Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.06.2007, 00:51:29
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de krabu
O sa vina, va fi mai rau ca Hitler. Vom fi toti in ceva mai rau decat in lagare.
Initial se pare ca va fi altfel, dupa cum se si observa deja, o sa inotam in bunastare, cu conducatori mierosi plini de sfaturi "bune", promitind intr-una prosperitatea, lucru care ne va indeparta de complet de credinta. Daca nu generatia asta, cealalta sigur, se si vede de fapt. Bomba va veni dupa ce ne molesim de-a binelea si suferinta va incepe cind la un moment dat jucariile vor dispare si vom urla indurerati ca niste copii rasfatati care dau din picioare prin magazine.
Eu mai degraba tind sa cred ca la asta se refera Sfintii cind spun "rabdati pina la capat", adica fiind ingropati in distractii de tot felul, dezmat, petreceri, muzica si asa zisa veselie, sa trecem pe linga toate astea ca si cum ele nu exista si sa rezistam in numele lui Dumnezeu
Paisie si Cleopa au explicat si ei,si o teorie mi-a placut mult - caderea antihristului nu va coincide neaparat cu Judecata cea de pe urma,ci dupa el va veni o era in care mai multi oameni de alte religii se vor converti la dreapta credinta si cand lumea nu se va mai sfii sa Il marturiseasca pe Dumnezeu.Icoanele vor fi pe exteriorul autobuzelor,..,am fost fascinat de "vederea" lui,dar nu mai stiu sigur daca era ori Cleopa ori Paisie.
Stiu ca veti spune "ca nimeni nu poate sti cum va fi sfarsitul,sau viitorul,fara a fi prooroc al Lui",dar nu am spus ca era sigur,ci doar ca imi place ce a zis si cum a zis-o.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.06.2007, 01:58:32
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.552
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Iertati-ma, dar nu prea inteleg ce legatura are acest topic cu calugarul. As vrea sa inteleg.
Anca, pina la urma toate discutiile despre Antihrist au legatura cu calugarii. Ei asa cum sunt si ei cu bune si rele, ca si mine sunt exemple vii in lupta cu patimile si minciuna care ne inconjoara si ne transforma. Ei,impreuna cu preotii sunt modelele noastre de urmat, insa in cazul calugarului lupta pe care o da cu inaintemergatorii Antihristului este parca ceva mai vizibila.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.06.2007, 09:02:25
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Imparatia lui antihrist


http://antiecumenism.blogsarena.com/1686/IMPARATIA+LUI+ANTIHRIST+-+1.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2007, 03:53:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, MARIUS-DANIEL pentru site-ul de mai sus. Cine este preotul, care tine conferinta, stii cumva?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.06.2007, 13:24:46
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Multumesc, MARIUS-DANIEL pentru site-ul de mai sus. Cine este preotul, care tine conferinta, stii cumva?
Este parintele Gheorghe din Radauti...dar nu e conferinta,e predica in biserica.Un parinte care stie sa zica lucrurilor pe nume,fara sa-i fie frica de nimic.Pana acum cred ca e singurul...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.04.2009, 11:40:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Antihristi sunt toti cei ce lupta impotriva lui Dumnezeu.

Sa avem grija sa nu ne innumaram printre ei, chiar prin cele mai mici detalii ale vietii noastre.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2009, 01:38:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL Vezi mesajul
Este parintele Gheorghe din Radauti...dar nu e conferinta,e predica in biserica.Un parinte care stie sa zica lucrurilor pe nume,fara sa-i fie frica de nimic.Pana acum cred ca e singurul...
Am vorbit cu Pr. Gheorghe. Si la telefon e acelasi ca si in predici: un traitor! Un adevarat exemplu pentru preotii mai tineri si pentru noi, mirenii. Ii e frica de Dumnezeu, dar in rest de nimic, asa cum trebuie sa facem si noi.
Reply With Quote
Răspunde