Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2010, 11:22:55
lourdes19 lourdes19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Mesaje: 9
Implicit Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta?

Buna ziua!

Sunt o crestina ortodoxa, casatorita cu un barbat la care tin foarte mult .
De curand a murit o cunostinta de-a noastra , la doar 20 de ani si de atunci am inceput sa imi pun mai multe intrebari despre viata si moarte si sa discut cu el despre ce se intampla cu noi si dupa moarte,dar vad ca nu ii place acest subiect.
El crede ca toate "religiile "care vorbesc de Dumnezeu sunt bune, dar mai mult nu prea il intereseaza .Eu am descoperit o carte minunata -Camasa lui Hristos si acum o citeste si el .
Eu cunostinte teologice nu am ,decat o mica baza din care sa-mi dau seama care e credinta adevarata dar se pare ca nu prea il conving.
Ce carti credeti ca ar trebui sa citeasca un om care este la inceput?
Eu m-am gandit sa fac economii si sa-i fac o surpriza -un pelerinaj la locurile sfinte din Ierusalim.Oare ce efect ar putea avea asupra lui?
Poate imi spuneti si voi ce as mai putea face sa -l conving sa vada si partea frumoasa a ortodoxiei
multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2010, 12:03:19
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru orice

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Buna ziua!

Sunt o crestina ortodoxa, casatorita cu un barbat la care tin foarte mult .
De curand a murit o cunostinta de-a noastra , la doar 20 de ani si de atunci am inceput sa imi pun mai multe intrebari despre viata si moarte si sa discut cu el despre ce se intampla cu noi si dupa moarte,dar vad ca nu ii place acest subiect.
El crede ca toate "religiile "care vorbesc de Dumnezeu sunt bune, dar mai mult nu prea il intereseaza .Eu am descoperit o carte minunata -Camasa lui Hristos si acum o citeste si el .
Eu cunostinte teologice nu am ,decat o mica baza din care sa-mi dau seama care e credinta adevarata dar se pare ca nu prea il conving.
Ce carti credeti ca ar trebui sa citeasca un om care este la inceput?
Eu m-am gandit sa fac economii si sa-i fac o surpriza -un pelerinaj la locurile sfinte din Ierusalim.Oare ce efect ar putea avea asupra lui?
Poate imi spuneti si voi ce as mai putea face sa -l conving sa vada si partea frumoasa a ortodoxiei
multumesc
Prin rugaciunea ta.
Post si rugaciune.

Nu trebuie sa mergi chiar pana la Ierusalim, acum. poate altadata. Chiar si aici langa noi, la Petru Voda, la Casiel, la Techirghiol, la Rimetea, Muntele Rece... sunt manastiri cu duhovnici folositori. Du-l aici intai, iar apoi va dori singur sa mearga si in alte locuri.
Maica Domnului sa fie cu voi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2010, 12:06:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Prin puterea propriului exemplu de traire autentic-ortodoxa. Aici este in mod evident inclusa si rugaciunea.

Altfel nu se poate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Adevarata stiinta duce la credinta" laurastifter Teologie si Stiinta 274 19.12.2015 05:14:43
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Cum pot aduce la credinta pe cineva drag? simona_fidela Nunta 68 29.09.2010 14:42:28
"Interconfesionalitate" in aceeasi credinta praxis Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 18.11.2008 12:42:40