Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.04.2009, 18:13:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Începând cu ultimul aliniat: eu nu pot niciodată să mă iau după acele site-uri care au... suntem în Săptămâna Patimilor și nu e bine să vorbim de rău pe aproapele nostru.
Revino cu argumente ortodoxe, daca se poate.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.04.2009, 20:28:46
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Revino cu argumente ortodoxe, daca se poate.
Omule, nu mă ispiti

Pe de altă parte protestanții și neo-protestanții spun că Sf. Scriptură nu poate greși și e infailibilă și exceptând discuția infailibilității unei cărți cred că putem cu toții să le spunem acestor creștini că poate fi Biblia infailibilă dar nu și cel care o interpretează. Poate unul să prezinte scrierile unor Sfinți Părinți sau unele Sfinte Canoane și să fie cu totul în afara Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.04.2009, 20:31:54
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Revino cu argumente ortodoxe, daca se poate.
Omule, nu mă ispiti

Vino tu cu argumente ortodoxe în locul unor site-uri și îți voi da și eu argumentele mele ortodoxe, bine?

Maica Domnului cu tine!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.04.2009, 00:07:51
Marius_Adrian Marius_Adrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Mesaje: 11
Implicit Pecetea

Fratilor, nu e vorba ca daca avem card cu cip o sa ne pierdem imediat sufletul sau credinta, noi trebuie sa vedem in ansamblu, sa vedem mai departe. Dupa cip urile din pasapoarte si cati de identitate, etc, urmeaza cip urile implantate in corpurile noastre prin injectare.

TOTUl, aboslut TOTUL o sa fie stocat pe acest cip, bani, identitate, carnetul de sanatate, etc ..... bani lichizi nu or sa mai fie iar omul nu o sa mai aiba control asupra vietii sale, totul o sa se faca prin acest cip. Iar cine nu are cip este scos din sistem. Te impotrivesti sistemului,iti inchid cip ul si GATA, cum spune in Apocalipsa, cine nu are numarul nu are nimic.

De cand am afalt am cautat informatii. Am gasit mai multe filme pe internet si din pacate chiar suntme pe drumul spre Apocalipsa. Va recomadn din tot sufletul urmatoarele filme. Primele doua i l au protagonist pe regizorul american Aaron Russo:

http://video.google.com/videoplay?do...80303867390173 - in engleza

http://saccsiv.wordpress.com/category/aaron-russo/ - in romaenste. Din pacate ultimile 20 30 de minute lipsesc.

http://video.google.com/videoplay?do...53830426590918 Un interviu al aceluiasi Aaron Ruso in care dezvaluie intentiile celor care sunt in spatele noii ordini mondiale.

http://thecrowhouse.com/bigpic.html Filmul se numeste The Big Picture (Imaginea in ansamblu), din pacate e numai in engleza, versiunea tradusa numai este disponibila pe net

http://video.google.com/videoplay?do...+picture&hl=en Conferinta tinuta de David Icke la Londra in vara anului trecut. Din pacate este doar in engleza.

Tot ce prezinta aceste filme este greu de crezut dar despre aceste lucruri ne vorbeste si parintele Amfilohie, plus ca masoneria a fost scaosa inafara legii de BOR in anii 1940, plus ce se intampla in jurul nostru care confirma tot ce aceste documentare prezinta;

Nu stiu daca o sa fiu crezut dar dupa ce am vazut toate aceste filme si am inceput sa discut cu prietenii si colegii din diferite tari (sunt student in Belgia) am descoperit ca unul dintre ei (suntem colegi la un curs de engleza) este implicat in dezvoltarea acestor cip uri. Mi a spus foarte detasat ca in viiotrul apropiat copii nostri vor fi injectati imediat dupa nastere, cip ul tinand cont de certificat de nastere. Centrul de cercetare este la cativa pasi de facultatea unde invat, este un renumit centru ce cercetare din Belgia, respectiv IMEC.

Fiecare crede ce vrea dar tot ce se intampla in jurul nostru nu este intamplator, cineva chiar se jaoca cu vietile noastre iar daca incerci sa explici tot ce fac nu gasesti nici o explciatie logica a actiunilor lor.

Dumenzeu sa ne ajute si sa ne lumineze mintile si sufletele!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.04.2009, 16:21:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De fapt ce inseamna o frecventa joasa? Inseamna o perioada foarte mare, o linie dreapta unidimensionala, adica o stare de incremenire a firii, a energiei, o stare de monotonie continua, de neschimbare, de inghetare, de moarte a materiei sau a spiritului... Iadul in intunecimea lui statica...

Prin opozitie, frecventele inalte, acel "sus" denota activitate, dinamism, transformare, evolutie, [COLOR=Red]viata[/COLOR]!
Un citat din "Timp si vesnicie", o conferinta tinuta de Parintele Staniloaie:

Deoarece nu suntem capabili să simplificăm lucrurile printr-un răspuns hotărât iubirii lui Dumnezeu, întâmpinăm pe cale numeroase probleme. Atâta timp cât avem o șovăială spirituală în noi înșine, timpul are întotdeauna o dublă posibilitate; poate fi un timp de înălțare către Dumnezeu sau de cădere într-o veșnicie întunecată. În acest sens, timpul va ajunge la un sfârșit numai atunci când am dat fie un răspuns deplin și imediat chemării lui Dumnezeu, fie atunci când, definitiv și finalmente ne-am închis în propria singurătate unde nu mai există nici o chemare și nici o posibilitate de răspuns. Un refuz constant de a răspunde ofertei de dragoste fixează făptura, din punct de vedere spiritual, într-o imposibilitate totală de comunicare. Aici, nu mai poate fi vorba de așteptare sau de nădejde. Credem că, în această stare, nu mai are vreun rost să vorbim de timp, cu atât mai puțin de plinătatea veșniciei. Fiindcă în această stare nu mai poate fi vorba de ceva nou, tot ce mai rămâne e o imagine a veșniciei întoarsă pe dos, la extrema opusă față de adevărata veșnicie: timpul a devenit fără sens - inutil – din pricina nimicului total, o absență a oricărei mișcări de sens într-o direcție sau alta. Monotonia fără sfârșit a nimicului (a abisului fără sens) și plinătatea (bogăția) comuniunii reprezintă două forme total opuse ale veșniciei. Prima este veșnicia morții iar a doua veșnicia vieții.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.04.2009, 16:23:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit continuare

Timpul are o dimensiune creatoare atunci când avansează spre plinătatea adevăratei veșnicii. Această dimensiune sau direcție creatoare a timpului izvorăște din viața nesfârșitelor energii dumnezeiești insuflate/impregnate în lumea creată. Timpul, care se fixează în această monotonie permanentă, nu mai are nimic din această direcție creatoare. Propriu-zis, nici nu mai putem vorbi de timp ca atare, pentru că nu mai avem de-a face cu o succesiune de stări în care descoperim întotdeauna câte ceva nou. Timpul devine o veșnicie a nimicniciei (a golului existențial) și a monotoniei în care nădejdea nu mai e posibilă, ’ Lăsați orice speranță, voi cei ce intrați aici ’ – el este astfel lipsit cu desăvârșire de înțeles și de succesiune. E o stare existențială de damnare veșnică, o împietrire, ca o moarte conștientă. Este nemișcarea sau veșnicia întunecată a iadului, a întunericului celui mai dinafară, a întunericului existențial; absența vieții, simțită ca un chin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.05.2009, 00:24:39
panda82 panda82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2009
Mesaje: 3
Implicit Arca lui Noe

Arca lui Noe inca mai exista:

http://en.sevenload.com/videos/2v6oJ...ntamplat-cu-ea
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.05.2009, 01:13:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de saccsiv Vezi mesajul
La 1 ora si 37 minute de la inceperea documentarului veti auzi o inregistrare terifianta , a ceea ce par a fi strigate de groaza din iad .

Concret , in 1960 , cercetatori sovietici au forat in scoarta terrestra pana la o adancime de aproximativ 14,4 km , in zona Siberiei .

La acea adancime burghiul a inceput sa se invarta in gol si au dedus ca au dat de o cavitate . A doua surpriza a fost temperatura masurata , cu mult mai mare decat presupuneau teoriile de pana atunci . A treia surpriza insa … i-a facut sa intrerupa proiectul .

Au montat in put microfoane pana la adancimea la care temperatura permitea acest lucru si au inregistrat … IADUL .

http://saccsiv.weblog.ro/

Trebuie sa-ti pierzi simtul realitatii in ultimul hal ca sa crezi astfel de povesti.
De ignoranta vizavi de invatatura crestina nu mai vorbim..
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.05.2009, 21:32:27
panda82 panda82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2009
Mesaje: 3
Implicit Iadu

Nu-ti pune problema cum puteau sa arda aia acolo ci CAT sau DE CAND!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.06.2009, 14:28:40
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
o intrebare.Arca lui Noe chiar a fost distrusa si chiar s-a stiut sigur ca a apartinut lui Noe?
Iata originea SFINTEI CRUCI de unde se trage. Adam nu mai parasea cortul caci ajunsese la sfarsitul vietii.Cu ochii ficsi sedea intins pe piei de capra si se gandea sa apara din nou inaintea CREATORULUI sau si slab,cu suflarea unui copil adormit,cu glasul lui abia mai putea rosti uneori zicand:-Zilele mi s-au sfarsit,Stapane,de servul tau esti multumit? Si intinzand mana spre deschizatura cortului din nou murmura: -Lasa sa patrunda soarele. Pe cand dormita el,familia lui plangea intristata.Nu se putea invoi catusi de putin cu disparitia sefului ei,acest om dintai nascut in lume si de moarte uitat atatea veacuri. Deodata zise fiul sau Sit: -Daca exista vreun leac pentru vindecarea tatalui meu eu il voi gasi. Se incinse,isi lua toiagul si pleca.Dupa un drum de cateva zile ajunse inaintea Edenului(Paradisului de unde fusese gonit tatal sau). Un arhanghel sta aici la poarta cu o sabie de foc. Ii zise Sit: -E pe moarte tatal meu,si-ti cer un ajutor spre a-l lecui. Se innopta,stelele incepura sa licareasca:una cazu facand o dunga mare in aer si se stinse in zare. Ingerul ii spuse ca sufletul lui Adam s-a inaltat,apoi intinzand lui Sit un sambure de forma unei migdale,ii zise: -Acesta e un sambure picat din pomul vietii,ia-l si intoarce-te la ai tai,unde ai sa-l gasesti pe tatal tau mort in mormant si du-i acest sambure la gura.Un pom va iesi din el si va mantui lumea mea intr-o zi. Se supuse Sit si facu asa cum il invata. Anii trecura si pe mormantul lui Adam necunoscuta planta crescu.Deveni un cedru imens arbustul,tatal uriasilor arbori raspanditi pe coastele Libanului. Batranii se strangeau pe atunci in jurul arborelui in cete si inspiratiunile intelepciunii se coborau din frunzisul sau in fragezimea umbrei. Incet,incet,obiceiul se pierdu.Devenira rai,oamenii.Se cai Dumnezeu ca-i crease. In vremea aceea era un om intelept anume Noe si ii zice intr-o zi Domnul: -Fiindca oamenii s-au facut rai si mincinosi,Ma voi mania foarte si voi trimite asupra lor potop si orice fiinta vietuitoare sub cer va fi prapadita.Vorbesc tie,Noe,sa-ti faci o barca(corabie),ca sa te adapostesti cu famili ta.Voi da potop 40 de zile si 40 de nopti in sir. Isi chema fiii si cu ajutorul lor taie arborele vietii.Facu o corabie mare,dupa ce isi aduna hrana ,si isi adaposti toata familia. Cedrulcare crescuse din gura lui Adam,se folosi deocamdata sa mantuiascaneamul omenesc,caci potopul fu si scapa Noe cu familia sa. Izvoarele cerului incetasera si Noe a aparut cu familia lui,si astfel au inceput sa se inmulteasca oamenii si se organizara in triburi si popoare. Corabia(barca) cea veche ajunsese sus pe muntele Araratului.Acolo fu jefuita si stricata,unii luara fierariile,altii scandurile si tot ce mai ramasese acolo fu luat si dus departe. In amintirea bunatatii Domnului,stranepotii lui Noe incepura a lucra cu multa greutate venerabilul cedru,adica scandurile vechii corabii si facura dintr-insa o punte mare pe care o pusera sa pluteasca cu ei pe apa Iordanului si totodata o si numira puntea cea sfanta. Puntea ramase acolo pe Iordan si a servit multi ani pentru trecerea oamenilor din poporul lui Dumnezeu. Care cum treceau murmurau o rugaciune sfanta pentru ca Dumnezeu sa-i aiba in paza lui. O mare batalie avu loc pe malul Iordanului. Ca ei insa sa nu fie urmariti,taiara puntea iar lemnele taiate din arborele vietii fura luate de curentul apei si duse departe,la poalele colinei,tocmai in apropiere unde era asezat tribul Zavbulon. In Nazaret era un lemnar care se numea Iosif si vazand mai tarziu aceste lemne,ramase pe ganduri si se simti foarte emotionat.Cunostea din traditie istoria cedrului lui Adam si zise: -Lemnul acesta e contemporanul lumii si inca si-acum tot se mai cunosc urmele de smoala cu care Noe l-a smolit. El insa il transporta la casa lui si lucrandu-l facu din el o masa mare si frumoasa.Acest lemnar era logodnicul Mariei care,mai tarziu,a devenit Maica lui Hristos. Cand auzi de ordinul pe care l-a dat Irod,imparatul de pe vremea aceea,ca toti pruncii de la doi ani in jos sa fie taiati,ii lua pe Maria si pe IISUS si fugi in Egipt,iar lucrurile si casa lui fura jefuite de trimisii imparatului. Masa pe care o lucrase Iosif fu luata de un alt mestesugar din Ierusalim,ruda cu cizmarul Isac Lachedem si rau la suflet tot ca el. Ramasitele arborelui vietii au ramas sub un hambar aproape douazeci de ani. Din cauza tariei si greutatii lui,nimeni nu indraznea sa se apuce spre a-l lucra si de aceea semana cu o masa de marmora. Veni apoi ziua in care norodul ceru iertarea lui Varava si moartea Mantuitorului nostru IISUS HRISTOS. Lachedem cel rau la suflet se duse la ruda sa cu un fierar si taiara masa,ii facura gauri cu fierul rosu si din ea au facut crucea destinata rastignirii fiului lui Dumnezeu. Crucea fiind mai grea decat plumbul,totusi Hristos a dus-o cazand de trei ori sub greutatea ei,sus pe muntele Golgota unde a fost tintuit si a murit pe dansa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59