Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2010, 21:33:38
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Unhappy Nu am un DUHOVNIC,nu stiu ce rugaciuni sa citesc.

Sunt in Spania de 5 ani si am putine cunostinte bisericesti.Am vorbit de curand cu un preot si mi-a spus ca am nevoie de un duhovnic.Nu stiu unde sa-l caut si ce sa fac.
Ma ingrijoreaza viata mea.Material nu am acumulat nimic desi am muncit de la 23 de ani.Am 42 de ani si nu sunt casatorita.Mama mea a murit acum 2 ani,tatal meu e bolnav.
Singura mea speranta e Dumnezeu dar nu stiu cum sa-l rog sa ma ajute,cum sa incep ,ce rugaciuni sa citesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2010, 21:43:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Un duhovnic este potrivit, el va randui ce rugaciuni iti sunt potrivite. Intra intr-o biserica ortodoxa si Dumnezeu va randui.
Pana atunci cauta sa citesti paraclisul Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2010, 21:51:10
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Sunt in Spania de 5 ani si am putine cunostinte bisericesti.Am vorbit de curand cu un preot si mi-a spus ca am nevoie de un duhovnic.Nu stiu unde sa-l caut si ce sa fac.
Ma ingrijoreaza viata mea.Material nu am acumulat nimic desi am muncit de la 23 de ani.Am 42 de ani si nu sunt casatorita.Mama mea a murit acum 2 ani,tatal meu e bolnav.
Singura mea speranta e Dumnezeu dar nu stiu cum sa-l rog sa ma ajute,cum sa incep ,ce rugaciuni sa citesc.
Te sfătuiesc să citești Paraclisul Maicii Domnului și apoi să-i spui Ei, cu cuvintele tale, tot ce ai pe suflet și să o rogi să te ajute.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2010, 22:18:39
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Sunt in Spania de 5 ani si am putine cunostinte bisericesti.Am vorbit de curand cu un preot si mi-a spus ca am nevoie de un duhovnic.Nu stiu unde sa-l caut si ce sa fac.
Ma ingrijoreaza viata mea.Material nu am acumulat nimic desi am muncit de la 23 de ani.Am 42 de ani si nu sunt casatorita.Mama mea a murit acum 2 ani,tatal meu e bolnav.
Singura mea speranta e Dumnezeu dar nu stiu cum sa-l rog sa ma ajute,cum sa incep ,ce rugaciuni sa citesc.
Daca ai carti de rugaciuni, sa citesti in fiecare dimineata rugaciunile diminetii, si in fiecare seara rugaciunile de seara, asa cum au spus si cei dinaintea mea, sa citesti paraclisul Maicii Domnului, si daca ai timp, si un acatist (Sf Acopermant al Maicii Domnului, al Sf Ierarh Nicolae, al Sf Spiridon al Trimitundei, al Mantuitorului). Cauta o biserica ortodoxa acolo in Spania, si mergi si vorbeste cu un preot ortodox, ca sa te ajute sa-ti cauti un duhovnic. Daca nu reusesti sa gasesti acolo, vino in tara, ca aici sigur ai sa gasesti. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2010, 22:26:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Anisoara,

Pana iti vei gasi un duhovnic, intra pe crestinortodox.ro si citeste rugaciunile si acatistele care simti ca ti se potrivesc. Daca te numesti Anisoara, citeste si acatistul Sfintilor Ioachim si Ana. Sa ti-i faci prieteni pe cat mai multi sfinti, citindu-le acatistele, mai ales in zilele in care ei sunt sarbatoriti. Pentru rugaciunile de seara si rugaciunile de dimineata nu trebuie sa iei nicio recomandare de la duhovnic.

Nu uita sa te rogi si simplu, cu cuvintele tale sa-ti ierte Dumnezeu pacatele si sa te ajute Dumnezeu sa-ti gasesti un duhovnic la care sa te spovedesti. Exista rugaciuni speciale care se spun inainte de spovedanie si care trebuie citite atunci cand iti vei gasi duhovnic. Nu e rau sa incerci sa citesti cu atentie Psalmul 50 de mai multe ori pe zi pana il inveti pe de rost si sa-l spui cu convingere.

Cauta un indreptar de spovedanie pe internet si incepe o lupta cu tine insati, o lupta cu pacatul. Roaga-te simplu, dar cu toata inima: ,,Doamne, ajuta-ma sa pun inceput bun pocaintei mele!" Rugaciunea ,,Tatal nostru" este rugaciunea pe care insusi Mantuitorul ne-a lasat-o si putem s-o spunem de cate ori dorim: acasa, pe strada, in autobuz.

Pentru Preasfanta Nascatoare poti sa apelezi la rugaciunea ,,Cuvine-se cu adevarat...'', de asemenea spusa de mai multe ori, dar cu toata inima.

Sa ai capul acoperit cand te rogi. Tine posturile si roaga-te mult, insista, caci Dumnezeu iti va asculta rugaciunea cand va crede de cuviinta. ,,Bateti si vi se va deschide'', spune Mantuitorul. Sa ai rabdare , sa-ti cultivi virtutile crestinesti, iar cu ispitele si cu pacatele sa lupti incet si sigur. Uraste mandria si cauta smerenia. Uraste lacomia si cauta milostenia. Uraste lenea si cauta osteneala in rugaciune si in folosul tau, al bisericii si al aproapelui. Si tot asa si cu celelalte pacate.

Ia legatura si cu parintele Lacatus Adrian sau cu alti preoti din tara care accepta sa te ajute de la distanta.

www.bisericasfantulciprian.ro
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2010, 22:36:44
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Un duhovnic este potrivit, el va randui ce rugaciuni iti sunt potrivite. Intra intr-o biserica ortodoxa si Dumnezeu va randui.
Pana atunci cauta sa citesti paraclisul Maicii Domnului.
va randui in sensul ca daca te vei apropia de Biserica Dumnezeu iti va scoate in cale duhovnicul la momentul potrivit ... in cazul meu (si nu numai) Dumnezeu a randuit sa cunosc mai multi preoti pana sa imi intalnesc duhovnicul.

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Te sfătuiesc să citești Paraclisul Maicii Domnului și apoi să-i spui Ei, cu cuvintele tale, tot ce ai pe suflet și să o rogi să te ajute.
si eu dau acelasi sfat....e calea care m-a scos de fiecare data la liman din cele mai intunecate prapastii...fiindca cand eram in intunericul acela efectiv nu aveam puterea de a ma ruga lui Dumnezeu dar m-am putut ruga Maicii Domnului si prin mijlocirea ei am fost salvat
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2010, 23:06:09
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Rug. incep., Psalmul 50 ,Crezul

Toate rugaciunile sugerate de fratzii mei sunt bune , absolut toate sora anishoara
e bine totushi cand ai timp sa invetzi pe de rost Rugaciunile incepatoare , Psalmul 50 si Crezul !!! caci rugaciunile incepatoare ai sa le spui la inceputul oricarui acatist aproape.
pe langa toate Acatistele si Paraclisele Maicii Domnului iti sugerez sa citesti in fiecare seara
cate o Catisma din Psaltirea Maicii Domnului , o sa-ti mangaie sufletul intr-un mod cu totul special!
nu stiu unde esti anume in Spania dar ai aici TOATE BISERICILE ROMANESTI de acolo:

http://madrid.mae.ro/index.php?lang=ro&id=13929

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2010, 23:56:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una iti recomand cartea lui Danion Vasile "Repere - Duhovnicul. Rugaciunea. Postul", care te va ajuta foarte mult. Tot aici vei gasi si rugaciuni pentru aflarea unui duhovnic - o poti citi online - http://www.danionvasile.ro/repere.php
Poate iti va fi de ajutor si Cartea nuntii - http://www.danionvasile.ro/cartea-nuntii.php

Sa te lumineze Dumnezeu sa iei deciziile cele bune!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.03.2010, 01:36:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Sunt in Spania de 5 ani si am putine cunostinte bisericesti.Am vorbit de curand cu un preot si mi-a spus ca am nevoie de un duhovnic.Nu stiu unde sa-l caut si ce sa fac.
Ma ingrijoreaza viata mea.Material nu am acumulat nimic desi am muncit de la 23 de ani.Am 42 de ani si nu sunt casatorita.Mama mea a murit acum 2 ani,tatal meu e bolnav.
Singura mea speranta e Dumnezeu dar nu stiu cum sa-l rog sa ma ajute,cum sa incep ,ce rugaciuni sa citesc.
Duhovnic nu poate fi chiar preotul cu care ai vorbit?

Mai intai spovedeste-te, fa-ti canonul, impartaseste-te.
Suntem in Postul Mare, tine-l.
Tine toate posturile de peste an, inclusiv cele de miercuri si vineri.

Fa rost de o carte de rugaciuni sau scoate de pe Internet rugaciunile de dimineata si seara, si in masura in care poti, tine-te de ele.
Daca simti nevoia sau iti cere duhovnicul, mai adauga si altele (Psaltirea, cate un acatist, etc.)

Daca esti aproape de o biserica si poti sa o frecventezi, fa-o cat mai des.
Cat esti in biserica, roaga-te.
Spune-i Domnului problemele tale, cere-i sa indrepte ce este gresit in viata ta si sa-ti ajute cu cele pamantesti si cei dragi.

In principiu nu este f. greu nici foarte complicat, dar trebuie mult efort pentru a darama zidul pe care l-am ridicat multi ani intre noi si Dumnezeu..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2010, 01:32:13
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

daca nu gasesti un preot ortodox du-te si la unul catolic,asta nu inseamna ca iti schimbi religia,ci ca ai nevoie de sprijin duhovnicesc.Si cand sa te casatoresti daca muncesti toata ziua si nu poti cunoaste un barbat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se citesc acatistele? anisoara Generalitati 1 14.07.2012 16:59:40
Nu citesc tabloide costel Generalitati 20 19.06.2012 15:41:43
Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara? sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 09.11.2009 17:59:33
Ce psalmuri sa citesc ? andamiki Umanitare 3 14.02.2008 17:58:01