Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.09.2008, 13:31:53
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Eu cred ca degeaba incerci sa explici unei femei sa nu avorteze daca ea nu are credinta.Si mai cred ca NU SUNT MAME . O femeie care are 1-2 copii si nu vrea sa il mai faca pe urmatorul nu e mama. Poate o mama sa isi omoare unul dintre cei 2,3 copii in viata deoarece nu ii mai ajung banii? pe care dintre ei o lasa inima sa il omoare? Cam asta si cu avortul. Un pr. la care tin f. mult le spunea cu ceva timp in urma unor parinti sa isi omoare copilul de 5-6 ani. Acum , acesti tineri spuneau :"nu parinte". Si el ii intreba de ce nu vor, ca doar au vrut sa il avorteze si numai el stie cit s-a tinut de capul lor sa nu o faca.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.09.2008, 16:01:00
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

O poveste care poate multi o stiti, dar totusi pt cei care nu o stiu, o sa o scriu : o mama avea 3 copii si pe drum ( in pantecele ei) era cel de-al patrulea, insa nu vroia sa-l pastreze...cand au mers la medic pt a face avort, medicul (cinste lui si sa dea Dumnezeu sa fie cat mai multi ca el) i-a spus sotului ca avortul ar pune in pericol viata mamei care ar putea muri in urma acestei interventii, asa ca daca li se pare greu sa creasca 4 copii, mai bine ar fi sa omoare pe unul din cei 3 nascuti deja si sa-l pastreze pe cel nenascut pt ca asa ar salva viata mamei si ar ramane tot cu 3 copii....tatal s-a cutremurat auzind aceste vorbe si a hotarat impreuna cu sotia lui sa pastreze copilul.
Eu cred ca in lume se intampla atatea avorturi mai ales pt ca nu ne mai pasa unii de altii, suntem prea egoisti si preocupati de viata noastra, de mantuirea noastra, incat nu-i mai vedem pe cei de langa noi....dar uitam un lucru si anume faptul ca nu ne putem mantui singuri. Si eu sunt primul dintre acei oameni egoisti :(
Acest apel nu trebuie sa trezeasca doar femeile care au de gand sau care au facut deja un avort, ci ar trebui sa ne trezeasca pe toti pt ca riscam sa mergem in iad alaturi de acele femei, si asta din cauza nepasarii noastre :(
Sa ne ierte Dumnezeu si sa ne trezim la realitate pana mai avem o sansa.

Doamne miluieste-ne pe noi!
Ioana
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.09.2008, 16:39:32
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

iulyaan,degeaba tipi aici ,asa,tu ce ai facut sa opresti ceea ce spui?citesti ziarele?te uiti la tv?cati voluntari sant si cate fonduri de la ministeru sanatati,de la biserica s-a alocat pt ca acesti voluntari sa mearga in satele din romania si oriunde e nevoie sa invete fetele,femeile si chiar barbati sa foloseasca mijloace simple contraceptive si sa se gandeasca bine inainte sa aibe o relatie,sau cand isi doresc un copil sanatos.nici tv ,nici ziarele,nimic nu ajuta mai mult ca a vorbi cu omu inima de la inima simplu.aici e vorba si de credinta si de sanatate,care amandoua sant importante pentru un popor ca sa dainuie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.09.2008, 18:00:07
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Se pare ca ar fi ceva brosuri de impartit! Dar... cati se ofera ca macar sambata sau in tramvai spre scoala sa imparta cateva brosuri? Se vede ca acele 10 minute din tramvai tot reprezinta prea mult pentru noi, crestinii comozi...:(
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.09.2008, 18:28:48
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008
femeile si chiar barbati sa foloseasca mijloace simple contraceptive si sa se gandeasca bine inainte sa aibe o relatie,
Asa este mara, si as adauga pericolul nevazut si putin documentat al hepatitelor de toate culorile A B C care se transmit prin saliva, deci aveti grija sa nu va sarutati cu straini pe care de abia i-ati cunoscut mergind pe "incredere".

Fiti destepti(te) si intoarceti capul si refuzati sarutul!...este PLIN DE HEPATITA SI ALTE BTSexual doar prin SALIVA!

Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.09.2008, 18:39:30
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

mara,draga mea.nu tip.credema.este o chestiune care ne arde pe toti.s-au,ma rog,pe unii.daca nu te intereseaza "tipatul" meu sau al altora e problema ta.poate sunt persoane care vor si ei sa "tipe".nu avem dreptul?atunci hai sa inchidem forumul si sa nu mai discuta.e mai bine asa.macar atat putem face si noi.sa "tipam".cred ca pt asta sa si facut acest forum.pt discutii,nu.in fine.am gasit si caldura si raceala pt acest topic.fiecare dreptul la opinia pa care o vrea
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.09.2008, 08:58:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan
mara,draga mea.nu tip.credema.este o chestiune care ne arde pe toti.s-au,ma rog,pe unii.daca nu te intereseaza "tipatul" meu sau al altora e problema ta.poate sunt persoane care vor si ei sa "tipe".nu avem dreptul?atunci hai sa inchidem forumul si sa nu mai discuta.e mai bine asa.macar atat putem face si noi.sa "tipam".cred ca pt asta sa si facut acest forum.pt discutii,nu.in fine.am gasit si caldura si raceala pt acest topic.fiecare dreptul la opinia pa care o vrea
Iulian draga, ai dreptate si-ti cer iertare in numele tuturor celor in nepasare, ce se pierd in teorii si vorbe desarte. De curand am postat despre nepasarea nnastra la un topic despre ce este iubirea. Ai dreptate, tipa, ca altfel nu vei fi auzit de cei impietriti si in nepasare. Tinem predici virtuale, dar concret, nimic sau aproape nimic nu facem. Credinta si dragostea intru Hristos , ne cere fapte, nu vorbe mieroase , ascuzandu-ne dupa paravanul falsei smerenii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.09.2008, 09:32:50
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Eu va multumesc pentru cei 6 membri ai forumului care s-au inscris sa ajute PRACTIC. Va multumesc in numele celor care vor fi salvati de la macel. Chiar nu putem sta cu mainile in san. Doamne ajuta si, daca mai are cineva inima miloasa fata de tineretul asta care isi pierde sufletul in crime si fata de vietile nevinovate, puteti oricand sa va alaturati!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.09.2008, 09:42:30
TeoH TeoH is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2008
Mesaje: 44
Implicit

Dar sa nu uitam, mara2008, ca si mijloacele contraceptive duc spre pacat! E foarte avevarat ca nu putem sa stam nepasatori la macelul din jurul nostru. Eu cred ca cel maipotrivite si cele mai convingatoare, in afara discutiei cu preotul duhovnic sunt conferintele pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.09.2008, 09:55:11
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TeoH
Dar sa nu uitam, mara2008, ca si mijloacele contraceptive duc spre pacat! E foarte avevarat ca nu putem sa stam nepasatori la macelul din jurul nostru. Eu cred ca cel maipotrivite si cele mai convingatoare, in afara discutiei cu preotul duhovnic sunt conferintele pe aceasta tema.
La conferinte o sa venim tot noi, care stim! Efect au brosurile impartite in clinicile de ginecologie si la spitale!!!! Ca acolo sunt cele care nu stiu!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos Ioan_Ciobota Generalitati 9 04.10.2007 11:53:51