Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 27.08.2012, 07:53:07
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu ai senzatia ca oamenii isi doresc cu disperare sa intre la voi in secta si stau la coada in fata adunarii voastre? Iar voi ii selectati pe cei mai buni?
Asta e impresia ta?
Deși nu se stă la coadă, criteriile morale trebuie să stea la loc de frunte. Și la acceptarea pentru botez și la menținerea calității de membru. În ciuda acestui riguros filtru, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea crește și probabil asta deranjează...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Amagitule 666, oamenii fug de voi ca potarnichile, in special tinerii nascuti in familii de sectari. Este un model de cum stiti voi sa va educati copiii; pana si ei sunt scarbiti de dogma voastra matematica.
Nu te mai obosi, statisticile Bisericii te contrazic suficient pentru a-ți scădea rata de credibilitate pe acest topic. S-ar putea ca cel ignorat să devii tu însuți... Ai face mai bine să asculți sfatul Andreei H. și să nu te mai consumi atâta...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu vorbesti, gay-apologeticus 666?
Am nick osutăfărăunu, nu sunt apologet gay, și aparțin unei biserici care exclude homosexualii. Întrebarea mea rămâne și e o întrebare de principiu:

Biserica Ortodoxă Română îi exclude pe homosexualii din rândurile ei, ori rămâne încărcată cu acest păcat oribil și dezgustător?

Last edited by osutafaraunu; 27.08.2012 at 13:06:14.
Reply With Quote
  #842  
Vechi 27.08.2012, 09:31:29
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Un fost pastor adventist devine ortodox doar dacă și-a pierdut complet mințile. No offence, dar și în această situație cred că greu ar putea opta pentru ortodoxie...
Gadea nu a profesat ca pastor, doar a terminat teologia adventista.
Reply With Quote
  #843  
Vechi 27.08.2012, 13:06:07
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am nick osutăfărăunu, nu sunt apologet gay, și aparțin unei biserici care exclude homosexualii. Întrebarea mea rămâne și e o întrebare de principiu:

Biserica Ortodoxă Română îi exclude pe homosexualii din rândurile ei, ori rămâne încărcată cu acest păcat oribil și dezgustător?
100-1=99, iar pe deplin conform cu dogma voastra matematicista 9+9=18=6+6+6. Deci pentru mine esti agentul de vanzari 666.

Uite aici un canon al Bisericii referitor la pacatul homosexualitatii:
"Preacurvarii (Cei căsătoriti, desfrânând cu persoane străine căsătorite se numesc preacurvari.) , homosexualii (Homosexuali se numesc aceia care desfrânează bărbat cu bărbat sau bărbatul cu sotia lui desfrânând in chip nefiresc.), cei care se împreună cu dobitoacele, cei ce se împreună cu femeile lor peste fire, 15 ani să nu se împărtăsească."

Deci discutia(?) noastra trece la un alt nivel: de ce crezi ca homosexualii trebuie dati afara din Biserica si adu argumente biblice?
Reply With Quote
  #844  
Vechi 27.08.2012, 13:09:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
100-1=99, iar pe deplin conform cu dogma voastra matematicista 9+9=18=6+6+6. Deci pentru mine esti agentul de vanzari 666.

Uite aici un canon al Bisericii referitor la pacatul homosexualitatii:
"Preacurvarii (Cei căsătoriti, desfrânând cu persoane străine căsătorite se numesc preacurvari.) , homosexualii (Homosexuali se numesc aceia care desfrânează bărbat cu bărbat sau bărbatul cu sotia lui desfrânând in chip nefiresc.), cei care se împreună cu dobitoacele, cei ce se împreună cu femeile lor peste fire, 15 ani să nu se împărtăsească."

Deci discutia(?) noastra trece la un alt nivel: de ce crezi ca homosexualii trebuie dati afara din Biserica si adu argumente biblice?
În vechime, homosexualii erau uciși cu pietre, ori cădea foc din cer de la Dumnezeu peste ei. Crezi că astăzi Biserica poate tolera cu sutele de ani un asemeneaa păcat odios? Se pare că da, așa crede BOR...
La alt nivel? Hmm... adică să discutăm și celelalte păcate tolerate în "adevărata Biserică" creștină? Păcate fără număr...
Reply With Quote
  #845  
Vechi 27.08.2012, 13:43:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Deci poți să te miri! Să te miri și pentru puțina cunoaștere a principiilor Bisericii Adventiste despre care vrei să creezi impresia că le cunoști.
Eu stiu pe cineva care n-a mai frecventat adunarea voastra, frecventand in schimb baruri si discoteci si nu s-a ales cu excluderea.

Altcineva, a facut moarte de om si a ajuns la puscarie, nu a fost exclus.

Altii au afaceri care sunt deschise inclusiv sambata.

Sa inteleg ca astea sunt permise sau nu sunt cazuri de excludere, atat timp cat se pastreaza o limita de discretie si nu are iz de scandal?
Reply With Quote
  #846  
Vechi 27.08.2012, 13:47:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu stiu pe cineva care n-a mai frecventat adunarea voastra, frecventand in schimb baruri si discoteci si nu s-a ales cu excluderea.

Altcineva, a facut moarte de om si a ajuns la puscarie, nu a fost exclus.

Altii au afaceri care sunt deschise inclusiv sambata.

Sa inteleg ca astea sunt permise sau nu sunt cazuri de excludere, atat timp cat se pastreaza o limita de discretie si nu are iz de scandal?
Interesant cum cunoști tocmai tu aceste cazuri nemaiîntâlnite... Ce pot zice mai mult? Sesizează pastorul local asupra acestor fenomene și fă justiție!
Reply With Quote
  #847  
Vechi 27.08.2012, 14:11:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Interesant cum cunoști tocmai tu aceste cazuri nemaiîntâlnite... Ce pot zice mai mult? Sesizează pastorul local asupra acestor fenomene și fă justiție!
Nu sunt adeventist deci nici "paracios" - cazuri de genul asta, cum altfel, apar in atentia comunitatii locale, cum altfel decat in urma reclamatiilor din interior.

Pe urma, in functie de situatie/pozitie se decide daca sa fie luat contribuabilul de urechi.

Eu vroiam sa stiu daca astfel de situatii sunt cazuri de excluderi.

Si as mai vrea o parere.

Daca un adventist are un spatiu comercial si il inchiriaza unui bar, este pacat, este caz de excludere?

Dar daca nu e bar, ci sa zicem o saormarie, dar are deschis si sambata, este un act pacatos sau nu?
Reply With Quote
  #848  
Vechi 27.08.2012, 14:18:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu sunt adeventist deci nici "paracios" - cazuri de genul asta, cum altfel, apar in atentia comunitatii locale, cum altfel decat in urma reclamatiilor din interior.

Pe urma, in functie de situatie/pozitie se decide daca sa fie luat contribuabilul de urechi.

Eu vroiam sa stiu daca astfel de situatii sunt cazuri de excluderi.

Si as mai vrea o parere.

Daca un adventist are un spatiu comercial si il inchiriaza unui bar, este pacat, este caz de excludere?

Dar daca nu e bar, ci sa zicem o saormarie, dar are deschis si sambata, este un act pacatos sau nu?
Primele cazuri amintite de tine sunt clar susceptibile a se lăsa cu excludere. În privința ultimului, e ceva mai complicat. Prevederea se referă la consumul, producerea și comercializarea băuturilor alcoolice, nu știu cum s-ar încadra cazul de mai sus...
Reply With Quote
  #849  
Vechi 27.08.2012, 14:32:19
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În vechime, homosexualii erau uciși cu pietre, ori cădea foc din cer de la Dumnezeu peste ei. Crezi că astăzi Biserica poate tolera cu sutele de ani un asemeneaa păcat odios? Se pare că da, așa crede BOR...
La alt nivel? Hmm... adică să discutăm și celelalte păcate tolerate în "adevărata Biserică" creștină? Păcate fără număr...
Te contrazici la greu, 666!

Intr-o postare anterioara te bateai cu pumnul in piept cum ca toate pacatele sunt la fel de odioase, etc.
Atunci daca homosexualii trebuie exclusi din Biserica atunci si cel care fura un ou trebuie exclus, conform parerilor tale de 2 lei.
Reply With Quote
  #850  
Vechi 27.08.2012, 14:54:53
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În vechime, homosexualii erau uciși cu pietre, ori cădea foc din cer de la Dumnezeu peste ei. Crezi că astăzi Biserica poate tolera cu sutele de ani un asemeneaa păcat odios? Se pare că da, așa crede BOR...
La alt nivel? Hmm... adică să discutăm și celelalte păcate tolerate în "adevărata Biserică" creștină? Păcate fără număr...
La fel erau ucisi cu pietre si cei care comiteau adulter. Dar iti mai aduci aminte de intamplarea cu femeia prinsa in adulter, cum Mantuitorul Hristos a iertat-o de pacate?
Eu cred ca tu ai fi ridicat primul piatra daca ai fost acolo, "crestine 666"!

Dar daca tot ai ramas tributar VT si iudaismului, ia spune-mi mai ardeti pe rug vrajitoarele?
Pentru ca asa spune in Legea veche!

Last edited by Illuminatu; 27.08.2012 at 14:58:53.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32