Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 06.06.2012, 17:25:09
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
''Fericiți cei cu mintea odihnită căci a lor este... Adevărul.''
Las-o mai ușor cu luatul lui Dumnezeu în deșert....
Ai văzut că până la urmă ai căzut în propriile tale ironii viclene și pline de subânțeles în care mereu mă învinovățești pe nedrept?

Eu am parafrazat la propriu, și e perfect scripturistic, însă tu pricepând viceversa, adică după felul în care m-ai batjocurit, acum insinuezi că eu am luat pe Dumnezeu în deșert...

Hai că-i bună gLumea... numai că poate că doar proștii te-or crede și tot ei or râde...

Deci dragul meu e sigur:
''Fericiți cei cu mintea odihnită căci a lor este... Adevărul.''

Și cei cu sufletul și cu inima. Nu e nicio minciună sau ironie aici, însă voi nu știți ce e aia odihna, fiindcă voi sunteți pătimași... ați supt sânge din țâța căpușei roșii... și v-ați gonflat și voi ca și gogoșile înfuriate.

Vă vor mânca și pe voi niște polițiști... foști milițieni... și o să vă odihniți... la răcoare, adică veți primi răsplata pentru acuzațiile ironice viclene și pe nedrept. Eu vă iert, însă năravul e destul de greu de scos. Baftă!
  #802  
Vechi 07.06.2012, 10:17:27
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
of, of, of...mare e gradina. Defapt nu era dud, ci un plop! Glumesc! Nu amice nu era dud copacul in care se urcase Zaheu. Nu exista asa ceva in Israel, poate la gradinile lor botanice. E o greseala de traducere. In realitate copacul a fost un sicomor.Deci comparatia intre dud (Biserica) si Raducu asta al tau securist pica! Mai documenteaza-te!
Eu știam că dudul și sicomorul sunt aceiași mâncare de pește din predica părintelui de la biserică, și că este simbolul bisericii, însă tu mă făcuși să mă îndoiesc și m-am documentat și trebuie să-ți dau dreptate: sicomorul nu e nici dud și nici smochin, sunt pomi exodici diferiți unii de alții.

Termenul de sicomor este mult mai potrivit pentru a simboliza Biserica, dacă folosești calea cea dreaptă, însă și românescu' dud care dă înțeles dudanilor care nu știu culege dude coapte poate fi un simbol folositor întru smerenia duhului... înțelepciunii omului care se crede foarte apostol, foarte teolog, foarte înțe..pat.

Dar cel mai frumos exemplu și simbol al bisericii este smochinul... care 'văzând' cele două lacrimi ale Domnului, a ascultat și s-a uscat.

''Așa trebuie să fie și creștinul ca smochinul''... poți adăuga sau înlocui și cu sicomorul sau dudul... e același simbol, aceiași biserică, dar pentru ca să fim riguroși sicomorul uscat este cel mai potrivit.

Citat:
...Adevarul. Amice acum vorbesti de adevarul tau care din pacate e cam stramb. Ar trebui sa-l bagi intr-un service
Era și un prooroc ce se ocupa cu dudele, cu strânsul dudelor când l-a chemat Domnul și l-a făcut prooroc, i-am uitat numele, poate mă îndrepți dumneata și-mi amintești.

Iar în citatul parafrază era vorba de Adevărul meu și al tuturor, iar Acela n-are cum fi strîmb decât în unele minți foarte deștepte dar din păcate cam strâmbe:

''În mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă.'' s.p.pr.A.Boca
Firește că nu e cazul vostru...

Era însă vorba de păcăliciuniunile căpușei roșii și de guvernul electoral ilegitim, imoral, impostor și care aduce potopul și criza și recesiunea în cel mai scurt timp.

Deci asta pățim dacă gLumim pe nedrept... din funcție de șef al Corpului de Inspecție și Control...

Căci după chipul și asemănarea celor mari se scuză și alții apărând infractorul neplătitor de TVA și proxenet, prin campanii juridice, și declarații belicoase și calomnioase.

Iar dacă credoolii se apucă și cred ca beznmeticii cu pătimășie în bârfele viclene lansate de ambele tabere atunci pentru ce ne mirăm dacă ajungem îndosariați și însemnați și tratați obligatoriu de probă cu rețeta electronică a statului polițienesc?

De ce ne mai mirăm dacă suntem surzi și orbi și adulăm de frică toți puii căpușei roșii impostoare care se autoemană și se erijează ilegitim la putere și se gonflează electoral și material exact ca gogoșile înfuriate pe bani publici după ce au furat în 66 de ani toate economiile românilor prin trădare, vânzare și devalizarea leului față de euro care scade față de dolar care scade față de aur în ultimii 22 de ani și în ultima lună de guvernare?

Ia socotiți voi cât înseamnă procentual o creștere a leului de la 4,2 la 5 față de euro, apoi față de dolar și apoi față de aur.

Și veți vedea că potopul adus de guvernul electoral nu e doar un potop cu apă.

Și rugați-vă la Dumnezeu ca să scăpăm de don Georgio și de Mugurel și de cele două mari speranțe de mari politicieni români.

Last edited by vsovivi; 07.06.2012 at 10:28:12.
  #803  
Vechi 07.06.2012, 10:30:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Eu știam că dudul și sicomorul sunt aceiași mâncare de pește din predica părintelui de la biserică, și că este simbolul bisericii, însă tu mă făcuși să mă îndoiesc și m-am documentat și trebuie să-ți dau dreptate: sicomorul nu e nici dud și nici smochin, sunt pomi exodici diferiți unii de alții.

Termenul de sicomor este mult mai potrivit pentru a simboliza Biserica, dacă folosești calea cea dreaptă, însă și românescu' dud care dă înțeles dudanilor care nu știu culege dude coapte poate fi un simbol folositor întru smerenia duhului... înțelepciunii omului care se crede foarte apostol, foarte teolog, foarte înțe..pat.

Dar cel mai frumos exemplu și simbol al bisericii este smochinul... care 'văzând' cele două lacrimi ale Domnului, a ascultat și s-a uscat.

''Așa trebuie să fie și creștinul ca smochinul''... poți adăuga sau înlocui și cu sicomorul sau dudul... e același simbol, aceiași biserică, dar pentru ca să fim riguroși sicomorul uscat este cel mai potrivit.


Era și un prooroc ce se ocupa cu dudele, cu strânsul dudelor când l-a chemat Domnul și l-a făcut prooroc, i-am uitat numele, poate mă îndrepți dumneata și-mi amintești.

Iar în citatul parafrază era vorba de Adevărul meu și al tuturor, iar Acela n-are cum fi strîmb decât în unele minți foarte deștepte dar din păcate cam strâmbe:

''În mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă.'' s.p.pr.A.Boca
Firește că nu e cazul vostru...

Era însă vorba de păcăliciuniunile căpușei roșii și de guvernul electoral ilegitim, imoral, impostor și care aduce potopul și criza și recesiunea în cel mai scurt timp.

Deci asta pățim dacă gLumim pe nedrept... din funcție de șef al Corpului de Inspecție și Control...

Căci după chipul și asemănarea celor mari se scuză și alții apărând infractorul neplătitor de TVA și proxenet, prin campanii juridice, și declarații belicoase și calomnioase.

Iar dacă credoolii se apucă și cred ca beznmeticii cu pătimășie în bârfele viclene lansate de ambele tabere atunci pentru ce ne mirăm dacă ajungem îndosariați și însemnați și tratați obligatoriu de probă cu rețeta electronică a statului polițienesc?

De ce ne mai mirăm dacă suntem surzi și orbi și adulăm de frică toți puii căpușei roșii impostoare care se autoemană și se erijează ilegitim la putere și se gonflează electoral și material exact ca gogoșile înfuriate pe bani publici după ce au furat în 66 de ani toate economiile românilor prin trădare, vânzare și devalizarea leului față de euro care scade față de dolar care scade față de aur în ultimii 22 de ani și în ultima lună de guvernare?

Ia socotiți voi cât înseamnă procentual o creștere a leului de la 4,2 la 5 față de euro, apoi față de dolar și apoi față de aur.

Și veți vedea că potopul adus de guvernul electoral nu e doar un potop cu apă.

Și rugați-vă la Dumnezeu ca să scăpăm de don Georgio și de Mugurel și de cele două mari speranțe de mari politicieni români.
amice daca as putea, cum propria mea mana as baga la puscarie pe TOATA clasa politica a tarii din decembrie 1989 pana azi 7 iunie 2012. PE TOATA
  #804  
Vechi 07.06.2012, 10:55:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Termenul de sicomor este mult mai potrivit pentru a simboliza Biserica, dacă folosești calea cea dreaptă, însă și românescu' dud care dă înțeles dudanilor care nu știu culege dude coapte poate fi un simbol folositor întru smerenia duhului... înțelepciunii omului care se crede foarte apostol, foarte teolog, foarte înțe..pat.
Siigur că da, dă-o tu la-ntors ca să se potrivească.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #805  
Vechi 07.06.2012, 15:29:29
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Te inseli daca crezi ca adulam vreun partid politic. Tot o dai inainte cu capusele rosii, nu stiu de unde ai tras concluzia ca ne-ar place vreun partid anume. D-apoi asta nu inseamna ca o sa-l iau pe Duda in brate! N-are decat sa umble si asta pe unde vrea in lumea asta ,impreuna cu Principesa lui pe la sindrofii si pe la tot felul de evenimente ca nu-mi pasa!
Am destule la care sa ma gandesc, n-am nevoie sa-mi consum energia cu aiureli neimportante..
  #806  
Vechi 07.06.2012, 17:29:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Te inseli daca crezi ca adulam vreun partid politic. Tot o dai inainte cu capusele rosii, nu stiu de unde ai tras concluzia ca ne-ar place vreun partid anume. D-apoi asta nu inseamna ca o sa-l iau pe Duda in brate! N-are decat sa umble si asta pe unde vrea in lumea asta ,impreuna cu Principesa lui pe la sindrofii si pe la tot felul de evenimente ca nu-mi pasa!
Am destule la care sa ma gandesc, n-am nevoie sa-mi consum energia cu aiureli neimportante..
Păi dacă pentru voi regele vostru Mihail și principele Duda și principesa Margareta, cu nume de voievod, de fruct de biserică și de floare de câmp, vă lasă rece și nu e important înseamnă că nu mai există niciosperanță.

Atunci nu mă mai mir când voi puneți botul la toate scârțâielile și zgârieturile pe la uși ale fumătorului, care vine să ceară la Clujeni și la Timișoreni să devină și ei fataliști și să-i voteze pe USLașii trădători că cică oricum ei or să ocupe toată țara, deci ne spune el că cică ce mai contează... dacă voi nu vreți, ar trebui cică să-i alegem ca să ne dea bani.

Păi dacă la ei nu contează demnitatea, dreptatea, adevărul, Iistoria, decât minciuna, mita, bârfa vicleană, banul și interesul electoral și mafiot... de ce are el impresia că o să reușească și la Cluj și la Timișoara, și mă rog frumos de ce nu le ajunge lor fiefurile lor baronale, de ce e musai și Clujul și Timișoara?

Păi fiindcă ei nu pot înghiți Adevărul, ei înghit numai muște și dau afară numai bârfe și zvonuri viclene, iar Banatul e fruncea și Clujul e inima Transilvaniei și a Ardealului, deci aceste sfinte cetăți nu au cum să se închine vreodată turcului bolșevic, deci să meargă să miorlăie și să scârțâie pe la alte uși că pe aici iese numai PDL și PNȚCD ca simboluri ale rezistenței împotriva tuturor căpușelor și gogoașelor roșii cu toți puii ei vicleni și impostori.

Citat:
Siigur că da, dă-o tu la-ntors ca să se potrivească.
Iar lui DragoșP n-am ce să-i mai tot răspund, oricât îi prezint lucrurile el tot viceversa vicentoarsa le pricepe, și api susține că cică eu le dau la întors... fugi mă d'aci.

Last edited by vsovivi; 07.06.2012 at 17:31:28.
  #807  
Vechi 07.06.2012, 18:29:29
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul

Iar lui DragoșP n-am ce să-i mai tot răspund, oricât îi prezint lucrurile el tot viceversa vicentoarsa le pricepe, și api susține că cică eu le dau la întors... fugi mă d'aci.
Bine draga vsovi, apoi te iei dupa Dragos ??? Tu vezi-ti linistit de treaba in continuare...las'ca ne lamuresti pe noi!

Da', ca tot veni vorba, cu cine sa votam duminica?
  #808  
Vechi 08.06.2012, 10:07:06
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Bine draga vsovi, apoi te iei dupa Dragos ??? Tu vezi-ti linistit de treaba in continuare...las'ca ne lamuresti pe noi!

Da', ca tot veni vorba, cu cine sa votam duminica?
Cu cine să votați? Păi cu cine vă place vouă și nu gLumii... însă tot degeaba e, căci ei vor vota după minteresul viclean, că doar ne-au programat să urâm pe nedrept și să votăm pe nedrept, sau n-ați văzut cum urla Vanghelie la romexpo? Ăștia te programează și te păcălesc să vrei să-i votezi pe ei:

Vanghelie, Hrebenciuc, proxenetul Robert Negoiță și Mazăre, karatista Olguța, și toți ceilalți... păi de ce credeți că a fost schimbat de Rus șeful poliției de la Constanța cu un fost angajat al primăriei?

Deci votați cu cine vă place vouă și dacă vă place mai mult de gLumeții de la Cluj care ne ispitesc cu banii de la guvernul Ponta, ăla care o să iasă după 2013, bani muuuulți pentru spitalul de urgență care se va face din 2013, de parcă n-ar fi în Cluj 1000 de spitale, deși PDL-ul a cumpărat terenul aproape de autostradă... voi n-aveți decât, cine vă oprește?!.

Dar să vezi tu ce 'deștept' e Bantonesculatu' care și-a vândut lătratu', că se lăuda ieri împreună cu Oprescu și Ponta căci s-au ajuns, dar să vezi dumneaqta ce plan are ăsta de dreapta.

Păi PSD-ul bleumarin vopsit cu roșu înainte de marea lor alianță cu PNL-ul avea vre-o 25-35%, iar fumătorul supărat pe Băsescu se pune și desfințează PDL-ul și formează USL-ul care ajunge astăzi la 70%-80% după care PNL-ul cică formează dreapta după alegerile parlamentare și cât credeți voi că o să aibă? Păi ei or să rămână tot pe la 20% imediat după despărțire și or să mai scadă... spre 15% căci tuturor le va fi lehamite... deci iată cum PSD-ul a reușit pe baza 'strălucitei' strategii de dreapta a fumătorului să ajungă la 60-70% ca pe vremea împușcatului și a lui Ilieescu după ce a furat revoluția și s-a erijat la merite... iar dreapa, adică opoziția la maxim 20% cu toții, căci restul de 10% va lua PPDD.

Ce mai puteți face ca să opriți prigoana? Păi alegeți-l la București pe Prigoană!.. că noi la Cluj îl vom alege pe Boc în dauna vizitelor lui Ponta și a lui Antonescu și a tuturor mituielilor și promisiunilor deșarte, n-avem nevoie de bani de la guvern fiindcă nu or să mai fie de unde din pricina 'competenței' guvernului electoral ilegitim și mafihoț.

Cică ei au reclamă electorală că cică vor să facă dreptate, adică să-l demită pe tatăl lui Roberta Anastase, ilegal și pe nedrept, că are salar mare, și pentru ce? Păi ca să și-l pună pe ai lor... Asta da' dreptate, că și justiția o să ne pună pe noi să plătim din bani publici salariile apoi și la unii și la alții.

Vrea să facă dreptate și să scape de salariile nesimțite?

Atunci să aplice formula de impozitare cu 16% astfel:

Impozitul pe orice salar datorat statului = 16% x (salar + (salar - salar mediu sau minim))

Impozitul pe orice pensie datorat statului = 16% x (pensie + (pensie - pensiea medie sau minimă))

Dacă dă cu minus - atunci se consideră impozitul datorat = 0 lei și 0 bani.

Dacă chiar vrea să facă dreptate celor săraci și mulți așa cum se pretind ei, că cică ei fiind sâtnga, ei distribuie banii făcuți de cei de dreapta în mase... defapt ei și-i distribuie numai loruși.

Nu vă faceți iluzii, nimeni nu face dreptate afară de Dumnezeu prin sfinții Lui, ăștia fac 'dreptate' pe nedrept, fără greșală.

Deci votați cu cine vă place căci ei oricum sunt ca și vorbiți ca să se aleagă între ei! Măcar voi să aveți sufletul împăcat votând cu cel mai bun și mai drept și mai curat. Ce face restul gLumii?.. e treaba ei, a lor.

Dar mergeți la vot și votați pentru Dumnezeu căci dacă nu participi nu poți să ai vre-o așteptare bună mai târziu.

Last edited by vsovivi; 08.06.2012 at 10:10:08.
  #809  
Vechi 08.06.2012, 10:41:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai că la voi în Cluj-Napoca e simplu, nu vsovivi? Altu' mai bun, frumos, deștept și înalt (pardon, nu-i înalt) ca Boc nu e! Păcat că-i penticostal, în rest e numa' bun de țucat. Da' chiar și păcatu' ăsta i se șterge, în calitate de uns al domnului Băsescu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #810  
Vechi 08.06.2012, 10:43:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hai că la voi în Cluj-Napoca e simplu, nu vsovivi? Altu' mai bun, frumos, deștept și înalt (pardon, nu-i înalt) ca Boc nu e! Păcat că-i penticostal, în rest e numa' bun de țucat. Da' chiar și păcatu' ăsta i se șterge, în calitate de uns al domnului Băsescu.
Boc nu mai are sanse. Lupta se da intre Peter Eckstein-Kovacs si Marius Nicoara. Sustinatorii campanie domnului Eckstein ne-au umplut masinile(parbrizele) si toti stalpii cu etichete autoadezive cu "vino la vot, te astept cu drag + o inimioara" :), iar domnul senator Eckstein (sau fost senator) ne promite la fiecare cate 500mp de teren ca sa ne destindem si sa ne facem gradina visurilor noastre, spunand "Clujul are destule imprejurimi" Ador promisiunile electorale. Etnicii maghiari votezeaza deobicei cu candidatul UDMR, indiferent de persoana acestuia, deci daca domnul Eckstein va fermeca si cativa romani, nu foarte multi, ii va fi suficient pentru a deveni noul primar al Clujului, pentru ca avem doar un singur tur si nu mai e nevoie de 50%+1. Nicoara ne-a dat in schimb un pliant cu pozele lui din excursii, ce-l arata ca "om de viata" :) E fost prefect al Clujului.

Ce doresc sa spun e ca Boc sigur nu iasa! Apreciez e ca cei doi candidati Nicoara si Eckstein sunt clujeni, nu veniti din afara.

Care-i situatia in Braila? :)

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 11:04:31.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Cine are nevoie laurschepsis Umanitare 2 24.02.2011 23:01:53
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05
Cine stie? KKokos Generalitati 2 02.12.2009 18:24:33
Eu cu cine votez? ClaudiuT Stiri, actualitati, anunturi 81 02.08.2009 23:22:27