Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.04.2013, 19:33:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bineînțeles că toți trebuie ajutați, însă e bine ca ajutorul să se ceară întâi la parohia de care aparține, pentru că sunt șanse mai mari. Uneori parohiile care acordă ajutor multora nu fac față tuturor solicitărilor, în timp ce altele se implică mai puțin.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.04.2013, 07:13:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Din cate am inteles acest apel s-a facut si a fost ajutata cu bani pentru avocat,insa,din pacate este vorba de prea multi bani si prioritar este sa fie in primul rand colectata suma de 40 milioane,altfel doamna va fi aruncata fara drept de apel in strada.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.04.2013, 21:41:29
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Buna seara,

Am revenit cu o veste buna. Se pare ca strigatul disperat de ajutor al doamnei Dricu incepe sa se faca auzit - cu Voia lui Dumnezeu si cu ajutorul milostivilor crestini !

M-a sunat in aceasta seara plangand, insa pentru prima data de cand o cunosc erau lacrimi de bucurie ! 500 Ron ! Nu stie persoana sau persoanele care i-au trimis aceasta suma, dar se va ruga pentru ele mult, mult timp de-acum incolo!

500 Ron pentru dansa inseamna o mica avere,o speranta ca totusi se va putea evita evacuarea. N-aveti idee cat de mult se poate bucura un om pentru suma aceasta, n-aveti idee ce raze de lumina ati adus in viata acestei familii !

M-a rugat din inima sa va multumesc. Iar eu, in speranta ca ingerii (exact asa s-a exprimat) care-au ajutat-o vor citi acest mesaj, tin sa le MULTUMESC in numele ei ! Si totodata sa le adresez invitatia de a o suna. Stiu ca milosteniile se fac in ascuns si ca Dumnezeu vă va rasplati insutit, insa daca ati auzi-o cat este de bucuroasa, de recunoscatoare, vi s-ar umple inima de bucurie.

Destinatia banilor va fi una clara: plata unei parti din restanta la intretinere. Luni am inteles ca va merge fiul dansei la asociatie sa plateasca, iar eu am rugat-o sa faca o copie dupa acea chitanta si, cand voi mai ajunge pe la dansa (in perioada imediat urmatoarea nu voi avea fizic timpul necesar, insa in maxim doua saptamani ajung), voi fotografia acea copie a chitantei de plata si o voi atasa aici, pe forum. Vreau ca cei care-au ajutat-o sa fie impacati cu gandul ca banii s-au folosit acolo unde era nevoie de ei, iar eu sa am constiinta impacata ca nu smintesc pe nimeni (care cine stie ce ar mai putea crede). Chitanta in original va fi data avocatului si atasata la dosar, iar in luna mai va fi ultima infatisare la procesul intentat de primarie,pentru evacuare. Pana atunci, cu cat vor micsora restanta la intretinere, cu atat vor creste sansele sa nu doarma iar sub cerul liber...

(Eu imi facusem ceva griji.... Acum trei zile i-am sugerat sa mearga la banca si sa verifice daca are ceva banuti in cont. Iar atunci cand m-a sunat dezamagita si mi-a spus ca nu, am fost ingrijorata de posibilitatea ca vina sa-mi apartina, in sensul scrierii vreunei cifre gresite, care sa fi anulat sansele unui posibil transfer bancar.)

Revin insa la milostivii cititori ai acestui forum, catre care reinnoiesc multumirile. Pentru ca nu ati ajutat-o doar financiar, ci... poate chiar i-ati salvat viata. Imi spuse ca noaptea trecuta nu a dormit deloc, chinuind-o iar gandurile negre (si gandindu-se sa comita nenorocirea pana duminica - atunci se va intoarce fiul dansei). Si dupa o noapte de deznadejde, azi-dimineata ii spuse o vecina ca s-au virat banii de pensie mai devreme (teoretic luni ar fi trebuit sa-i incaseze.). Asa ca se duse la CEC, o ruga pe o operatoare de la ghiseu s-o ajute (nu stie sa utilizeze cardul) si...ramase efectiv blocata atunci cand i se spuse de suma de 870 Ron, nu 370. Probabil in scurt timp aflara si restul clientilor bancii de bucuria dansei, pentru ca incepu sa planga in fata ghiseului :-).

Da, deznodamantul zilei de azi a fost, cu ajutorul lui Dumnezeu, unul fericit, dar daca nu s-ar fi virat pensia azi, daca vecina n-ar fi informat-o, daca dumneavoastra n-ati fi ajutat-o financiar, daca pana duminica mai ramanea singura in camera, in deznadejde, cine stie ce s-ar fi putut intampla.

Inca o data, in numele doamnei Dricu si a fiului ei va transmit sincere multumiri !
Dumnezeu sa va rasplateasca sufletul bun si milostiv...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.05.2013, 15:13:01
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Cunosc un om care nu a făcut pușcărie comunistă, nu era creștin, era doar un tânăr care se întorcea seara acasă de la facultate. Și, pentru că i se ceruse o țigară iar tânărul a precizat simplu că nu fumează, a fost bătut crunt lângă o ghenă mai dosită, de un grup de 5 alți tineri.
Bătaia a durat mai multe minute și a fost auzită și văzută de mai mulți oameni, unii trecători alții privind de la balcoane și făcînd diverse comentarii, unele chiar ironice.
Nimeni nu a sunat la poliție, nimeni nu a intervenit.

Am avut onoarea și marea durere să îl cunosc personal pe acest tânăr, în cadrul unei ședințe de terapie în grup.
Lucrul care m-a impresionat cel mai mult la început a fost că pe durata când era bătut, tânărul încerca mereu să se ridice în picioare... Ceea ce sporea și mai mult furia agresorilor. Totuși, el s-a ridicat de zeci de ori...

După ce l-au lăsat, tânărul aflat în stare de inconștiență s-a ales cu o mulțime de fracturi, cu o paralizie a mușchilor faciali, cu hemoragie în mai multe organe, cu un ochi pierdut pentru totdeauna și fără dinții din față.
A fost internat pentru 6 luni în spital, dintre care primele 3 și le-a petrecut la Terapie Intensivă.

A suportat câteva zeci de operații de-a lungul a 3 ani. Are 2 tije mari, una în brațul stâng și cealaltă la nivelul gambei drepte.

A petrecut câteva sute de ore în ședințe de psihoterapie.
A devenit creștin.

În ultimii ani părinții au făcut cereri repetate la poliție să fie găsiți și judecați agresorii. Dar tânărul a spus permanent că nu își mai aduce aminte chipul lor...

Era de mic un copil darnic, nu ținea prea mult la lucrurile sale. Făcea milostenie, fără să știe că face milostenie.
Așa face și astăzi, dar pomenește numele Domnului când face milostenie.
Pentru că arată foarte rău, la față în special, oamenii sunt rezervați față de el. Și eu îmi rețin cu greu simțământul de ușoară teamă, de oarecare ținere la distanță, întrucât o parte a feței lui este hidoasă.

Am aflat de la o prietenă de-a lui că uneori trece prin cartierul unde a fost bătut, că se apropie de locul faptei și că așteaptă... Se pare că ar vrea să ofere o țigară unui tânăr nefericit, care, deocamdată nu vine să-i ceară...

E un bărbat cu o vorbire aspră, din pricina dicției dificile. Cuvintele lui, însă, m-au făcut să plâng, pe ascuns, de mai multe ori. Plâng chiar acum.
De bucurie că l-am cunoscut pe acest om.

Last edited by cezar_ioan; 03.05.2013 at 15:16:32.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.05.2013, 18:49:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

O poveste impresionanta a unui om daruit cu noblete.
Vezi ca la unii nobletea duhovniceasca este deja in inima lor de la nastere,nu trebuie s-o invete din carti groase si lungi teorii,este ereditara de la Tatal.

Sa-L binecuvanteze Domnul in continuare si sa-L ajute in toate momentele critice!
Iar noua sa ne dea puterea de a ierta macar niste priviri urate si vorbe de ocara de la altii,ceea ce ni se pare imposibil de iertat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.05.2013, 11:58:59
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Hristos a înviat !

Revin cu vești triste despre acest caz. M-a sunat doamna Dricu ieri și mi-a spus că ultima înfățișare la proces a fost pe 14 mai, nu pe 26, așa cum îi spusese avocatul, avocat care nici măcar nu a anunțat-o să se prezinte la tribunal (n-am înțeles prea bine ce și cum, plângea și era incoerentă, am înțeles că ieri a chemat și Ambulanța).

Nu știu dacă se mai poate face recurs, s-ar putea să fie nevoită să părăsească în câteva zile locuința (ducându-se în stradă ?!?! pentru că nu are deocamdată o alternativă).

Înainte de Paști a venit la biserică și mi-a adus copie după chitanța de la întreținere, cu cei 500 Ron donați și folosiți pentru acest scop. Îmi pare tare rău, dar nu știu pe unde-am pus-o. Am vrut neapărat s-o fotografiez și s-o uploadez pe forum, pentru ca persoana care-a donat să fie liniștită că banii au fost folosiți cum trebuie. O s-o mai caut, uf, îmi e așa de ciudă că n-o mai găsesc :-(. Încă o dată mulțumiri persoanei care-a donat cei 500 de Ron, dar și persoanei care-a donat 400 ! Acum o săptămână, dacă am înțeles bine, doamna a găsit în cutia poștală un plic al cărui expeditor era nemenționat, dar în care se afla suma de 400 lei, bani folosiți, de asemenea, pentru plata întreținerii. Nu știu cine sunt aceste două persoane, nu știu dacă mai urmăresc topicul acesta, dar știu sigur că Dumnezeu le va răsplăti înzecit milostenia. Anonimi în fața semenilor, dar cunoscuți și bineplăcuți lui Hristos. În total 900 de lei au fost primiți și folosiți la întreținere, sper să nu fi fost efortul zadarnic. S-a redus datoria, de la 4200 la 3300 (dac-am reținut bine), dar se pare că instanța judecătorească are alte planuri. Sper totuși să se mai poată face ceva pe cale legală și să nu fie aruncați, și dânsa și copilul, în stradă :-(.

Încă o dată, mulțumiri celor două persoane mărinimoase care-au ajutat-o.
Dumnezeu să ne ajute pe toți !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.05.2013, 12:44:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Diana,daca ati mai incerca sa apelati la media pentru a-i promova cazul?Eventual tot cei care au mai facut reportaje pe acest caz?In general vor subiecte noi,iar faptul ca s-a luat aceasta hotarare,poate fi pentru ei o stire,iar pentru dansa o posibilitate ca acest caz sa fie mediatizat,auzit de cat mai multi oameni.
Este admirabil ca au fost oameni cu suflet care au ajutat-o,insa timpul este scurt,iar suma destul de mare pentru a fi stransa peste noapte.
Sau,poate,daca nu se va reusi strangerea sumei,poate se gaseste o alta solutie cu cazarea,un loc de munca.Pe strada daca ajung,sunt aproape ca si pierduti,iar sansele ca cineva sa ii ajute scad considerabil.Mai ales ca avem in vedere o femeie varstnica si bolnava.
Dumnezeu sa le ajute sa le scoata in cale niste oameni milostivi si cu puterea de a le ajuta!

PS:Ti-as sugera sa faci si un anunt cu poza in care sa prezinti cazul dansei,niste date de contact si care sa poata fi promovat pe facebook si alte site-uri de socializare,promovare etc.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.06.2013, 15:47:58
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Bună ziua,

Îmi pare rău că n-am mai intrat pe forum, am avut la rândul meu probleme personale - însă acum vă scriu în legătură cu doamna Dricu,ale cărei necazuri se adâncesc de la o zi la alta.

A pierdut procesul cu primăria, deja i-a venit sentința de evacuare (în 2 săptămâni trebuie să plece - deja s-au scurs câteva zile din termen) și nu are niciun sprijin, niciun ajutor.

Cazul a fost mediatizat în ziarul local - ediția apărută azi - și se găsește aici http://www.gds.ro/Administratie/2013...cati+in+strada . (în caz că încă mai există persoane care se îndoiesc de veridicitatea poveștii, iată o nouă dovadă).

Marea dorință a doamnei Dricu este aceea de a-i fi mediatizat cazul, dacă o emisiune tv i-ar prelua cazul cu siguranță deznodământul nu ar mai fi același. Însă nu știu cum să îi îndeplinesc dorința, am mai scris și în iarnă la 2-3 posturi tv, dar fără nici un răspuns din partea lor. Dacă știți emisiuni tv (eu nu prea mă uit la tv) care prezintă și cazuri sociale, vă rog măcar să mi le menționați, să știu măcar destinatarul mailului.

Ar fi ideal să se găsească o cămăruță mică de închiriat, chiar și pe lângă Craiova, dar măcar să aibă un acoperiș deasupra capului, să nu doarmă iar în stradă. Dar pentru asta trebuie bani și/sau bunăvoință...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.06.2013, 23:05:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puteti merge la sediile locale ale partidelor, care au si deputati si senatori. Acestora le puteti cere ajutor, inscriindu-va in audienta.
Social-democrații craioveni , printre care Olguta Dumitrescu si Corina Cretu. Prima este Primarul Craiovei, cealalta europarlamentar (chiar daca este 3 saptamani la Bruxelles, a patra saptamana este in tara si poate fi contactata prin inscriere pe lista de audienta).
Mai este Mihai Fifor, senator din partea USL; si altii. Ii cunoasteti pe toti cu siguranta mai bine decat mine.

Aceste doamne si domni au fost alesi de popor si trebuie sa stea la dispozitia poporului care i-a ales, pentru a-l ajuta in caz de nevoie. Aici trebuie insistati, la deputati si senatorii de Craiova. Acestia au ore de audiente. Sa se inscrie doamna Dricu in audienta si sa isi ceara dreptul de cetatean.
A fost o emisiune la TV despre acesti deputati, nu neaparat din Craiova, si s-a spus ca lumea nu ii solicita. Daca sunt probleme, de ce nu ii solicita?!?

Dupa fiecare emisiune de stiri se dau numerele de telefon ale televiziunilor. In general TV vine cand s-a intamplat catastrofa. De ce sa asteptam catastrofa? Mai bine ne luptam cu armele pe care le avem si rezolvam problema pana nu e prea tarziu.

Camera doamnei Dricu cu greu se poate numi o camera; e doar o camara. Oare ce vrea administratia blocului sa faca cu acel spatiu, de este de acord, ca doi oameni sa fie dati afara in strada, lasandu-i fara acoperis?!?
Pentru mine personal este doar expresia faptului ca Dumnezeu a inceput sa retraga Duhul Sfant de la oameni, lucru care se manifesta prin lipsa de dragoste fata de semeni. Si din pacate va fi si mai rau!

Inainte bisericile aveau niste chilii, pe care le puneau la dispozitia saracilor. Puteti vedea in acest sens chiliile Bisericii Sf. Nicolae si ale Bisericii din scheii Brasovului. Cu siguranta mai sunt si in alte parti. Poate e si aceasta varianta o posibilitate.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.06.2013, 23:17:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.primariacraiova.ro/www.pr...ticle&id=14134
Aici se poate face o cerere online, la care Primaria trebuie sa dea un raspuns in termen de 15 zile, dupa cum este mentionat. (eu stiam de un termen de 30 zile)
Ar fi bine ca cineva sa o ajute pe doamna Dricu in aceste demersuri.
Reply With Quote
Răspunde