Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.02.2010, 17:16:21
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

M-am alaturat si eu voua astazi cu un gand catre Vasile si Elena si sper din suflet ca Maicuta Domnului cea mult milostiva si mult induratoare si grabnic ajutatoare noua pacatosilor sa calauzeasca mainile doctorilor care-l opereaza pe Vasile si s-o intareasca pe Elena, sa le daruiasca amandorura sanatate si putere sa se reintoarca cu bine acasa la familia lor.
Doamne ajuta-i TU intru mare mila TA!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.02.2010, 21:11:37
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Se pare ca vestile sunt bune in ceea ce-l priveste pe Vasile :) A fost operat si i s-a protezat portiunea de os afectata. Din pacate a pierdut genunchiul dar isi va putea folosi totusi piciorul.

In pofida faptului ca era de dimensiuni mari (23 cm) tumora a fost una compacta, usurand mult munca chirurgului si reducand riscurile imprastierii ulterioare a celulelor canceroase prin sange sau limfa in organism.

Maine urmeaza sa mai suporte o noua interventie chirurgicala, mai usoara, legata tot de proteza, si cu asta .. sa speram ca se va termina totul.. cu bine :)

Slava Domnului, Preacuratei Sale Maici si tuturor Sfintilor!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.02.2010, 21:36:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Abia am venit de la privegherea care a fost la biserica cu hramul Sf.Haralambie.Am întârziat puțin lângă icoana frumos împodobită și am rugat pe Sfântul să facă o minune pentru acest tânăr și să-l întoarcă sănătos familiei sale și elevilor care îl așteaptă pe dragul lor învățător.
Încerc să postz ceva pentru Elena care cu siguranță va intra zilele aceste pe forum.
Să te întărească Dumnezeu Elena!
Suntem alături de tine și ne rugăm pentru Vasile.Iertare am uitat să întorc poza!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.02.2010, 21:56:10
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Dr. Tullio Simoncini trateaza cancerul cu un tratament pe baza de bicarbonat de sodiu

"Astfel, Simoncini a gasit ceva mult, mult mai simplu – bicarbonatul de sodiu. DA, ingredientul principal din praful de copt. Atentie! Nu este exact acelasi lucru ca si praful de copt care are si alti aditivi.
El a folosit aceasta substanta pentru ca este un distrugator puternic al fungiilor si spre deosebire de medicamentele antifungale, Candida nu se poate adapta la bicarbonatul de sodiu. Pacientului i se da bicarbonat de sodiu pe cale orala dar si intern cu ajutorul unui endoscop de exemplu, un tub lung si subtire care in general se foloseste la vizionarea corpului pe interior fara a folosi bisturiu. Aceasta ajuta la plasarea bicarbonatului de sodiu direct pe cancer, adica direct pe fungi..
Egiptenii din antichitate stiau despre proprietatile vindecatoare ale substantelor anti-fungale iar carti indiene de acum 1000 de ani recomanda pentru tratarea cancerului, substante puternic alcaline.[...]
In 1983, Simoncini a tratat un barbat Italian, Gennaro Sangermano, caruia i s-au mai dat doar 6 sau 7 luni de viata din cauza unui cancer de plamani. Dupa cateva luni de tratament cu bicarbonat de sodiu, el s-a reintors la o stare de sanatate buna iar cancerul a disparut. Acum, dupa 26 de ani el inca este in viata si cu o sanatate buna.
Simoncini incepuse sa aibe mai multe reusite cu aceasta metoda si si-a prezentat cercetarile si rezultatele la Departamentul Italian de Sanatate, sperand ca acesta va aproba trecerea la teste stiintifice pentru demonstrarea eficientei acestei metode de tratament. Dar din pacate el a inceput sa descopere adevarata scara la care se ridica manipularea si deceptia din domeniul medical.
Autoritatile, nu numai ca au ignorat documetatia prezentata de Simoncini, ba mai mult, el a fost exclus din registrul medicilor din Italia din cauza ca a recomandat metode de tratament care nu au fost aprobate. DA, asa am spus – metode de tratament care nu au fost aprobate. [...]
Tullio Simioncini, din fericire, nu este o persoana care sa dea asa usor batuta, si a continuat se raspandeasca informatii despre lucrarile si descoperirile sale pe internet si in prezentari publice. Am auzit de el de la Mike Lambert de la clinica Shen unde Simoncini a vorbit in timp ce eram in deplasare in Statele Unite.
Stiu ca el are succese remarcabile la reducerea drastica sau chiar inlaturarea unor forme avansate de cancer prin folosirea bicarbonatului de sodiu. Aceasta dureaza cateva luni in unele cazuri, dar in altele, ca de exemplu cancerul de san, avand in vedere accesul usor la tumoare, aceasta dispare in cateva zile. [...]
Oamenii deasemenea se trateaza singuri sub indrumarile dr-lui. Simoncini si la sfarsitul acestui articol sunt niste linkuri la niste videouri cu oameni care vorbesc despre experienta lor cu cancerul si tratarea acestuia prin metoda Simoncini.
Conform unui articol despre cercetarile a doi oameni de stiinta englezi, profesorul Gerry Potter de la Grupul de Descoperire a Curei pentru Cancer si profesorul Dan Burke, am scris in articolul din luna aprilie faptul ca boala cancer este de fapt o ciuperca."
http://eufrosin.wordpress.com/2010/0...in-camara-dvs/
http://www.curenaturalicancro.com/

Incercati, d-na Stasylena, daca s-ar putea, sa luati legatura cu acest doctor italian, Tullio Simoncini, prin intermediul website-ului dansului (http://www.curenaturalicancro.com/contact.html). Explicati-i despre afectiunea sotului etc, si intrebati-l daca o sa fie de acord sa incerce sa-l trateze in vreun fel, cu tratamentul descoperit de dansul (pe baza de bicarbonat de sodiu, explicat in detaliu intr-un articol al carui link l-am postat aici deasupra, din care am postat si cateva extrase/fragmente mai relevante) etc.

Dar, bineinteles, pe primul plan ramane rugaciunea staruitoare si asidua (pentru vindecarea sotului) catre Bunul Dumnezeu, Maica Domnului, Sf. Nectarie, Sf. Pantelimon si alti Sfinti... Platiti pomelnice si acatiste pe la bis. si man. pt. insanatosirea sotului. Faceti/participati la slujbe de masluri, aduceti-i ulei sfintit de la masluri si din candela care arde deasupra raclei cu moastele Sf. Nectarie (la bis. Radu Voda, din Bucuresti) si ungeti-i, in forma de Cruce, locul afectat de cancer - piciorul, in cazul dat. Duceti sotul la bis. (ori aduceti un preot acasa, daca sotul nu se poate deplasa) la/pt. spovedit si impartasit - este f. important.
'...iar Parintele Gavril imi zice: "Este un om care s-a vindecat aici, la noi, de o boala incurabila. Cum? Cu Sfantul Maslu si cu leacul de care ti-am zis. Dar cu leacurile este asa: au efect doar impreuna cu Sfantul Maslu".'
http://www.formula-as.ro/2010/903/sp...thonitul-12056
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.02.2010, 00:59:38
helen_ap helen_ap is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2009
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta, dragii mei prieteni!

Azi a fost una din zilele cruciale, zi care s-a sfarsit intr-un mod pozitiv. Operatia a decurs bine, tumora a fost extirpata, osul a fost inlocuit cu o proteza. Maine va fi o alta operatie chirurgicala deoarece va trebui sa se completeze proteza cu o alta bucata, care nu exista astazi in spital, s-a facut comanda la un alt oras din Germania datorita raritatii utilizarii ei.
Rugamintea mea este ca si maine sa il pomeniti pe Vasile, sotul meu, in rugciunile voastre, pentru ca si aceasta zi va fi la fel de importanta ca si cea care a fost azi. In speranta ca ne vom auzi sanatosi, va urez multa sanatate si spor in infaptuirea faptelor bune!


Cu vesnica recunostinta,
ELENA
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.02.2010, 08:23:45
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Slava Maicii Domnului pentru toate!!

Salutari/imbratisari lui Vasile si sanatate maxima!! Iar tie, Elena o..
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.02.2010, 17:18:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Slava Maicii Domnului pentru toate!!

Salutari/imbratisari lui Vasile si sanatate maxima!! Iar tie, Elena o..
Cu putin timp in urma , am fost anuntat prin telefon ca Vasile a intrat din nou in operatie ( Ora 16 ) ! Sa-l pomenim in RUGACIUNE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.02.2010, 17:30:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu putin timp in urma , am fost anuntat prin telefon ca Vasile a intrat din nou in operatie ( Ora 16 ) ! Sa-l pomenim in RUGACIUNE !
Sfântul Haralambie să fie alături de medicii care îl operează.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.02.2010, 23:20:03
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Buna seara tuturor!

Vin cu vesti proaspete. Vasile a iesit din operatie la 16.40, operatia a decurs normal, nu a mai fost intubat. Dupa operatie i-a scazut putin tensiunea si a avut febra. L-am lasat in spital la ora 19 sub observatia asistentelor. In speranta ca maine o sa-l gasesc ok, adica pregatit pentru a manca si bea ceva lichide , vreau sa va multumim in numele intregii noastre familii pentru sprijinul pe care ni l-ati acordat, Dumnezeu sa va rasplateasca toate faptele asa cum stie El mai bine, dupa nevoile fiecaruia si vreau sa va zic ca in aceste luni de suferinta am intalnit niste oameni minunati, chiar si aici in Germania, Dumnezeu ne-a aratat cat de milostiv poate fi cu noi, pacatosii, cata rasplata ne da El dupa fiecare moment de rugaciune, sa nu uitam ca daca am avea macar un strop de credinta, cat un bob de mustar, am muta muntii din loc. Dumnezeu asteapta sa ne intoarcem cu fata spre El oricand, nu numai in necazuri, asteapta sa fim ca " fiul risipitor", important este sa-I cerem ajutorul si El cu siguranta nu ne va lasa in nevoi si necazuri.

Iertati-ma daca uneori v-am cerut prea mult, disperarea a fost si inca este foarte mare. O prima etapa din povestea noastra s-a incheiat cu aceasta operatie-urmand, probabil, altele. De acum in colo numai Milostivul Dumnezeu stie ce planuri are cu noi. La noi nu ramane decat sa ne rugam continuu, ca Dumnezeu sa nu fie suparat pentru necredinta noastra. Va marturisesc ca experienta asta m-a marcat profund, Ii multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a dat-o, I-am simtit prezenta in fiecare clipa a vietii noastre si multele minuni ce le-a savarsit pentru noi parca nu pot fi explicate in cuvinte. Este ceva extraordinar, chiar daca la mijloc este o suferinta fizica enorma. Vasile a dovedit in aceasta perioada cat de matur poate fi, a demostrat ca poate fi un crestin bun, placut lui Dumnezeu si nadajduiesc ca asa va ramane pana la sfarsitul vietii sale.

Va multumim din inima tuturor! Doamne ajuta si vom tine legatura.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.02.2010, 08:18:56
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Doamne ajuta-l pe Vasile sa se recupereze cu bine!Il asteptam cu drag acasa.Deasemeni pe Elena care i-a fost si este inger pazitor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05