Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2013, 02:59:17
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Unhappy Strigăt disperat de AJUTOR !

Doamne ajuta !

Va scriu in numele unei doamne pe care-am cunoscut-o la biserica, in urma cu ceva timp. Trece printr-o situatie dramatica, dar mai bine va las sa aflati mai multe din inregistrarea video cu dansa. Va rog macar atat, sa aveti rabdare si compasiune si sa urmariti videoclipul. Si, daca nu o puteti ajuta macar cu bani pentru paine, atunci poate cu o rugaciune pentru ea si fiul ei sau poate cu un share al link-ului, cu cat va fi vizualizat de mai multe persoane, cu atat cresc sansele ca macar unele dintre ele sa se implice.

Aici: http://www.youtube.com/watch?v=I0aXHRdnf9U gasiti povestea trista a doamnei Dricu Ioana, precum si datele de contact.

Numai bine !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2013, 07:03:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca sunteti amabila sa puneti aici contul, caci pe inregistrare se vorbeste f repede si e greu de notat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2013, 09:34:48
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Buna dimineata,

Imi cer scuze, eu am citit cifrele contului bancar si m-am grabit, recunosc. Aseara am filmat-o pe doamna, am si editat si uploadat fisierul.
Insa la sfarsitul videoclipului sunt datele de contact: numarul de tel. al doamnei, adresa, precum si numarul contului. Chiar am fotografiat acea hartie, sa se vada ca este vorba despre contul dansei si nu al altei persoane. Atasez aici doua fotografii cu acest cont (pentru confirmarea veridicitatii informatiilor) si il si scriu.

Asadar:

Beneficiar: Dricu Ioana
Cec Bank, Sucursala Craiova

Cont curent: 25110946238581611
Valuta: Ron

Cod Iban: RO59 CECE C001 9462 3858 1611


(nr de tel. al doamnei Dricu este 0767.47.10.61 ,
iar adresa unde sta -si din care risca sa fie evacuata- este:
Craiova, str. Theoror Aman, Bloc Casa Alba, sc. B, ap. 2, mansarda)

Va multumesc in numele dansei tuturor celor care nu ramaneti indiferenti la aceasta drama. M-a impresionat (printre multe altele) si ce mi-a spus dupa ce oprisem inregistrarea. A spus ca de fiecare data cand merge la biserica aprinde o lumanare si pentru toate persoanele care au ajutat-o de-a lungul timpului si se roaga pentru ele. Stiu, este un gest cat se poate de firesc, dar am ramas placut surprinsa pentru ca multi altii in locul ei ar fi uitat poate binele primit.
Doamne ajuta !
Attached Images
File Type: jpg Cont dna Dricu.jpg (30,7 KB, 17 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2013, 09:19:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Trist...traim intr-un sistem defect,in care oameni ajunsi in situatia dansei sunt aproape condamnati la exterminare.Nu fatis,insa prin indiferenta.
Sigur ca ar ajuta o bruma de banuti sa se stranga si orice ajutor este binevenit,insa,parerea mea este ca,pe langa acesta, ar fi nevoie sa fie cautat un ajutor substantial si eventual niste persoane influente,ONG-uri sau oricine ar putea sa intervina (recunosc ca nu sunt in masura sa dau indicatii in acest sens,insa se pot cauta informatii) care sa o ajute pe dansa si fiul sa isi achite in primul rand datoria de la intretinere,pentru a evita evacuarea si apoi sa le ofere o modalitate prin care sa isi castige existenta.Exista si munci mai usoare ce ar putea fi facute la domiciliu sau fara prea mare efort fizic,avand in vedere ca ambii sunt suferinzi.
In caz contrar,fara un astfel de ajutor pe termen lung,in scurt timp vor ajunge exact in acelasi punct in care se regasesc acum.
Diana,ai putea sa o intrebi pe doamna ce alte abilitati are si daca dansa sau fiul ar fi dispusi sa faca ceva pentru a-si castiga existenta si pe ce domeniu cred ca s-ar descurca?
Deasemenea,daca Doamne fereste ajung sa fie evacuati,tot asa ar fi nevoie sa se bata la usa unor fundatii care sa ii ajute intr-un fel.Acolo sunt si oameni care au experienta cu astfel de cazuri sociale si ar sti macar cum sa ii indrume.
Si acum,nu stiu,manastiri,biserici dispuse sa se implice sa ajute pe acesti nefericiti ai sortii exista?Poate colegi de ai mei de pe forum sunt mai avizati sa raspunda.
Eu stiu doar de cea de la Valea Plopului si manastirea Banceni din Ucraina.Insa,acelea se ocupa mai mult de cazuri de copii orfani.Dar,poate mai exista si altele...pana la urma,in vremuri de restriste,cand omul nu mai are spre cine sa isi intoarca fata sa astepte ajutor intr-o societate bolnava,macar in astfel de lacasuri sfinte ar fi firesc sa gaseasca un sprijin.
Dumnezeu sa ii aiba in paza Sa pe doamna Ioana si pe fiul dansii!Ma gandesc ca daca El a dorit ca tie,Diana,sa iti descopere suferinta lor si sa lansezi acest strigat de ajutor,totul are un sens si o mana intinsa va aparea de undeva...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2013, 16:17:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si acum,nu stiu,manastiri,biserici dispuse sa se implice sa ajute pe acesti nefericiti ai sortii exista?Poate colegi de ai mei de pe forum sunt mai avizati sa raspunda.
La noi la biserica parintele ajuta de multe ori persoanele aflate in situatii dificile. Cel ce avea nevoie de ajutor vorbea la inceputul slujbei cu parintele. Dupa predica, parintele prezenta situatia in care se afla respectiva persoana si ii ruga pe oameni sa dea fiecare cat poate. Banii erau dati direct celui ce avea nevoie de ajutor (statea la iesirea din biserica, oamenii stiau despre ce este vorba si sensibilizati de cuvantul si rugamintea parintelui, ajutau cat de cat). Ar putea sa incerce si doamna sa vorbeasca cu un preot si sa-l roage sa vorbeasca enoriasilor despre situatia ei pentru a primi un ajutor mai substantial. Poate sa mearga la mai multe biserici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2013, 19:15:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De regulă, preoții îi ajută în primul rând pe cei din parohia lor, mai ales dacă aceștia frecventează biserica; față de ei au prima datorie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2013, 20:10:28
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
La noi la biserica parintele ajuta de multe ori persoanele aflate in situatii dificile. Cel ce avea nevoie de ajutor vorbea la inceputul slujbei cu parintele. Dupa predica, parintele prezenta situatia in care se afla respectiva persoana si ii ruga pe oameni sa dea fiecare cat poate. Banii erau dati direct celui ce avea nevoie de ajutor (statea la iesirea din biserica, oamenii stiau despre ce este vorba si sensibilizati de cuvantul si rugamintea parintelui, ajutau cat de cat). Ar putea sa incerce si doamna sa vorbeasca cu un preot si sa-l roage sa vorbeasca enoriasilor despre situatia ei pentru a primi un ajutor mai substantial. Poate sa mearga la mai multe biserici.
Pai cam asta a facut si doamna:

- in ultimele luni s-a dus la o biserica din Craiova (zona Paltinis, daca am retinut bine) si preotul a facut apel la ajutorul enoriasilor. S-a reusit astfel sa se stranga o suma de bani, insa pentru plata avocatului (primaria a actionat-o in instanta si are proces...).

- din ce mi-a povestit (nu bag mana-n foc ca este sau nu adevarat, dar asta mi-a zis) a patit si necazuri cu preotii, de exemplu preotul a strans o suma de bani si a refuzat sa i-o dea, spunandu-i sa se multumeasca, cu ce i-au dat credinciosii, cand ieseau din biserica (desi se stransesera bani si in fata, langa altar).

- de fapt asa am si cunoscut-o, venise la o biserica (unde merg de obicei, nu este in cartierul meu dar harul parintelui atrage credinciosi din tot orasul) sa ceara din nou ajutor (cu cativa ani in urma, cu ajutorul credinciosilor, parintele reusise sa-i achite costul unei interventii chirurgicale care i-a salvat viata). Parintele nu i-a mai putut oferi sprijin financiar si de data aceasta, dar a recomandat-o parintelui de la biserica din Paltinis.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De regulă, preoții îi ajută în primul rând pe cei din parohia lor, mai ales dacă aceștia frecventează biserica; față de ei au prima datorie.
Mie personal nu mi se pare acesta primul criteriu de evaluare, ci gravitatea situatiei. Daca ar veni - Doamne fereste, dar sunt si cazuri grave - mama unui copil bolnav de leucemie, a carui viata este numarata in zile sau saptamani, credeti ca parintele ar refuza-o, pe motiv ca nu este din parohie, ca nu se spovedeste si nu se impartaseste acolo ? Intr-adevar, credinciosii care merg de ani si zeci de ani la aceeasi biserica si care sunt cunoscuti de preotii acelei parohii prezinta mai multa credibilitate, insa ar trebui sa fim buni samarineni, daca este o problema stringenta).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2013, 13:21:20
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana3 Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Va scriu in numele unei doamne pe care-am cunoscut-o la biserica, in urma cu ceva timp. Trece printr-o situatie dramatica, dar mai bine va las sa aflati mai multe din inregistrarea video cu dansa. Va rog macar atat, sa aveti rabdare si compasiune si sa urmariti videoclipul. Si, daca nu o puteti ajuta macar cu bani pentru paine, atunci poate cu o rugaciune pentru ea si fiul ei sau poate cu un share al link-ului, cu cat va fi vizualizat de mai multe persoane, cu atat cresc sansele ca macar unele dintre ele sa se implice.

Aici: http://www.youtube.com/watch?v=I0aXHRdnf9U gasiti povestea trista a doamnei Dricu Ioana, precum si datele de contact.

Numai bine !
https://www.facebook.com/#!/pages/Dr...944171?fref=ts

Last edited by aanrra; 07.04.2013 at 13:29:22.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2013, 13:41:04
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

http://www.digi24.ro/stire/Datoriile...n-strada_69708

http://www.gds.ro/Societate/2012-12-...ntelor+sociale

Aceasta doamna are nevoie de ajutor,dar...reprezentantul primariei spune ca a avut o locuinta pe care a vandut-o,iar bucataria fotografiata arata ca are tot ce este necesar,o combina frigorifica,masina de spalat,aragaz,telefon mobil si daca are cont pe facebook poate si internet.Putina documentare n-ar strica inainte de a posta ceva!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.04.2013, 15:08:59
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

1. Multumesc pentru link-uri, sunt doua dovezi in plus in sprijinul veridicitatii povestii doamnei.

2. [url]daca are cont pe facebook poate si internet.Putina documentare n-ar strica inainte de a posta ceva![/quote]
Doamna are 8 clase primare, de-abia stie sa apese pe telefon, sa raspunda la el, de unde sa stie sa foloseasca Facebook-ul? Intr-adevar, fiul dansei are un calculator vechi, dar obtinut de la stat, prin programul acela Euro200, altfel n-ar fi avut posibilitati financiare pentru a-l achizitiona.
Later edit: O s-o sun s-o intreb de acel cont,desi am dubii ca ar fi fost facut de ea.

3.
Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
...reprezentantul primariei spune ca a avut o locuinta pe care a vandut-o
Acum am vazut si eu reportajul,din linkul furnizat de dvs. Insa nu cred ca reprezentantul primariei vorbea despre dna Dricu, daca ati retinut mai era inca un caz prezentat, poate despre acea persoana e vorba.
Nu cred, pentru ca (din ce mi-a povestit) n-ar fi avut din ce bani s-o cumpere. Cand ramai vaduva la 22 de ani si cu o fetita mica, cand lucrezi la CFR si in urma unui accident de munca ramai fara sanatate si fara posibilitatea de a mai munci, cand ti se naste baiatul, dar esti nevoita sa pleci de langa barbat, din cauza programului zilnic de betii si batai, cand esti nevoita sa-l lasi pe copil la socrii,pentru ca tu nu ai unde sa stai si dormi prin gari sau pe banci,prin parcuri si mananci din gunoaie, cand nu ai bani nici de o paine, de unde sa mai ai bani sa-ti cumperi o casa ca pe urma s-o vinzi ?
Dar poate ma insel. De ce nu o sunati s-o intrebati ? Poate cine stie ce palate o fi avut si nu mi-a spus mie sau nici celor de la asociatia Vasiliada, care i-au facut o ancheta sociala (am fotografiat documentul in filmulet), poate de-aia a dormit ani de zile pe strazi, pentru ca avea o casa si-o tinea ascunsa,cine stie...

4.
Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
bucataria fotografiata arata ca are tot ce este necesar,o combina frigorifica,masina de spalat,aragaz,telefon mobil
Ce usor e sa aruncati cu piatra, nu-i asa ?
- Telefonul mobil -imi pare rau sa va dezamagesc, insa nu este vreun smartphone. Este unul foarte foarte vechi, primit de la fiica ei acu` 5 ani, dupa ce si ea la randul ei il folosise cativa ani. In caz ca va intrebati la ce ii trebuie femeii telefon, intrebati-va cum altfel poate fi anuntata Ambulanta,cand e singura acasa si i se face rau si nu are cum altfel sa anunte?
- Aragazul - daca retin bine, a fost donat de o femeie, in memoria surorii ei,care murise
- Frigiderul si masina de spalat - nu mai retin exact, dar parca unul dintre electrocasnice a fost donat, iar celalalt cumparat second hand, la un pret destul de mic.
Da, are cateva electroasnice -vechi si donate-, insa daca nu are "materie prima" (de exemplu alimente, pe care sa le gateasca la aragaz si sa le depoziteze in frigider), nu prea sunt atat de utile.

Daca mai aveti neclaritati, dubii, indoieli, reclamatii, etc etc etc, va invit sincer s-o sunati pe doamna si s-o intrebati direct pe dansa ce e adevar si ce e minciuna.

Last edited by Diana3; 07.04.2013 at 15:12:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare