Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 08.07.2009, 00:39:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Urat este faptul ca te-ai trezit tu vrednic sa intervii aici cu critici...
cred ca mai crestin te numeai daca taceai. (genul acela de crestin de care ai tu pretentii )
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #172  
Vechi 08.07.2009, 00:47:28
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Urat este faptul ca te-ai trezit tu vrednic sa intervii aici cu critici...
cred ca mai crestin te numeai daca taceai. (genul acela de crestin de care ai tu pretentii )
'tara arde si baba se piaptana' --- cum am mai zis keep going
Reply With Quote
  #173  
Vechi 08.07.2009, 01:13:39
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

N-am absolut nimic cu Michael Jackson, fie ca a fost pedofil, satanist sau mai stiu eu ce... Dumnezeu il va judeca, nu eu.
Dar e foarte nepotrivit ca pe forumul acesta sa se discute astfel de subiecte... Ceea ce ne cere Dumnezeu e sa iubim dusmanii, oamenii nevoiasi, toti cei care sunt marginalizati, nu numai pe cei care sunt iubiti. Iubiti-i pe toti dar nu va limitati doar la superstaruri. Zilnic atatia oameni mor, uitati ca de exemplu fata asta ce moarte groaznica a avut: http://www.youtube.com/watch?v=9ck3n4WCS4k, de ea de ce nu vorbiti nimic??
Eu mi-am luat talpasita de pe topicul asta... puteti sa continuati discutiile 'crestine'.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 08.07.2009, 01:31:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

" Bine faci (ca pleci) ...bine gasesti. "
Ai fost prea ancorat in critici ca sa-ti dai seama ca, tocmai ce apreciezi pe pamant, tocmai celor carora le porti grija ( verbal), tocmai de acestia a avut grija acest om atat de mediatizat . A fost atat de sensibil fata de oamenii pe care i-ai enumerat, fata de copii, incat si-a dedicat viata lor, a promovarii trezirii din atata ura si foame, aceasta i-a fost data de la Dumnezeu, marirea , dar si responsabilitatea, aceasta cruce care, nu i-a fost deloc usoara.
Insa, este usor a judeca niste anonimi ca noi !
Tare insensibili ma sunt multi dintre crestini, iar cel mai grav este ca-si scuza aceasta insensibilitate, tocmai cu credinta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #175  
Vechi 08.07.2009, 01:55:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa luam aminte, ca viata poate sfârsi cu mult inainte, ca noi sa fim pregatiti a o lasa.
Si sa facem ce ne sta in putere, ca atunci cand vom da ochii cu Dumnezeu, sa nu trebuiasca sa ne para rau ca nu ne-am indreptat din greseli. Sa folosim timpul care ne-a ramas pentru a ne pregati pentru marea intalnire cu Domnul!

Iata ce lectie putem invata din sfarsitul fulgerator al lui Michael Jackson. In rest... sa-i fie tarana usoara.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 08.07.2009, 02:01:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
" Bine faci (ca pleci) ...bine gasesti. "
Ai fost prea ancorat in critici ca sa-ti dai seama ca, tocmai ce apreciezi pe pamant, tocmai celor carora le porti grija ( verbal), tocmai de acestia a avut grija acest om atat de mediatizat . A fost atat de sensibil fata de oamenii pe care i-ai enumerat, fata de copii, incat si-a dedicat viata lor, a promovarii trezirii din atata ura si foame, aceasta i-a fost data de la Dumnezeu, marirea , dar si responsabilitatea, aceasta cruce care, nu i-a fost deloc usoara.
Insa, este usor a judeca niste anonimi ca noi !
Tare insensibili ma sunt multi dintre crestini, iar cel mai grav este ca-si scuza aceasta insensibilitate, tocmai cu credinta !
Sa nu uitam ca si acum 20 de ani a mai fost in dizgratia publicului, din cauza acuzatiilor de pedofilie, care i s-au adus. Atunci a fost necesar sa intervina Oprah Winfrey cu un interviu, pentru a-l "curata" de acuze, readucandu-l astfel in atentia publicului.
Dovedit sau nedovedit, a platit multe milioane pentru faptele sale. Nu e nevoie sa mai adaug ca nu am fost niciodata fanul lui M.J. Nu imi place genul; dar asta e doar o parere personala.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 08.07.2009, 09:30:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Cand eram mica il puneam la sf liturghie pe Leonardo da Vinci. (scriam Leonardo, la morti). Dar dupa ce am aflat ca pe cei care nu sunt ortodocsi nu ii poti pomeni, nu l-am mai trecut..
Fals! Poti sa pomenesti pe orisicine, caci Dumnezeu hotaraste daca primeste rugaciunile. Noi trebuie sa ne facem datoria dragostei si in rest, mila Lui Dumnezeu. Daca nu ma crezi pe mine, poate il crezi pe Teofil Paraian, caci de la el stiu asta.

Iata ca aproapele meu poate fi si cineva de alt neam, de alta religie, indiferent care e aceea:

25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci? 26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești? 27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți. 28. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi. 29. Dar el, voind să se îndrepteze pe sine, a zis către Iisus: Și cine este aproapele meu? 30. Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat și l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort. 31. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzându-l, a trecut pe alături. 32. De asemenea și un levit, ajungând în acel loc și văzând, a trecut pe alături. 33. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă, 34. Și, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn și vin, și, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeți și a purtat grijă de el. 35. Iar a doua zi, scoțând doi dinari i-a dat gazdei și i-a zis: Ai grijă de el și, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îți voi da. 36. Care din acești trei ți se pare că a fost aproapele celui căzut între tâlhari? 37. Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Și Iisus i-a zis: Mergi și fă și tu asemenea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 08.07.2009, 09:38:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, nici mie nu mi-a placut, shi oricum imi pare ca mesajele lui vin sa entuziasmeze oamenii spre imparatzia shi autointronarea lui antichrist prin CIE shi CMB respectiv prin lupii imbracatzi in haine de oi care acuzand au impresia ca sunt vrednici shi ca pot sa scape de Adeavar...

deci chiar daca el a fost complet nevinovat prin mesajele clipurilor sale, fiind foarte apropiat de Hristos in mustrarile sale la adresa gLumii, totushi cei din spatele lui vor profita ca sa impuna lepadarea de credintza, unimea in minciuna, autointronarea bunastarii materiale shi faradelegile legilor fariseilor antiochrishti shi satanizatzi ce or sa vina prin musulmani, evrei, secte shi toate poftele cele de matase de viermi shi de broasca ale gLumii, deci entuziasmul asta ce te atrage sa lepezi pe Hristos in numele lui Hristos, caci ei aduc lepadarea de rabdarea sf. Cruci, aduc inima goala fara de Duhul, aduc iubirea omeneasca fara iubirea shi nashterea de sus in Duh shi Apa, vor o pace fatzarnica shi o lipsa de oprelishti in toate ca sa poata ei umbla peste tot, vor unimea fara credincioshie, fara istorie, fara trecut, fara fapte, fara desavarshire, caci musulmanii shi sectele nu shtiu ce fac oricat de bineintentzionatzi ar fi... deci...

vreau sa spun ca de noi trebuie sa ne fie frica pentru ca sa nu ne lasam antrenatzi in shuvoiul entuziasmant al slavei obScenice, ca pentru slava de la oameni, shi mergand pe poarta cea larga a gLumii sa lepadam cunoshtintza Adevarului shi Calea cea dreapta pentru himere shi basme shi vise televizate... caci noi daca vom lepada shi vom greshi shi vom participa shi nu vom rabda pana la sfarshit, ci vom cadea ispitele ce vin din noi, shi de peste tot, vom merge la locurile de ademenire shi vom fi indulgentzi shi ingaduitori shi flatandu-ne cu ashazisa nevinovatzie, atunci cu sigurantza vom lepada mai devreme sau mai tarziu marturisirea tainica a Adevarului prin traire shi fapte bune de sus, vom lepada partashia cu Hristos, iar Dragostea nu se bucura de minciuna shi nedreptate, nu se bucura de hula cea mare.... dar asta este nu spre judecata sau spre osanda cuiva ci spre paza poruncilor shi trairea Cuvantului shi pastrarea Harului, caci daca ne leapada Dumnezeu atunci nimanui nu-i va fi bine, nici noua, shi nici lor, nimanui ci doar celui rau shi viclean shi ascuns, caci greshelile noastre sunt mult mai mari ca ale altora caci noi shtim Calea, Adeavarul shi Viatza... caci daca nu am shti n-am avea pacat dar fiindca spunem ca shtim, shi nu primim pe prooroci shi sfatul cel drept shi Duhul Tau Cel Bun care ma va povatzui la pamantul dreptatzii, al duhului umilit, al inimii infrante shi umilite shi smerite, atunci pacatul nostru ramane shi nu-l mai shterge nimeni... shi te vei duce cu faptele tale nedrepte in fatza lui Dumnezeu direct in fundul iadului... caci nu te scapa MJ shi nici mamica sau taticul sau fratele sau copilul sau hambarul sau contul din banca ci numai "Eu te scap, Domnul"...
Reply With Quote
  #180  
Vechi 08.07.2009, 10:15:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Cand eram mica il puneam la sf liturghie pe Leonardo da Vinci. (scriam Leonardo, la morti). Dar dupa ce am aflat ca pe cei care nu sunt ortodocsi nu ii poti pomeni, nu l-am mai trecut..
Citeste si vezi ce spune par.Cleopa ,la sf.Liturghie la adormiti nu se pun cei necununati ,nebotezati ,sinucigasii ,ateii.
Am inteles ca pe cei cu pacate grele daca ii pomenim mai mult rau le facem.
Nu stiu de ce ,scrie par.Cleopa.
De Leonardo Da Vinci se ocupa fratii lui catolici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit Colombo Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 5 10.07.2011 21:02:21
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 02:26:13
"Codul Bibliei" de Michael Drosnin alexandra28again Generalitati 23 09.05.2008 15:27:01