Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 16.08.2007, 23:18:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
spre deosebire de sectele religioase, da .. , multi dintre ortodoxi fac avorturi, si au facut si inainte. DE CE? simplu: pentru ca multi nu au oportunitati financiare sa ingrijeasca acei copii care urmau sa se nasca! Spre deosebire de secte, unde MEMBRII SE AJUTA INTRE EI! Unde preotii - sau predicatorii, nu primesc salariu de la stat si CHIAR ii intereseaza viata comunitatii. Spre deosebire de ortodoxism!.. Si mai departe NO COMMENT.. ca voi fi aruncat iarasi in afara forumului!


Ganditi!!!
AZI SINT DESTUI CU MULTE POSIBILITATI FINANCIARE SI TOTUSI NU VOR COPII,DE VINA FIIND LIPSA DE CREDINTA,CHIAR DC E AFIRMATA FORMAL CREDINTA.Si ortodocsii sintem pacatosi ,numai DUMNEYEU este perfect.Ba mai mult fiind in derapta credinta sint mai ispititi decit ceilalti pe care cel rau ii are deja in mina lui,asa ca ii lasa in pace si nu ii mai ispiteste.Nu totdeauna facem fata ispitelor din cauza pacatelor pe care le avem si impotriva carora tre sa luptam toata viata.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 30.08.2007, 10:15:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Probabil ca toti ati observat circul mediatic pe seama modernitatii si a innoirii Bisericii. Cum vedeti voi innoirea Bisericii pe fondul provocarilor moderne?

http://iosifcristian.neosite.ro/files/pp_279690.html
Reply With Quote
  #183  
Vechi 04.09.2007, 13:00:55
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Civilizatia este una si trairea crestina e alta:)
Civilizatia trebuie "ajutata" dar Nu ne mantuieste. Nu e drept sa dam vina pe modernism ca eu sunt lenes, hot, curvar. Poti trai in pat de puf si sa te rogi lui Hristos si esti asemenea cu cel ce sta pe patul de scandura:) Dar trebuie multa credinta, MULTA! De aceea prefer mereu sa spun ca, suferinta te "subtiaza"... si ce se subtiaza aici nu putrezeste dincolo:D Acuma..e bun si modernismul dar sa nu uitam ca sfintii au ajuns sfintii rabdand si foame si sete si goliciune.. Sa dam Cezarului cele ale Cezarului si Lui Hristos cele a Lui Hristos:)

eu inca visez la slujbele facute la lumanare:D..
Reply With Quote
  #184  
Vechi 14.09.2007, 19:31:04
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Probabil ca moda isi va spune cuvantul intr`o oarecare masura cu privire la hainele noastre dar nu hainele intra in biserica ci noi, oamenii. Desi am fost rocker, cu plete, nu m`a dat nimeni afara din biserica (cand ma nimeream pe acolo) in anii 90. Si atunci eram ca sa zic asa modern.

BOR si ortodoxia in general nu respinge modernitatea, noul, moda etc. Pentru ca Imparatia Lui Dumnezeu este in cer. Ce e lumesc nu atinge biserica. Nu vorbesc de provocari (cruci intoares, imbracaminte indecenta etc). Dar si in fata provocarilor am vazut ca preotii pun sufletul omului inaintea opiniei generale.

Biserica este o insula a Imparatiei Cerurilor in lumea aceasta moderna.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 21.07.2008, 06:30:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am gasit o pagina cam ciudata, dupa parerea mea:

http://www.newsketemonks.com/

este vorba de o comunitate de calugari si calugarite (?) din America, care zic ca traiesc impreuna, in traditia bisericii ortodoxe de rasarit.

fiindca se discuta despre modernitate, cea care m-a impresionat f. neplacut este poza de grup...barbatii ca barbatii, sunt ok (desi le-ar trebui niste culioane pe cap!), dar femeile parca ar fi pastori anglicani!!

si mai e o chestie cam aiurea... una din preocuparile principale a lor este educarea cainilor :dozingoff:
Reply With Quote
  #186  
Vechi 21.07.2008, 07:07:42
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
am gasit o pagina cam ciudata, dupa parerea mea:

http://www.newsketemonks.com/

este vorba de o comunitate de calugari si calugarite (?) din America, care zic ca traiesc impreuna, in traditia bisericii ortodoxe de rasarit.

fiindca se discuta despre modernitate, cea care m-a impresionat f. neplacut este poza de grup...barbatii ca barbatii, sunt ok (desi le-ar trebui niste culioane pe cap!), dar femeile parca ar fi pastori anglicani!!

si mai e o chestie cam aiurea... una din preocuparile principale a lor este educarea cainilor :dozingoff:
Este draguta poza,toti par faorte fericiti:D.Pai la inceputul organizarii monastice,erau multe manastiri mixte.Apoi s-a stabilit sa fie separat.Eu unul nu ma smintesc de asa ceva,ca si la noi,in manasirile de barbati usnt o gramada de maici,de femei care ajuta la bucatarie,la Biserica etc.In episcopii este o amestecatura de calugari,calugarite,peori de mir,mireni,de te doare capul.Chestia este ca pna ala urma,nu este ceva prea grav.Cat depsre educarea cainilor,nu prea inteleg.Pai ce vor sa-i invete filosofie,teologie sau ce?
Reply With Quote
  #187  
Vechi 21.07.2008, 07:12:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai corect zis era dresarea cainilor, dar eram pe remote in engleza si nu am gasit cuvantul corect in romaneste, pe moment, ca ma mai bruia si sotul, ca nu stiu ce vroia sa-mi povesteasca chiar in momentul ala :D
Reply With Quote
  #188  
Vechi 21.07.2008, 11:50:45
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

:dozingoff: ciudat intr-adevar,nu stiam ca la inceput manastirile erau mixte, dar poate acesti calugari dreseaza caini pentru "scopuri nobile" :dozingoff:
Reply With Quote
  #189  
Vechi 21.07.2008, 12:27:03
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu au existat niciodata manastiri mixte, Sf. Pahomie a fondat primele manastiri (pâna atunci monahii traiau individual) care nu erau mixte:

http://en.wikipedia.org/wiki/Monastery#Christian_monasteries
Reply With Quote
  #190  
Vechi 21.07.2008, 12:32:57
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

hmm wikipedia nu este tocmai o sursa credibila, este un site unde oricine poate sa scrie si nu sunt verificate informatiile
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23