Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.03.2009, 13:50:37
viscu viscu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 14
Implicit Impartasania.

Oricind se poate impartasii crestinul dar nu cei in devenire crestini.Doamne ajuta si ne apara de cel viclean,amin.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.03.2009, 17:18:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viscu Vezi mesajul
Oricind se poate impartasii crestinul dar nu cei in devenire crestini.Doamne ajuta si ne apara de cel viclean,amin.
Nu oricând , ci cu trudă , iar truda inseamnă multă credință, mârturisire, indreptare și iar mărturisire și iar indreptare, post, rugăciune, lacrimi și căință, multă căință. Așa să ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.03.2009, 01:13:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Cind se ia impartasania...

Cand se ia impartasania, inainte se poate bea apa sau nu?

Eu stiu ca nu, insa aici unii zic ca poti bea apa inainte de impartasanie.

Ce se intimpla daca cineva e bolnav, de ex, sotul meu are diabet, ii este permanenta sete de la insulina, cum ar trebui sa faca?

Are nevoie de dezlegare de la preot sa sa bea apa? Sau pur si simplu e permis?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.03.2009, 06:24:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Cand se ia impartasania, inainte se poate bea apa sau nu?

Eu stiu ca nu, insa aici unii zic ca poti bea apa inainte de impartasanie.

Ce se intimpla daca cineva e bolnav, de ex, sotul meu are diabet, ii este permanenta sete de la insulina, cum ar trebui sa faca?

Are nevoie de dezlegare de la preot sa sa bea apa? Sau pur si simplu e permis?
In mod normal și firesc, dragă Nina, nu se bea apă, dar in cazul expus de tine, preotul este singurul care poate lua o hotărâre. Post in liniște și multă pace sufletească !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.03.2009, 09:40:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Multumesc Cristi, pentru raspuns.
El nu a avut ocazie azi sa vb cu preotul, insa a baut apa dimineata apoi a luat impartasania, nu a fost cum sa discute cu preotul, insa trebuie sa-i spuna.
Dupa longlasting insulina de seara, el trebuie sa bea apa noaptea si dimineata, oricine stie asta.
Aici e biserica noua pt noi, in engleza, asa intelegm amindoi.
Preotul celalalt este roman si nu stie bine engleza, deci pt spovedanie am fost nevoiti sa schimbam biserica. Pt sotul vorbeam.
Duminica viitoare poate sa aiba sansa de a discuta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.03.2009, 10:28:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Multumesc Cristi, pentru raspuns.
El nu a avut ocazie azi sa vb cu preotul, insa a baut apa dimineata apoi a luat impartasania, nu a fost cum sa discute cu preotul, insa trebuie sa-i spuna.
Dupa longlasting insulina de seara, el trebuie sa bea apa noaptea si dimineata, oricine stie asta.
Aici e biserica noua pt noi, in engleza, asa intelegm amindoi.
Preotul celalalt este roman si nu stie bine engleza, deci pt spovedanie am fost nevoiti sa schimbam biserica. Pt sotul vorbeam.
Duminica viitoare poate sa aiba sansa de a discuta.
Multă sănătate lui Ivano și tie și să vă ajute Măicuța Domnului nostru Iisus să treceți cu bine peste toate incercările vieții . Să fiți binecuvântați !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.03.2009, 11:55:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...de cate ori am citit subiectul acesta!!!,apoi l-am ignorat.
Nu depinde intotdeauna de noi,de cate ori sa ne impartasim.In mod normal,un crestin relativ bun trebuie sa se impartaseasca de 5 ori pe an,adica in cele patru posturi,doar ca postul mare fiind cel mai lung,se ingaduie impartasanie si la inceput,si la sfarsitul acestuia.
...pentru mine acesta a devenit un subiect TABU,din vina mea,bine-nteles,dar si datorita diferentei de mentalitate dintre duhovnici,respectandu-i astfel pe cei mai severi(dogmatici).
Daca ar fi dupa mine,ar insemna sa incep polologhia universului,si nu am de gand.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #108  
Vechi 20.03.2009, 18:27:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...de cate ori am citit subiectul acesta!!!,apoi l-am ignorat.
Nu depinde intotdeauna de noi,de cate ori sa ne impartasim.In mod normal,un crestin relativ bun trebuie sa se impartaseasca de 5 ori pe an,adica in cele patru posturi,doar ca postul mare fiind cel mai lung,se ingaduie impartasanie si la inceput,si la sfarsitul acestuia.
...pentru mine acesta a devenit un subiect TABU,din vina mea,bine-nteles,dar si datorita diferentei de mentalitate dintre duhovnici,respectandu-i astfel pe cei mai severi(dogmatici).
Daca ar fi dupa mine,ar insemna sa incep polologhia universului,si nu am de gand.
Un creștin "relativ bun", cum spui tu dragă Ory, trebuie să se impărtășească nu de trei sau o sută de ori pe an, ci cu multă luare aminte și cu vrednicie 100%, sau foarte apropiat de acest procent. Citeam din Sfinții Părinți că cei din pustie se impărtășeau la doi ani , poate și mai mult. Nu numărul contează până la urmă, ci vrednicia. In mod firesc și normal, la fiece Sf. Liturghie din fiece duminică ar trebui să ne Impărtășim. Aceasta este idealul ! Citeam că un Sfânt, nu-i mai rețin numele acum, se Impărtășea zilnic. Trebuie să fim intradevăr pregătiți tot timpul pentru plecarea la cele veșnice, să nu fim luați prin surprindere. Este cel mai important gând ce trebuie să -l avem ! Cât privește severitatea Duhovnicului, este poate "incomodă" câte odată, dar e cea mai cu folos pentru noi și aici iți dau dreptate in totalitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 20.03.2009, 21:16:25
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Personal consider ca impartasirea cu Sfintele Taine trebuie facuta ori de cate ori ne simtim pregatiti si primim dezlegarea de pacate de la duhovnic.Deci, si in perioada dintre posturi.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 20.03.2009, 21:29:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Cand se ia impartasania, inainte se poate bea apa sau nu?

Eu stiu ca nu, insa aici unii zic ca poti bea apa inainte de impartasanie.

Ce se intimpla daca cineva e bolnav, de ex, sotul meu are diabet, ii este permanenta sete de la insulina, cum ar trebui sa faca?

Are nevoie de dezlegare de la preot sa sa bea apa? Sau pur si simplu e permis?
Cred ca preotul poate folosi impartasania de peste an- pentru cei bolnavi, in cazul celor care nu reusesc sa posteasca pana la momentul impartasaniei din timpul sfintei Liturghii. acesta este si scopul imparatsaniei de peste an scoasa la Liturghia din Joia Patimilor si pregatita la Liturghia din ziua de Marti din saptamana luminata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 03:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 15:17:16