Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.09.2011, 08:57:50
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Costica Dima Vezi mesajul
Un sfant parinte arhimandrit,Gherasim,de la manastirea Nicula ne-a dezvaluit aceasta taina, cu un har deosebit,fara a-l cunoaste personal,aflat in imparatia lui DUMNEZEU acum,trecut la cele vesnice la muntele Athos ne-a asigurat ca relatia noastra nu este un pacat si ca MARELE SI BUNUL DUMNEZEU ne-a unit in ceruri in urma rugaciunilor si binecuvantarii sfintiei sale.
1. Cum v-a dezvaluit daca pe acest parinte nu l-ati intalnit?

2. A murit fara sa-l fi cunoscut, dar v-a destainuit el taine...

3. Pai daca v-a unit in ceruri, asteptati sa va vedeti acolo. (este ironie, cred ca se intelege)

Epilog: De ce tulburi apele pe-aici cu povesti de gadilat pe stim noi cine sub coada?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.09.2011, 12:14:59
Costica Dima Costica Dima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Costica Dima
Implicit Nu-mi irosesc timpul...,

...,daca asta ai inteles pana acum,din ceea ce am scris eu,nici nu vei intelege mai mult,oricat as detalia sau explica!
DUMNEZEU SA TE IERTE SI BINECUVINTEZE!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2011, 12:24:56
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Costica Dima Vezi mesajul
...,daca asta ai inteles pana acum,din ceea ce am scris eu,nici nu vei intelege mai mult,oricat as detalia sau explica!
DUMNEZEU SA TE IERTE SI BINECUVINTEZE!
N-ai cu cine...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.09.2011, 12:28:38
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
N-ai cu cine...
Tell me about it...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2011, 22:53:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Costica Dima Vezi mesajul
Va multumesc tuturor celor ce v-ati ostenit a raspunde intrebarii mele,pe care nu intamplator am pus-o. Sunt unu dintre cei fericiti ca si-au gasit sufletul pereche,este ceva deosebit,dar suntem fiecare dintre noi implicati intr-o relatie :eu sunt casatorit,dar nefericit,ea/sufletul meu pereche este divortata. Din scrierile religioase,o astfel de relatie nu este acceptata,fiind considerata un pacat. Un sfant parinte arhimandrit,Gherasim,de la manastirea Nicula ne-a dezvaluit aceasta taina, cu un har deosebit,fara a-l cunoaste personal,aflat in imparatia lui DUMNEZEU acum,trecut la cele vesnice la muntele Athos ne-a asigurat ca relatia noastra nu este un pacat si ca MARELE SI BUNUL DUMNEZEU ne-a unit in ceruri in urma rugaciunilor si binecuvantarii sfintiei sale. A mai beneficiat cineva de sfaturile si binecuvantarea parintelui arhimandrit Gherasim?
Daca cunoaste cineva cazuri similare sau poate detalia cumva exprimandu-si parerea in cunostinta de cauza,astept intrebari,opinii,pareri/sfaturi avizate.
DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE PE TOTI!
Eheee, candva am fost si eu indragostita si imi placeau si mie ideile astea romantice cu sufletul pereche si as fi subscris si eu in dreptul acelor puncte prin care se recunosc ... dar era o prapastie de netrecut intre noi doi si atunci m-am gandit eu ca e pacat sa se risipeasca atatea emotii, in conditia in care iubirea nu va putea fi materializata niciodata, si atunci am inceput sa ma rog pentru el, ca sa imi canalizez si eu sentimentele spre ceva folositor... si atunci am fost incercata cu tot felul de ispite si amagiri, am avut o perioada oribila, pe care am strabatut-o cu credinta luminand ca un far. Nimic din ce mi-am dorit eu nu s-a implinit, toate s-au spulberat, dar am invatat lucruri la care nici nu ma gandeam: valoarea rabdarii, a iertarii, a tariei si, pana la urma, a dragostei, care nu se regaseste in absolut nicio liniuta din postarea mentionata mai sus, cu sufletele pereche...

In ortodoxie, ca in tot crestinismul, scopul vietii nu e gasirea sufletului pereche, nu e implinirea personala, nu e fericirea pamanteasca; scopul vietii e mantuirea; mantuirea nu se castiga prin dobandirea /iubirea unui "suflet pereche". Indragosteala e un lucru teribil de frumos, poate ajuta la cladirea ta ca om, dar casatoria e o cruce - doi oameni care merg impreuna spre mantuire; e un mijloc de mantuire, nu e un scop in sine; copiii sunt un mijloc de mantuire, nu sunt doar pentru implinirea personala...

Iata un articol despre dragoste, al unui calugar de la man. Oasa, a circulat pe forum candva, e bun si pentru indragostiti si pentru cei mai putini indragostiti: http://www.formula-as.ro/2011/973/as...rea-oasa-13840


Si inca ceva, dincolo nu mai exista sot si sotie... Ce veti face atunci? Hristos spune asta clar:

Saducheii, care zic că nu este înviere, au venit la Isus și I-au pus următoarea întrebare: „Învățătorule, iată ce ne-a scris Moise: „Dacă moare fratele cuiva și-i rămâne nevasta fără să aibă copii, fratele său să ia pe nevasta lui și să ridice urmaș fratelui său.” Erau, dar, șapte frați. Cel dintâi s-a însurat și a murit fără să lase urmaș. Al doilea a luat de nevastă pe văduvă și a murit fără să lase urmaș. Tot așa și al treilea. Și niciunul din cei șapte n-a lăsat urmaș. După ei toți, a murit și femeia. La înviere, nevasta căruia dintre ei va fi ea? Căci toți șapte au avut-o de nevastă.” Drept răspuns, Isus le-a zis: „Oare nu vă rătăciți voi, din pricină că nu pricepeți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu? Căci după ce vor învia din morți, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii în ceruri. (Marcu 12:18-25)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.09.2011, 00:32:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Sufletul pereche...este cel care te completeaza...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.09.2011, 01:03:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

...și reciproca e valabilă. Sufletul nepereche ...este cel care te descompletează, adică rade tot ce e mai bun din tine.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.09.2011, 10:47:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Costica Dima Vezi mesajul
Va multumesc tuturor celor ce v-ati ostenit a raspunde intrebarii mele,pe care nu intamplator am pus-o. Sunt unu dintre cei fericiti ca si-au gasit sufletul pereche,este ceva deosebit,dar suntem fiecare dintre noi implicati intr-o relatie :eu sunt casatorit,dar nefericit,ea/sufletul meu pereche este divortata. Din scrierile religioase,o astfel de relatie nu este acceptata,fiind considerata un pacat. Un sfant parinte arhimandrit,Gherasim,de la manastirea Nicula ne-a dezvaluit aceasta taina, cu un har deosebit,fara a-l cunoaste personal,aflat in imparatia lui DUMNEZEU acum,trecut la cele vesnice la muntele Athos ne-a asigurat ca relatia noastra nu este un pacat si ca MARELE SI BUNUL DUMNEZEU ne-a unit in ceruri in urma rugaciunilor si binecuvantarii sfintiei sale. A mai beneficiat cineva de sfaturile si binecuvantarea parintelui arhimandrit Gherasim?
Daca cunoaste cineva cazuri similare sau poate detalia cumva exprimandu-si parerea in cunostinta de cauza,astept intrebari,opinii,pareri/sfaturi avizate.
DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE PE TOTI!
hm... iata asa lucreaza diavolul ca sa destrame familia, care e baza societatii.
Dintr-o data ea nu mai e buna, apar nemultumiri, apar certuri, brusc gaina din curtea vecinului e mai frumoasa. E sufletul pereche.
Si asa se creaza in mintea omului ideea ca are drept sa fie fericit, ca are drept sa-si caute sufletul pereche. asta e doar o himera, o iluzie optica, o fata morgana , daca vrei. Dupa ce ajungi la ea, iti dai seama ca doar ti s-a parut ca vezi apa pe sosea.

din pacate cunosc un caz exact la fel. El, si-a dat seama ca ea nu mai corespunde cerintelor lui(dupa ce au facut 4 copii) si ca gaina din curtea vecinului e mai frumoasa. a renuntat la sotie si la cei patru copilasi, pentru a fi cu ea. Iar ea a fost numai lapte si miere pana l-a vazut divortat. Apoi l-a mai tinut cateva luni apoi i-a zis si ea PA.
si astazi, cand vezi barbatul frumos si ingrijit de odinioara, te apuca plansul. A slabit mult, umbla neingrijit, are privirea foarte tulburata.

Sunt de parere ca omul ar trebui sa-si duca crucea asa cum o are, cerandu-i lui Dumnezeu putere si rabdare. Si nu sa apeleze la divort fugind dupa iele.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 07.09.2011 at 10:50:19.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.09.2011, 11:00:14
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit pt. Dima

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
... fugind dupa iele.
"ielele" sunt un motiv popular bazat pe amagirea ce o produce diavolul asupra barbatilor. Sunt infatisate grafic in chipul unor femei superbe, pline de gratie, dar care au talpile intoarse (ceea ce este simbolul duplicitatii misiunii lor).

"Omul sa nu desparta ceea ce Dumnezeu a unit."

Divortul este acceptat in cadrul Bisericii Ortodoxe doar in caz de adulter (al unuia dintre soti). Daca te-ai uita in ochii sotiei cu iubire sfanta, ai vedea in ea adevaratul "suflet pereche" (daca asa vrei sa numesti atractia erotica). Dar o privesti insa cu ochii subjugati de mrejele celeilalte ... Ielele te-au inconjurat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.09.2011, 11:13:21
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Costica Dima Vezi mesajul
Va multumesc tuturor celor ce v-ati ostenit a raspunde intrebarii mele,pe care nu intamplator am pus-o. Sunt unu dintre cei fericiti ca si-au gasit sufletul pereche,este ceva deosebit,dar suntem fiecare dintre noi implicati intr-o relatie :eu sunt casatorit,dar nefericit,ea/sufletul meu pereche este divortata. Din scrierile religioase,o astfel de relatie nu este acceptata,fiind considerata un pacat. Un sfant parinte arhimandrit,Gherasim,de la manastirea Nicula ne-a dezvaluit aceasta taina, cu un har deosebit,fara a-l cunoaste personal,aflat in imparatia lui DUMNEZEU acum,trecut la cele vesnice la muntele Athos ne-a asigurat ca relatia noastra nu este un pacat si ca MARELE SI BUNUL DUMNEZEU ne-a unit in ceruri in urma rugaciunilor si binecuvantarii sfintiei sale. A mai beneficiat cineva de sfaturile si binecuvantarea parintelui arhimandrit Gherasim?
Daca cunoaste cineva cazuri similare sau poate detalia cumva exprimandu-si parerea in cunostinta de cauza,astept intrebari,opinii,pareri/sfaturi avizate.
DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE PE TOTI!
Costica, dragule, esti amagit dupa cum bine se vede. Fericit doar ti se pare ca esti pentru ca ratiunea nu-ti mai functioneaza. Esti doar intr- stare euforica din cauza indragostelii. Tu acum esti ca si unul care e drogat, toate sunt roz pentru el insa cand se trezeste la realitate vede ca e cam gri....
Eu nu stiu cine te-a asigurat pe tine ca relatia ta e buna in fata lui Dumnezeu eu una ma indoiesc de asta. Ia adu-ti aminte cand te-ai casatorit cu sotia ta nu simteai acelasi lucru ce simti acum si pentru amanta? Ba eu cred ca da! Ca doar casatorii cu de-a sila in ultimii 40 de ani n-am prea auzit sa fie!
In indragosteala asa la prima vedere si hop-top in 2-3 luni constati ca e sufletul tau pereche eu nu cred. Si daca dupa ce-ti lasi nevasta si te insori cu amanta dupa vreo 5 ani te indragostesti de alta? Ce faci? Iar te insori?
Tu ce doresti de aici de pe forum? Sa ti se confirme ca ceea ce simti tu e bine? Ca dragostea asta pe care o simti tu pentru aceasta femeie ti-a trimis-o Dumnezeu?
Eu zic sa stai tu linistit si sa-ti vezi de familia pe care-o ai acum si sa lasi prostiile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet pereche carmen1980 Nunta 25 29.02.2012 23:13:45
Exista suflet pereche? mehiel Nunta 16 24.10.2008 22:50:10
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 19:20:28