Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.08.2013, 09:41:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea.MG Vezi mesajul
Ei inca nu stiu de el. Nu stiu cum sa le spun. Nu vreau sa le fac nici un rau, nici lor, nici barbatului iubit si mai ales fetitelor. Tind sa mentionez ca nu am cunoscut fetitele, motivul fiind in caz de ceva nu merge sa nu fie si ele implicate. Si da...ar avea ce sa ii reproseze...tatal meu, mai exact, are idei mai comuniste. Sper ca m-am facut inteleasa.
Nu, din pacate nu am inteles.
Ce are concret sa-i reproseze?
Mama lor de cat timp a murit?
Din ce cauza?
De cat timp il cunosti?
Ce iti place la el?

Ai putea totusi sa incerci sa cunosti si fetitele, nu ca si "viitoare mamica" ci macar ca o prietena, o colega de servici, sau chiar sa va intalniti "intamplator" in parc, etc.

Sa stii ca poti afla multe despre parinti, lucruri care nu ai cum sa le afli usor, doar cunoscand copiii, daca sunt si binenteles la o varsta mai maricica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.08.2013, 13:21:36
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ioana, are 24, nu e un copil cu fantezii.

Sigur ca au discutat si desi poate nu s-a luat o decizie 100% categorica, ferma in acest sens, ambii se gandesc la aceasta posibilitate.
Poate să aibă și 7654.
Câtă vreme nu știm nimic despre poziția domnului, povestea e cusută cu ață albă și, după gustul meu, e jalnic de miștocărească. Se poartă trollițele la greu în ultima vreme. Tot chestii sentimentale cețoase...
Bine însă că s-au găsit deja clienți, dornici de plutit în eventualități și (pre)judecăți moraliste, care să-i anime distracția. Adică, pe scurt, creatori de telenovelă, pardon, forum-novelă...

P.S. De unde ești așa sigur că au discutat? Ești îngerul ei păzitor? Din postări nu rezultă că au discutat, ci doar că visează ce ar crede alții (comuniști, cică) și ce ar zice și ar face, vai, cu copilele (pe care le "iubește", nu-i așa?) etc.
Și mai rezultă, vai "sentimentele"...
Cunoaștem.
O, suntem sătui de "sentimentele" astea și de câte o mârâială la adresa unei chestiuni din Biserică...

Formula e așa: vine un șmecher care crede că își bate joc de creștini (fără a ști că un creștin adevărat nu intră în jocul ăsta de guguștiuci) și amestecă:
- una bucată poveste de "iubire"
- musai cu drame, divorțuri, beteșuguri, diferențe mari de vârstă și alte nepotriviri pe post de sos picant, care să suscite curiozitatea și gustul jocurilor psihologice și al zaverei
- se trimite ba la un comunist, ba la un legionar, ba la un extraterestru
- când nesimțire atinge culmea se invocă și apariția câte unui sfânt
- la sfârșit sau printre rânduri se aruncă și câte o hotărâre sinodală în arena miștoului, ca să vedem pe democratici, pe logici, pe adâncii filosofi și pe marii evlavioși cum își bat joc de Biserică și de canoane.

Și tot așa... Eventual trecem și la faza cu suicidul demonstrativ etc. etc.

Tot nu vă săturați fraților? Chiar așa rău vă plictisiți?.....

Last edited by cezar_ioan; 26.08.2013 at 13:31:09.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.08.2013, 16:25:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ioane, iar esti in perioada in care sari calul? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 26.08.2013, 17:52:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai da, dar uite ca duhovnicul celei care intreaba chiar nu vrea s-o cunune cu acel barbat si ea este foarte tulburata. El a hotarat ceva. Ea ori il asculta, ori se duce in alta parte si se cununa cu cel pe care il iubeste.
Cred ca are si duhovnicul dreptul sa hotarasca intr-un fel sau altul. Pana la urma el raspunde inaintea lui Dumnezeu pentru sufletul ei, iar casnicia este un pas important. Noi nu stim exact care sunt toate motivele care l-au determinat sa ia aceasta hotarare, nu trebuie sa-l judecam fara sa cunoastem toate datele problemei. Se poate sa greseasca, se poate sa nu greseasca (sa priveasca cu alta maturitate situatia si complicatiile unei asemenea decizii).
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.08.2013, 18:19:54
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit :)

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Am spus ca „oricine poate”. Mesajul tau il consider nefolositor pentru ca nu vorbeste despre problema esentiala care ramane a asculta sau nu de duhovnic. Nu am intentionat totusi sa il incadrez la capitolul „balarii” desi imi dau seama de ce te-ai atacat. In orice caz, trebuia sa fiu mai atent cand am postat. Iarta-ma te rog ca te-am suparat.
Noapte buna!
Ei, nu pot spune ca m-am suparat. Si chiar daca m-as fi suparat, nu-i bai, ca-mi trece.
Mesajul meu nu avea legatura cu intrebarea ei, asa este. Insa eu am vrut sa ii atrag atentia asupra unui alt aspect important, mult mai important decat diferenta de varsta dintre ea si iubitul ei. Poate ca unora nu li se pare importanta problema subliniata de mine. Dar eu stiu din experienta mea, cat este de important sa iei o decizie de acest fel: sa te casatoresti cu un om care are copii in intrtinere dintr-o casatorie anterioara. Daca ar fi fost vorba de un divort, ar mai fi fost cumva... dar cand sotia / sotul a decedat si copii sunt orfani e mult mai complicat. Si eu stiu ce vorbesc pt ca sunt in mijlocul unui asemenea caz.
Problema pusa de mine pe tapet, este cu muuuuult mai importanta decat orice altceva.
Cum de nu va dati seama, si se pare ca nimeni nu atinge acest subiect, ca binele celor doua fetite este crucial ? Ei doi se iubesc, se doresc si daca in alte cazuri obisnuite, cu El si Ea si atat, ar fi fost suficient, in cazul de fata altceva si altcineva primeaza: fetitele si viata lor.
In fine, nu mai zic nimic... si-mi pare rau ca se ignora sau se bagatelizeaza ceva atat de important. Eu mi-am spus parerea, am avertizat, tocmai pentru ca STIU, AM TRAIT o situatie identica, inca o traiesc.
Daca spun prostii, imi asum greseala si daca am suparat pe cineva imi cer iertare.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.08.2013, 18:38:02
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tragi concluziile pripite. Eu vad ca dimpotriva, ea intelege ce inseamna sa fii mama unor copii atata timp, ce loc are in inima lor, si vrea sa respecte lucrul asta, e ca un loc sacru in care nu poti sa intri cum vrei, cand vrei, sa dai totul afara si sa te instalezi tu in loc.

Eu cred ca asa a perceput ea lucrul asta, nu ca "nu o trage inima" sa fie mama.

Desigur, si tu ai dreptate cand spui ca fetitele au nevoie de o mama si da, poate sa fie mama lor, pentru cel putin inca 10 ani pana "isi vor lua zborul" si fara sa "atenteze" la memoria mamei lor biologice.



Duhovnicul i-a dat un motiv stupid.
In Biserica Ortodoxa se casatoresc oameni intre care este si mai mult de 10 ani diferenta, fara sa se faca mare caz de asta, si din cate stiu nu exista o interdictie expresa care sa necesite dezlegare speciala de la episcop sau mai stiu eu ce chestie iesita din comun.

Parintii, stim cum sunt: "vai a fost casatorit".
Daca era divortat, intelegeam cat de cat, desi nici asa nu ne putem pripi cu judecata.
Dar ce vina are ca i-a murit sotia? E un deces suspect, a fost arestat preventiv, juddecat, achitat la limita?
E un om rau, betiv, drogat, ce are?

E drept, este o situatie care comporta si riscuri specifice diferentei de varsta, dar cred ca mai multe sanse are un astfel de cuplu, in care macar unul din cei doi este mai copt la minte decat cand ambii sunt tineri care se casatoresc mai degraba din motivele specifice varstei, ca sa zic asa.



Si de ce n-ar fi ea aia, si te grabesti sa judeci superficial?
`


Nu este asa si ii dau dreptate aici lui Vlad cu "balariile", mari cat casa la ce ai afirmat mai sus.

Nu, nu trebuie sa o uite si nici nu trebuie sa o inlocuiasca, li se poate explica frumos sau cel mai bine demonstra cu fapta ca este loc si pentru o a doua mama in viata lor.



Urata insinuare.
Acea urata insinuare cum ii spui tu, nu a fost o insinuare, Alin. Ii uram clar si pe fata sa o ajute Dumnezeu ca decizia ei sa fie in primul rand spre binele fetitelor si mai la urma spre binele si placerea celorlati doi. Daca asta e ceva urat, imi pare rau, sa ma ierte!
Imi mentin toate cele spuse in posturile anterioare pt ca ceea ce am spus, nu e lucru de gluma, nu-i spus din varful limbii, cum s-ar zice, ci am spus cu gravitate, seriozitate si cu durere in suflet pentru ca stiu ce spun. Ceea ce se pregateste ea sa faca eu am facut deja si stiu mai bine decat oricine de aici ce anume este important, de ce anume trebuie sa tii cont cand iei o decizie de acest fel.
Mai mult de atat nu o sa spun pt ca devin ridicola sau pisaloaga si oricum fiecare din noi invata mai bine din greselile lui decat di sfaturile celorlalti.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.08.2013, 18:47:45
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea.MG Vezi mesajul
Daca nu ma atragea inima, cum spuneti dvs, nu mai incepeam sa am o relatie cu el. Cea mica e in clasa a IV-a, iar cea mare in clasa a VI-a. Deci ele sunt destul de marisoare ca sa faca diferenta. Din tot ce stiu de la tatal lor, ele vor pe cineva cu care ar putea vorbi fara retineri. Eu nu pot lua locul mamei lor, chiar nu pot. Daca erau mai mici, da, le-as fi putut fi ca o mama. Dar chiar si asa, o sa tin la ele ca si la fetitele mele. Sunt doua fetite nevinovate ramase orfane si as face orice sa le alin durerea. Nu le-as lasa sa isi uite mama, din contra, le-as spune ca mama lor vegheaza pentru ele si ca mereu o sa le iubeasca. Eu vreau doar sa stie ca o sa poata conta pe mine oricand si la orice ora.
Andreea, le spuneam si lui VladCat si lui Alin ca cele ce ti-am spus nu sunt din desteptaciune mea cea mare ci din experienta mea. Ceea ce tu iti doresti sa faci, eu am facut deja cu mult timp in urma. Crede-ma ca stiu ce spun.
Oricum, fa cum crezi, cum sti sau cum poti si Domnul sa va ocroteasca de suferinte!
Ma retrag de pe acest topic dar daca o sa mai scri ce se intampla cu tine si cu familia pe care ti-o doresti o sa citesc cu interes si o sa ma gandesc la voi.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.08.2013, 10:43:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cred ca are si duhovnicul dreptul sa hotarasca intr-un fel sau altul.
Duhovnicul trebuie sa indrume, nu sa hotarasca in locul ucenicului.

Citat:
Pana la urma el raspunde inaintea lui Dumnezeu pentru sufletul ei, iar casnicia este un pas important.
Doar daca nu e clarvazator, si e greu de spus care e si care nu, nu are de unde sa stie care e finalitatea casatoriei respective.

Daca ar spune: nu pot sa va casatoresc ca el e ateu, penticostal, etc. ar fi alta treaba, conflictul de interese este evident.

Faptul ca raspunde pentru ce spune si ce face, nu inseamna ca poate indrepta si pagubele care le face daca nu-si respecta meseria.

Era un caz pe forum, o persoana pe care duhovnicul a impins-o la avort, avort denumit "medical", "reductie de sarcina".
"Mama" la presiunile sotului si cu binecuvantarea duhovnicului (DA!) a omorat 2 din cei 4 bebelusi care urma sa-i aduca pe lume.
Pana la urma a ramas cu unul singur, din indiferenta si neglijenta doctorului care i-a spus sa faca "reductia", unul a murit la nastere.

Citat:
Noi nu stim exact care sunt toate motivele care l-au determinat sa ia aceasta hotarare,
Ba stim foarte bine, ca a spus-o: un an diferenta.

Citat:
nu trebuie sa-l judecam fara sa cunoastem toate datele problemei.
Ba datele problemei au fost expuse foarte clar.
Diferenta de 11 ani, in loc de 10 (chipurile) este un impediment pentru casatorie, sau nu?
Punct.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.08.2013 at 10:56:12.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.08.2013, 10:45:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Cum de nu va dati seama, si se pare ca nimeni nu atinge acest subiect, ca binele celor doua fetite este crucial ? Ei doi se iubesc, se doresc si daca in alte cazuri obisnuite, cu El si Ea si atat, ar fi fost suficient, in cazul de fata altceva si altcineva primeaza: fetitele si viata lor.
Fetitele au sa aiba o mama.
E ceva rau in asta?

Citat:
Eu mi-am spus parerea, am avertizat, tocmai pentru ca STIU, AM TRAIT o situatie identica, inca o traiesc.
Daca spun prostii, imi asum greseala si daca am suparat pe cineva imi cer iertare.
Pai sa vedem, care este, datele problemei s-ar putea sa difere in puncte esentiale, ca sa nu mai vorbim ca si in circumstante aparente identice, atitudinea persoanelor implicate pot face o diferenta ENORMA.

Smecheria este nu sa eviti situatia cu orice pret, ci sa ai atitudinea corecta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.08.2013, 10:50:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Acea urata insinuare cum ii spui tu, nu a fost o insinuare, Alin. Ii uram clar si pe fata sa o ajute Dumnezeu ca decizia ei sa fie in primul rand spre binele fetitelor si mai la urma spre binele si placerea celorlati doi. Daca asta e ceva urat, imi pare rau, sa ma ierte!
Citez:

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Sa te ajute Dumnezeu sa faci cum este mai bine, nu pentru tine, nu pentru acel barbat ci pentru cei doi copii.
Poate e o problema de exprimare, dar asa cum ai scris-o reiese un conflict de interese care nu stiu de unde ai dedus ca ar putea exista.
De fapt din ce ai scris in acelasi mesaj, deja te-ai grabit sa tragi niste concluzii vizavi de ce ar simti si gandi ea, pe baza unei analize superficiale a ceea ce a scris in 2-3 randuri.

Citat:
Ceea ce se pregateste ea sa faca eu am facut deja si stiu mai bine decat oricine de aici ce anume este important, de ce anume trebuie sa tii cont cand iei o decizie de acest fel.
Concret, ce ai facut tu si ce a mers rau?

Citat:
Mai mult de atat nu o sa spun pt ca devin ridicola sau pisaloaga si oricum fiecare din noi invata mai bine din greselile lui decat di sfaturile celorlalti.
Ba tocmai, insinuand ceva fara a spune nimic concret, analizand atitudinea altora care nu o cunosti de fapt si evitand sa spui ceva concret despre o situatie care spui ca ai trait-o personal, impingi oamenii sa traga concluzii gresite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 10:18:18
Inselarea intre soti ionut12 Generalitati 5 25.11.2010 13:46:46
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30