Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.02.2009, 21:44:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte bune carti, Mihailc, dar nu stiu de ce, cand scriem ca le vrem in strainatate, pretul se schimba in Euro si creste considerabil. Acest lucru m-a impiedicat sa cumpar carti de pe net. Prefer sa cumpar cand merg in tara. Inconvenientul: sunt grele. Inteleg ca posta percepe pentru strainatate alt pret la transport. Imi pare rau, caci mi-as cumpara multe carti la preturile afisate...evident plus transport!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.02.2009, 21:49:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dintr-o extrema intr-alta!

Apropos de Sf. Impartasanie, la ultima spovedanie mi s-a spus sa ma impartasesc in fiecare duminica.
Au iesit cumva noi reglementari in ce priveste Impartasania in BOR?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.02.2009, 22:02:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu stiu daca mai e de actualitate dar daca e cu atat mai bine
http://www.edituradeisis.ro/index.ph...tegory&path=20
Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Foarte bune carti, Mihailc, dar nu stiu de ce, cand scriem ca le vrem in strainatate, pretul se schimba in Euro si creste considerabil. Acest lucru m-a impiedicat sa cumpar carti de pe net. Prefer sa cumpar cand merg in tara. Inconvenientul: sunt grele. Inteleg ca posta percepe pentru strainatate alt pret la transport. Imi pare rau, caci mi-as cumpara multe carti la preturile afisate...evident plus transport!
O sa ne interesam despre acest aspect.
Chiar te-as ruga sa faci o lista cu site-urile care schimba preturile.
Cu bine!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.02.2009, 05:24:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
O sa ne interesam despre acest aspect.
Chiar te-as ruga sa faci o lista cu site-urile care schimba preturile.
Cu bine!
O librarie serioasa :www.librariasophia.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.02.2009, 09:40:23
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Apropos de Sf. Impartasanie, la ultima spovedanie mi s-a spus sa ma impartasesc in fiecare duminica.
Au iesit cumva noi reglementari in ce priveste Impartasania in BOR?
Post continuu, foarte greu pentru cine are lucru fizic obositor si trebuie sa se impartaseasca saptamanal.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.02.2009, 10:02:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nici rara, nici deasa impartasire nu sunt sunt metode cu eficienta magica.

Este totusi dureros sa vezi ca unii cer un rigorism ascetic iesit din comun pentru a te impartasi, ceea ce face ca unii oameni sa ajunga sa ia doar anafura, si chiar sa o priveasca ca fiind un inlocuitor de succes al Trupului si Sangelui lui Hristos. E adevarat ca nu trebuie sa cadem nici in cealalta extrema, adoptata de apuseni, unde a fost minimalizat pana peste pregatirea prin post si spovedanie pentru Impartasire.

Sa nu uitam ca impartasire de Hristos, nu trebuie izolata de impartasirea "duhovniceasca" prin rugaciune si meditatie, fiindca ambele pregatesc impartasire eshatologica mai adevarata de Hristos in viata viitoare.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 22.02.2009, 16:47:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Una dintre poruncile Bisericii spune sa se impartaseasca credinciosii de patru ori pe an, in cele patru posturi, sau cel putin o data pe an.

Credinciosii ar putea sa se impartaseasca la fiecare Sfanta Liturghie, daca sunt pregatiti pentru aceasta, dat fiind faptul ca la fiecare Sfanta Liturghie este chemarea: "Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste, apropiati-va". Deci e o chemare, un indemn, este un fel de angajare, se atrage atentia asupra faptului ca exista aceasta posibilitate. Preotii trebuie sa-i indrume pe credinciosi sa se impartaseasca mai des. Bineinteles, impartasirea deasa sau rara depinde si de situatia credinciosului, precum si de binecuvantarea duhovnicului, insa Sfanta Liturghie se face in vederea posibilitatii de a se impartasi credinciosii.

Nu se poate fixa ca trebuie sa se impartaseasca credinciosii la toate Liturghiile, pentru ca aceasta ar putea duce la banalizare, dar nici o impartasire rara nu inseamna neaparat o mai buna pregatire. Credinciosii ar dori sa se impartaseasca de cate ori iau parte la Sfanta Liturghie, dar este necesara pregatirea, cu rugaciunile care se citesc, cu spovedania... Eu nu trag de oameni sa se impartaseasca la fiecare Sfanta Liturghie sau sa se impartaseasca des, ci trag de oameni sa se spovedeasca des si nu am succes in chestiunea aceasta, ca oamenii tot nu vor sa se spovedeasca des, deci nu vor nici sa se impartaseasca des. Pentru mine este important sa se pregateasca oamenii pentru a se putea impartasi, iar dorinta mea este sa se impartaseasca oricat de des." Parintele Teofil Paraian
Reply With Quote
  #98  
Vechi 24.02.2009, 21:59:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Asemenea altor Părinți ai Bisericii, Sf. Ioan Gură de Aur a oferit lămuriri celor care s-au intrebat dacă e bine să se impărtășească mai rar sau mai des :" Mulți dintre voi se impărtășesc din jertfa aceasta o singură dată in cursul anului, alții de două ori, iar alții de mai multe ori. Deci, cuvăntul nostru este indreptat către toți , nu numai către cei de față, ci și către cei ce stau pustii, căci aceia mai cu seamă o singură dată in an se impărtășesc, de multe ori și la doi ani " . Sfântul Ioan a arătat că esența problemei nu este frecvența impartășirii, ci primirea Sf. Impărtășanii cu vrednicie: "Pe care oare vom aproba noi? Pe cei ce se impărtășesc o dată, sau pe cei de mai multe ori, sau pe cei de mai puține ori ? Nici pe cei de o dată , nici pe cei de multe ori, nici pe cei de puține ori, ci pe cei cu un cuget curat, pe cei cu inima curată, pe cei cu viața fără de prihană. Unii ca aceștia apropie-se pururea, iar de nu sunt așa, să nu se apropie niciodată. De ce ? Fiindcă iși iau cu sine judecată, și osândă, și pedeapsă nespusă ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 24.02.2009, 22:17:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asemenea altor Părinți ai Bisericii, Sf. Ioan Gură de Aur a oferit lămuriri celor care s-au intrebat dacă e bine să se impărtășească mai rar sau mai des :" Mulți dintre voi se impărtășesc din jertfa aceasta o singură dată in cursul anului, alții de două ori, iar alții de mai multe ori. Deci, cuvăntul nostru este indreptat către toți , nu numai către cei de față, ci și către cei ce stau pustii, căci aceia mai cu seamă o singură dată in an se impărtășesc, de multe ori și la doi ani " . Sfântul Ioan a arătat că esența problemei nu este frecvența impartășirii, ci primirea Sf. Impărtășanii cu vrednicie: "Pe care oare vom aproba noi? Pe cei ce se impărtășesc o dată, sau pe cei de mai multe ori, sau pe cei de mai puține ori ? Nici pe cei de o dată , nici pe cei de multe ori, nici pe cei de puține ori, ci pe cei cu un cuget curat, pe cei cu inima curată, pe cei cu viața fără de prihană. Unii ca aceștia apropie-se pururea, iar de nu sunt așa, să nu se apropie niciodată. De ce ? Fiindcă iși iau cu sine judecată, și osândă, și pedeapsă nespusă ".
In cine arde dorul dupa Hristos, depune sacrificii ca sa intre in comuniune cu EL prin Taina Sfintei Euharistii- este ca si unirea cu cel iubit-dorul unei intalniri cat mai dese.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 24.02.2009, 23:25:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In cine arde dorul dupa Hristos, depune sacrificii ca sa intre in comuniune cu EL prin Taina Sfintei Euharistii- este ca si unirea cu cel iubit-dorul unei intalniri cat mai dese.
Prin Spovedanie obținem dezlegare de păcate, iar prin Impărtășanie ne indumnezeim, suntem purtători de Hristos. Spovedania se poate face atunci când avem conștiința incărcată, iar Impărtășania se dă cu mare atenție și numai celor vrednici.
Așa cum frumos spunea și George , să ne unim cu cel iubit , și aș adăuga eu, să fim purtători de Hristos ( hristofori ) ! Așa să ne ajute Dumnezeu ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16