Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.08.2013, 02:42:22
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cred ca are si duhovnicul dreptul sa hotarasca intr-un fel sau altul. Pana la urma el raspunde inaintea lui Dumnezeu pentru sufletul ei, iar casnicia este un pas important. Noi nu stim exact care sunt toate motivele care l-au determinat sa ia aceasta hotarare, nu trebuie sa-l judecam fara sa cunoastem toate datele problemei. Se poate sa greseasca, se poate sa nu greseasca (sa priveasca cu alta maturitate situatia si complicatiile unei asemenea decizii).
Nici nu trebuie sa stim noi tot ce a vb. cu duhovnicul ei. Din cate am inteles de la Parinti, discutiile dintre duhovnic si fiul/fiica duhovniceasca ar trebui sa ramana intre ei 2.

La modul general. Parintii nostri eu spus ca o casatorie trebuie sa aiba binecuvantarea parintirlor si binecuvantarea duhovnicului, altfel nu e bine. E vorba de ascultarea fapta de parinti trupesti si duhovnici. Nu stiu sa fi auzit de un Parinte care sa spuna sa nu ascultam de duhovnicul nostru cand nu ne convine. Din moment ce il numim duhovnic, inseamna ca e o legatura intre noi 2 si ne cunoastem de ceva vreme, nu mergem la el doar o data pe an.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.08.2013, 11:38:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nici nu trebuie sa stim noi tot ce a vb. cu duhovnicul ei. Din cate am inteles de la Parinti, discutiile dintre duhovnic si fiul/fiica duhovniceasca ar trebui sa ramana intre ei 2.
Ba chiar a zis. 11 ani fata de 10.
Nu stiu cum aveti talentul asta sa va faceti ca nu vedeti.
Daca si in viata duhovniceasca sunteti la fel de subiectivi..

Citat:
La modul general. Parintii nostri eu spus ca o casatorie trebuie sa aiba binecuvantarea parintirlor si binecuvantarea duhovnicului, altfel nu e bine.
E vorba de ascultarea fapta de parinti trupesti si duhovnici.
Daca parintii sunt cu scaun la cap. Ceea ce nu gasesti pe toate drumurile in ziua de azi.

Citat:
Nu stiu sa fi auzit de un Parinte care sa spuna sa nu ascultam de duhovnicul nostru cand nu ne convine. Din moment ce il numim duhovnic, inseamna ca e o legatura intre noi 2 si ne cunoastem de ceva vreme, nu mergem la el doar o data pe an.
Depinde. Ascultarea nu trebuie sa fie oarba.
Daca duhovnicul inventeaza un canon adhoc, gen: ai voie sa te casatoresti cu cineva cu 10 ani mai in varsta, dar sa nu fie 11, atunci trebuie sa asculti?
Daca duhovnicul iti da binecuvantare pentru avort, trebuie sa faci avort? (am relatat cateva postari mai devreme un caz).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.08.2013, 11:40:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ba din contra, celelalte aspecte sunt extrem de importante. Eu una nu cred ca duhovnicul nu i-a pomenit nimic de cele doua fetite.
Problema cu cele doua fetite fiind..care? Ca trebuie sa creasca fara mama?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.08.2013, 11:41:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_elena Vezi mesajul
Promit sa indrept situatia, voi urmari si emisiunea "Ochiul din umbra"
Nu stiu ce sunt astea, dar evident tu stii mai multe pe domeniul asta asa ca te las la mana ta (aia care tine telecomanda) :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.08.2013, 12:06:34
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu ce sunt astea, dar evident tu stii mai multe pe domeniul asta asa ca te las la mana ta (aia care tine telecomanda) :)
Nu stii? Pacat... sunt niste emisiuni de mare rafinament duhovnicesc.
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.08.2013, 13:02:52
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Problema cu cele doua fetite fiind..care? Ca trebuie sa creasca fara mama?
Lucrurile nu se opresc aici. Daca ea se casatoreste cu tatal fetitelor le va deveni mama vitrega. Asta inseamna ca isi ia angajamentul sa le ingrijeasca, sa le faca mancare, sa le duca la scoala, sa stea cu ele in spital atunci cand sunt bolnave...si altele. Pe langa sotie ea devine automat si mama. Nu cred ca este usor sa porti o asemenea cruce, este vorba de multa jertfa, dragoste, bunatate, noblete dar si putere. Sa crezi ca este neimportant daca barbatul pe care il iubesti are sau nu copii, nu este realist.

Last edited by Ekaterina; 28.08.2013 at 13:08:02.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.08.2013, 15:08:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Lucrurile nu se opresc aici. Daca ea se casatoreste cu tatal fetitelor le va deveni mama vitrega. Asta inseamna ca isi ia angajamentul sa le ingrijeasca, sa le faca mancare, sa le duca la scoala, sa stea cu ele in spital atunci cand sunt bolnave...si altele. Pe langa sotie ea devine automat si mama. Nu cred ca este usor sa porti o asemenea cruce, este vorba de multa jertfa, dragoste, bunatate, noblete dar si putere. Sa crezi ca este neimportant daca barbatul pe care il iubesti are sau nu copii, nu este realist.
Deci sa ai 2 copii in ziua de azi e un mare sacrificiu, ceva ce tine de domeniul suprarealismului.
Fara doar si poate sa iei un copil de la 0 luni pana la 10 ani e mult mai usor decat sa-l crestin avand deja 10 ani.

Toti cei care se casatoresc ar trebui sa treaca prin teste dure ca sa dovedeasca ca isi pot asuma acest rol de parinte, in caz contrar trebuind sa li se refuze cununia, explicandu-le ca ortodoxia nu permite casatoria pentru o diferenta mai mare de 10 ani dintre soti (vs.11) sau 3 (vs. 4) sau chiar si un an iar daca au aceeasi varsta..ca nu s-au nascut in aceeasi luna/zi/ora, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.08.2013, 15:36:28
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ioane, iar esti in perioada in care sari calul? :)
Dacă te referi la calul de platitudini și aiureli pe care le alimentezi doar din dorința de a te da dăștept și din nevoia ta ireprimabilă de a flecări pe tema celor sfinte,
dacă te referi la calul de măgării pe care le adresezi preoților și celor hotărâte de Biserică,
dacă te referi la iapa de acreală pe care o pui să se tot balige în capul forumiștilor
și la armăsarul de orgoliu pe care îl răspândești pe nasul postărilor tale bățoase

n-ai băgat de seamă?
Tot într-o săritură de cal petrec.

Doar nu vrei să-ți hrănesc ție prostioarele...
Uite că ți le demontez! Le-arăt cu dejtu nerozia.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.08.2013, 16:06:03
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci sa ai 2 copii in ziua de azi e un mare sacrificiu, ceva ce tine de domeniul suprarealismului.
Fara doar si poate sa iei un copil de la 0 luni pana la 10 ani e mult mai usor decat sa-l crestin avand deja 10 ani.

Toti cei care se casatoresc ar trebui sa treaca prin teste dure ca sa dovedeasca ca isi pot asuma acest rol de parinte, in caz contrar trebuind sa li se refuze cununia, explicandu-le ca ortodoxia nu permite casatoria pentru o diferenta mai mare de 10 ani dintre soti (vs.11) sau 3 (vs. 4) sau chiar si un an iar daca au aceeasi varsta..ca nu s-au nascut in aceeasi luna/zi/ora, etc.
Alin, una este sa te casatoresti, sa traiesti atmosfera aceea de inceput in doi (si aici ma refer la acomodare nu la intimitate, tinand cont ca pana apar copiii este o viata mai usoara, cu mai multa relaxare si mobilitate) sa treci ca mama prin sarcina, nastere. Sa faci echipa cu partenerul in cresterea copiilor, cu toate eforturile si sacrificiile pe care le presupune aceasta (nopti nedormite, iesit in parc, etc.). Sa apara apoi si al doilea copil, sa simti greul gradat si in acelsi timp sa traiesti frumosul din acest greu. Si altceva este sa te trezesti la 24 de ani mama pentru doua fetite marisoare, sa intre in responsabilitatea ta ingrijirea si educatia lor. Este cu mult mai greu acest lucru.

Citind mesajul tau nu am putut sa nu observ exagerarile la care ai ajuns si faptul ca ai deviat intentionat lucrurile in alta directie.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.12.2013, 19:55:26
andreea.MG andreea.MG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2013
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca a fost insurat si are copii, care e problema? E un pacat, sau cum?

Pana si la romano-catolici cu prostia lor cu indisolubilitatea casatoriei dusa pana in panzele albe, macar dupa moartea sotului/sotiei, omul e liber sa se recasatoreasca, nu?

E o femeie matura, nu un copchil care sa il duci de nas cu minciuna pentru ca adevarul e prea complicat sa-l priceapa, daca asta ar fi adevarul, ceea ce nu vad sa fie.
Toata viata am crescut cu frica in san, sa nu gresesc, sa nu fiu aratata cu degetul, sa nu fiu barfita, sa fac totul ca la carte. Dar sunt si eu om, gresesc fara sa vreau. Tata m-a crescut cu destula duritate, nu mi-a permis multe lucruri, care la varsta mea abia daca stiu ce e un club. Iar acum ca sunt in impasul cu un barbat mai mare ca mine si mai ales, care e vaduv si are 2 fetite...ce sa fac? Ai mei au o mentalitate foarte greu de schimbat, mai exact imposibil. Mama ca mama, tata e problema. S-au intamplat multe din vara de cand nu am mai raspuns. Mi-e si greu sa scriu tot ce s-a mai intamplat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 10:18:18
Inselarea intre soti ionut12 Generalitati 5 25.11.2010 13:46:46
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30