Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2011, 22:28:14
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit Egostii nu se pot indrepta

Egoiștii nu se pot îndrepta până nu se smeresc pentru că ei nu își văd greșelile proprii. Adam a dat vina pe femeie și pe Dumnezeu: “Zis-a Adam: “Femeia pe care mi-ai dat-o să fie cu mine, aceea mi-a dat din pom și am mâncat”. (Facerea, 3, 12). Eva a dat vina pe șarpe. Niciunul nu și-a asumat păcatul propriu. De aceea au și fost alungați din Rai, pentru că ei pierduseră contactul cu realitatea, fiind atât de preocupați de propriul ego.

Cain și Abel au adus jertfă lui Dumnezeu: Abel din cele întâi născute ale oilor sale, adică a adus ceea ce era mai bun, pârga turmelor sale, iar Cain a adus niște roade oarecare. Dumnezeu a primit jertfa lui Abel, iar Cain nu și-a dat seama că a greșit neaducând ce era mai bun, ci l-a urât și ucis pe fratele lui.

Noi renunțăm la egoism și primim iertare de păcate când ne smerim și ne mărturisim păcatele unui alt om, păcătos asemenea nouă. “Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi. Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt; Cărora veți ierta păcățele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute. “ (Sfânta Evanghelie după Ioan, 20, 21-23). Da, să zici păcatele lui Dumnezeu, care este sfânt, sau unui înger, care este curat, este foarte ușor pentru oricine.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2011, 23:12:34
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu as numi egoism atitudinea celor doi dupa caderea in pacat, ci mai degraba lipsa de responsabilitate ... Nici unul dintre ei nu si-a asumat responsabilitatea neascultarii de Dumnezeu. Iar din rai au fost alungati de El, pentru ca acestia nu se atinga de pomul vietii si al mortii. Daca ar fi mancat din pom, ar fi trait vesnic rupti de Dumnezeu, iar Creatorul nu a vrut sa se intample asta.

La fel si in cazul lui Cain. Pentru ca nu si-a asumat raspunderea nesupunerii inaintea lui Dumnezeu, a considerat ca fratele sau este vinovat pentru ca Domnului nu i-a facut placere jertfa adusa, si l-a ucis ...

Nu prea multe s-au schimbat in fiinta noastra de atunci ... Si acum ne place sa dam vina pe tot ce prindem, si tare nu ne place sa ne asumam raspunderea deciziilor pe care le luam. Si azi fugim de responsabilitate ...

In ceea ce priveste spovedirea si iertarea de pacate ... Mie imi este mai usor sa o fac inaintea unor oameni decat inaintea lui Dumnezeu. Stiu ca oamenii sunt la fel de supusi greselii ca si mine ... si de judecata lor nu imi este teama ... Dar, Dumnezeul pe care Il cunosc eu este un Dumnezeu sfant si drept. In fata Lui imi este cel mai greu sa vin, stiind ca nu L-am ascultat si ca nu am facut voia Sa. Atunci, cand merg inaintea Lui, atunci imi dau seama cat de mult am gresit. Cand respecti foarte mult pe cineva nu iti este usor sa vii inaintea lui, stiind ca este mahnit de greseala pe care ai facut-o. Si, desi stiu ca Dumnezeu iarta pacatele marturisite, marturisirea lor inaintea Sfinteniei Sale imi este un lucru foarte dureros de facut.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2011, 23:26:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb @macsim

"Daca ar fi mancat din pom, ar fi trait vesnic rupti de Dumnezeu, iar Creatorul nu a vrut sa se intample asta." (macsim)

Din cate se intelege din textul biblic, au fost alungati din Rai tocmai pentru ca gustasera din rodul pomului. De aceea omul cunoaste si raul, nu doar binele. Dumnezeu ii daruise omului absolut tot, fara ca acesta sa depuna vreun efort pentru a obtine ceva. Dupa caderea in pacat, treburile s-au schimbat si Domnul le-a spus ca prin sudoare si munca sa-si castige omul subzistenta.

Ce vrei sa spui prin cuvintele tale ... "ar fi trait vesnic rupti de Dumnezeu" ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2011, 23:46:22
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gustasera din pomul cunstintei binelui si raului ... Din cel al vietii vesnice nu au apucat:

"Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci." (Geneza 3: 22)

Dumnezeu a creat omul pentru a avea cu acesta o relatie. Biblia spune ca Dumnezeu venea in fiecare dimineata in gradina si se plimba in racoarea diminetii cu Adam.

"Atunci au auzit glasul Domnului Dumnezeu care umbla prin gradina in racoarea zilei: si omul si nevasta lui s-au ascuns de fata Domnului Dumnezeu printre pomii din gradina. " (Geneza 3:8)

Nu s-au mai intalnit cu Domnul dupa pacat. Nu s-au mai putut plimba impreuna in racoarea diminetii. Din pricina pacatului, omul s-a rupt de Dumnezeu.

Daca ar fi mancat si din pomul vietii si al mortii, atunci ar fi trait vesnic, in starea de pacat si fara putinta de a mai stabili o relatie cu Dumnezeu.

Ar fi ramas vesnic in carne, vesnic rupti de Dumnezeu si fara sa mai poata sta in prezenta Lui ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2011, 04:49:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb pom

Multumesc!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2011, 09:00:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Post

"Lasati -i egoismul individului , dar pentru Dumnezeu , nu lasati ca el sa dureze inca 1000 de ani dupa moartea lui ! - M.Eminescu

"Egoismul este in a face fericirea ta ,din nefericirea altora".J.B.Henri Lacordaire"

Egoismul nu ar trebui sa faca parte din conturul unui suflet crestin...Insa viata demonstreaza mereu, cat de egoist este omul....chiar si cand doreste cu disperare ca Mantuitorul sa apartina strict unei confesiuni...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru a ne indrepta, trebuie sa recunoastem mai intai greselile Florin-Ionut Spiritualitatea ortodoxa 0 21.10.2011 10:46:33