Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.10.2016, 04:00:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate n-am inteles eu ce vrei sa spui, sau poate n-ai inteles tu ce vreau sa spun.

Dar ca psiholog probabil ar trebui sa stii ca oricare "componente" ale naturii umane pot ajunge in conflict la un moment dat.

Si poate daca te-ai raporta la partea din postarea lui Jonny la care faceam indirect referire, si poate l-ai mai fi citit si in trecut, ai intelege.
Imi pare rau, nu inteleg, totusi...
Dar iti multumesc ca mi-ai atras atentia.
Singura mea problema cu colegul e ca scrie un pic cam alambicat/confuz/de-a valma pentru gustul meu. Simt mereu nevoia unei clarificari, cand ii citesc postarile... Dar poate ca si eu scriu tot asa, pentru el sau pentru altii, deh...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 17.10.2016, 04:03:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai poate iti exprimi mai clar si tu nedumirea si clarificam ideile :)

Cu colegu' Jonny la fel, dar daca te straduiesti putin, ceva se vede dincolo de cuvinte si forma "originala" de exprimare si chiar merita efortul nu de putine ori.

Mai ales ca de multe ori nu incearca sa fie pedant ci pur si simplu e experienta practica a unei vieti schimbate - chestie despre care nu pot vorbi multi si nu pentru ca n-ar avea ce schimba.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 17.10.2016, 04:07:20
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Sunt de acord. M-au "atins" numeroase mesaje din postarile colegului. Ii sunt recunoscator pentru asta...:)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 17.10.2016, 22:47:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sincer, n-am inteles nimic...:)
I-am scris colegei un mesaj scurt si clar. Nu se vede?
De unde impresia ca v-am scris dvs.?...
Ma rog pe acolo erau niste sfaturi cum nu:
Ioan67 a scris:"Priveste, asadar, cu nadejde in viitor! Lucreaza ca sa ti-l fauresti cat mai frumos, cu rabdare si cu gand curat."
Ma rog, poate sunt eu prea paranoic cand vine vorba de conversatii pe Net.Am avut situatii cand oamenii nu mi-au spus direct niste chestii,au lalait-o ,sau au deschis alte Topicuri,nu mi-au scris nici pe PM etc .Sau daca au facut-o, au scris si pe Forum ceva, cumva sa arate ca ei au ultimul cuvant?
Dupa mine ca si crestini cand avem ceva mai important de spus ,cred ca ar trebui spus intre 4 sau 6 ochi, asa sa facem, nu sa ne balacarim aici.Ma refer chestii care trebuie spuse intre putini oameni.Ca oamenii sa fie ziditi.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.10.2016, 23:25:43
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Are un stil mai neconventional de exprimare, poate unele idei sunt discutabile dar daca citesti cu atentie gasesti destule perle in continut, in sensul chiar autentic al cuvantului, ceea ce nu se poate spune la multi din cei care posteaza aici.
Citat:
În prealabil postat de Ioan67 Vezi mesajul
Mda... Ce sa zic, perla cu "empatie, nu sexualitate!", m-a naucit...:) Nu ma gandisem niciodata ca empatia poate fi pusa in contrarietate cu... sexualitatea! Curat neconventional, monser!
Da eram pe un Forum cu ani in urma nimeni nu vorbea de patimi.Dragi de ei toti erau niste sfinti. Si atunci cred ca am scos cate o "perla", cand le spuneam de cautarile mele, si de ce nu functioneaza cate un program de filtrare Internet si nici ei nu aveau idee.Darr nimeni nu avea nici o patima.
Nimeni nu scoatea nici o perla...
Dar sa nu fi ajuns sa te certi cu ei ca le stiau pe toate.Ultrraortodoxism curat.
Ma rog eu asa am simtit sa deschid anumite topicuri aici, care poate au mirat, fiindca v-am spus am patit anumite lucruri in viata mea.

La un moment dat am spus si de un mare site, care inadmisibil poate fi accesat de oricine, fara logare, fara nimic,orice pusti care poate intra fara nici o intentie de al cauta.
Rusii au coloana l-au banat pe teritoriul lor. Si am inteles ca nu numai acel site, care corect trebuia sa aiba logare sau niste reguli.

Vezi Ioan67 am mai auzit de chestia asta pe unele Forumuri oamenii care simt ca nu vibreaza la fel, sau nu simt la fel.Vedeau un lucru fiecare in mod diferit.Fiecare i se pare ca celalalt scrie alambicat.
Mie mi se pare ca poti sa scrii ca Dostoievski, mult foarte mult despre ceva care poate fi explicat mai simplu.Nu am reusit sa citesc Fratii Karamazov pana la capat, s-a intrat prea mult in amanunte. Nu e stilul meu.
Eu am vrut sa spun cat ai de nebun trupul, e mai importanta empatia, apropierea, decat relatia trupeasca, eu cel putin as am resimtit-o in anumite perioade cand omul de langa mine era plecat. Dar iara fiecare a inteles ce a vrut el.
Doamne ajuta!Daca aveti ceva util legat de "perlele" alea puteti sa ma contactati pe PM.V-as fi recunoscator.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #86  
Vechi 17.10.2016, 23:33:33
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai ales ca de multe ori nu incearca sa fie pedant ci pur si simplu e experienta practica a unei vieti schimbate - chestie despre care nu pot vorbi multi si nu pentru ca n-ar avea ce schimba.
Mi-as fi dorit sa schimb mai multe din nefericire.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.10.2016, 03:34:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:06:50.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.10.2016, 13:52:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Mă mir și mă minunez.

Ortodocșii au îmbrățișat luxiferianismul egipsihologic în așa mare măsură încît:

1. AlinB a scris o pagină întreagă și nu a mai aruncat vina pe secte și nu a mai făcut nebun pe nimeni.
2. Ioan67 a renunțat la cruzime și aduce mari elogii șamanismului ca medicină a viitorului.
3. Jonnyw23 era pe un forum al ''sfinților'' și dorea să fie pe un forum al ''păcătoșilor'' ca să-și poată explica egipsihologic mai bine toate patimile.
4. Iorest urăște sectarii pentru că botează și pentru că se cred mîntuiți dar nu zice nimic de credința lor eretică prin care o necinstesc pe maica Domnului. Ortodocșii și catolicii se cred cinstitori de fecioare deși pe toate gardurile folosesc indemnurile la felație băgînd și scoțînd... idei din capul oamenilor de parcă ar avea ei dreptate.

Practic ne aflăm în vrăjeala lui lucsifer marele psijighîtru foarte egipshiholog care își bate joc de Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu și voi stați bine mersi corcindu-vă cu toate minciunile lui.

Mă întreb cînd o spă pricepeți că egipsihologia și psijighâtruștia este o bătaia de joc la adresa lucrării lui Dumnezeu.

De credință avem nevoie și de credință credincioasă și nu de aiurelile gLumii plină de medici și preoți snobi!

Mai degrabă bagi o bîrnă telescopică cît stîlpul de telegraf telefon radio prin gaura unui ac sau o cîmilă cu 10 cocoașe sau o parîmă de oțel care ține poduri sau ditamai turnu' Effel sau statuia Libertății sau vîrful Babele decît un BOGAT foarte băgat... mai ușor intră toate astea în împărăția Cerurilor decît un BOGAT.

BogatuLe du-te de învață...... mergeți de învățați...... știți voi ''Ce Voiesc'' și nu egipsiholojie și nici pisijighârie!

Sper că nu v-am supărat!

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 14:15:39.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.10.2016, 14:41:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De credinta in virtutile imaginare ale sectei NIP, fantome de episcopi albastri, soarele semisferic de piatra si luna de ghiata :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.10.2016, 14:52:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De credinta in virtutile imaginare ale sectei NIP, fantome de episcopi albastri, soarele semisferic de piatra si luna de ghiata :)
De credinta in virtutile reale și imaginare ale Domnului din NIP, ''fantome'' de episcopi albastri, soarele semisferic de piatra si luna semisferică de ghiata!! :)

Da! Absolut bineînțeles!

Asta e adevărata ortodoxie creștină fără eresuri și fără sectarisme și fără orice fel de piațete egipsihologice pline de ''marfă'' cu care vă îmbată și vă încîntă gLumea!

Lepădați deci lucsiferianismul și atunci veți pricepe pe Adevărul!

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 14:54:54.
Reply With Quote
Răspunde