de ani de cand se fac astfel de inregistrari, cel mai mare numar total de trăsnete care au provocat incendii, pentru un întreg an, a fost de 733. Deci, doar intr-o furtuna, un număr record de incendii a fost stabilit. Numărul total de trăsnete inregistrate doar intr-o singura furtuna, “mai mult de 5000″, este de-a dreptul impresionant.
Curios este ca Washington Post atrage atentia ca acest fantastic numar de trasnete a avut loc la o saptamana dupa ce un tribunal din California legalizase căsătoria gay. California este cel de-al doilea stat din SUA (după Massachusetts) care a legalizat căsătoriile intre persoane de acelasi sex. Multi americani isi amintesc acum de povestea Sodomei și a Gomorei. Astazi, un mare stat din SUA a legalizat acest comportament, care a fost perceput drept abominabil de mii de ani de către societatea civilizată. “Suntem siguri că o parada a ateilor aroganti, a evreilor si liberalilor vor insista ca este “de neconceput” că acest fantastic numar de fulgere record, care provoaca incendii, ar putea fi un “semn de la Dumnezeu. Pentru mine, acest tip de atitudine imi aduce aminte de “arogantii” din Sodoma, care au trait cu tot felul de perversiuni si care, în mod repetat, au arătat dispret pentru Dumnezeu si legile Lui.” - incheie autorul articolului.
[image=http://accel22.mettre-put-idata.over-blog.com/1/88/75/83/BISERICA-PODEANU/flacari-satel2.jpg]

Aceasta imagine din satelit, transmisa de NASA pe 23 iunie, arata numeroasele focare de foc din California. Caldurile începutului verii si cele 5000 de fulgere au provocat peste 800 de incendii, cele mai multe in partea de nord a statului. (REUTERS)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2008, 20:27:39
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Nu stiu de ce te grabesti sa faci o asemenea legatura.

Personal, nu sunt pentru legalizarea casatoriilor intre homosexuali, insa cred ca acestia nu trebuie sa fie pizmuiti; dupa mine, homosexualii sunt oameni cu anumite probleme, in general psihice, dar si fizice (hormonale, etc.), care ar trebui priviti cu compasiune, in limita in care acestia nu incalca limita bunului simt.

Dar de la acestea pana la a face conexiunea pe care ai facut`o tu mai e cale lunga.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2008, 21:57:02
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

incendii in California au fost si anul trecut, dar totusi cred ca noi, oamenii, suntem responsabili pentru temperiile climatice prin modul nostru de viata...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2008, 22:14:52
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan7
Nu stiu de ce te grabesti sa faci o asemenea legatura.

Personal, nu sunt pentru legalizarea casatoriilor intre homosexuali, insa cred ca acestia nu trebuie sa fie pizmuiti; dupa mine, homosexualii sunt oameni cu anumite probleme, in general psihice, dar si fizice (hormonale, etc.), care ar trebui priviti cu compasiune, in limita in care acestia nu incalca limita bunului simt.

Dar de la acestea pana la a face conexiunea pe care ai facut`o tu mai e cale lunga.
Scuza-ma, dar din moment ce au reusit sa obtina legalizarea casatoriilor intre homosexuali, cred ca sunt de mult in afara "bunului simt"... Si cum nici nu-si inchipuie cat sunt de in afara Adevarului, a Legii lui Dumnezeu si a Iubirii Sale, incep sa plateasca cu varf si indesat... Nimic nu e coincidenta... Si nimic nu e nou sub soare...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2008, 22:54:05
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

I-a mai gamdeste-te frate ...Dumnezeu nu doarme sa tii minte acest lucru.

Sa nu crezi tu ca Dumnezeu poate fi pacalit...Dumnezeu stie cugetul fiecaruia. Si oricine spune ceva El stie pe fiecare din noi; si pe cine nutreste cu viclenie si pe cine nu..

De ce vin necazurile unui popor...? Si dainuirea lui de ce atrana in timp? ? ?

Asa cum Dumnezeu a ars Sodoma si Gomora tot asa ne va arde si pe noi daca nu ne pocaim...

Si daca ne-a lasat acest lucru ca pilda iar omul asemanatu-s-a dobitocelor celor fara de minte n-a priceput pronia dumnezeiasca...

De mult ar fi pierit acest popor daca nu erau acei mucenici si domnitori crestini prin care sa dainuie...

Daca nu era un Stefan cel mare daca nu era un Constantin Brancoveanu un Mircea cel Batran si mult alti domnitori credinciosi de mult timp ar fi pierit acest popor ..

Te amagesti degeaba, din cauza dulcetii de pe limba nu mai vezi pericolul..Asa ca nu te mai amagii ca nu va lasa Dumnezeu sa dainuie poporul in care se lucreaza faradelegea. ...Adevarat este ca Dumnezeu ne-a dat intotdeauna timp de pocainta dar noi nu ne-am indreptat si iata cum atragem mania lui Dumnezeu asupra neamului nostru.

Tot asa cum chinezii dupa ce au impus controlul populatiei ca o singura familie sa nu aiba mai mult de un copil...Tot asa si americanii dupa ce au legalizat casatoriile intre homosexuali a venit nenorocirea peste ei.

Si tot asa o sa vina si peste noi daca tragem tot mai mult spre apostazie si spre paganism decat sa tindem spre cele folositoare.

Ce urmat pentru China, cutremurul devastator din luna mai in care au pierit zeci de mii de oameni.

Nici noi nu suntem departe daca cei de la conducearea statului vor continua sa mearga pe aceeasi linia si sa legifereze si sa accepte tot ce ni se impune din U.E. Si daca Membrii Sinodului vor trece cu vederea apostazia lui Corneanu si Sofronie si nu vor lua o decizie corecta...Atunci sa ne asteptam la cei mai rau pentru acest popor care merge spre paganizare din cein ce mai mult...Fereasca Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2008, 19:32:21
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

astea AR TREBUI!!! sa fie semne clare ce sa zica: da ma oamenilor mai fiti mai normali!
credinta voastra ar trebui sa fie intarita prin acestea!
dar gay astia...nu am cuvinte pt dansii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2008, 20:30:23
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Sa nu luam intamplarile,inclusiv cele personale a fi un fel de loz in plic.Fiecare suflare de-a nostra,fiecare bataie de inima nu e o simpla intamplare.Vreau sa spun ca sa nu ne apropiem prea mult de deishti,care sustin ca Dumnezeu a creeat Universul si lumea,dar le-a lasat de buna voie pe urma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2008, 09:40:18
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

acei optsprezece inși, peste care s-a surpat turnul în Siloam și i-a ucis, gândiți, oare, că ei au fost mai păcătoși decât toți oamenii care locuiau în Ierusalim?
Este posibil dar putin probabil ca incediile sa fie o pedeapsa! Altfel Olanda disparea de mult! China! O alta gramada de tari. Tara noastra de ani de zile sta sub ape. Sintem mai pacatosi decit altii?
Cred ca mai mult ne place noua sa credem ca Dumnezeu ii pedepseste pe cei care gresesc....pentru ca nu ne satisface deloc sa-i vedem ca o duc bine desi nu cred in Dumnezeu (in timp cei ce cred, sau cred ca cred, o duc rau).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2008, 10:12:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceste ,,coincidente" ar trebui sa dea de gandit. Dumnezeu nu bate cu parul, si nici pe toti pacatosii in momentul in care gresesc. Totusi sunt situatii in care intervine energic si trebuie sa mai admitem ca asa stau lucrurile. In toate tarile exista pacatosi. Dar poate mai exista pe alocuri si mari pustnici care se roaga pentru acele tari. Cand nu vor mai exista drepti care sa se roage pentru acele tari, s-ar putea ca acelea sa fie trecute prin foc precum Sodoma si Gomora. ,,Ca sa vedeti ca e mania Mea!"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2008, 20:25:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
I-a mai gamdeste-te frate ...Dumnezeu nu doarme sa tii minte acest lucru.

Sa nu crezi tu ca Dumnezeu poate fi pacalit...Dumnezeu stie cugetul fiecaruia. Si oricine spune ceva El stie pe fiecare din noi; si pe cine nutreste cu viclenie si pe cine nu..

De ce vin necazurile unui popor...? Si dainuirea lui de ce atrana in timp? ? ?

Asa cum Dumnezeu a ars Sodoma si Gomora tot asa ne va arde si pe noi daca nu ne pocaim...

Si daca ne-a lasat acest lucru ca pilda iar omul asemanatu-s-a dobitocelor celor fara de minte n-a priceput pronia dumnezeiasca...

De mult ar fi pierit acest popor daca nu erau acei mucenici si domnitori crestini prin care sa dainuie...

Daca nu era un Stefan cel mare daca nu era un Constantin Brancoveanu un Mircea cel Batran si mult alti domnitori credinciosi de mult timp ar fi pierit acest popor ..

Te amagesti degeaba, din cauza dulcetii de pe limba nu mai vezi pericolul..Asa ca nu te mai amagii ca nu va lasa Dumnezeu sa dainuie poporul in care se lucreaza faradelegea. ...Adevarat este ca Dumnezeu ne-a dat intotdeauna timp de pocainta dar noi nu ne-am indreptat si iata cum atragem mania lui Dumnezeu asupra neamului nostru.

Tot asa cum chinezii dupa ce au impus controlul populatiei ca o singura familie sa nu aiba mai mult de un copil...Tot asa si americanii dupa ce au legalizat casatoriile intre homosexuali a venit nenorocirea peste ei.

Si tot asa o sa vina si peste noi daca tragem tot mai mult spre apostazie si spre paganism decat sa tindem spre cele folositoare.

Ce urmat pentru China, cutremurul devastator din luna mai in care au pierit zeci de mii de oameni.

Nici noi nu suntem departe daca cei de la conducearea statului vor continua sa mearga pe aceeasi linia si sa legifereze si sa accepte tot ce ni se impune din U.E. Si daca Membrii Sinodului vor trece cu vederea apostazia lui Corneanu si Sofronie si nu vor lua o decizie corecta...Atunci sa ne asteptam la cei mai rau pentru acest popor care merge spre paganizare din cein ce mai mult...Fereasca Dumnezeu.
:)FOARTE DREPT GRAIT-AI LAURE!:DMai adineaori scrisei pe alt topic cam aceeasi idee ,dar cu alte cuvinte!:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raspunsul lui Danion Vasile la acuzatiile de "propaganda stilista" BogdanF2 Generalitati 45 25.06.2015 13:51:02
Cat timp va intarzia raspunsul lui Dumnezeu la rugaciunile noastre? teodoraianys Rugaciuni 26 21.08.2012 22:30:20
raspunsul la provocari timeea89 Generalitati 28 05.09.2010 20:49:20
ISUS E RASPUNSUL ! Ioan_Ciobota Generalitati 4 11.03.2007 20:11:32