Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.07.2021, 20:53:38
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Psalm23 in Daniel mai gasim aceasta idee.
Salut! Daca te referi la Daniel 12:2 sunt partial de acord din urmatoarele motive. 1). Versetul vorbeste de invierea celor ,,multi" si nu a tuturor. 2). Spre diferenta de credinta crestina evreii credeau in invierea fizica in sensul ca cel inviat urma sa primeasca acelasi trup pe care il avusese, in timp ce in credinta crestin vorbim de un trup inviat, cu alte caracteristici. De exemplu multi evrei credeau - conceptie populara - ca daca mureai cu o singura mana sau ochi atunci la invierea dreptilor urma sa primesti un trup exact la fel, din motivul aratat. Oricum spre diferenta de conceptia iudaica despre existenta trista si intunecata a duhurilor in Sheol pasajul din Daniel arunca o raza de speranta, fiind un evident progres de intelegere teologica.Exista o opinie conform careia o doctrina atriculata despre inviere ar trebui sa aiba sase caracteristici, in epoca respectiva zoroastrismul fiind cel mai aproape de asa ceva dar credinta iudaica era in plina evolutie teologica si urma sa intruneasca caracteristicile pana la momentul inceperii predicarii Mantuitorului.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.08.2021, 11:46:03
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
... Oricum spre diferenta de conceptia iudaica despre existenta trista si intunecata a duhurilor in Sheol pasajul din Daniel arunca o raza de speranta, fiind un evident progres de intelegere teologica....
Da, am observat ca sfintii din vechime de multe ori "inotau impotriva curentului", se cam sustrageau dogmelor oficiale ale vremii. Si nu prea erau bine vazuti in societate, mai ales cand auceau vesti proaste.

Ca tot eram in topicul acesta uite ce spune Ecclesiastul:
"Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârșească, fă cu hotărâre, căci în locuința morților în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici știință, nici înțelepciune."
sau:
"Cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.08.2021, 15:19:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Da, am observat ca sfintii din vechime de multe ori "inotau impotriva curentului", se cam sustrageau dogmelor oficiale ale vremii. Si nu prea erau bine vazuti in societate, mai ales cand auceau vesti proaste.

Ca tot eram in topicul acesta uite ce spune Ecclesiastul:
"Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârșească, fă cu hotărâre, căci în locuința morților în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici știință, nici înțelepciune."
sau:
"Cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic"
Da-da, sigur ca da, mortii sunt atat de morti incat tot ce iubesc si fac e pentru ca sa se iubeasca tot mai mult pe ei insisi... de acolo si supararea cand pierd si de aia se razbuna pe Dumnezeu si pe sfinti.

Mortii nu se vad si nu stiu ca se iubesc numai pe ei insisi ori de cate ori ”iubesc” pe Dumnezeu sau pe altcineva. Te ia!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.08.2021 at 15:24:03.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.09.2021, 20:12:24
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit ...

am fost "mort" 7 luni, am inviat dupa...deci dupa logica booleana, exista. Nu ma intrebati de "tunele de lumina" ori "campii cu flori" sut minciuni...s-a intamplat exact, da exact ca in Biblie, SOMN, 7 luni intr-o clipa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.09.2021, 23:54:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Întrebarea pusa greșit.... Adevărata moarte este de fapt aici... Viața este în planul astral... Sufletul e captiv în trup doar pentru a învața, a munci și a ajuta celelalte suflete mai tinere....Toata sfera existentei terestre este doar un grăunte din Planul Existențial al Sursei Supreme... Învățați, cercetați căutați Sinele și ascultați Vocea pentru a va găsi Misiunea....

Și un remember.... Va veni ca un fur, aveți grija sa nu va găsească nepregătiți când va sosi

PACE
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.09.2021, 17:20:17
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Și un remember.... Va veni ca un fur, aveți grija sa nu va găsească nepregătiți când va sosi

PACE
■□●○Cine?□■○●
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.09.2021, 22:04:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
■□●○Cine?□■○●
Nu Cine, mai degrabă Ce...

Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde.(2Petru,3,10)

„Iar ziua Domnului va veni ca un fur noaptea." Hoțul se strecoară noaptea, când nu este așteptat. Așa și ziua Domnului va veni când oamenii nu o vor aștepta; și de vreme ce nu o vor aștepta, nici nu se vor pregăti pentru întâmpinarea ei. Ca să nu ne îngăduim o astfel de greșeală, Domnul a și poruncit: „Privegheați deci, că nu știți în care zi vine Domnul vostru" (Mt. 24,42).

Vedem noi mai încolo dacă sunt doar povesti sau nu....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.09.2021, 19:29:25
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu Cine, mai degrabă Ce...

Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde.(2Petru,3,10)

„Iar ziua Domnului va veni ca un fur noaptea." Hoțul se strecoară noaptea, când nu este așteptat. Așa și ziua Domnului va veni când oamenii nu o vor aștepta; și de vreme ce nu o vor aștepta, nici nu se vor pregăti pentru întâmpinarea ei. Ca să nu ne îngăduim o astfel de greșeală, Domnul a și poruncit: „Privegheați deci, că nu știți în care zi vine Domnul vostru" (Mt. 24,42).

Vedem noi mai încolo dacă sunt doar povesti sau nu....
Domnul a venit in Cuvant din 1955 si biserica i-a inchs usa in nas iar lumea nu-L ia in seama. E clar ca se implineste proorocia ca mai inainte de venirea Lui intru judecata va fi lepadarea de credinta. Lumea oricum nu crede si a fost osandita ca rea deci cine crezi tu ca sunt cei ce se vor lepada de Credinta?

Doamne ferenste-ne de nenorocirea asta, lepadarea de credinta, pic cu pic, brusc sau treptat. Dar iata ca vine si toti se vaccineaza nepricepand ca vaccinarea e o forma pacatoasa de lepadare de credinta.

Pai daca informeaza vaccinul sistemul tau imunitar si de aparare ca sa-ti faci anticorpi atunci tu de ce ar mai trebui sa crezi?... ca pacatul ne omoara?.. ca sa stie pana si sistemul tau imunitar? Nu mai trebuie sa credem si sa veghem si sa ne pazim caci FNI-Pfizer si Jonson and Jonson lucreaza pentru linistea noastra, vaccinul ne informeaza sistemul, deci putem dormi linistiti caci cel mai mic mic-rob e adevaratul vinovat pentru raul care vine si nicidecum faptele voastre rele si iubirea noastra de sine sau neiubirea si rautatea plina de ura si de fapte rele pe care nu stim ca tocmai le continuam sa le ducem la indeplinire cu cinsim in toata splendoarea neascultarii sau a ”ascultarii”, ipocrism la maxim cica si acum tot nu stim ce facem si ca defapt stim ca stim ce facem.

Acum 2000 de ani L-au rastignit iar acum ii inchid usa in nas in timp ce multi pleaca si-L lasa singur sa vorbeasca si sa scrie. Doar mortii de dincolo de mormant Il aud si-L cred. E trist dar adevarat si toti vor ca altii sa faca sau sa fi facut in timp ce ei se scuza si asa se acuza!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 30.09.2021 at 19:40:21.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.09.2021, 19:34:02
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu Cine, mai degrabă Ce...

Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde.(2Petru,3,10)

„Iar ziua Domnului va veni ca un fur noaptea." Hoțul se strecoară noaptea, când nu este așteptat. Așa și ziua Domnului va veni când oamenii nu o vor aștepta; și de vreme ce nu o vor aștepta, nici nu se vor pregăti pentru întâmpinarea ei. Ca să nu ne îngăduim o astfel de greșeală, Domnul a și poruncit: „Privegheați deci, că nu știți în care zi vine Domnul vostru" (Mt. 24,42).

Vedem noi mai încolo dacă sunt doar povesti sau nu....
Sunt o persoana relativ inteligenta desi observ de multe ori cat de prost sunt. Si nu imi permit sa iau in batjocora astfel de reverii. Totusi nu am credinta pt ca mintea imi spune ca nu pot controla nimic din exterior. Si totusi te intreb cum as putea sa ma pregatesc pentru ceva ce depaseste limitele accesibile individului? Vorbiti cu un anumit exces de zel, stiti ceva ce eu nu stiu?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.09.2021, 20:57:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Am trecut prin majorarea stărilor existențiale :indiferență, ateism, hedonism, materialism, naivitate, credulitate etc. Stări, abordări, stadii sau cum vrei sa le numești...

Să-ți dau un exemplu, doar pt ca biserica și mediul ei par limitați, inchistati, obtuzi și toate formele adiacente nu însemnă ca și textele pe care se bazează trebuie tratate cu neglijență.

Pur și simplu am renunțat sa privesc biblia, spiritualitatea, filosofia, însăși existența în sine prin ochii altora. Am renunțat puțin la abordarea oficiala sau general recunoscută, și am început sa încerc sa înțeleg ce răspunsuri caut eu, sau sa reconsider întrebările care ma, frământau.

Deci asta e soluția, sa fi tu sigur pe tine insuti, să-ți găsești tu echilibrul, nu trebuie sa fi sigur de subiectele abordate, asta e imposibil mai ales în zona de spiritual, întrucât e destul de greu sa demonstrezi altora convingerile tale sau pe ce sunt bazate acestea.

Dar un adevărat căutător nu are niciodată pace, mereu e într-o stare jalnica, mizerabila pentru ca nivelul sau de percepție al realității este mult mai sensibil decât al unui om normal care în egoismul sau nu vede decât ce I se prezintă, e prea, leneș sa gândească pentru el însuși...

De asta, adevăratul căutător nu are liniște niciodată, însă aici este o diferență majora între filosofi și mistici, deși granița este extrem de injusta.... Ambii prezintă realitatea... Depinde unghiul....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare