Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2009, 18:10:35
NicoletaN NicoletaN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2009
Mesaje: 1
Implicit Legat de juraminte

Buna tuturor ,
Vin si eu aici cu o intrebare, ca nu stiu ce sa ma mai fac .. Acum 2 sapt am avut o cearta cu sotul meu, mai multe motive s-au adunat si din partea lui si din a mea, de discutat trebuia sa discutam dar s-a ajuns la o cearta mai urata.. Problema mea e ca el atunci s-a jurat de un anumit lucru si pentru el un juramant e batut in cuie si nu poate da inapoi . Acum regreta ca a spus cuvintele alea la suparare , dar nu stie ce sa faca sa-l anuleze sau sa nu mai aiba valoare . Dragoste inca mai este in casnicia noastre, dar mi se rupe sufletul ca atatia ani se duc de rapa din cauza unor vorbe . Ce as putea sa fac ? Sa dezleg cumva juramantul acela..
Va rog mult dati`mi un sfat ..
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2009, 19:23:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NicoletaN Vezi mesajul
Buna tuturor ,
Vin si eu aici cu o intrebare, ca nu stiu ce sa ma mai fac .. Acum 2 sapt am avut o cearta cu sotul meu, mai multe motive s-au adunat si din partea lui si din a mea, de discutat trebuia sa discutam dar s-a ajuns la o cearta mai urata.. Problema mea e ca el atunci s-a jurat de un anumit lucru si pentru el un juramant e batut in cuie si nu poate da inapoi . Acum regreta ca a spus cuvintele alea la suparare , dar nu stie ce sa faca sa-l anuleze sau sa nu mai aiba valoare . Dragoste inca mai este in casnicia noastre, dar mi se rupe sufletul ca atatia ani se duc de rapa din cauza unor vorbe . Ce as putea sa fac ? Sa dezleg cumva juramantul acela..
Va rog mult dati`mi un sfat ..
Va multumesc!
Sa va ajute Dumnezeu! Mergeti impreuna la preot, la spovedanie. exista rugaciuni speciale pentru dezlegarea juramintelor. Chiar in molitva de la spovedanie exista o dezlegare pentru asa ceva. Roaga-te sa il lumineze Dumnezeu pe sotul tau, sa mearga la biserica, sa se spovedeasca si sa primeasca sfatul preotului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2009, 19:34:17
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NicoletaN Vezi mesajul
Buna tuturor ,
Vin si eu aici cu o intrebare, ca nu stiu ce sa ma mai fac .. Acum 2 sapt am avut o cearta cu sotul meu, mai multe motive s-au adunat si din partea lui si din a mea, de discutat trebuia sa discutam dar s-a ajuns la o cearta mai urata.. Problema mea e ca el atunci s-a jurat de un anumit lucru si pentru el un juramant e batut in cuie si nu poate da inapoi . Acum regreta ca a spus cuvintele alea la suparare , dar nu stie ce sa faca sa-l anuleze sau sa nu mai aiba valoare . Dragoste inca mai este in casnicia noastre, dar mi se rupe sufletul ca atatia ani se duc de rapa din cauza unor vorbe . Ce as putea sa fac ? Sa dezleg cumva juramantul acela..
Va rog mult dati`mi un sfat ..
Va multumesc!
Doamne ajuta ma iertai daca gresesc dar parerea mea ar fi bine sa vorbiti cu parintele duhovnic despre ce sa intamplat sa va dea un sfat si sa va ajute sa treceti peste incercarea aceasta ca cred ca a jurat la nervi in timpul certi ca e mapcat sa se destrame famila dintr-o ispita Dumnezeu sa va intaresca sa treceti cu bine peste problema asta si sa aveti parte numai de bine
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2010, 16:32:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Juramantul este interzis. Din cauza falsitatii prezente in noi, se apeleaza adesea la juramant. Pacat.

Cat despre cazul mentionat de tine Nicoleta, eu nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi atat de mult. Daca hotararea lui Dumnezeu de a distruge cetatea Ninive a fost intoarsa prin pocainta, cu siguranta Dumnezeu va uita de ceea ce prietenul tau a jurat, daca el va cere de la Dumnezeu sa fie iertat pentru cele marturisite. Recomandarea mea ar fi sa rosteasca cu aceeasi intensitate cu care a rostit juramantul, ca te iubeste, si apoi sa dea neincetat dovada de iubire si vei vedea ca nu sunt probleme.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ceva legat de reikki Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 3 05.11.2015 17:49:24
Ceva legat de bacalaureat Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 17 23.07.2013 20:43:10
legat de vise ingerul_pazitor Generalitati 11 13.11.2010 01:49:25
legat de post annajanette Generalitati 31 07.08.2010 19:46:16