Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2013, 21:02:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up „unul dintre noi”

PATRIARHIA ROMÂNĂ SUSȚINE INIȚIATIVA CETĂȚENEASCĂ EUROPEANĂ „UNUL DINTRE NOI”


Patriarhia Română
susține Inițiativa cetățenească europeană „Unul dintre noi”, care are drept scop ridicarea nivelului de protecție juridică în Uniunea Europeană a demnității, a dreptului la viață și a integrității fiecărei ființe umane de la concepție.
Inițiativa cetățenească „Unul dintre noi” solicită Uniunii Europene să înceteze finanțarea activităților care includ distrugerea embrionilor umani, în mod deosebit în domeniile cercetării, ajutorului pentru dezvoltare și sănătate publică (www.oneofus.eu). Fidelă credinței sale că viața începe din momentul concepției, Patriarhia Română atrage atenția asupra faptului că distrugerea de embrioni umani este un act inacceptabil din punct de vedere spiritual-moral.

În acest sens, Reprezentanța Patriarhiei Române pe lângă instituțiile europene și Comisia Episcopatelor (Romano-Catolice) din Europa (COMECE) au susținut activ amendarea în Parlamentul European a articolelor care privesc aspecte etice (în special problema finanțării cercetării pe embrioni umani) ale noului program cadru de cercetare 2014-2020 – Orizont 2020.
Prevăzută în art. 11 (4) din Tratatul privind Uniunea Europeană, o inițiativă cetățenească europeanătrebuie susținută de cel puțin un milion de cetățeni ai Uniunii Europene, provenind dincel puțin 7 state membredin cele 27, pentru a invita Comisia Europeană să elaboreze o propunere legislativă corespunzătoare în domeniu.

Orice cetățean român cu vârsta de peste 18 ani are posibilitatea să susțină Inițiativa cetățenească europeană „Unul dintre noi” prin semnarea formularului de susținere ce poate fi descărcat și imprimat de pe site-urile Patriarhiei Române: www.patriarhia.ro, www.basilica.ro, www.ziarullumina.ro și www.orthodoxero.eu sau prin completarea formularului electronic on-line de la adresa: https://ec.europa.eu/citizens-initia...dex.do?lang=ro. Recomandăm eparhiilor Patriarhiei Române, precum și organizațiilor și fundațiilor care funcționează cu binecuvântarea Bisericii Ortodoxe Române să susțină și să popularizeze inițiativa cetățenească europeană „Unul dintre noi” pentru strângerea unui număr cât mai mare de semnături. Sprijinul dumneavoastră este de o importanță capitală pentru apărarea dreptului la viață și recunoașterea embrionului uman ca persoană din momentul concepției!BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE
Pentru completare on-line click AICI !

Pentru descărcare formular susținereclick AICI!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 06.07.2013 at 21:04:36.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2013, 11:37:18
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Unul dintre noi

Da- am completat si eu formularul electronic si l-am trimis!
Acuma sa speram ca cei care au putere de decizie la nivelul UE vor tine cont de aceasta initiativa!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2013, 14:11:20
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Unul dintre noi

Am trimis si eu si sotia mea,tot pe formatul electronic on-line.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 07.07.2013 at 14:16:03.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2013, 23:36:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mulțumesc pentru știre! Minunată inițiativă, slavă lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2013, 00:59:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Da- am completat si eu formularul electronic si l-am trimis!
Acuma sa speram ca cei care au putere de decizie la nivelul UE vor tine cont de aceasta initiativa!
Acolo unde ai completat, înainte de expediere este o căsuță de bifat lângă care este scris:
”I hereby certify that the information provided in this form is correct and that I have not already supported this proposed citizens' initiative.”
Asta ai semnat?

Prin traducerea mea(oare greșesc?) asta înseamnă că:
”Certific prin prezenta că informațiile conținute în acest formular sunt corecte și nu am susținut inițiativa cetățenească propusă.”

Dacă e adevărat, atunci sigur vor împlini dorințele formulate; dacă nu, atunci se vor orienta ținând cont de interesul lor, nu de inițiativă.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2013, 01:03:30
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu,nu asta spune.Exista un cuvant acolo ,,already".Adica nu ai mai sustinut aceiasi initiativa deja/pana acum,cum s-ar spune nu votezi de doua ori.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2013, 01:46:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Se poate susține și de către cei care au domiciliul în afara UE ? Cu pașaport Românesc, bineînțeles.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2013, 01:50:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu,nu asta spune.Exista un cuvant acolo ,,already".Adica nu ai mai sustinut aceiasi initiativa deja/pana acum,cum s-ar spune nu votezi de doua ori.
Într-adevăr, incluzând acel already, s-ar traduce cu ”nu am semnat deja susținerea acestei inițiative”; și așa mi se pare foarte suspicioasă necesitatea introducerii acestui termen(already).
Fără ”not already” e foarte clar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.07.2013, 01:53:31
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Într-adevăr, incluzând acel already, s-ar traduce cu ”nu am semnat deja susținerea acestei inițiative”; și așa mi se pare foarte suspicioasă necesitatea introducerii acestui termen(already).
Fără ”not already” e foarte clar.
parca semnezi o asemenea conditie si cand votezi, pe lista(mai ales daca esti din afara localitatii).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.07.2013, 01:58:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se efectueaza verificarea datelor electronice transmise si prin respectiva clauza vor sa se asigure ca in cazul in care ai incalcat regula vei plati in baza propriei tale declaratii de certificare a realitatii.Adica daca vrei sa manipulezi votul si se va descoperi asta,in baza unui vot multiplu sa spunem,datorita acelei declaratii esti ca si sanctionat,ti-ai asumat asta.

Demetrius,pe topicul cu cipuri,inainte sa ma duc si eu la somn, iti las un mesaj rapid dar special pt tine,ca sa vezi ca nu sunt baiat asa de rau pe cat par :) Este din sfera la ceea ce in greaca s-ar numi apokalypsis,adica ,,scoaterea la lumina a ceva ascuns".O sa-ti placa dupa ce il vei traduce.Numai bine,mai vorbim.
Reply With Quote
Răspunde