Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2011, 20:31:09
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Talking Joc!!!

Orice creștin știe că nu trebuie să judece, ca să nu fie judecat, că numai Iisus are dreptul de a judeca. Cu teoria stăm bine, dar la partea practică, puțini reușim să ne abținem de la asta în totalitate.

Atunci m-am gândit la un joc. O persoană judecă pe X. Lansează o acuzație pentru X. Apoi, ceilalți membrii ai forumului, fie că sunt de acord sau nu cu ea, n-are voie să atace nici persoana, nici pe X, ci va îl va lăuda pe X. Și n-avem voie să lansăm o nouă acuzație, pentru altcineva, până nu laudă cel puțin 7 persoane pe X.

Așa m-am gândit că vom reuși să vedem părțile bune ale persoanelor pe care le judecăm. Ce părere aveți?
  #2  
Vechi 29.01.2011, 20:42:03
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Și dacă-i vorba de sectanți? Ce laude poți să le aduci lor ??
  #3  
Vechi 29.01.2011, 20:46:30
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

incep eu in ai lauda...am observat ca sunt curati.
__________________
Doamne ai mila de noi...
  #4  
Vechi 29.01.2011, 20:48:28
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar fi interesant, dar chiar crezi ca este o idee buna?
De la lauda se ajunge la mandrie...iar vorbaria multa strica.
  #5  
Vechi 29.01.2011, 20:56:33
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este o idee grozava,ma bucur ca mai gandesc unii,asa mai logic decat sa sara altii cu argumente de genul"burn in hell you sectant"in felul asta nu mai smintim pe nimeni
  #6  
Vechi 29.01.2011, 20:57:05
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
incep eu in ai lauda...am observat ca sunt curati.
Te joci cu focul... I-auzi, un ortodox să laude sectanții. Nici în glumă și nici în joacă nu se face asta. Lauzi distrugerea cuvântului lui Iisus Hristos, lauzi ponegrirea Lui.

Măi, să fi zis orice, că sunt harnici, activi, veseli, prietenoși... dar curați ??

Doamne, ferească Sfântul... Săracul părinte Cleopa ce s-a mai chinuit să ne tragă de urechi să ne zică adevărul și uite că nimic nu s-a prins...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
  #7  
Vechi 29.01.2011, 20:58:01
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Este o idee grozava,ma bucur ca mai gandesc unii,asa mai logic decat sa sara altii cu argumente de genul"burn in hell you sectant"in felul asta nu mai smintim pe nimeni
Dom'le, a zis careva așa ceva? Nu, serios, lipește un citat aici dacă a zis cineva un asemenea lucru!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
  #8  
Vechi 29.01.2011, 21:08:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Și dacă-i vorba de sectanți? Ce laude poți să le aduci lor ??
Lauda nr. 1: (nici eu nu-s de acord cu faptul că-s curați) Protestanții sunt tot niște oameni care-și doresc cu ardoare să-L cunoască pe Dumnezeu, că nu reușesc asta e altceva. Au râvnă în studierea Bibliei și în îndreptarea celor rătăciți. Aici stau mult mai bine decât, noi, ortodocșii, care nu citim Biblia și care nu facem nimic să-i atragem pe alții la biserică. Ar trebui să ne fie învățătură de minte. Și nu-i poți judeca că încearcă să te atragă la credința lor, fiindcă nu-și doresc să ne facă rău, ci bine, ei cred că-s pe calea cea dreaptă.

Last edited by camy_d; 29.01.2011 at 21:11:04.
  #9  
Vechi 29.01.2011, 21:21:19
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

cami sa inteleg ca lauda mea nu e buna?...ca nu e valabila ptr joc?

colaps...eu ii privesc ca oameni cum sunt ca aspect,sunt oameni ca si noi, nu vreau sa crezi ca am o lauda iesita din comun...dar cred ca ies din joc ptr ca intadevar lauda aduce mandrie.
__________________
Doamne ai mila de noi...
  #10  
Vechi 29.01.2011, 21:27:20
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Dom'le, a zis careva așa ceva? Nu, serios, lipește un citat aici dacă a zis cineva un asemenea lucru!
Eeh...vorba vine dar nici mult nu mai este,asta de cand ai inceput cu arderea cartilor sectante
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare