Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 26.12.2016, 19:42:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Demetrius
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 1.476



Citat:
În prealabil postat de CristianR
Citat:
În prealabil postat de sophia;
Exemplul Fecioarei Maria este complicat si nu se poate explica. Nu se poate. Fiindca omeneste nu este posibil sa fii fecioara si in acelasi timp sa porti o sarcina si sa nasti un copil.

Omenește nu-i posibil, adevărat. E vorba de dumnezeisc aici.


Ba da, se poate; e posibil.Nu e nimic dumnezeiesc.

Cu multa consideratie va aduc la cunostinta ca spermatozoidul poate trece prin porii membranei vaginale(la fel cum trece si sangele menstrual) si in consecinta poate fecunda ovulul.
Altfel spus, ca urmare a unui "joc erotic" o tanara virgina poate ramane insarcinata, dar nu mai e fecioara pentru ca a deschis in inima ei inseminarea barbatului.

Tot acolo unde am citit demult aceasta informatie medicala, am mai citit si ca o fecioara violata ramane tot fecioara, chiar daca membrana vaginala e perforata.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #202  
Vechi 26.12.2016, 19:48:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

E atat de evidenta Balasfemia , incat nu-i loc de nici o interpretare , decat daca e vorba de rea vointa :

"Exemplul Fecioarei Maria este complicat si nu se poate explica. Nu se poate. Fiindca omeneste nu este posibil sa fii fecioara si in acelasi timp sa porti o sarcina si sa nasti un copil.

Omenește nu-i posibil, adevărat. E vorba de dumnezeisc aici."


Demetrius spune CLAR ca nu e nimic dumnezeiesc , si urmeaza raspunsul lui aberant cu spermatozoizii si alte bazaconii !!!

"Ba da, se poate; e posibil.Nu e nimic dumnezeiesc."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #203  
Vechi 26.12.2016, 20:20:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

În ce mă privește, am înțeles că Demetrius a dat o replică referitoare doar la posibilitatea ca o virgină să rămână însărcinată (lucru adevărat, se poate întâmpla și dacă se folosește, de pildă, un prosop comun... Au fost cazuri.). Dar explicația a picat prost, ținînd seama de context.
Totuși, Sophia amintise în postarea ei și de faptul că Sfânta Fecioara a rămas Fecioară și după nașterea Pruncului.
În acest caz, comentînd postarea celor doi colegi, Demetrius ar fi putut să facă o precizare suplimentară. Nu să explice totul la pachet, fără nici o diferențiere.
Căci nu găsesc vreo posibilitate ca o fecioară, chiar dacă a rămas însărcinată și a purtat sarcina fiind totuși virgină (să admitem că se poate, dacă tot voim să scormonim), să mai tracă și prin travaliul nașterii rămânînd tot fecioară. Asta e o imposibilitate, îmi pare evident.

Dar Taina Fecioarei Maria și a Pruncului nu cred că se cuvine cugetată în acest fel medicalist, biologist etc. Duhul iscodirii nu are ce căuta în gândirea omului credincios, mai ales când e vorba despre un astfel de moment din istoria mântuirii neamului omenesc.
Nu reducem Dumnezeirea la ordinea noastră lumească, a naturii căzute și desfigurate de după păcatul dintâi. Ci, dimpotrivă, căutăm să ne ridicăm cugetarea și ființarea la Dumnezeu, dincolo de ordinea naturală (naturalistă) a firii căzute.

Naturalul și supranaturalul nu se pot reduce unul la altul, nu se pot explica reciproc, deși coexistă în viața credinciosului. O viață de credință în Dumnezeu în care totul își găsește obârșie ori existență naturală (deci efemeră, pieritoare) constituie o imposibilitate logică, mai întâi.
În fine, să ne reamintim și faptul că, oricât de pătrunzători ar fi în cugetare unii creștini (Maxim, de pildă, ori Ioan Gură de Aur) ei nu tâlcuiesc niciodată Scriptura rupți de conștiința duhovnicească sobornicească. Ei tâlcuiesc în și din Tradiție, sobornicește, eclesial - chiar dacă se exprimă ca persoane distincte, ca autori unici, individuali.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 26.12.2016, 20:59:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
În ce mă privește, am înțeles că Demetrius a dat o replică referitoare doar la posibilitatea ca o virgină să rămână însărcinată (lucru adevărat, se poate întâmpla și dacă se folosește, de pildă, un prosop comun... Au fost cazuri.).
Hai frate ca dat-o cu trenul in biserica rau de tot. In primul rand nasterea lui Dumnezeu dupa trup este o taina, pt ca insusi Dumenzeu este o taina.Numai
o taina poate indeplini alta taina.
Ori sa te apuci (doar asa ca idee) sa incepi sa gandesti lucruri si chestii pt care nu ai fost creat sa le intelegi este o prostie enorm de mare.
Este ca si cum un cimpanezeu care stie doar "banana here " sau "banana there" incearca sa-si explice el domne cum stau lucrurile in fizica cuatinca.
Si ce a iesit ? A iesit ceva mai rau decat o blasfemie.Nici dracii n-au frate tupeul asta.
Asta se intampla cand incerci sa explici o taina avand certificat de donator pt milostienie(o alta alta taina), cerftificat care transforma aceea taina in bataia de joc a dracilor.
Nimic nou sub soare.

PS: Taina este taina si nici o minte omeneasca n-o poate explica, ca daca ar putea n-ar mai fii taina, dooh.
Hai frate ca astea-s deja chestii de bun simtz si scoala primara.

Definitia pentru taina = actiune/eveniment pe care mintea omeneasca n-a priceput-o, n-o pricepe si n-o va pricepe in Vecii Vecilor, pentru ca nu a fost construita s-o priceapa vreaodata fara ingaduinta si interventia explicita a lui Dumnezeu in acest sens.
Ura si la gara.

Last edited by Copacel; 26.12.2016 at 21:06:24.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 26.12.2016, 21:15:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Păi da. Asta nu mai discutăm.

Încercam doar să arăt că Demetrius a făcut, probabil, o eroare involuntară. Mă rog, așa sper.
Hai mai bine să vedem ce are de spus acum. A comis-o involuntar și a avut de fapt alte intenții decât pare? Sau a vrut de-a dreptul, în spiritul sinagogii de care îl bănuiesc că aparține, să spună ditamai grozăvia. Să vedem ce are de spus, mai întâi!
Reply With Quote
  #206  
Vechi 27.12.2016, 02:34:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
În ce mă privește, am înțeles că Demetrius a dat o replică referitoare doar la posibilitatea ca o virgină să rămână însărcinată (lucru adevărat, se poate întâmpla și dacă se folosește, de pildă, un prosop comun... Au fost cazuri.). Dar explicația a picat prost, ținînd seama de context...
Ai dreptate, la acea posibilitate omeneasca m-am referit si intr-adevar n-am tinut seama de contextul ca sunteti prea orgoliosi, acesta fiind principalul motiv al prezentei noastre pe forum.
Pentru asta e bine sa-mi cer scuze.
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E atat de evidenta Balasfemia , incat nu-i loc de nici o interpretare , decat daca e vorba de rea vointa
Chiar daca apreciez cantitatea de copy/paste prin care ai devenit lider incontestabil aici pe forum(calitatea de copy/paste nu-i meritul tau), trebuie sa remarc ca, in lipsa copy/paste, dai dovada de aceeasi rea vointa.

Dumnezeu sa te binecuvanteze!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #207  
Vechi 27.12.2016, 03:16:32
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ai dreptate, la acea posibilitate omeneasca m-am referit ...
Ei, atunci e clar și cred că nu mai are rost să discutăm posibile alte intenții etc.
Poate că ar fi momentul să ne amintim că o colegă e singură...:)
Reply With Quote
  #208  
Vechi 27.12.2016, 04:45:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Vezi că supărarea ta vine de la mândrie , iar blasfemia de la superficialitatea ta , asta ca sa fiu "delicat"cu tine , ținând cont că esti donator la Catedrală si s-ar supăra Preafericitul dacă ar afla ca-ti sifonez mândria :)
Dumnezeu sa te lumineze !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #209  
Vechi 27.12.2016, 11:47:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
E păcat. Unul ca mine, de exemplu, un creștin oarecare, chiar aveam așteptări de la Basilica. Așteptările unui fiu către părinții lui duhovnicești, nu altfel.
Și m-a durut foarte să constat că de fapt acolo nu e ce ar fi fost nimerit să fie: o interfață între Cler și popor, spre întărirea și lămurirea noastră, spre apropiere curată de Bunul Dumnezeu. Că vrem, nu vrem, suntem și noi "intermediați", ca orice om sub soare și sub Soare.
Ne mai mirăm că românii nu mai au încredere? Păi după așa "lecții"...
În fine.
E cam naspa sa faci de kko munca unor oameni fara sa ai nimic concret de spus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 27.12.2016, 11:55:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E cam naspa sa faci de kko munca unor oameni fara sa ai nimic concret de spus.
Țățico, n-am concret, bre. Da abstracte am spus destule.
Hai, nu te mai plictisi! Lasă intrigile tale de doi bani, mai bine pune mâna p-o carte!
Reply With Quote
Răspunde