Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.09.2010, 22:13:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Asta e. "cand era bunica fata" era moda cu franceza. Am citit undeva ca franceza vorbita acum ceva timp in Romania era foarte aproape de franceza vorbita in la mama ei acasa. Pana si scrisorile multa lume si se scria in franceza, si pe membrii familiei era considerat sofisticat sa-i strigi in franceza.Si incercau sa imprumute obiceiuri frantuzesti, ascultau muzica frantuzeasca,etc. Asa cum facem si noi cu americanii acum, cu iepurasul de paste, halloweenul, filmele americane, muzica lor,etc.

Deci moda cu franceza a fost una si mai ciudata decat asta cu engleza, si uite ca a trecut, desi a durat ceva... o gramada de persoane mai in varsta si care au avut parte de educatie inca saluta cu "bonjour"... si multa lume tanara acum saluta cu "hello"...
Cultura engleza ne este totusi improprie, nu ti se pare?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.09.2010, 22:44:02
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Eu in scoala generala+liceu am facut in total 11 ani de engleza. Daca pui si engleza din faculta', se fac 13 si mai sunt de facut.

Cum ai vrea sa evit expresii in engleza daca efectiv am invatat mai mult la engleza decat la romana?

Si asa sunt multi, in romania se face foarte multa engleza. Majoritatea care au facut scoala dupa revolutie cam stiu engleza...

Si-n plus, engleza se foloseste peste tot. Primul ar fi calculatorul, in care este dificil sa te descurci daca nu stii macar un picut de engleza. Si majoritatea expresiilor sunt in engleza in "lumea online". Varianta in romana e abracadabranta. Si sunt si multe expresii intraductibile, sau care suna aiurea rau in romana, etc.
My dear, n-am făcut nici un an de engleză la școală, am învățat această limbă de unul singur, conștient de faptul că astăzi "trebuie". Eu nu am spus în sens peiorativ romengleza și nu am acuzat pe nimeni de nimic. E ca și cum le-aș cere socoteală dacilor de ce au început să folosească cuvinte și propoziții latinești în limba dacă.

'"Majoritatea care au facut scoala dupa revolutie cam stiu engleza". Știu și eu engleza la nivel mediu, atât cât să-mi dau seama cât de corectă e engleza pe care o știu o parte din absolvenții de liceu din România (gramatical și nu numai). A propos: în limba română cuvântul "aplicație" are un sens bine determinat, dar pentru cunoscătorii de astăzi ai limbii engleze, ei depun aplicații (ei aplică) pe la firme și ambasade. Aceasta e marea problemă: traducerea ad litteram a cuvintelor englezești ne aduce în situația de a caricaturiza limba română (chiar mă gândeam să realizez o colecție de cuvinte traduse impropriu în limba română de cei care "cunosc" engleza dar nu-și cunosc limba maternă).
Asta ca fapt divers...
Și eu folosesc limba engleză și amestecul acesta de română - engleză, sau, mă rog, romengleza (cuvântul ăsta te deranjează?, poți folosi altul). Cum ai spus și tu, sunt expresii englezești care nu pot fi traduse (adaptate) în română cu exactitate sau ar suna "ca pasta" (zic eu).

Revin: am spus romengleză pentru că nu știu cum se va numi limba care se va vorbi peste 120 de ani în acest spațiu mioritc. Fără nici o acuzație, fără nimic. E doar o constatare. O limbă este un organism "viu" care evoluează cu sau fără voia ta, cu sau fără voia mea. De multe ori, un cuvânt care era greșit în trecut astăzi este acceptat ca fiind corect. De ex., în urmă cu câteva decenii, în clasa întâi mi se spunea că este este corect să spui " clasa întâi" și nu "clasa a-ntâia" cum se acceptă astăzi chiar de către profesori. Sau mai nou aud în mass-media "două ianuarie" ca fiind corect. Mie-mi scârție în urechi, dar vor deveni norme prin utilizarea lor generalizată.

Ei bine și cuvintele de origine engleză vor fi asimilate în limba română ori adaptate limbii române (există ofsaid, corner, pulovăr etc. de multă vreme). Cool nu mai are mult până se va scrie cul, slide probabil slaid, site, cred că am văzut pe undeva și sait. Iar cuvintele englezești pătrund rapid și definitiv în limba noastră, sunt asimilate rapid de către tineri și nu numai. Chiar eu folosesc zilnic cuvinte de origine englezească în conversație. Și am mai spus: nu am făcut o singură oră de engleză în școală.

Rău sau bine? Identitate națională? Asimilare? Nu știu. Dar dacă am vedea un român de peste 120, cred că ne-ar părea ca un om care vorbește o engleză stricată. E o presupunere și sunt convins că nu prea departe de adevăr.

Asta s-a întâmplat și cu limba dacă de-a devenit atât de repede limbă română: a asimilat extrem de reprede limba unei "civilizații citadine", înfloritoare", comparativ cu "civilizația pădurilor" geto - dacă. Astăzi, nu ne lamentăm noi cât de subdezvoltați suntem față de americani sau englezi? Și nu le acceptăm valorile necondiționat fără să înțelegem mare lucru din spiritualitatea lor? Nu asta au făcut dacii? Și destul de repede...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.09.2010, 22:44:57
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la Microsoft, a doua limba vorbita este romana.

Daca romanii aia ar fi avut sanse de afirmare aici in tzara, poate ar fi stat altfel lucrurile.

http://www.foroswebgratis.com/tema-n...90-1590533.htm

Cum spunea cineva odata "in Romania te mananca specificul national"...



Nu zic ca-i rusine sa fii roman, dar e doar o stare de fapt, nu vad de ce sa ne batem cu pumnu' in piept pt asta. Suntem romani si gata. Sunt multe chestii care nu merg bine. In primul rand nu exista respect pt viatza, de orice fel. Spitalele, sistemul de justitie care-ti ia orice drept de autoaparare, sistemul de invatamant "ramolit" si uns cu spagi si nepotism...

E de inteles emigrarea asta in masa. Si e de inteles sa nu vorbesti romana pe strazi in alta tzara din moment ce vanzatoarele stau in spatele tau la orice pas cand aud vorba romaneasca...

Acum cativa ani, pe e-bay, de sarbatori, era anunt scris mare, nu cumparati de la romani,aveti mare grija, etc. Au dat la tzepe romanii de-au speriat si e-bay-ul.

Si hai sa nu ne amagim ca ar fi toti tigani. Or fi si tigani, da-s multi romani, romani pusi pe "smecherii", tzepe si "combinatii".

Si romanii care muncesc cinstit cam baga-n sperieti lumea cand taie porci in fata blocului, asculta muzica si fac gratare asa de nebuni fara sa intrebe vecinii daca ii deranjeaza sau nu, si alte chestii de-astea. Ca asta e, romanii sunt nascuti tarani.

Comunismul a distrus adevarata elita, adevaratii intelectuali, si a produs pe banda "falsi intelectuali", tarani de oras.

A fi taran nu-i ceva rau, dimpotriva, vb aia, "meserie sfanta". Dar cam toti mutati la oras si-au imaginat ca ce-i in jurul blocului e tot un fel de "fundu' curtii". Si-asa a ramas mentalitatea. Adica oriunde s-ar duce. De-aia a si luat cuvantul "tzaran" sens peiorativ.

Evident sunt si exceptii, dar... hai sa fim realisti. Suntem, romani, ok. Dar de ce sa ne mandrim cu asta? am facut ceva sa "castigam" totlul asta, e vreun privilegiu?...


Asa ca in fatza la toate chestiile astea, mi-e egal ce neologisme si expresii se folosesc. E chiar ultima dintre problemele Romaniei, cred.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.09.2010, 23:14:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
la Microsoft, a doua limba vorbita este romana.
O fi sau nu o fi a doua limbă vorbită la Microsoft, în România (cel puțin în domeniul meu de activitate) au cam rămas cei mai puțin buni sau cei fără curaj. Cei foarte buni s-au cam săturat și s-au dus. Și mulți la muncă la negru. Asta-i mai interesant... (De lepădături nu vorbesc prea multe, ăștia ne fac cinste și acasă și-n afară). Patria noastră = Patria lu' Minune-Fără-Număr, asta-i țara noastră!

Ca să fiu on topic: Nu mi-e rușine că sunt român, dar, în zilele astea, mă doare... Sârbii nu sunt iubiți de americani sau de vestici, dar sunt respectați. Cei care sunteți plecați, știți deja de unitatea care există între toți cei plecați în Vest dintre națiunile Estului (sârbi, albanezi, unguri etc.). Mai puțin, românii, care știu să se fure între ei, care știu să se denigreze și să se înșele reciproc etc.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 04.09.2010 at 23:23:08.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.09.2010, 23:27:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ostasul Vezi mesajul
Majoritatea care au facut scoala dupa revolutie cam stiu engleza...

Eu zic ca mai au si multe lacune...

Si ca o referire la topic- daca ne-am nascut romani, Dumnezeu a vrut-o si stie El de ce- a gresit oare Dumnezeu?Toate sunt cu rost in lume!
Mai frate da nu suntem deloc romani ci daci iar cele ce se intampla in istorie nu sunt toate rezultatul lucrarii lui Dumnezeu dupa parerea mea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.09.2010, 23:29:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asa faptul ca imperiul Roman a cucerit Dacia nu e rezultatul lucrarii lui Dumnezeu ci rezultatul lucrarilor dracilor,parerea mea.
Faptul ca unii inselati de draci continua cu distrugerea a ce mai ramas din natiunea daca si astazi iar nu e rezultatul lucrarii lui Dumnezeu ci rezultatul lucrarii dracilor, parerea mea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 05.09.2010, 08:48:37
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Eu in scoala generala+liceu am facut in total 11 ani de engleza. Daca pui si engleza din faculta', se fac 13 si mai sunt de facut.

Cum ai vrea sa evit expresii in engleza daca efectiv am invatat mai mult la engleza decat la romana?

Si asa sunt multi, in romania se face foarte multa engleza. Majoritatea care au facut scoala dupa revolutie cam stiu engleza...

Si-n plus, engleza se foloseste peste tot. Primul ar fi calculatorul, in care este dificil sa te descurci daca nu stii macar un picut de engleza. Si majoritatea expresiilor sunt in engleza in "lumea online". Varianta in romana e abracadabranta. Si sunt si multe expresii intraductibile, sau care suna aiurea rau in romana, etc.
daaa,in vechime aristocratia engleza vorbea franceza dar cand mintea lor a revenit acasa au inceput sa-si vorbeasca propria limba.
nu-mi este rusine ca sunt roman,imi este rusine sa mint si sa fur.renegandu-mi originea,oare nu-l reneg si pe creator?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 05.09.2010, 10:09:58
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Asa faptul ca imperiul Roman a cucerit Dacia nu e rezultatul lucrarii lui Dumnezeu ci rezultatul lucrarilor dracilor,parerea mea.
Faptul ca unii inselati de draci continua cu distrugerea a ce mai ramas din natiunea daca si astazi iar nu e rezultatul lucrarii lui Dumnezeu ci rezultatul lucrarii dracilor, parerea mea.
io zic ca mai degraba tacofilia ceausista, impusa pentru a ne instraina de latinitatea si de valorile occidentale,sunt lucrari dracesti !

daca constatam bine, dupa anii 89, cand in republica moldova a fost o oarecare surescitare nationala,acolo,au imbratisat cu naturalete si firesc ideile latinitatii !
indepartarea de latinitate slujeste dusmanilor patriei !
deci atentie mare !
Reply With Quote
  #129  
Vechi 05.09.2010, 19:42:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parerea mea ramane ca neamul nostru e in majoritate neam dacic iar valorile occidentale actuale nu il prind.
Iar invatatura crestin ortodoxa adoptata cu mare bucurie pare-se de multi daci zice ca vrajmasii nostri sunt patimile si dracii iar nu cine stie ce oameni,invatatura ratacita.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 05.09.2010, 19:52:32
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dupa ce mai nou un spion roman care era diplomat a fost prins in Rusia se pare ca Romania a ajuns cam la acelasi nivel cu Iranul sau Israelul.
O tara condusa de niste inselati de draci care pericliteaza pacea in regiunea de aci,dar si pacea mondiala.
(Romania e stat NATO).
In conditiile actuale e o rusine sa te numesti roman.
Sfantul Stefan cel Mare,Mihai Viteazul,Mircea cel Batran nu prea cred ca se numeau romani.
Sfantul Stefan se numea probabil moldovean iar Mihai Viteazul,Mircea cel Batran munteni probabil.
Chiar denumire de roman care se aseamana cu cea de cetatean al imperiul Roman e o rusine daca ne aducem aminte de imperiul Roman si de faptele dracesti pe care dracii inselau pe unii sa le faca acolo:
imparatul acestui imperiu era cinstit deobicei ca un zeu,oamenii erau inselati de draci sa stea sa se distreze privind cum prizonierii de razboi se omoara intre ei (luptele cu gladiatori),exista pare-se si niste orgii pe post de petreceri si cate si mai cate (ca de exemplu razboaiele de jefuire a altor popoare).
Cand vom scapa de actualul guvern + presedinte+ partid majoritar poate ar fi cazul ca denumirea tarii noastre sa fie schimbata in Dacia si sa inceapa sa militeze pentru pace iar nu sa umble dupa inselarea dracilor sa incerce sa provoace conflicte.

Nu e o rusine sa fii roman!
Crestinii ar trebui sa dezaprobe toate lucrurile si manifestarile care ne fac de ras tara,nu sa ii lasam pe nebuni sa-si faca de cap...oamenii sunt batuti pe strada si nu intervine nimeni, sunt furati si nu se baga nimeni, sunt injurati si nu riposteaza nimeni din jur, se arunca mizeriile pretutindeni si multimea se uita ca prostita, se scriu porcarii inimaginabile si romanii le citesc cu mintea incuiata, sunt promovate false valori si nimeni nu intervine cu o riposta, nimeni nu trage un semnal de alarma...
in pildele lui Solomon am intalnit o idee de genul: daca stai intre intelepti devii intelept, iar intre nebuni ajungi nebun..asa am ajuns si noi, pentru ca nimeni nu dezaproba.
Ce e cu indiferenta asta,fratilor? de ce ii lasam sa-si faca de cap?

Iar Romania e o tara superba! pacat ca ne batem joc de ea!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 14:17:07
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 19:52:15
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40