Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2011, 10:59:24
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit Parintele duhovnic

Doamne ajută! Aș avea două întrebări legate de relația pe care trebuie să o avem cu părintele duhovnic.

1. Ce se întâmplă când părintele duhovnic dă un canon prea ușor, sau nu dă deloc, pentru un păcat greu sau mai multe? (În cazul meu, îmi spune că nu este bine ceea ce am făcut, explicându-mi unde greșesec, și să încerc să nu mai fac). Este bine să cerem noi un canon, sau acceptăm doar sfaturile părintelui, neîncercând să punem la socoteală judecata celui care are harul Lui Dumnezeu. Este o dovadă de mândrie sau nesăbuință?

2. În ce caz ne putem schimba duhovnicul? Sunt argumentele enunțate mai sus suficiente? Precizez, că în cazul meu, părintele duhovnic nu mă mustră pentru unele dintre așa-zisele păcate mici, justificând asta prin faptul că astea sunt fleacuri.

Consider că ar fi de folos și părerile altor persoane, de aceea mă adresez dumneavoastră. Iertați-mi îndrăzneala!

Last edited by CelMandru; 14.02.2012 at 10:27:22.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2011, 11:34:31
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Doamne ajută! Aș avea două întrebări legate de relația pe care trebuie să o avem cu părintele duhovnic.

1. Ce se întâmplă când părintele duhovnic dă un canon prea ușor, sau nu dă deloc, pentru un păcat greu sau mai multe? (În cazul meu, îmi spune că nu este bine ceea ce am făcut, explicându-mi unde greșesec, și să nu încerc să nu mai fac). Este bine să cerem noi un canon, sau acceptăm doar sfaturile părintelui, neîncercând să punem la socoteală judecata celui care are harul Lui Dumnezeu. Este o dovadă de mândrie sau nesăbuință?

2. În ce caz ne putem schimba duhovnicul? Sunt argumentele enunțate mai sus suficiente? Precizez, că în cazul meu, părintele duhovnic nu mă mustră pentru unele dintre așa-zisele păcate mici, justificând asta prin faptul că astea sunt fleacuri.

Consider că ar fi de folos și părerile altor persoane, de aceea mă adresez dumneavoastră. Iertați-mi îndrăzneala!
Duhovnicul meu mi-a zis ca cel mai greu canon este renuntarea la pacat. De exemplu, Arsenie Boca nu dadea canon.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2011, 11:50:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Doamne ajută! Aș avea două întrebări legate de relația pe care trebuie să o avem cu părintele duhovnic.

1. Ce se întâmplă când părintele duhovnic dă un canon prea ușor, sau nu dă deloc, pentru un păcat greu sau mai multe? (În cazul meu, îmi spune că nu este bine ceea ce am făcut, explicându-mi unde greșesec, și să nu încerc să nu mai fac). Este bine să cerem noi un canon, sau acceptăm doar sfaturile părintelui, neîncercând să punem la socoteală judecata celui care are harul Lui Dumnezeu. Este o dovadă de mândrie sau nesăbuință?

2. În ce caz ne putem schimba duhovnicul? Sunt argumentele enunțate mai sus suficiente? Precizez, că în cazul meu, părintele duhovnic nu mă mustră pentru unele dintre așa-zisele păcate mici, justificând asta prin faptul că astea sunt fleacuri.

Consider că ar fi de folos și părerile altor persoane, de aceea mă adresez dumneavoastră. Iertați-mi îndrăzneala!
Cu siguranta ca duhovnicul este in masura sa dea canonul, daca lipseste canonul sa incercam noi sa ne impunem un canon. Daca nu implinesti canonul dat de duhovnic atunci vei fi apasata sufleteste.
Scimbarea duhovnicului se poate face. In primul rand trebuie sa i ai binecuvantarea de la actualul duhovnic invocand anumite motive, pentru ca nu se poate continua cu mai multi duhovnici+ doar nu avem mai multi parinti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2011, 11:58:31
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Mulțumesc din suflet pentru aceste cuvinte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2011, 12:13:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
1. Ce se întâmplă când părintele duhovnic dă un canon prea ușor, sau nu dă deloc, pentru un păcat greu sau mai multe?

2. În ce caz ne putem schimba duhovnicul?
1. Nu am considerat niciodata ca duhovnicul meu imi da canoane prea usoare, desi abia daca imi da.
2. Nu m'am gandit niciodata la schimbarea duhovnicului, la conditii, etc. Nu am simtit nevoia.

Daca ai astfel de ganduri, poate nu esti multumit de parintele tau.
Poate este impietrirea si mandria ta, poate este prea marea lui ingaduinta, nu stiu.

Duhovnicul bun pentru tine este acela de la care nu mai vrei sa pleci si ale carui vorbe isi sunt de ajuns.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.04.2011, 12:24:22
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
1. Nu am considerat niciodata ca duhovnicul meu imi da canoane prea usoare, desi abia daca imi da.
2. Nu m'am gandit niciodata la schimbarea duhovnicului, la conditii, etc. Nu am simtit nevoia.

Daca ai astfel de ganduri, poate nu esti multumit de parintele tau.
Poate este impietrirea si mandria ta, poate este prea marea lui ingaduinta, nu stiu.

Duhovnicul bun pentru tine este acela de la care nu mai vrei sa pleci si ale carui vorbe isi sunt de ajuns.
Ai dreptate. Este din mândria mea. Nu degeaba mi l-a dat Dumnezeu. Mulțumesc pentru gânduri!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2011, 22:22:39
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Doamne ajută! Aș avea două întrebări legate de relația pe care trebuie să o avem cu părintele duhovnic.

1. Ce se întâmplă când părintele duhovnic dă un canon prea ușor, sau nu dă deloc, pentru un păcat greu sau mai multe? (În cazul meu, îmi spune că nu este bine ceea ce am făcut, explicându-mi unde greșesec, și să nu încerc să nu mai fac). Este bine să cerem noi un canon, sau acceptăm doar sfaturile părintelui, neîncercând să punem la socoteală judecata celui care are harul Lui Dumnezeu. Este o dovadă de mândrie sau nesăbuință?

2. În ce caz ne putem schimba duhovnicul? Sunt argumentele enunțate mai sus suficiente? Precizez, că în cazul meu, părintele duhovnic nu mă mustră pentru unele dintre așa-zisele păcate mici, justificând asta prin faptul că astea sunt fleacuri.

Consider că ar fi de folos și părerile altor persoane, de aceea mă adresez dumneavoastră. Iertați-mi îndrăzneala!
Incearca sa-i spui duhovnicului tau aceste ganduri pe care le ai, legate de canon. Daca doresti sa primesti un canon, marturiseste-i asta. Trebuie sa incercam sa fim foarte deschisi fata de duhovnic, sa-i spunem orice framantare pe care o avem. Prin glasul sau, Dumnezeu ne poate sfatui.

In cazul in care simti ca intre tine si duhovnic nu (mai) exista o compatibilitate sufleteasca, il poti schimba.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Parintele Rafail Noica despre cum se merge la duhovnic VladCat Pocainta 4 18.12.2011 21:04:49
Cum sa ti gasesti Parintele Duhovnic, parere perso serb_crina Preotul 15 20.08.2010 21:31:19
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47