Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.05.2014, 01:36:36
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

hihi, acum ma gandeam. ar trebui sa va intalniti pe forumul asta cu florin oltean.

p.s.: ce vedeti ca fiind rebeliune in lucrarea lui Francisc de Assisi?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.05.2014, 05:58:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
...Acest Osho este cineva despre care se vorbește și se va vorbi din ce în ce mai mult. Dar nu masele, gloatele, vor vorbi de el și îl vor studia, ci doar cei inteligenți...
Adică cei ca tine?

31. Dacă mărturisesc Eu despre mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată.(In5,31)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.05.2014 at 06:13:40.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.05.2014, 09:19:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul

După părerea mea, cine nu a studiat Osho, nu are nici abc-ul culturii generale.
ai spus bine, E DOAR PAREREA TA

Citat:
Toată Biserica Ortodoxă îl condamnă acum.
daca un preot ortodox nu a fost de acord cu ceea ce face sau ce a spus Dan Puric, nu inseamna neaparat ca acel preot reprezenta TOATA Biserica Ortodoxa. Nu l-am auzit pe purtatorul de cuvant al Patriarhiei BOR zicand ceva de rau despre Dan Puric
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.05.2014, 11:56:14
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"ai spus bine, E DOAR PAREREA TA"

Tot ce spun pe aici, e doar părerea mea, nimic mai mult

"Nu l-am auzit pe purtatorul de cuvant al Patriarhiei BOR zicand ceva de rau despre Dan Puric"
Da, probabil încă nu l-ai auzit. Probabil încă nu a spus ceva de rău despre Dan Puric.
Cert e că ce a spus Dan Puric referitor la râs e minunat, și de o forță nebănuită.
Cel mai bine acum pentru creștini, ar fi să învețe din acea afirmație a lui Dan Puric, pentru că nu a făcut-o la nimereală.

De aceea cel mai bine patriarhia ar pune la dispoziție niște cărți cu Osho, să îi ajute pe creștini să devină mai plini de celebrare, de dans. Să îl scoată pe Iisus din ipostaza tragică, ipostază care a fost impusă forțat, care în mod sigur nu are nimic de-aface cu esența adevărată a religiei.

Să vorbești împotriva lui Dan Puric acum e prea târziu. Deja el a pus sămânța. Această sămânță va înflori, și va revoluționa din temelii totul. Golul care există în inima creștinilor va fi umplut de veselie, celebrare, relaxare, iubire.

Dacă patriarhia și conducătorii bisericii sunt inteligenți, vor lua asta ca pe o oportunitate, nu ca pe o amenințare.

Dacă tot ce vor ei este să controleze, să-i țină pe credincioși în beznă, atunci Dan Puric în mod cert este o amenințare. Și nu va dura mult până când biserica se va manifesta violent împotriva lui. Dar din această scena, nu poate câștiga decât adevărul, adică Dan Puric. Seriozitatea, tânguirea, astea sunt o boală, opuse religiei, nu sunt adevărul, ci anti-adevărul.

Creștinii trebuie să înțeleagă ce a vrut Dan Puric să spună. Este o oportunitate unică. Să tai toate elementele anti-religie din creștinism, păstrezi doar ce e de calitate, și să adaugi Osho, adică relaxarea, celebrarea, bucuria, și înțelepciunea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.05.2014, 12:28:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
"ai spus bine, E DOAR PAREREA TA"

Tot ce spun pe aici, e doar părerea mea, nimic mai mult

"Nu l-am auzit pe purtatorul de cuvant al Patriarhiei BOR zicand ceva de rau despre Dan Puric"
Da, probabil încă nu l-ai auzit. Probabil încă nu a spus ceva de rău despre Dan Puric.
Cert e că ce a spus Dan Puric referitor la râs e minunat, și de o forță nebănuită.
Cel mai bine acum pentru creștini, ar fi să învețe din acea afirmație a lui Dan Puric, pentru că nu a făcut-o la nimereală.

De aceea cel mai bine patriarhia ar pune la dispoziție niște cărți cu Osho, să îi ajute pe creștini să devină mai plini de celebrare, de dans. Să îl scoată pe Iisus din ipostaza tragică, ipostază care a fost impusă forțat, care în mod sigur nu are nimic de-aface cu esența adevărată a religiei.

Să vorbești împotriva lui Dan Puric acum e prea târziu. Deja el a pus sămânța. Această sămânță va înflori, și va revoluționa din temelii totul. Golul care există în inima creștinilor va fi umplut de veselie, celebrare, relaxare, iubire.

Dacă patriarhia și conducătorii bisericii sunt inteligenți, vor lua asta ca pe o oportunitate, nu ca pe o amenințare.

Dacă tot ce vor ei este să controleze, să-i țină pe credincioși în beznă, atunci Dan Puric în mod cert este o amenințare. Și nu va dura mult până când biserica se va manifesta violent împotriva lui. Dar din această scena, nu poate câștiga decât adevărul, adică Dan Puric. Seriozitatea, tânguirea, astea sunt o boală, opuse religiei, nu sunt adevărul, ci anti-adevărul.

Creștinii trebuie să înțeleagă ce a vrut Dan Puric să spună. Este o oportunitate unică. Să tai toate elementele anti-religie din creștinism, păstrezi doar ce e de calitate, și să adaugi Osho, adică relaxarea, celebrarea, bucuria, și înțelepciunea.
amice, bati campii rau de tot! Cine ii tine pe crestini in bezna?Biserica ortodoxa prin patriarhie? Unde si cand? A spus cumva BOR ca rasul e interzis in crestinism?
ps: ce legatura exista intre acest Osho cu Iisus Hristos? Ce legatura exista intre hinduism si crestinism?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.05.2014, 12:35:49
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"ce vedeti ca fiind rebeliune in lucrarea lui Francisc de Assisi? "

De exemplu, ultimile cuvinte ale Sfântului Francisc, nu au fost despre teologie, despre rai, despre iad, despre viitor, despre metafizică, despre mântuire. Ultimile cuvinte ale lui, nu au fost nici măcar adresate ucenicilor lui. Ci au fost adresate măgarului său, care l-a purtat în spate toată viața. I-a spus : "Frate, îți sunt dator enorm. M-ai cărat în spatele tău în toate locurile și niciodată nu te-ai plâns. Tot ce vreau, înainte să părăsesc această lume este să îmi cer iertare de la tine, nu m-am purtat uman cu tine. Îți mulțumesc că ai fost prietenul meu."
E cu adevărat revoluționar. Ce zice el este esența. Și nu doar zice, ci și face. Întreaga sa viață este revoluționară, e la polul opus față de Papă, reprezentații bisericii, și toți creștinii care sunt ca acești reprezentanți.

Papa afirmă că el e "reprezentantul infailibil al lui Iisus Hristos", ba chiar a spus că este păcat să te rogi direct la Dumnezeu, fără un preot intermediar.

Sfântul Francis obișnuia să se autodenumească "prostul lui Dumnezeu.".

Pur și simplu e total diferit, Sfântul Francisc. E exact ca un maestru zen, doar cu o mică diferență, un maestru zen s-ar fi manifestat mai activ împotriva instituției bisericii. Dar dacă ignorăm acest detaliu, chiar era ca un maestru zen.
Vorbea cu animalele, cu păsările, cu peștii, cu copacii. Obișnuia să îmbrățișeze copacii. Nu avea teologii, teorii, povești absurde, predici absurde. Exact ca Buddha.


Hotei, maestrul zen din China, se zice că din momentul în care a devenit iluminat, a râs fără încetare. Râdea chiar și în somn.
Obișnuia să se plimbe din sat în sat, cu dulciuri și jucării de tot felul într-un sac. Când se apropia de sat, deja vestea era răspândită în tot satul, că se apropie Hotei. Toți copiii ieșeau din case, se adunau să îl întâmpine. Și singura predică a lui Hotei, era să râdă și să se joace cu copiii, să împartă dulciuri și să danseze.
Cine îl întâlnea pentru prima dată pe Hotei, nu înțelegea, ce fel de om religios e ăsta. De ce nu citește din scripturi? Din Buddha?
Însă dacă stăteai mai mult în preajma lui Hotei, ajungeai să prinzi esența.
De multe ori se întâmpla să înceapă să râdă în hohote, și toți care îl ascultau îi lua și pe ei râsul. Ajungeau toți să râdă în hohote, tot satu se relaxa, scăpau de tot gunoiul psihologic, de tensiune.

Când scapi de tensiune și poți sta liniștit lângă un Francisc sau lângă un Hotei, ai posibilitatea să guști din nectar.

O scurtă poveste zen:

'Într-o zi, când maestrul Hotei se afla în zona sa de joacă, un alt maestru zen se întâmpla să fie în trecere. Acesta s-a oprit, și l-a întrebat pe Hotei:
"- Care este Înțelesul lui Zen?"
Hotei imediat a lăsat sacul din spate să cadă de pământ, răspunzând astfel, în tăcere.
"- Atunci, ", continuă celălalt, "care este Actualizarea lui Zen?". Atunci, Chinezul Fericit, Hotei, și-a luat sacul în spate și și-a continuat drumul.'
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.05.2014, 12:37:42
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Uite hai sa o luam logic, cine te-a suparat? a intrat vreun ortodox la tine in casa bagadu-ti biblia pe gat? nu ti se pare un pic de ipocrizie din partea ta sa intri pe acest forum si sa improsti in dreapta si in stanga cu noroi? frate daca erai la locul tau iti vedeai de treaba si nu mai faceai atata tam tam, crezi in ce vrei, fa ce vrei, e viata ta, esti liber. Sau daca chiar ai vreo problema cu ortodoxia, de ce nu te duci si vorbesti cu un preot? Sunt aici pe forum atei, protestanti, si alte religii, dar au ramas fiindca au avut bun simt. Ar trebui sa iti ceri scuze la toata lumea, si sa nu te miri ca ai fost banat, ca mai apoi sa faci pe victima, ok?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.05.2014, 12:39:38
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"ce legatura exista intre acest Osho cu Iisus Hristos?"

Singura legătură e că nu au absolut nici o legătură. Cu Iisus așa cum îl văd creștinii, Osho nu are nici o legătură. De aceea îi rog pe creștini să rămână pe drumul lor, să nu își piardă timpul cu altceva.

Doar celor care au observat că e vorbărie goală tot creștinismul, le zic prietenește că au observat corect, și să continue să observe, să aibe încredere în inteligența lor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.05.2014, 13:01:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
"ce legatura exista intre acest Osho cu Iisus Hristos?"

Singura legătură e că nu au absolut nici o legătură. Cu Iisus așa cum îl văd creștinii, Osho nu are nici o legătură. De aceea îi rog pe creștini să rămână pe drumul lor, să nu își piardă timpul cu altceva.

Doar celor care au observat că e vorbărie goală tot creștinismul, le zic prietenește că au observat corect, și să continue să observe, să aibe încredere în inteligența lor.
pe Iisus crestinii il vad asa cum este descris in Evanghelii. Tu il vezi asa cum ti l-a descris acest Osho. Pacat!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.05.2014, 13:09:46
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"Uite hai sa o luam logic, cine te-a suparat? a intrat vreun ortodox la tine in casa bagadu-ti biblia pe gat? nu ti se pare un pic de ipocrizie din partea ta sa intri pe acest forum si sa improsti in dreapta si in stanga cu noroi? frate daca erai la locul tau iti vedeai de treaba si nu mai faceai atata tam tam, crezi in ce vrei, fa ce vrei, e viata ta, esti liber. Sau daca chiar ai vreo problema cu ortodoxia, de ce nu te duci si vorbesti cu un preot? Sunt aici pe forum atei, protestanti, si alte religii, dar au ramas fiindca au avut bun simt. Ar trebui sa iti ceri scuze la toata lumea, si sa nu te miri ca ai fost banat, ca mai apoi sa faci pe victima, ok?"

Dacă creștinii și-ar fi văzut de treaba lor, și nu ar fi impus altora cu forța ideile lor, nu m-aș fi băgat.

Dar ei continuu fac asta, continuu îndoctrinează copii. Oricine observă lucrul ăsta și realizează calamitatea, trebuie să se opună.

Creștinii au dus cele mai multe războaie în numele religiei. Nu împroșc cu noroi, expun lucruri întâmplate, făcute de creștinătate.

Puteți să îmi dați ban, sau să ștergeți postările, nu am nici o problemă cu asta, pentru că vă înțeleg. Dar nu aveți de ce să vă supărați, doar am atras atenția asupra anumitor fapte, și că se poate schimba totul cu puțină înțelegere. Nu am intrat pe forum să vă atac. Am folosit cuvinte grele, pentru că situația e serioasă.

Cei care convertesc cel mai mult, care fac tam tam, sunt creștinii. Ei fac tam tam, jumătate de planetă a fost convertită la creștinism, prin război. Prin sabie, sau prin pâine. Etiopia, india,etc . Doar oamenii săraci se convertesc la creștinism... pentru că de fapt au nevoie de pâine, nu altceva. și au nevoie și de consolare psihologică.

Pare că am intrat să fac tam tam așa degeaba, fără să am nici un temei. Dacă vă uitați atenți, jumătate de planetă este creștină, și lumea este un haos. Cele două răboaie mondiale s-au întâmplat tot în context creștin. Țări creștine.

Degeaba găsiți scuze și dați vina pe altceva, pe alții. Am expus deja niște motive pentru care situația e așa cum e. E în primul rând din cauza educației bazată pe ascultare(adică un cuvânt mai frumos pentru a spune supunere), din cauză că copiii sunt îndoctrinați, sunt învățați să se simtă vinovați, infricoșați, supuși, sclavi.

E prietenește ce v-am spus, și dacă voi vă supărați și ștergeți postările,e ok. Înseamnă doar că nu ați înțeles. Dar știu că mulți înțeleg.

Nu am nimic cu creștinii personal. Ce am atacat nu sunt persoane, ci ideologii care par bune dar sunt catastrofice.

Și cum să scot în evidență chestiile astea? Dacă zic că da, sunteți pe calea cea bună, continuați așa, e bine ce faceți, educați copilul în stil creștin (acelaș lucru cu educația în stil comunist. doar numele diferă, și câteva concepte. dar îndoctrinarea e aceeași) , biserica e grozavă, totul e perfect ce faceți, simțiți-vă mândri, sfinți, veți fi mântuiți, are dumnezeu grijă de toate. La ce ar ajuta?

E ceva foarte ciudat, că ajungem să ne identificăm cu o anumită ideologie (oricare ar fi ea).

Ia gândiți-vă , un om normal și inteligent, nu ar trebui să fie capabil să vorbească despre orice problemă, din toate unghiurile? Detașat? Nu ar trebui în primul rând el să fie observatorul critic al unei anumite ideologii pe care o respectă și crede că este benefică?

Suntem educați să ne supărăm când cineva ne contrazice. Suntem educați că totul e ori alb, ori negru. Ori Dumnezeu există, ori nu există. Ori Iisus Hristos e perfect, ori nu e perfect. Ori Buddha e perfect, ori nu e perfect. Nu suntem lăsați să putem culege partea bună și de la Iisus, și de la buddha, și de la mohammed, și de la orice om și animal și plantă, și piatră, și carte, și orice, să lăsăm părțile rele, ideile care au consecințe catastrofice.

Un om educat sănătos, ar învăța să fie interesat de discuțiile în contradictoriu, să întâmpine cu bucurie pe cineva care îi atacă ideologia, pentru că cineva din exterior vede diferit, și poate vede ceva ce ție ți-a scăpat. Și cu atât mai mult cu cât accepți astfel de provocări, transmuți în aur, acea cale pe care o consideri de valoare.

Pentru că nu am intrat să împroșc aiurea, să mă iau de oameni. Vreau să mă contraziceți, cât mai mult, și împreună să învățăm din această experiență.
Reply With Quote
Răspunde