Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2011, 21:56:05
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit Dalai Lama

Stiti ce imi place mult la el? Pe langa ce spune, faptul ca nu se bate cu pumnul in piept ca religia lui e singura cale. Voi ce parere aveti despre ce zice? (nu e subtitrat, poate o sa gasesc si o varianta cu subtitrare). Si nu, nu sunt budist si nu incerc sa bag pe gat nimanui budismul. Vreau doar ca oamenii sa asculte si sa judece fiecare ceea ce zice.

http://www.youtube.com/watch?v=JXdhH...eature=related
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2011, 22:13:31
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Stiti ce imi place mult la el? Pe langa ce spune, faptul ca nu se bate cu pumnul in piept ca religia lui e singura cale. Voi ce parere aveti despre ce zice? (nu e subtitrat, poate o sa gasesc si o varianta cu subtitrare). Si nu, nu sunt budist si nu incerc sa bag pe gat nimanui budismul. Vreau doar ca oamenii sa asculte si sa judece fiecare ceea ce zice.

http://www.youtube.com/watch?v=JXdhH...eature=related
un ratacit
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2011, 22:20:11
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Eu cred ca Dalai Lama e doar un om. La fel ca Ghiorghita sau Vasilica sau oricine, doar ca a spus niste chestii mai interesante.
Tot eu cred ca Iisus Hristos e Dumnezeu si a suferit pe pamant, a murit sa fim noi mantuiti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2011, 22:21:32
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
un ratacit
Argumente?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2011, 22:22:39
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Eu cred ca Dalai Lama e doar un om. La fel ca Ghiorghita sau Vasilica sau oricine, doar ca a spus niste chestii mai interesante.
Tot eu cred ca Iisus Hristos e Dumnezeu si a suferit pe pamant, a murit sa fim noi mantuiti.
Niste chestii interesante zic si preotii si Parintele Cleopa si altii. Zi-mi ce parere ai de ce zice, nu daca sunt interesante sau nu. A tine post nu e interesant, dar e util, nu?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2011, 22:25:37
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Eu cred ca Dalai Lama e doar un om.
Si oamenii care au scris Biblia erau doar oameni. Si preotii sunt doar oameni. Toti suntem doar oameni.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2011, 22:29:22
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Eu cred ca Hristos nu a fost doar un om.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.06.2011, 22:39:15
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Eu cred ca Hristos nu a fost doar un om.
NU am zis nimic de Hristos. Dar e in regula daca nu poti sa dai niste argumente despre ce zice cineva. De fapt ala era scopul topicului, sa aflu parerile voastre despre ce se zice in clip. Dar nu e obligatoriu.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.06.2011, 11:49:22
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Parerea mea e mai nuantata in legatura cu lama.
-Ceea ce spune el nu este gresit, reflecta traditia buddhista si invataturile lui Buddha Gautama. Dealtfel Buddha are in comun din cite am inteles 112 pilde si invataturi cu Iisus care a trait cu 500 de ani dupa. Personal il consider un Arhanghel insa
-traditia lamaista chiar daca pretinde nu este reintruparea lui Buddha.
Buddha nu a promis niciodata ca va veni in repetate rinduri sau vreo referire la el insusi din aceasta privinta, a vorbit doar despre venirea lui Maitreya cuvint sanscrit corect scris fiind Mai Treya si inseamna trei mame in una (sau mama intreita) cu referire la unul din cele 1000 de nume ale unui ipostas matern hindus. Asa incit nu s-a referit in realitate la un trimis divin barbat.
-apoi la fel ca si altii dincolo de cuvintele invataturii budhiste il percep pe dalai lama ca un fel de cersetor fiindca merge cu precadere in locurile unde sint oameni cu dare de mina, inalti functionari etc si taxe mari la conferinte iar rezultatele concrete a strigerii fondurilor nu prea se vad.
Stringerea de avere este un fel de traditie, care se bazeaza pe o revelatie veche dar nerespectata pina la capat, in urma cu vreo 20-30 de ani cind chinezii au invadat zona lor au carat 41 de camioane pline cu obiecte si bijuterii din aur si alte pietre scumpe. Avere cu care au construit o cale ferata care uneste cele doua zone.
Deci avere exista, insa nu era valorificata, oamenii din popor tot cam in aceeasi saracie traiau iar fortele militare locale erau ramase mult in urma in privinta pregatirii, numarului si a echipamentelor. Bineinteles lucrurile s-au mai schimbat datorita turismului si pelerinajelor, s-au construt scoli , societatea este in expansiune , faptul ca ruta de calatori spre China transporta cam doua milioane de calatori pe an semnifica mari avantaje de ambele parti cit si pentru zonele limitrofe.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.12.2011, 23:35:20
AdrianDobrogean AdrianDobrogean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2011
Mesaje: 2
Implicit deci:

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Si oamenii care au scris Biblia erau doar oameni. Si preotii sunt doar oameni. Toti suntem doar oameni.
Biblia a fost scrisa de oameni cum ai zis si tu,sub insuflarea Duhului Sfant
Reply With Quote
Răspunde