Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2010, 22:50:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Iluzia Liberului Arbitru

Exemple de lucruri care ne plac si prin asa zisa vointa personala le alegem pentru noi si pentru cei apropiati

Wow ce masina rosie!
Ce casa!
Ce pantofiori, gentuta, bluza, adidasi!
Ce gradinita, scoala, facultate selecta, ce job de prestigiu!
Ce carte, muzica!
Ce candidat responsabil!
Ce religie unica in lume!

Oare noi alegem sau SE ALEGE pentru noi, noi ramanind cu iluzia ca participam la decizie!
Da, noi apasam doar pe buton si nici nu ne dam seama ca de fapt suntem un produs al fortelor externe si ca de fapt avem multe eu-ri in noi. Eu-l de la biserica, eu de pe strada, alt eu la servici, alt eu(copilul) cind suntem cu parintii, alt eu cind suntem cu copiii nostrii, cu sotia, cu amicii de pahar, samd

Pina si la mincare suntem manipulati sa cumparam din anumite locuri discreditind si denigrind/evitind altele, suntem manipulati sa mincam organic, in avantajul industriilor de "organice" care luate la bani marunti nu mai sunt asa de curate... in schimb preturile sunt de trei ori mai mari.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2010, 23:01:37
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Exemple de lucruri care ne plac si prin asa zisa vointa personala le alegem pentru noi si pentru cei apropiati

Wow ce masina rosie!
Ce casa!
Ce pantofiori, gentuta, bluza, adidasi!
Ce gradinita, scoala, facultate selecta, ce job de prestigiu!
Ce carte, muzica!
Ce candidat responsabil!
Ce religie unica in lume!

Oare noi alegem sau SE ALEGE pentru noi, noi ramanind cu iluzia ca participam la decizie!
Da, noi apasam doar pe buton si nici nu ne dam seama ca de fapt suntem un produs al fortelor externe si ca de fapt avem multe eu-ri in noi. Eu-l de la biserica, eu de pe strada, alt eu la servici, alt eu(copilul) cind suntem cu parintii, alt eu cind suntem cu copiii nostrii, cu sotia, cu amicii de pahar, samd

Pina si la mincare suntem manipulati sa cumparam din anumite locuri discreditind si denigrind/evitind altele, suntem manipulati sa mincam organic, in avantajul industriilor de "organice" care luate la bani marunti nu mai sunt asa de curate... in schimb preturile sunt de trei ori mai mari.
Nu despre asta era vorba. Nu te mai preface ca nu stii. Sau o faci intentionat? Sau asta cu manipularea crezi ca este o scuza? Stai linistit ca vom raspunde fiecare pentru ce alegem, (inclusiv pentru ca ne-am lasat manipulati) asa cum si Adam a facut-o. Sa stam cu mintea treaza!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2010, 23:34:22
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

OOOOPS...iana.Eram sigur ca apari la topic-ul asta!
Da-i bataie.Nu il lasa.Kick him!!!
Am glumit:)
Este interesnt sa discutam despre experiente traite vis-a-vis de fenomenul mai sus mentionat pentru ca iti poate afecta pana si perceptia asupra fenomenului religios, subiect care ne intereseaza in mod special.
Important este sa stim cum sa evitam manipularea nu sa ne cautam scuze.Oricat de mester ai fi in a cauta scuze...la Judecta esti prins cu izmenele jos!!!
Este posibil ca Adam sa fi actionat in deplina cunostinta de cauza si atunci lucrurile se complica.
La fel si cu Iuda.Poate a constientizat rolul nefast pe care trebuia sa il joace.
Important este, dupa cum bine a zis iana, sa constientizam si sa ne asumam deciziile.Partea dificila in lumea sufocanta de azi este sa constientizam si sa cernem informatiile.

Last edited by Ponticvs; 25.02.2010 at 23:43:11.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2010, 23:43:41
albertini0
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand cineva ca si Andrei Cozia, din afara Bisericii (indiferent ca-i schismatic, eretic sau pagan) vorbeste de iluzia "liberului arbitru", practic vorbeste de "iluzia Dumnezeirii" (si n-am auzit a fi rostita pana acum o hula mai mare impotriva Duhului Sfant decat aceasta.

La Andrei Cozia hulele impotriva Duhului Sfant au o densitate impresionanta pe cmp de spatiu scris si va mai mirati oare de ce "ii merge atat de bine" incat contesta pana si ideea "liberului aerbitru" lasat de Dumnezeu?!

Doamne ajuta!
Va rog sa ma iertati pe mine, pacatosul!

Post cu folos duhovnicesc intru toate!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2010, 23:51:26
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Si tu, ca un bun crestin ce esti, in loc sa il convingi cu argumente ca greseste, arunci cu pietre!
Eu zic sa il ardem pe rug pe Andrei.
Nu mai pierdem vremea.
Daca gresesc, voi cei drept credinciosi calauziti-ma, nu ma blamati!
Si apoi...ce te face atat de special pentru ca esti in interiorul Bisericii.Nu suntem toti copiii Domnului?Nu suntem egali in fata lui Dumnezeu?

Last edited by Ponticvs; 25.02.2010 at 23:54:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2010, 08:08:40
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Bun,sunt de acord ca suntem produsul unor anumite programe inserate de societate,dar asta nu inseamna ca nu putem ca prin autocunoastere si multa munca in dezvoltarea personala,din toate punctele ei de vedere sa ajungem sa doboram aceste bariere.
Liberul arbitru nu este o iluzie,este un dar dat de Dumnezeu:avem libertatea sa ne dam cu capul de pereti fiind ceea ce altii ne-au invatat sa fim sau sa cautam adevarata cale catre lumina si ceea ce reprezentam fiecare in parte.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2010, 10:08:07
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Exemple de lucruri care ne plac si prin asa zisa vointa personala le alegem pentru noi si pentru cei apropiati

Wow ce masina rosie!
Ce casa!
Ce pantofiori, gentuta, bluza, adidasi!
Ce gradinita, scoala, facultate selecta, ce job de prestigiu!
Ce carte, muzica!
Ce candidat responsabil!
Ce religie unica in lume!

Oare noi alegem sau SE ALEGE pentru noi, noi ramanind cu iluzia ca participam la decizie!
Da, noi apasam doar pe buton si nici nu ne dam seama ca de fapt suntem un produs al fortelor externe si ca de fapt avem multe eu-ri in noi. Eu-l de la biserica, eu de pe strada, alt eu la servici, alt eu(copilul) cind suntem cu parintii, alt eu cind suntem cu copiii nostrii, cu sotia, cu amicii de pahar, samd

Pina si la mincare suntem manipulati sa cumparam din anumite locuri discreditind si denigrind/evitind altele, suntem manipulati sa mincam organic, in avantajul industriilor de "organice" care luate la bani marunti nu mai sunt asa de curate... in schimb preturile sunt de trei ori mai mari.

Cred ca de fapt ai vrut sa spui ca nu suntem constienti ca refuzam liberul arbitru, sau ca ne convine sa fim duplicitari, ca vrem sa impacam si capra si varza si ca de fapt ne furam singuri caciula. Sunt de acord cu asta dar nu inseamna ca nu avem totusi liber arbitru, ca nu am putea face altfel. Toata aceasta psihoza cu teoria conspiratiei ne convine pt ca astfel ne putem scuza pana si fata de noi insine. Cred ca daca am trai cu adevarat ortodoxia nu am putea fi manipulati in nici un fel. Daca am fi cu adevarat credinciosi nu am fi asa disperati sa cautam semne care arata ca se apropie sfarsitul lumii, pt ca oricum suntem constienti ca tot vom muri o data (si asta poate fi oricand). Toata aceasta disperare este tocmai pentru ca vrem sa fim nemuritori aici pe pamant (prin urmasii nostri daca altfel nu se poate). Deci mai degraba sa nu refuzam liberul arbitru si sa terminam cu iluzia ca nu-l avem.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2010, 10:51:58
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Si tu, ca un bun crestin ce esti, in loc sa il convingi cu argumente ca greseste, arunci cu pietre!
Eu zic sa il ardem pe rug pe Andrei.
Nu mai pierdem vremea.
Daca gresesc, voi cei drept credinciosi calauziti-ma, nu ma blamati!
Si apoi...ce te face atat de special pentru ca esti in interiorul Bisericii.Nu suntem toti copiii Domnului?Nu suntem egali in fata lui Dumnezeu?
n-ar fi crestineste sa-l ardem pe rug
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.02.2010, 13:32:21
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Exemple de lucruri care ne plac si prin asa zisa vointa personala le alegem pentru noi si pentru cei apropiati

Wow ce masina rosie!
Ce casa!
Ce pantofiori, gentuta, bluza, adidasi!
Ce gradinita, scoala, facultate selecta, ce job de prestigiu!
Ce carte, muzica!
Ce candidat responsabil!
Ce religie unica in lume!

Oare noi alegem sau SE ALEGE pentru noi, noi ramanind cu iluzia ca participam la decizie!
Da, noi apasam doar pe buton si nici nu ne dam seama ca de fapt suntem un produs al fortelor externe si ca de fapt avem multe eu-ri in noi. Eu-l de la biserica, eu de pe strada, alt eu la servici, alt eu(copilul) cind suntem cu parintii, alt eu cind suntem cu copiii nostrii, cu sotia, cu amicii de pahar, samd

Pina si la mincare suntem manipulati sa cumparam din anumite locuri discreditind si denigrind/evitind altele, suntem manipulati sa mincam organic, in avantajul industriilor de "organice" care luate la bani marunti nu mai sunt asa de curate... in schimb preturile sunt de trei ori mai mari.
Suntem manipulati, dar nu fortati. Ni se sugereaza ce sa facem, dar nu ne poate obliga nimeni. Tot noi decidem.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.02.2010, 14:11:01
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Problema este cat de pregatiti suntem in momentul in care suntem asaltati de un val de dezinformare etc.
Daca prin sugestie ti se micsoreaza orizontul si ti se reduc optiunule(la nivel mental si material) atunci ai o problema.

Last edited by Ponticvs; 26.02.2010 at 14:14:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta in zodii vs. dogma liberului arbitru laurastifter Alte Religii 21 23.06.2013 15:54:57
Liberul arbitru diador Generalitati 29 03.08.2011 08:21:50
liberul arbitru fanietta Generalitati 15 24.05.2011 10:30:54
liberul arbitru gd1859 Despre Sfanta Scriptura 33 18.10.2009 11:57:25
Liberul arbitru silverstar Generalitati 13 08.01.2007 14:13:17