Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2016, 13:25:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
De curand m-am indragostit de o fata care merge la acelasi duhovnic ca al meu. Eu sunt foarte timid si nu am resuit sa-mi fac curaj sa vorbesc cu ea si nici nu cred ca imi voi face. Sfatul duhovnicului a fost sa incerc totusi, ca el nu are cum sa ma ajute si sa am rabdare.

Cum as putea sa o cuceresc? Nu ma pricep deloc si sunt sensibil asa ca in caz de respingere nici nu stiu daca as mai putea trece pe la aceeasi biserica. Am citit acatiste (Efrem cel Nou, Nicolae, Xenia, etc. *cu binecuvantare), am fost la Sf. Maslu, am tinut post, ma impartasesc si nu fac pacate mari, dar nici macar nu se uita la mine.

Cum prima varianta nu cred ca o sa mearga as vrea macar sa-mi spuneti o rugaciune ceva ca sa nu ma mai gandesc la ea. Nu pot fii atent la slujba pentru ca imi fuge gandul la ea, chiar si daca spun rugaciunea inimii. De obicei chiar plang de durerea ca nu o am, stiu ca nu o mert, dar vreau macar sa o uit.
Of of....Suflet sensibil ce ești.Asta e un mare dar pe care in viitor il vei folosi,dar până atunci vei trece prin multe decepții,vei suferi mult,vei varsa multe lacrimi.Un lucru e cert,fata asta de care vorbești nu e de tine,uit-o.Tu ai nevoie de cineva care sa știe cum sa lucreze cu sufletul tău blând,gingaș și luminos.Una e sa te indragostesti si alta e sa iubești.Niciodata nu aborda pe cineva spunându-i ca te-ai îndrăgostit.Întâi cunoaște persoana respectivă,petrece timp cu ea și după îți vei dă seama dacă nutriti sentimente unul pentru altul.Ceea ce simți tu acum nu e iubire.E doar o stare dată de o persoană care ți-a aprins inima,e doar un artificiu emotional,si stai linistit ca nu va dura mult.Dar fi sigur,când vei întâlni persoana care îți va umple sufletul vei știi si va fi reciproc.Mai bine până atunci încearcă sa oferi iubirea din suflet așa necondiționat,fără să astepti ceva înapoi.Încearcă să nu te lași doborât de refuzuri,obstacole...Și mai încearcă sa creezi o legătură puternică cu Dumnezeu...Ai potențialul necesar sa ajungi repede la El,si cu siguranță acolo nu vei fi respins.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2016, 15:29:27
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Sfatul duhovnicului a fost sa incerc totusi, ca el nu are cum sa ma ajute si sa am rabdare.
De ce nu urmezi sfatul parintelui tau duhovnic?!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.08.2016, 00:21:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca de obicei, sfaturile bune sunt cele mai greu de urmat :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.08.2016, 18:11:31
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Stii deja ce ai de facut, de ce nu actionezi?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.08.2016, 22:28:38
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
De obicei chiar plang de durerea ca nu o am...
Curioasa durere... De obicei cand ne gandim la oameni folosim verbul a fi (in acord, in iubire etc.), iar nu verbul a avea. Oamenii nu pot fi obiecte pentru alti oameni.
A iubi nu e a poseda/a detine ca proprietar. Un om nu poate fi proprietarul altui om.
A iubi e a fi in impartasire adanca, minunata cu alt suflet omenesc. A fi in daruire, in stare de jertfa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.08.2016, 23:03:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Buna observatie, se pare ca nici o tona de acatiste nu pot dezradacina romantismul de duzina inoculat de media..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2016, 15:03:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Stii deja ce ai de facut, de ce nu actionezi?
Ce usor este din punctul vostru de vedere. Ce ar fi daca ti-as spune ca nu e chiar asa?
Intentia mea nu este sa sustin sau sa fiu de acord cu atitudinea celui care a initiat acest topic, dar hai sa mai precizam cateva detalii.
Inainte, pe vremea parintilor nostri era un pic mai la indemana sa faci un gest frumos sa marturisesti in fata unei fete, cu o remarca, o intrebare sau poate o propunere de prietenie ori ceva mai mult.
Insa acum, cumva parca nu mai merge asa, pentru ca din ce am observat, acele metode nu mai sunt valabile in societatea actuala.
Acum trebuie o imprejurare anume, ori o stare de spirit, imagine, statut social, popularitate, trebuie mereu sa stralucesti cu ceva ca sa iesi in evidenta. Tipii simpli reusesc mai greu (a nu se interpreta gresit, nu ma refer la asa zisa smerenie falsa sau alte chestii), pentru ca pur si simplu ei sunt simpli si nu au nimic de aratat, nimic special, ba chiar din potriva, de multe ori cad intr-o lumina proasta, involuntar sau nu, pentru ca pur si simplu nu au acel farmec sa cucereasca pe cineva, pe langa faptul ca poate mai sunt si timizi si cine stie in ce atmosfera familiala au crescut, cu ce traume, evenimente neplacute si diverse stari emotionale dezvoltate in urma acestora, etc.
Pentru acest gen de oameni, eu cred ca e valabila doar o singura cale: cea directa dar foarte riscanta, ca ori iese ori nu iese.
Eu personal, cunosc un caz in care o fata si un baiat, s-au cunoscut nemijlocit pur si simplu, fara nici un fel de planuri, metode sau diverse abordari/ocolisuri, marturisind clar si cinstit unul fata de altul ca vor sa fie impreuna, asa dintr-o data, imediat dupa ce au discutat pur si simplu intimplator. Ei s-au casatorit dupa o perioada scurta, rudele si cunostintele lor fiind foarte mirati si surprinsi de reusita lor.
Nu cunosti viata unui om, atunci nu stii de ce el nu poate sa faca un anumit pas, fie in a si deschide o simpla discutie cu o fata. Cumva, din pacate este o stare prezenta la foarte multi indivizi, si nu numai la baieti, se constata ca si multe fete prezinta aceleasi simptome in incapacitatea de a socializa, mai ales cand sunt singuri, doar ei cu ei, si trebuie sa faca totul de la zero fara nici un sprijin sau ajutor, continuand si sustinand inconstient un comportament retinut datorata efectului generat de un colaps emotional alimentat de diversi factori inhibitori. Si de aici, nu mai e decat un pas spre diverse stari depresive de anumite nivele de intenistate.
Din ce am mai citit, pe scurt, in aceasta categorie se afla si persoanele introvertite.
Este greu chiar si intr-un grup de prieteni sa cunosti pe cineva sau sa te bagi in seama cu cineva, fara ca sa existe riscul sa fie interpretate gresit intentiile sau alte urmari neplacute, pentru ca asa e lumea, judeca la prima vedere.
Da, pur si simplu e naspa de ei, pentru ca ei nu pot mai mult de atat.
Nu se incurajeaza sub nici o forma aceasta stare latenta, insa ce face omul care deja si-a format un mod de viata in aceasta privinta?
Psihicul uman este foarte complicat si nu e de ici colo sa reusesti sa faci ceva asa ca si cum doar ai actiona si gata reusita.
Dar bineinteles, pentru cei care sunt in stare si pot, vorba aia: "Incercarea moarte n-are".

Last edited by veilur; 22.08.2016 at 16:04:59.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2016, 02:18:28
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
De curand m-am indragostit de o fata care merge la acelasi duhovnic ca al meu. Eu sunt foarte timid si nu am resuit sa-mi fac curaj sa vorbesc cu ea si nici nu cred ca imi voi face. Sfatul duhovnicului a fost sa incerc totusi, ca el nu are cum sa ma ajute si sa am rabdare.

Cum as putea sa o cuceresc? Nu ma pricep deloc si sunt sensibil asa ca in caz de respingere nici nu stiu daca as mai putea trece pe la aceeasi biserica. Am citit acatiste (Efrem cel Nou, Nicolae, Xenia, etc. *cu binecuvantare), am fost la Sf. Maslu, am tinut post, ma impartasesc si nu fac pacate mari, dar nici macar nu se uita la mine.

Cum prima varianta nu cred ca o sa mearga as vrea macar sa-mi spuneti o rugaciune ceva ca sa nu ma mai gandesc la ea. Nu pot fii atent la slujba pentru ca imi fuge gandul la ea, chiar si daca spun rugaciunea inimii. De obicei chiar plang de durerea ca nu o am, stiu ca nu o mert, dar vreau macar sa o uit.
Poate nu e pentru tine aceasta fata tu fiind un suflet sensibil si timid. Dar gandeste-te bine ca indragostirea asta uneori patimasa si care-ti taie orice fel de curaj in a deschide un dialog cu persoana in cauza sau care te face sa te gandesti mereu la acea persoana sa nu fie o lucrare a necuratului care-i lupta pe cei sensibili cu o sensibilitate exagerata. Daca tu nu poti sa intri in vorba cu o persoana pe motiv ca te-ai "indragostit" de ea e ceva dubios la mijloc. Timiditatea si sensibilitatea o inteleg in sensul in care nu vrei sa deranjezi pe cineva, nu vrei sa superi, dar ca sa saluti sa o intrebi numele ei nu are nici un sens aceasta timiditate, de aia cred ce am scris mai sus.

Ca si ajutor in a te ruga eu te sfatuiesc sa faci rugaciune la Maica Domnului, ca este grabnic ajutatoare. Orice fel de rugaciune la Imparateasa Cerurilor, acatist, paraclis, chiar si simpla rugaciune scurta si cuprinzatoare "Usa milostivirii deschide-o noua binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, ca sa nu pierim cei ce nadajduim in tine, ci sa ne mantuim prin tine din nevoi, ca tu esti mantuirea neamului crestinesc." e de mare ajutor atunci cand iti intra in inima.

Last edited by hurricane; 23.08.2016 at 02:23:12.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2016, 10:37:48
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Beware of Angeles

https://youtu.be/_cNmcSkypig
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2016, 12:23:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ezio, tocmai tu esti genul care se da cu parfum, si inca de femei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dragoste, rugaciune, sfat