Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2010, 00:39:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Va este greu sa va spovediti?

De fiecare data cand trebuie sa merg sa ma spovedesc simt o mare greutate,o mare rusine fata de mine insami si de Dumnezeu si o frica parca paralizanta. Si uite asa aman pina in ultimul ceas,cand de voie de nevoie ma duc.Iar apoi,dupa spovedanie,ma simt foarte usurat,si decis sa nu mai fac pacate care sa ma aduca in aceasta stare de blocare.
Am crezut ca pacatele cele multe sunt de vina pentru aceasta retinere. Cu timpul insa,chiar daca am mers mai regulat la spovedanie ,am mai amortit unele pacate,am inceput sa mai tin randuielile cerute de biserica,cu toate acestea,greutatea aceasta mare nu imi dispare. Sa fie frica?Sa fie mandrie?Sa fie cainta ?
Mai simte cineva aceasta greutate inainte de spovedit ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2010, 01:00:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Da ! O anumită rușine sunt convins că vine de la Dumnezeu. E mult mai bine să ne rușinăm noi de ce am făcut și de cât putem fi de păcătoși decât să se rușineze Cristos cu noi !

Cel mai tare mă simt rușinat când sunt nevoit să spovedesc păcate de același fel cu cele anterior dezlegate. Știu de la duhovnicul meu că asta arată lipsă de progres spiritual: e "baterea pasului pe loc în mocirlă". A avea păcate de același fel cred că e mai rău chiar decât a avea păcate mai grave.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2010, 02:12:38
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Da, e greu. Ceva imi spune ca Cel Necurat lucreaza sa nu putem scoate usor la lumina mizeria din noi spre curatare si crestere duhovniceasca. Dar trebuie sa ne amintim mereu inainte de a pleca spre sfanta biserica ce bine este dupa ce am reusit totusi sa ne spovededim si asta sane fie motivatie si indemn!

Cred ca o data cu inaintarea in credinta oamenii ajung sa nu mai simta dificultate ci o mare bucurie la spovedanie. De aici marturisirea deasa.

Imi amintesc ca citeam mai demult despre "Sfantul Inchisorilor", despre Valeriu Gafencu, care indemna la aceasta "baie" a sufletului (care se poate face si zilnic) fara de care nimic nu reusim, nici pentru noi, nici pentru aproapele. Tot el sugera sa facem o analiza a greselilor noastre in fiecare seara, la rugaciunea dinaintea somnului. Si tot ce adunam negativ (fapte, cuvinte, ganduri) peste zi, sa retinem si sa spovedim cat de curand ca sa nu adunam in noi si sa uitam (alt pacat).
__________________
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2010, 10:13:38
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Cool Da, asa e

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De fiecare data cand trebuie sa merg sa ma spovedesc simt o mare greutate,o mare rusine fata de mine insami si de Dumnezeu si o frica parca paralizanta. Si uite asa aman pina in ultimul ceas,cand de voie de nevoie ma duc.Iar apoi,dupa spovedanie,ma simt foarte usurat,si decis sa nu mai fac pacate care sa ma aduca in aceasta stare de blocare.
Am crezut ca pacatele cele multe sunt de vina pentru aceasta retinere. Cu timpul insa,chiar daca am mers mai regulat la spovedanie ,am mai amortit unele pacate,am inceput sa mai tin randuielile cerute de biserica,cu toate acestea,greutatea aceasta mare nu imi dispare. Sa fie frica?Sa fie mandrie?Sa fie cainta ?
Mai simte cineva aceasta greutate inainte de spovedit ?
Sa stii ca starea asta si eu am simtit-o multi ani la rand cand mergeam la spove.

Frica? De cine sa iti fie frica? De Doamne, Doamne care te primeste cu iubire? De parintele care te tine in brate si te mangaie pe cap, si iti da medicament ca sa fi din nou fericit/fericita?

Cainta? Pai daca iti pare rau, iti deschizi cu drag si usurinta sufletul ca sa primesti iertare.

Mandrie? Cu siguranta! Sa iti si zic cum functioneaza, ca sa stii pe viitor sa ii dai in cap la Aghiuta: El stie ca ai mandrie, si incepe sa iti induca teama ca spunand la un om pacatele tale iti vei strica imaginea de sfant/sfanta. O face finut, ca sa nu iti dai seama, ca daca ar zice direct te-ai prinde. De aia zice frumos: vai da e multa treaba de facut, vai dar poate e parintele ocupat, dar parca nu am starea, dar m-a chemat X sa il ajut, trebuie sa ma sune Y, dar cum sa-i spun parintelui ca poate il ispitesc sau ii fac rau?, oare n-ar trebui sa ma schimb si apoi sa ma spovedesc?, simt ca nu e timpul!, parca nu e ok acum sa ma spovedesc? mai bine las asta pe data viitoare, ca acum simt ca nu pot sa o schimb!, degeaba ma spovedesc ca iar o sa fac, ma simt rau de cand am intrat in biserca, mai bine merg afara/sau acasa sa-mi revin. etc.

Va suna cunoscute? Astea si altele asemanatoare, plus starea de fugi cat mai repede de popa? E normal la nenea cu cornite nu-i place...
De aceea e foarte important sa scapam de mandrie, insa fara duhovnic nu prea merge...

De aceea cand ne spovedim trebuie sa-i spunem parintelui si starile astea: parinte am asa o frica, o stare cand vin la dv. parca imi vine sa fug.
Trebuie sa zicem tot ce ne necajeste si nelinisteste.
Astfel il lasam pe Necuratul fara putere
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2010, 16:37:51
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Si eu am aceleasi stari de ani de zile, ceea ce imi demonstreaza ca nu am inaintat deloc.
Daca as fi mai induhovnicita, nu as mai trece prin asta. Traiesc si eu cu speranta ca intr-o buna zi...o sa mai fac un pas de furnica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2010, 19:08:12
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Daaa, mi-e taaare frica. Mi-e frica si sa spun- desi mai greu e sa te hotarasti sa spui, apoi inchizi ochii si dai drumul la gura si mi-e greu sa ma despart de unele din pacatele mele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2010, 22:21:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, am probleme: ca nu stiu exact ce si cum sa spun si probleme cu preotul, care imi creeaza neincredere in el.
Si cred ca m-a speriat mult si acest forum.
Inainte nu aveam probleme. Nu stiam multe si era poate mai bine pentru mine. Nu mi-era frica. Si nu aveam nici probleme cu preotii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2010, 23:18:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, am probleme: ca nu stiu exact ce si cum sa spun si probleme cu preotul, care imi creeaza neincredere in el.
Si cred ca m-a speriat mult si acest forum.
Inainte nu aveam probleme. Nu stiam multe si era poate mai bine pentru mine. Nu mi-era frica. Si nu aveam nici probleme cu preotii.
Evita in general cele ce te tulbura , alege ce simti ca-ti este de folos cu adevarat ! Exista , draga Sofia , un filtru al mintii ce ne protejeaza intrgul organism : DISCERNAMANTUL , ce ne asigura acel echilibru indispensabil bunei functionari a noastre . Sa ai incredere in Biserica , in Preot ,sa ai incredere Sofia in tot ce a lasat Bunul Dumneze in asta lume , caci cele lasate de El nu sunt daunatoare , ci , tamaduitoare .Problemele teologice de profunzime , ca sa spun astfel , nu cred ca iti sunt de folos . Rugaciunea simpla , rostita cu dragoste si mai ales cu multa incredere , iti sunt de mai mult foloas tie personal , decat framantarea asta continua a deceului peste de ce . Problema si rezolvarea ei sta in putinta ta in a-ti restabili echilibrul interior ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2010, 00:05:08
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si mie imi este rusine. dar inchid ochii si las capu` in pamant, prefer s-o fac acum decat cand e prea tarziu in fata Domnului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2010, 00:21:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
si mie imi este rusine. dar inchid ochii si las capu` in pamant, prefer s-o fac acum decat cand e prea tarziu in fata Domnului.
E buna rusinea asta ! Ea ne tine fraul in a mai pacatui sau in a persista la infinit in pacatele noastre . Rusinea nu e buna cand te-ndeamna sa amani marturisirea . Iata ca, si ea rusinea a FOST FOLOSIT DE DIAVOL CA ARMA. Cam asa sa spui : NU fac asta ca iar trebuie sa o spun Preotului . . .NU fac asta ca iar isi bate joc diavolul de mine . . . Sa avem in minte dorinta ca la urmatoarea spovedanie sa subtiem lista pacatelor . Tot timpul sa avem acest gand , caci mare bucurie este cand reusesti sa te prezinti in fata Duhovnicului macar cu un pacat sters dupa lista . Asa sa ne ajute DUMNEZEU !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este greu de ajuns la mormantul parintelui ARSENIE BOCA? ghetsimani Generalitati 13 04.09.2016 15:02:14
Mantuirea-un lucru greu de atins.. ioanhodean Generalitati 5 30.10.2013 20:29:01
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 16:53:26
Cel mai greu lucru de indeplinit tigerAvalo9 Generalitati 57 31.01.2011 16:20:52
O intamplare greu de crezut. Pavel_C Intamplari adevarate 11 20.04.2009 03:24:31