Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.08.2008, 13:54:43
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sora Cristina,confunzi numele.N-avea nevoie Parintele Cleopa de pseudonim si nici nu obisnuia sa de ascunda daca,avea ceva de spus.La Sihastria,ce e drept,mai era un Cleopa cel tanar,la care mai trimitea pelerinii parintele arhimandrit Cleopa Ilie.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.08.2008, 14:03:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Frate George,las-o mai moale cu diversiunea teologica si cu sfaturile duhovnicesti.In ceea ce priveste ierodiaconul Visarion Iugulescu am destule cunostinte ca sa-mi fac o parere despre ortodoxia lui.Cum ti se pare ca statea langa preotul duhovnic(ucenic de-al lui) si asculta spovedania penitentului,desi ca diacon nu avea voie sa savarseasca sfintele taine?
Cum ti se pare,ca la unele sarbatori impartea biletele cu texte din Biblie ucenicilor si apoi le ghicea viitorul?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 30.08.2008, 18:12:27
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Sora Cristina,confunzi numele.N-avea nevoie Parintele Cleopa de pseudonim si nici nu obisnuia sa de ascunda daca,avea ceva de spus.La Sihastria,ce e drept,mai era un Cleopa cel tanar,la care mai trimitea pelerinii parintele arhimandrit Cleopa Ilie.
Nu, nu confund nici un nume, asta o stiu de la duhovnicul meu, care a fost fff. apropiat de pr. Cleopa.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.08.2008, 01:35:42
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Frate George,las-o mai moale cu diversiunea teologica si cu sfaturile duhovnicesti.In ceea ce priveste ierodiaconul Visarion Iugulescu am destule cunostinte ca sa-mi fac o parere despre ortodoxia lui.Cum ti se pare ca statea langa preotul duhovnic(ucenic de-al lui) si asculta spovedania penitentului,desi ca diacon nu avea voie sa savarseasca sfintele taine?
Cum ti se pare,ca la unele sarbatori impartea biletele cu texte din Biblie ucenicilor si apoi le ghicea viitorul?
Fratioare, ma doare crunt ca nu se ia in seama nici macar putin de respect fata de aproapele, apoi iar sufar din cauza ca unii forum-isti se "cred" mari teologi si aduc niste argumente nebazate pe ceva clar! Ma acuzi de "diversitate teologica"! e gresit sa aduc explicatii de acest gen cand "expertii" forum-ului sunt de "gena" teologica? De ce nu suporta lumea "sfaturile duhovnicesti"? este intr-atat de cultivata ca sa poata stii totul? nu! si mai ales ca pe acest forum intra numai cei ce au nepretuita "binecuvantare" de a face critici! De aici pleaca totul! Ne credem mari teologi si cunoscatori de teologie dar nu avem habar cum se traieste ortodox, nu vedem nimic ce scrie in Sf.Evanghelie, ca totul este scris pt MINE, un "mine" al fiecaruia dintre noi! daca nu suntem implinitorii ei, atunci de ce avem nesimtita indrazneala sa o cerem de la ceilalti? Am intrat pe acest forum din "curiozitate" si am vazut cate aberatii se spun in mod en-gros despre Taica Parinte! Ma bucur ca zici ca stii multe despre Ierodiaconul Visarion, dar nu cred ca stii cum trebuie! Dupa cum abordezi acest "subiect" imi dau seama ca esti informat destul de confuz! Spui <<In ceea ce priveste ierodiaconul Visarion Iugulescu am destule cunostinte ca sa-mi fac o parere despre ortodoxia lui>> = Matale ce "ortodoxie" ai de ai indrazneala sa judeci si sa faci constatari la adresa aproapelui? ai o viata atat de induhovnicita incat iti permiti asa ceva? se pare ca esti strain de Pateric! si si daca nu ai fi, nu te-ai folosit de el, pt ca nu ti-a schimbat viata! te intreb: ce cunostinte ai si de unde despre "Visarion"? daca ai informatii de la Pr.David Pestroiu, esti "pierdut"! adica esti mintit, ca daca as fi vorbit cu pr.David, nici el nu credea ce scria, dar mandria te face sa te scoti "la interval"! Si iti mai spun ca pr.David, este cam "nevinovat", de ce zic "cam"? pt ca dansul a scris din auzite, de la rau-facatori, ca daca era putin constient de faptu ca nu este sigur ce a auzit, nu trebuia sa scrie, decat sa se afle in treaba! Mai rau a facut! De ce? Xc ne porunceste sa iubim si sa iertam, nu sa vbim de rau, ca intreaga sa "Sectologie" este plina de clevetiri si osandiri la adresa aproapelui! Asta e este "vestea cea buna" (Evanghelia - nu in sensul de carte liturgica)? Iubite frate, nu ajunge numai sa stim la perfectie totul, trebuie sa PUNEM IN PRACTICA!!! numai atunci ne facem IMPLINITORI ai Evangheliei lui XC! Atunci suntem pe drumul ce duce la sfintenie!odata ce ai pe cineva langa tine si iti spune: "asta e bun, asta nu, asta e duhovnicesc, asta e eretic", inseamna ca nu esti "robul lui Xc"!!! De ce? pt ca Xc este lipsit de rautate!!! e plin de iubire, ingaduinta, rabdare, iertare si pace! Defapt, El insusi este toate acestea! daca ai informatii de la un "fost visarionist" razvratit impotriva parintelui, iar ai sufletul in primejdie, caci te faci calcator de porunca "nu judecati ca sa nu fiti judecati", caci si parintii paterical ( imi cer iertare ca nu mai stiu care este, ca sa iti dau trimitere concreta, caut si iti voi spune) spun ca "daca iti spune cineva rau de aproapele, sa nu crezi ci sa il mustri, ca pe un calcator de lege, iar daca il vezi cu okii tai gresind, sa nu crezi nici pe jumatate, ca sa nu cazi in judecata si sa il osandesti, ci sa te rogi pt el sa il ajute Dz sa se ridice, dar ca sa si te fereasca pe tine de cadere in acelasi pacat"! daca stii de la un "strain", mai mult nu trebuia sa il crezi dupa cum ti-am spus cu 2 randuri mai sus!
<<Cum ti se pare ca statea langa preotul duhovnic(ucenic de-al lui) si asculta spovedania penitentului,desi ca diacon nu avea voie sa savarseasca sfintele taine?>> mi se pare, defapt nu mi se pare, ca sunt sigur ca ce ti-am sp mai sus este adevarat! Adica esti informat gresit! Ar trebui sa citesti tot ce am scris pana acum, e de la pag 2 a acestui forum!
<<Cum ti se pare,ca la unele sarbatori impartea biletele cu texte din Biblie ucenicilor si apoi le ghicea viitorul?>> E adevarat ca dansul impartea astfel de biletele, dar ca "ghicea viitorul" este cea mai crunta aberatie! nu a facut asta never, iti spun ca stiu f.bine persoana pr.Visarion, si nu de putin timp ci de peste 17 ani! Ai citit viata sf.Nectarie din Eghina? daca nu, iti spun io, ca acelasi lucru facea si Sf.Nectarie, cu o diferenta: dansul nu era diacon si la o varsta matura, ci un simplu copil de 14 ani cand lucra la tabacarie in Constantinopol, si punea in fiecare pachet de tigari cate o bucatica de hartie pe care scria un verset sau un text din Sf,Parinti! si cadea fiecaruia textul care i se potrivea sufletului, caci sfantul nu stia ce text cadea unui om sau altuia! mai tarziu aceste texte s-au adunat si a fost tiparita o carte, nu mai stiu cum se numeste cartea, imi cer iertare, dar iti voi spune si titlul cartii! Deci, ce este gresit in asta? Daca nu esti de acord cu asta inseamna ca esti si impotriva sf.Nectarie! Deci si pr.Visarion facea acelasi lucru, caci biletelele erau puse intr-un saculet si fiecare lua cate unul, si ii pica fiecaruia ce ii era de folos! daca nu iti place aceasta "practica", nu esti obligat sa o accepti, dar e bine sa iti pastrezi linistea sufletului prin indelunga rabdare si tacere si prin ocuparea mintii cu Rugaciunea lui Iisus! atunci iti ajuti sufletul si il feresti de osanda gheenei!

Frate, fii binecuvantat si pacea lui XC sa vina in sufletul fratiei tale! te rog IARTA-MA de ti-am gresit cu ceva!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 31.08.2008, 14:11:58
Florentina75 Florentina75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Frate George,las-o mai moale cu diversiunea teologica si cu sfaturile duhovnicesti.In ceea ce priveste ierodiaconul Visarion Iugulescu am destule cunostinte ca sa-mi fac o parere despre ortodoxia lui.Cum ti se pare ca statea langa preotul duhovnic(ucenic de-al lui) si asculta spovedania penitentului,desi ca diacon nu avea voie sa savarseasca sfintele taine?
Cum ti se pare,ca la unele sarbatori impartea biletele cu texte din Biblie ucenicilor si apoi le ghicea viitorul?
Mai daca nu ati fi voi " teologii" forumului, care toate le stiti doar din auzite si nu din traite ce s-ar face Ortodoxia fara voi?
Cred ca ar fi ceva monotaon, toate ponegrelile voastre AUZITE si INFLORITE nu fac decat sa ne intareasca in dragostea fata de Parintele nostru.
Parintele Vsarion nu a ghicit niciodata nimanui, nu-l mai ponegriti , pune mana si citeste predicile si ai sa vezi ca este invatatura curata si nu erezie, puna mana si incearca sa faci ce spune dansul in predici, cu inima smerita si curata, si ai sa simti ca noi.
In general ponegresc fetele bisericesti cei care sunt desprinsi de Biserica, cei care nici macar nu incearca sa tina canoanele, cei care ponegresc pe oricine si oricum.
Nu esti tu in masura sa vorbesti "din auzite ", spune clar si curat ceva ce tu ai patit, nu ce ti-a spus tanda sau manda.
V-a fost bine cat v-a crescut Parintele Visarion, cat v-a invata sa mergeti la slujbe, sa tineti post.... nu-i asa, atunci cand era batran nu mai era bun, acum cand nu mai este abia ce puteti sa ponegriti mai rau.
SA VORBEASCA CEL CE A TRAIT LANGA DANSUL NU CEL CE A AUZIT DIN SPUSELE UNUI NEPUTINCIOS.
Fiti cu duhul blandetii si aveti frica de ce spuneti ca veti da socoteala si nu cred ca va fi usor pentru nimeni.
Parerea se realizeaza dupa o perioada si dupa ce cunosti acea persoana, nu din auzite sau doar din vazute din afara.
Asa este si in lume , nu pleci urechea la nimeni ca poate cel ce-ti spune tie nu are duhul dreptatii, mergi si cunoaste-l ai abia apoi spui daca este asa sau nu .
Eu il cunosc de multi ani si nu mi-a ghicit niciodata viitorul ... asa ca ... Argumentele voastre sunt mai mult decat nefondate. Nu te mai lupta doar pe auzite, lupta-te pe traite ....


Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.09.2008, 00:12:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Frati crestini!
De gura toti suntem buni, si inca cum...!!! si cum insa, lucreaza satana prin clevetire... este momeala cea mai eficienta a dracului care te duce direct in fundu iadului!!! Este calcarea poruncii sa nu judecam!!! si tocmai asta este, ca ce zice azi romanul? "poruncile sunt date pt a fi incalcate"! Si mai e o "momeala" extrem de eficienta si care da roade: "lasa bai, ca nu e chiar asa! nu ma lua tu pe mine cu texte! lasa ca stiu io! Aia a fost pt atunci, acum sunt alte timpuri"! Aici cadem toti, acest examen il cadem majoritatea, 90%! de ce? pt ca nu suntem constienti de faptu ca ce e scris, aceea ramane LEGE! "cerul si pamantul trece, dar cuvintele Mele NU vor trece!" ne spune Dl XC! Deci ce e spus de DlXc si scris de sf.Evanghelisti, apoi intarit de Sf,Apostoli (in Epistolele pauline si cele sobornicesti)si in Sf.Sinoade, ramane de NESCHIMBAT!!! daca intelegem gresit, nu e vina Dlui XC, ci mandria noastra! vrem sa ne aratam a fi "cineva"! Ce exemplu frumos este azi PF.Daniel: la cat de multe cunostinte teologice are si cat a studiat si ce vocabular si cultura teologica are, se coboara la nivelul de intelegere al tuturor oamenilor, chiar de vorbeste profund teologic! Azi nimeni nu mai vb asa! Imi zicea Vladica Andrei: "ce tre sa vorbesti oamenilor ca sa te ararti ce filosof esti? cum atragi oamenii la Dzeu? vorbindu-le pe limba lor, sa le ajungi la suflet! Azi asa sunt toti "teologii", se umfla in pene si se "chinuie" sa vorbeasca cat mai "pompos"! nu faci altceva decat sa intorci fata lui Dz de la tine!"
Vorbim toti de canoane si ortodoxie, dar daca ne uitam la faptele noastre, vom vedea ca traim paganeste! Judecam pe altii ca fac si dreg, dar noi suntem vai de noi, nici nu ar trebui sa mai indraznim sa ridicam capu din pamant ci sa plangem pt pacate si sa cerem lui Dzeu "vreme de pocainta"!
Daca se judeca in astfel de hal ca pe acest forum, inteleg ca duhovnicii sau indrumatorii "teologilor forum-isti" nu stiu de porunca nejudecarii aproapelui! nu stiu de ingaduinta si iertare si de IUBIRE! Daca poruca spune "sa iti iubesti aproapele ca pe TINE insuti" si tu judeci si tai si spanzuri in toate partile, inseamna ca nici pe tine nu te iubesti! Daca nu ajungi ca sa te poti iubi pe tine ca rob al Dlui Xc si ca fiu al Sau, nu te poti "lepada de tine" adica sa te daruiesti si sa fii de folos aproapelui prin virtutea IUBIRII, care te face asemeni lui Dzeu!!! numai fiind la aceasta virtute poti ierta si intelege pe aproapele! Toti cautam fala lumii, "slava desarta" care nu te face decat sa fii un lepadat de la fata lui XC!
Decat sa vorbesti ca sa te afli in treaba, mai bine faci 100 de metanii cu Rugaciunea lui Iisus si iti este mult mai mult de folos atat sufleteste cat si trupeste!
Asa frati crestini, sa ne indreptam mai mult gandul la Xc si sa comunicam cu El, ca sa ajungem la acea unire sfnta a "prieteniei" cu El, caci asa sunt doi prieteni buni: isi destainuiesc toate si se ajuta reciproc! o, de am tine toti legatura permanent cu Xc! Am ajunge UNA cu El!!! si nu ne-ar mai interesa de altu, de aproapele! Dar daca suntem NEGLIJENTI cu sufletele noastre, nu ne intereseaza curatirea lui, ajungem in "focul cel vesnic, care este gatit diavolilor si ingerilor lui"!!!
Sa fugim de Iad, si sa fim implinitori ai poruncilor lui Xc! caci daca nici de PORUNCI nu ascultam si nu implinim,cum ar fi fost ca Dl XC sa ne fi lasat asa "liberi" sa ne mantuim? am mai fi ajuns la mantuire? never, pt ca omul tinde mereu spre implinirea placerilor si a poftelor! nu are constiinta responsabilitatii fata de Creatorul Sau! Omul crede ca "libertatea" e sa faci ce vrei!GRESIT! "libertatea" nu e decat IN Domnul IC XC!!! libertatea este "robia" implinirii Evangheliei lui Xc, care te tine langa El! Macar de porunci sa ascultam, daca de bunavoie nu facem!
Sa ne daruim lui Xc si sa Il lasam sa lucreze El in inimile noastre, iar noi ca oameni, sa facem ce ne este dat sa facem, restu are grija Dl XC!!!
sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.09.2008, 06:22:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florentina75
Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Frate George,las-o mai moale cu diversiunea teologica si cu sfaturile duhovnicesti.In ceea ce priveste ierodiaconul Visarion Iugulescu am destule cunostinte ca sa-mi fac o parere despre ortodoxia lui.Cum ti se pare ca statea langa preotul duhovnic(ucenic de-al lui) si asculta spovedania penitentului,desi ca diacon nu avea voie sa savarseasca sfintele taine?
Cum ti se pare,ca la unele sarbatori impartea biletele cu texte din Biblie ucenicilor si apoi le ghicea viitorul?
Mai daca nu ati fi voi " teologii" forumului, care toate le stiti doar din auzite si nu din traite ce s-ar face Ortodoxia fara voi?[...]
pune mana si citeste predicile si ai sa vezi ca este invatatura curata si nu erezie, puna mana si incearca sa faci ce spune dansul in predici, cu inima smerita si curata, si ai sa simti ca noi.
In general ponegresc fetele bisericesti cei care sunt desprinsi de Biserica, cei care nici macar nu incearca sa tina canoanele, cei care ponegresc pe oricine si oricum.
Nu esti tu in masura sa vorbesti "din auzite ", spune clar si curat ceva ce tu ai patit, nu ce ti-a spus tanda sau manda.
oho, soro, te-ai cam ambalat degeaba...ma indoiesc ca Negroponte a vorbit din auzite, mai degraba din proprie experienta. si vezi ca este si preot, ortodox. asa ca mai bine ti-ai cere scuze.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.09.2008, 09:29:07
Florentina75 Florentina75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Florentina75
Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Frate George,las-o mai moale cu diversiunea teologica si cu sfaturile duhovnicesti.In ceea ce priveste ierodiaconul Visarion Iugulescu am destule cunostinte ca sa-mi fac o parere despre ortodoxia lui.Cum ti se pare ca statea langa preotul duhovnic(ucenic de-al lui) si asculta spovedania penitentului,desi ca diacon nu avea voie sa savarseasca sfintele taine?
Cum ti se pare,ca la unele sarbatori impartea biletele cu texte din Biblie ucenicilor si apoi le ghicea viitorul?
Mai daca nu ati fi voi " teologii" forumului, care toate le stiti doar din auzite si nu din traite ce s-ar face Ortodoxia fara voi?[...]
pune mana si citeste predicile si ai sa vezi ca este invatatura curata si nu erezie, puna mana si incearca sa faci ce spune dansul in predici, cu inima smerita si curata, si ai sa simti ca noi.
In general ponegresc fetele bisericesti cei care sunt desprinsi de Biserica, cei care nici macar nu incearca sa tina canoanele, cei care ponegresc pe oricine si oricum.
Nu esti tu in masura sa vorbesti "din auzite ", spune clar si curat ceva ce tu ai patit, nu ce ti-a spus tanda sau manda.
oho, soro, te-ai cam ambalat degeaba...ma indoiesc ca Negroponte a vorbit din auzite, mai degraba din proprie experienta. si vezi ca este si preot, ortodox. asa ca mai bine ti-ai cere scuze.
Degeaba ??!!!
Ce repede ai reactionat la mine, dar la cei care folosesc un mod bonavicios de expirmare ?!!, Unde este reactia ta?? Sau poate doar in cazul meu ca sunt " visarionista " ???
In primul rand nu ma amabalez, in al doilea rand asa scrie "din auzite".... daca Negroponte a scris ca este din auzite si de fapt este din traite este si mai trist si infricosator modul de exprimare iar sinceritatea forumistilor incepe sa fie pusa la indoiala .
Credeam ca pe aceste site se expun parerile , daca nu-ti convine parerea mea, combate-ma dar SINCER , pe traite si nu pe auzite.
Daca este preot si imi va confirma acest lucru , si imi va spune ca abordarea mea l-a deranjat, fii fara grija ca am sa cer iertare pentru orice am gresit.
Dar intai de toate sa fie SICERITATE frate.
Prin urmare gaseste alta metoda de combatere.... dar asa cum am spus SINCERA, de fapt cred ca asta va deranjeaza la noi, sinceritatea, noi nu avem nimic de ascuns si nici un scop ca sa mintim.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.09.2008, 12:21:32
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sora Cristina nu stiu cati ani ai fratia ta,dar eu iti scriu din experienta mea si nu din "auzite" cum insinuezi tu.De peste douazeci de ani un duhovnic de la Sambata de sus imi spunea sa ma pazesc de invatatura lui Visarion.Am cunoscut ucenici "visarionisti"care mi-au povestit si mi-au dat casete cu invatatura ierodiaconului Visarion.Si acestea se regasesc in cartile scrise de parintele David{care a fost profesor doctor in Misiologie)si parintele Adrian(de la Sihastria)
Nu incerc sa va schimb parerile,dar nu incercati sa defaimati invataturile celor ce nu sunt de acord cu voi.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.09.2008, 12:23:22
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Ma adresez Florentine-i si nu Cristine-i.Scuzati greseala!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59