Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2010, 01:14:16
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre copiii de azi si alta data

Domne ajua frati crestini
mihail florin sunt
cand erammic jocurie melenu erau pe calculator
jucam 9 pietre,ascunsa,tara tara vrem ostas laacest joc mam indragostit de o fata.
Mai jucamcarti desi nu sunt nici cartile bune de jucat
te enervezi sipacatuiesti
si multe alte jocuri frumoase jucam
acum copii stau ore intregi pe calc sau in fata televizorului
ma bucur ca nam prins copilaria din ziua de azi
auzi multe injuraturi chiar d elacopii
si tot asa
tin minte ca faceam serbari
mergeam cu clidul
azi copilaria e mai degraba mecanica
si inca ceva mos craciun de fapt sa pus accent de la straini ca sa uitam de sf nicolaie
daca stiti craciun este cel care a primitope maica domnului in grajd sa nasca
pacat de copii din ziua de azi
f important azi f putini nu stiu de tatal ostru sau rugaciuni pt copii
daca ii intrebi e jocuri stiu totul
demuzica sau late chestii
imi pare rau ca amajuns sclavii europei
ca lumea ii este rusine sa se roage sau sa faca cruce
cand vad cum face cruce oamenii n autobuz ma sperii si ma enervez
bine canu am prins copilaria din ziua de azi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2010, 01:18:44
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre copii de azi si de alta data continuarea

Am vrut sa zic ca nu jucam pe calculator
nu aveam telefon celular
si nu eram in pas cu moda
acu saracii copii cate prostii invata si aud
daca as avea familia mea
as lua o fata cu dumnezeu
si as face cel putin 4-5-6 copii
ias creste in credinta si as cere ajutorulmaicii domnului sai cresc
sincer nu ias obisnui cu tv sau calc
uras calculatorul si tv intro zi treb le las
stiu ca se poate daca vrem
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2010, 10:02:14
carmen trandafir carmen trandafir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Sa-ti ajute Dumnezeu si Maica Domnului sa-ti indeplinesti visul.Roaga-te cit mai mult si vei gasi fata dorita si copiii rivniti.Rar gasesti tineri cu gindirea ta.Cinste parintilor ce te-au crescut si educat.Dumnezeu sa te ocroteasca intreaga viata si sa-ti asculte si indeplineasca toate cererile tale.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2010, 10:04:26
carmen trandafir carmen trandafir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Da de buna crestere a parintilor ,depinde viitorul copiilor.Copacul se uda la radacina nu din virf.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2010, 18:46:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Draga Ionut

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Am vrut sa zic ca nu jucam pe calculator
nu aveam telefon celular
si nu eram in pas cu moda
acu saracii copii cate prostii invata si aud
daca as avea familia mea
as lua o fata cu dumnezeu
si as face cel putin 4-5-6 copii
ias creste in credinta si as cere ajutorulmaicii domnului sai cresc
sincer nu ias obisnui cu tv sau calc
uras calculatorul si tv intro zi treb le las
stiu ca se poate daca vrem
Ce simplu si frumos gandesti ! O rugaminte : te rog sa postezi direct la Generalitati , nu la Topicul de " Reguli de utilizare " , pentru ca Adminul zi de zi muta thread-urile create de tine , neputand sa-ti urmaresti in timp optim raspunsurile primite . Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2010, 19:16:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Copiii de altadata erau mai naivi, citeau mult- aceasta era sursa cunoasterii, munceau mult, se multumeau cu putin si nu le lipsea respectul.Astazi, parintii isi fac foarte putin timp pentru copii- considera ca daca le-au asigurat conditii materiale, rolul lor s-a sfarsit. Unii copii ai zilelor noastre sunt adevarate victime- stau singuri in casa - cat de grea este singuratatea, privesc un ecran rece si se lasa sedusi de emisiuni fara valoare,sunt lipsiti de afectiune, nu au cu cine socializa, nu se bucura de caldura parinteasca, pentru ca parintii nu au timp pentru ei. Sa nu ne miram de faptul ca multi se ratacesc, ca aleg teribilismul pentru a atrage atentia in mod tragic. Parintii nesocotesc comoara cea mai de pret, in goana lor pentru inavutire.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2010, 21:45:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Intotdeauna se vor face comparatii de genul acestora, si se va vorbi despre generatiile actuale ca fiind mai private de bucuriile simple ale celorlalti.

Nu stiu cum or fi acesti tineri din ziua de azi, dar eu cand ma gandesc la cei de prin anii '60-'80 ma apuca groaza.

Cand incepem sa ne uitam cu ochi prea critici la tinerii de azi...e semn clar ca imbatranim, si ca incepem sa nu mai intelegem timpurile in care traim...mie asa mi se pare, iar eu da..ma sochez la vedera unora, dar in acelasi timp vad si tineri absolut normali...la fel ca in toate timpurile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2010, 21:56:05
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cand incepem sa ne uitam cu ochi prea critici la tinerii de azi...e semn clar ca imbatranim, si ca incepem sa nu mai intelegem timpurile in care traim...mie asa mi se pare, iar eu da..ma sochez la vedera unora, dar in acelasi timp vad si tineri absolut normali...la fel ca in toate timpurile.
In zilele noastre nu este vorba doar de mai mult tupeu si superficialitate, caracteristicile definitorii ale generatiei tinere (si foarte tinere, as adauga eu), ci de o noua componenta pe care nu stiu cum s-o definesc.
Am citit nu demult mesajele unor mame ale caror copii de 4 - 5 ani se plangeau ca "viata e grea", erau apatici, fara chef de nimic...
Cat de trist este acest lucru?! Copiii ajung sa fie blazati si depresivi la varsta prescolara? Eu nu pricep cum vine asta. Eu la 4 ani nu aveam nici o grija, ma jucam, mergeam la gradinita si cam atat.
Poate cerem prea mult de la copiii nostri (acasa, la gradinita / scoala)? Poate le oferim prea mult (si de prea mult bine parca ti-e rau)?
Foarte trista mi se pare situatia asta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2010, 21:57:05
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Intotdeauna se vor face comparatii de genul acestora, si se va vorbi despre generatiile actuale ca fiind mai private de bucuriile simple ale celorlalti.

Nu stiu cum or fi acesti tineri din ziua de azi, dar eu cand ma gandesc la cei de prin anii '60-'80 ma apuca groaza.

Cand incepem sa ne uitam cu ochi prea critici la tinerii de azi...e semn clar ca imbatranim, si ca incepem sa nu mai intelegem timpurile in care traim...mie asa mi se pare, iar eu da..ma sochez la vedera unora, dar in acelasi timp vad si tineri absolut normali...la fel ca in toate timpurile.
"Nu stiu cum or fi acesti tineri din ziua de azi, dar eu cand ma gandesc la cei de prin anii '60-'80 ma apuca groaza."

Doamne, dar ce vor fi facand acesti oamen? Au stat pe la cozi, s-au chinuit sa supravietuiasca genocidului de care au beneficiat ca tineri- vezi foamea, frigul, lipsa luminii... cu siguranta, esti nedreapta/nedrept.Mai gandeste-te!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2010, 21:59:29
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
"Nu stiu cum or fi acesti tineri din ziua de azi, dar eu cand ma gandesc la cei de prin anii '60-'80 ma apuca groaza."

Doamne, dar ce vor fi facand acesti oamen? Au stat pe la cozi, s-au chinuit sa supravietuiasca genocidului de care au beneficiat ca tineri- vezi foamea, frigul, lipsa luminii... cu siguranta, esti nedreapta/nedrept.Mai gandeste-te!
Eu cred ca Andrusca s-a referit la perioada hippie (din Europa de Vest), nu la cei care au simtit din plin "dragostea" lui Ceausescu fata de popor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Despre copii de azi si de alta ionut12 Generalitati 0 11.11.2010 01:06:06
Ce cred copiii despre... patinina34 Generalitati 12 11.10.2009 20:13:17
Data nasterii lui Iisus! cdiasimi Din Noul Testament 25 13.11.2008 22:01:21
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02