Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.01.2012, 10:46:14
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da e o chestie interesanta calugaria....si eu m-am gandit...oricum cele lumesti imi plac din ce in ce mai putin...la manastire ai voie sa urmaresti campionatele de fotbal?....aici eu am o mare slabiciune...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.01.2012, 11:01:43
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
da e o chestie interesanta calugaria....si eu m-am gandit...oricum cele lumesti imi plac din ce in ce mai putin...la manastire ai voie sa urmaresti campionatele de fotbal?....aici eu am o mare slabiciune...
dacă v-ați gândit la călugărie, atunci probabil v-ați întrebat cum poate fotbalul să vă apropie de Dumnezeu. La mănăstire este o comuniune neîncetată cu Hristos. Este destul de simplu de înțeles, că oriunde nu se pomenește numele preasfânt al lui Dumnezeu și al Maicii Sale, orice activitate lipsită de un gând măcar către Domnul, este sortită deșertăciunii. La mănăstire totul este transformat în rugăciune...
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.01.2012, 11:06:49
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
da e o chestie interesanta calugaria....si eu m-am gandit...oricum cele lumesti imi plac din ce in ce mai putin...la manastire ai voie sa urmaresti campionatele de fotbal?....aici eu am o mare slabiciune...
Ai grija ca Dumnezeu am inteles ca e stelist. Nu poti sa mergi in manastire si sa tii cu Sportul Studentesc. :))))))))))))
Serios acum, calugaria presupune renuntarea la lume. Iar fotbalul nu e un lucru pozitiv nici in lume. Nu e ca si cum ar duce la o crestere duhovniceasca si nici nu este o necesitate pentru ati desfasura viata. A nu se intelege ca ma indreptatesc pe mine. Pierd multe ori uitandu-ma la fotbal, dar asta nu schimba realitatea si adevarul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.01.2012, 14:58:27
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca tot sunt pe un topic despre calugari profit de ocazie.Am citit recent cateva articole in care se afirma ca Stefan cel Mare a fost inmormantat precum un calugar.Am cautat si am aflat ca s-ar fi facut doua excavatii(?) in trecut la mormantul sau care ar confirma existenta unor certe asemanari intre modul cum a fost inmormantat si felul cum sunt inmormantati calugarii(m-am informat si cu privire la acest ultim aspect.Fascinant).Am inteles ca exista o informatie,desi mai mult la stadiul de legnda,conform careia ar fi fost in copilarie la Athos.Stiu ca BOR l-a canonizat iar din ce am verificat procedura canonizarii,bine definita si amanuntita,cuprinde inclusiv cercetarea vietii celui canonizat.

Prin urmare care este pozitia BOR? Stefan cel Mare a fost inmormantat precum un calugar(am inteles ca nu ar fi fost un exemplu singular de conducator/lider care s-ar fi retras in monahism spre finalul vietii)este o realitate sau este doar o fictiune?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.01.2012, 17:28:00
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Cuvântul 'Călugăr' , vine de la 'Kalos Gheros', care in greacă se traduce 'Bătrân frumos' . La fel, cuvăntul monah înseamnă însingurat(sau singur), în ideea de a descrie starea omului dedicat spiritualului (înstrainat de tot ce este creat , dar in primul rând interior, în inima sa , în sensul de a nu mai dori(pofti, râvni) absolut nimic din lumea creată.
Nume Kalos Gheros dat, tocmai pentru a marca frumusețea spirituală , și deci și sufletească , dincolo de aspectul îmbătrânit al trupului;
evident ca asta ține de efotul personal de a asimila si dobândi virtuți, sau mai bine ,Virtutea.
Căci nu orice om ce îmbracă rasa neagră și rămane în comunitatea monahală, este și plăcut Domnului și iubit. El privește doar la inimă.
Astfel , un om care rămâne totuși in societate, dar lăuntrul său și-l face așa încât ,,nu mai trăiește el, ci Christos în el'' , este cu adevărat plăcut mult și iubit de Domnul , și vrednic să fie numit 'monah', si apoi 'călugăr'.
În timp ce, un altul, care face parte dintro mânăstire, dar în inima sa încă mai sunt multe pofte, sau fie si mici atașamente legate de tot ce ține de lumea aceasta (creată) , să meargă și intro peșteră , și acolo să îl găsească și sfârșitul - nu se poate numi monah cu adevărat . Căci așa s-a însingurat numai cu trupul, care putrezește dupa moartea sa, și cu sufletul său merge mai departe în lumea de dincolo.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.01.2012, 17:41:23
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

În cele mai multe cazuri ale celor care aspiră către o viață spirituală, oameni se înstrăinează si cu trupul,(se retrag din mijlocul societății) pentru că nu au , de fapt, credința că vor fi totuși ajutați de El , Căruia și-au dedicat viața,Care este Atotputernic, în mijlocul adversitătilor și cerințelor vieții sociale; că vor putea ,,da Cezerului ce e al Cezarului , și lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu''.
Cazurile , în care o ființă este in mod expres chemată de Dumnezeu , direct , sau indirect (prin varii mijloace) , întro comunitate religioasă , pentru că așa consideră El ca acea ființă îi va putea ajuta pe alții, și deci și pe sine astfel, cel mai bine, sunt deosebit de rare și speciale , în opinia mea.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.01.2012, 18:36:30
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Smile calugarul ca unitate

[quote=sunsray;421846]Cuvântul 'Călugăr' , vine de la 'Kalos Gheros', care in greacă se traduce 'Bătrân frumos' . La fel, cuvăntul monah înseamnă însingurat(sau singur), în ideea de a descrie starea omului dedicat spiritualului (înstrainat de tot ce este creat , dar in primul rând interior, în inima sa , în sensul de a nu mai dori(pofti, râvni) absolut nimic din lumea creată.
QUOTE]

eu auzisem de o traducere a cuvantului 'monah' nu numai ca "singur", ci "unul".

"Unul" nu inseamna inneaparat "singur" si nici "instrainat"; inseamna si "nerisipit", e cel ce e adunat 'minte, trup, suflet" acolo unde este. Monahul nu renunta prin impingere depare de el a celor conventional numite "lumesti".. el are din ce in ce mai putina nevoie de ele pe masura ce se umple tot mai mult de Duhul Sf. In acest sens al lui "monah", omul -monah este cel ce, traind in lumea laica, face faptele "bune' caci e doar sluga Lui, si nici nu stie ca le face;

Este o anumita mandrie in facerea faptelor "bune".. ce putere duhovniceasca se cere pt. ca in loc sa impingi raul departe de tine, sa il poti lua (imbratisa ) si schimba in fapta de putere..

un citat zice " sufletele tinere (incepatoare) vad raul, cele adulte, binele, cele intelepte, stiu mai bine de atat".
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.03.2012, 09:33:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul

eu auzisem de o traducere a cuvantului 'monah' nu numai ca "singur", ci "unul".

"Unul" nu inseamna neaparat "singur" si nici "instrainat"; inseamna si "nerisipit", e cel ce e adunat 'minte, trup, suflet" acolo unde este.
Deosebit de revelatoare este si etimologia cuvantului "chilie", un spatiu important al vietii monahului care, in greaca veche inseamna "pantec".

Chilia se aseamana unui pantec in care monahul este purtat, unul menit sa-l nasca vietii de veci in Imparatia lui Dumnezeu. De asemenea, poate trimite si la pantecele chitului in care a stat pentru trei zile Iona si, astfel, la moartea si invierea Domnului.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.03.2012, 02:50:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Calugarul e nostalgie. Pisc si cadere, dupa fiecare.
Lama ascutita pe care se taie adevarul fiecaruia, drept in doua.
Departe si mereu aproape.
Batem campii.
Nu e nimeni acasa???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 16:20:47
calugaria moderna madalynn007 Calugarul 168 08.03.2015 07:14:21
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 00:21:52